Jump to content

bilgivehis

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.207
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

818 profil görüntüleme
 1. bilgivehis

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Foruma geldin geleli sosyalizmi, kapitalizmi, Ataürk'ü sorgulayan başlıklar açtın, sorgulamak elbette çok iyidir, lakin her şeyde olduğu gibi Atatürk'ü sorgulayan tavrın hep ön yargılı oldu, hiçbiri Atatürk lehine gelişmedi, hep olumsuzluk üzerinden yürüdü. Oysa Atatürkçüyüm diyen birisi Atatürk hakkında başlık açıyorsa onun hakkında da biraz bilgi sahibi olması gerekir, aksi halde açılan başlıklar aynen bu başlıkta olduğu gibi Atatürk düşmanlarına fırsat vermekten öteye gitmez. Bu başlıkta ise önce iddia şeklinde konuyu yürüttün Türk Ateist'in uyarısı üzerine bu defa da tahmin ediyorum diyerek çelişkili davrandın. Bu davranışını iyi niyetine saysak dahi bu defa da Atatürk Alevileri asimile etti, edecekti, edebilirdi gibi tam da Atatürk düşmanlarının ağzını kullandın. İyi niyetliysen önce yeterli bilgi sahibi ol, iddianı doyuracak kanıtlar göster, daha sonra fikir yürüt ve biz de ona göre fikir yürütelim, böyle Atatürk düşmanlarının yalan ve iftiralarını gerçekmiş gibi buraya asmayın...
 2. bilgivehis

  Bu ülkeye en çok zarar veren şahıs kimdir ?

  Anadolu Türkleri.
 3. bilgivehis

  HEPAR, seçimlerde Vatan Partisi'ni destekleme kararı aldı

  Perinçek yüzbin imzayı bulduktan sonra kazanırsa PKK'nin siyasi ayağı olan HDP'yi kapatacağını söylemişti, bir PKK avcısı olan Osman paşa için bu söylem cazip gelmiş olabilir.
 4. bilgivehis

  Kenan Evren Amerikancı mı

  Kenan Evren, aynı Tayyip, Fettullah ve diğer etkin-yetkinler gibi BOP sürecinin bir parçasıdır. Kenan Evren, ABD istediği için darbe yapmış ve yine ABD istediği için ülkeyi tarikatlara, ayrılıkçılara, araplara peşkeş çekmiştir. Kenan Evren'in ülkeyi araplara peşkeş çekmesi kimseyi yanıltmasın, araplara verilen her değer dolaylı olarak ABD ve AB ülkelerine kaymaktadır, zira ABD'den bagımsız bir tane dahi arap ülkesi yoktur. Arap ülkelerinin başında bulunan diktatör ve çevresi doğrudan ABD'ye bağımlıdır, ondan izinsiz tuvalete dahi gidemezler. Bu yüzden 12 Eylül darbesini veya sonrasını olumlu bulanlar, ya da onu eleştirip ama doğru yaptı diyenler ABD'ci tayfadır...
 5. bilgivehis

  Laiklik Ve İslam

  Dinde özgürlük yoktur, devlet yönetim biçimi de dahil her türlü yaşam biçimi devlet başkanlarına, şıhlara, şeyhlere kulluk yapmak üzere ayarlanmıştır. Laiklik herhangi bir ideoloji ve dinden bağımsız işleyen devlet disiplinidir, bu da her alanda olduğu gibi yargının da bağımsızlığını getirir. Bağımsız işleyen bir devlet dincilerin çıkarına ters dindarların çıkarına doğru orantılıdır. Lakin asıl sorun laiklik değil, dindarlar kandırılmaya alıştırılmış, kendilerini kandıran ve bu yolla ümüğünü sıkan yoksa o devleti istemezler, sorunun asıl bam teli burasıdır. Çalıyor ama çalışıyor, çalıyor ama bizden, her sözün ardından ama kelimesinin arkasında hep bu sorun yatıyor, cellatına aşık milyarlarca dindar söz konusu.
 6. bilgivehis

  İnsan Kutsal Afyona Neden İhtiyaç Duyar

  Aslında sorun olan bir ilahi gücün varlığına inanma ihtiyacı değil, sorun olan böyle bir güç varmış gibi gösterip insanlığı sürüleştirmek. İnsanlığı sürü haline getiren üç adet din yokken insanlar anlam veremediği ve kendinden güçlü gördüğü doğa olayları karşısında çaresizlikten bir koruyucu hayal etme ihtiyacı duymuşlar. Kimisi güneşe, ay'a, fırtınaya daha sonra ineklere, kurtlara, putlara ve günümüzde halen var olan erkek cinsel organına dahi tapmışlardır. Bilgisizlik aynı zamanda çaresizlik ve acizliktir, çaresiz insanlar kendinden biraz uyanık olanlar karşısında kendini aciz hisseder ve onun söylediklerini takdiri ilahi olarak algılar. Zaten kurnaz karşıdakinin bu aciziyetini bildiği için her türlü korkuyu uydurur, böylece bir ilaha bir de korku eklenir. Çok nadir de olsa bazısında bunun tersi de olabiliyor, örneğin 8-9 yaşlarındayken bizlere aşılanan tanrı gücünün aslında bahsedildiği kadar olmadığını düşünür ve farklı şekillerde kendime kanıtlamaya çalışırdım. Bunun için ilaha ve onu yücelten her şeye küfrederdim, cami imamlarının yüzlerine karşı hakaret ederdim, kuranı bilinçli olarak yere atardım, bütün bunlar tanrı gücünün olmadığını kendime kanıtlamak içindi. Diyeceğim, afyona ihtiyaç daha ziyade ilkel kalmış kafalar için geçerlidir, maalesef günümüzde bilgisizlik bu ilkelliği beslese de en azından artık inançlar az da olsa sorgulanmaya başladı, bunda bilimin ortaya sunduğu kanıtların da bir hayli rolü oldu.
 7. bilgivehis

  Siz olsaydınız ne yapardınız?

  Başlık Atatürk'ün yerinde olsaydınız ne yapardınız diye bir soru başlığı, oysa sen fırsattan ganimet çıkarmaya çalışıp klasik eleştiri ve hatta karalama yöntemine başvurdun, bu yüzden alakasız ve bu yüzden tepki aldın. İşte salak, bilgisiz, art niyetli olduğunu kanıtlıyorsun, kapitalizm olmadan, işçi sınıfı oluşmadan, daha feodalizm dahi ülkede varlığını sürdürürken sosyalizme geçilirmiş gibi konuyu ajite ediyorsun, bu da geri zekalı olduğunun açık ve net göstergesi. Ulan essahtan geri zekalısın, Atatürk'ün getirdiği sistem, açtığı fabrikalar, ekonomik model, devrimler ve Altı Ok ne içindi zan ediyorsun, işte bunlar ağalık düzenini yıkmak yerine modern-kalkınmış bir ülke inşa etmek içindi, gerçi sen ve senin gibiler bunu anlayamaz, ancak böyle sıçarsınız. Her mesajda bunu söylemen bir ajitasyondan ibarettir, bununla bütün salaklığını örtbas edeceğini sanıyorsun, diyelim ki, o resimde ben yanıldım, öyle ya yanıldığımı düşünelim, bu yaptığın salakça yorumlarını kapatmaz, aksine her ajite yapman art niyetini daha çok ele veriyor. Atatürk'ün yerinde olsan sosyalizmi nasıl getirirdin, madem bunu yapardım diyorsun, o halde bunu kanıtlamakla yükümlüsün, haydi görelim bakim sosyalizmi nasıl getirirdin?
 8. bilgivehis

  Turkcell, Atatürk'ün adını anmadı!

  19 Mayıs'ı anlamak https://odatv.com/19-mayisi-anlamak-18051837.html
 9. bilgivehis

  Turkcell, Atatürk'ün adını anmadı!

  Atatürk'ün adını anmaktan dahi rahatsız olanlar babasının kim olduğunu önemsemeyenlerdir. Babamızın kim olduğunu biliyoruz ve önemsiyoruz, babamızı bilme şerefini bize yaşatan Atatürk'ü saygı ve sevgiyle anıyorum.
 10. bilgivehis

  Siz olsaydınız ne yapardınız?

  Hah işte başlıkla alakasız yine karalama başladı. O günün koşullarında daha iyi bir sistemin yoksa sus ve sesini çıkartma, daha fazla rezil olma. Ben Atatürk hakkında yazın-çizin demedim, daha iyi bir sistemin var mı yoksa çekil köşene!
 11. bilgivehis

  Siz olsaydınız ne yapardınız?

  Anlaşılan Atatürk karşıtları cevap veremediğine göre eleştiriyi, hakareti, küfürü ve karalamayı biliyorlar ama Atatürk'ün yerinde olup da daha iyi bir sistem getiremiyorlar. Buna göre bu soruya cevap veremeyenin Atatürk'e değil hakaret etmek eleştiri hakları dahi yoktur, bu soruya cevap veremiyorlarsa bundan sonra bu forumda Atatürk karşıtlığı yapmaktan da herhalde utanırlar...
 12. bilgivehis

  ÜRETİCİ DEN ÜRÜN ALIP SATMAK

  Dünyanın en zor işini sormuşsun, SATMAK. Satmak savaşlardan, devrim yapmaktan daha zordur, büyük sermayen varsa rakiplerinden baş edebilirsin, değilse otellerin kapısından bile giremezsin. Zira piyasayı zaten kapan kapmış, küçük sermayen varsa bir şey yapamazsın ama sermaye harici ayın-dayın varsa o zaman iş değişir...
 13. bilgivehis

  Sosyalizm Hakkında Bir Soru

  Dediğim gibi yazarları ve kitapları yok edildi, 20 yıl önce okuduğum kitaplardı, hatta bu yazarlar jeologdu, buldukları kalıntıların resimlerini de kitaplara yansıtmışlardı ve o resimlerde görünen her şeyi çok geniş anlatmışlardı. İşte sorun şu ki, ne yazarlar ne de kitapları aklıma gelmiyor, zaten aklıma gelse buraya asacağım. Daha sonra başka tarihçiler ile de bu konuyu birebir tartışmıştım ve onlar da doğrulamıştı, zaten onlar doğrulayınca daha çok şaşırmıştım, yani bu gerçek bazılarınca biliniyor ama malum nedenler yüzünden olsa gerek teşhir edilmiyor. Kendim bu konuya bir kaynak gösteremediğim için maalesef bu bilgi bende eriyor, tabi buna da üzülüyorum.
 14. bilgivehis

  Sosyalizm Hakkında Bir Soru

  "Türkler Anadoluya sonradan geldi" iddiaları koca bir yalandır, araştırdığım ve okuduğum kadarıyla Türkler Anadoluda hep vardı, öyle azınlık falan da değildi, 4000 yıl öncesine ait bulunan kalıntılar bunu doğruladı, hatta bu gerçeği ortaya çıkaran yazarların kitapları yasaklandı, kendileri de etkisizleştirildi, bunlardan kimsenin haberi yok, bu yüzden bu yalan iddalara inanmayın.
 15. bilgivehis

  Siz olsaydınız ne yapardınız?

  İşte bu da köklü çözüm getirmeyeceği için Atatürk yurt çapında aydınlanmayı, ilerlemeyi, bilimi, kalkınmayı başlatmış... Buradan özellikle Atatürk karşıtlarına sesleniyorum, yukarıda kısaca değindiğim o günün koşullarında Atatürk yerinde siz olsaydınız daha iyi nasıl bir sistem getirirdiniz?
×