Jump to content

bilgivehis

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  1.960
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.784 profil görüntüleme
 1. bilgivehis

  Öz eleştiri

  Bilinçli asimile kötüdür, doğal asimile insan türü için iyidir, bu asimile işinin bir de bu yanı var, lakin çıkarcı çevreler insanları doğal asimile olmasına fırsat vermiyorlar, ya araplaştırıyorlar ya da şuuru bozuk yoz bir tür yaratmaya çalışıyorlar.
 2. bilgivehis

  Öz eleştiri

  Yanılıyorsun, tarihte dinlere, putlara inanmayan ve bu gibi inançlardan hep uzak duran Türklerdir. Türklerin inanç tarihi daha ziyade materyalizme yakındır, hep gördükleri ve hissettikleri güneş, ay, rüzgar gibi doğa olaylarına inanmışlardır. Senin bahsettiğin Türklüğünü tamamen kaybetmiş, asimile olmuş, araplaşmış olanlardır. Ayrıca Türkler genel itibariyle hiç bir zaman dinci veya dindar olmamıştır, ilahiyatçılıktan ziyade modernizme daha yakındırlar. Bakın her zaman söylüyorum, dinci tayyip ile çağdaş Atatürk, Türk halkına birebir aynı imkanı sunsun, Türklerin yüzde doksanı Atatürk sistemini ister. Ülkeyi elli yıldır karış karış gezen biri olarak ben böyle görüyorum. Yani tayyibe oy verdikleri kimseyi yanıltmasın, Türkler kimde daha çok çıkar görürlerse onu desteklerler.
 3. bilgivehis

  ABD Suriye'den Çekiliyor

  Daha kolay olur ama artık küçük devletçiklere gerek kalmadı, mevcut ülkeler, yönetimler onun emrine geçti, istediği milleti istediğiyle birbirine kolayca kırdırabiliyor. Hakikaten bu iş çok kolay, müslümanı müslümana, bir halkı başka bir halka kırdırmak için onların önde gelenlerini, liderlerini satın almak yetiyor.
 4. bilgivehis

  TÜRKiYE AMERiKANIN iSTEDiGi REJiME KAVUSTURULDUMU?

  Türkiye ABD'nin istediği rejimle zaten çoktandır yönetiliyor, üstelik dindar ve kindar başkanlık da artısı. Bu ülkede ABD'den habersiz kuş dahi uçmaz dediğimizde birileri rahatsız oluyor, oysa ABD bu ülkenin sistemini kontrol etmekle kalmıyor işte başkanlık gibi onu istediği şekle dahi sokabiliyor. Tabi dinciler, softalar, kendine müslüman diyen, AKP'ye oy veren ve Türk milleti bundan gayet mutlu, ekonomi tam çökene kadar da mutlu ve bahtiyar olacaklar, tabi o zaman da bu ülkede kazanılmış bütün değerler elden uçmuş olacak. Ne mutlu AKP'ye oy verenlere, kendilerini hıyar kuyruğuna kadar rezil eden iktidara dombalmaktan mutlu olan bir millet olma ünvanına sahipler.
 5. bilgivehis

  Evrim ve sanat

  Avrupanın bu kadar ilerlemesinde sanatın ne kadar önemli olduğunu anlamanız için Rönesansı inceleyin. Tarihte başarılı olan devletlerin arkasında hep sanat olmuştur, kılıç, yay, ok mızrak gibi silahların gelişmesi sanata dayanır. Ayrıca sanat bilimden kopuk değildir, sanat olmazsa bilim tek başına yeterli olmaz.
 6. bilgivehis

  Evrim ve sanat

  Son derece yanlış. Sanatın maddi kazancı zaten doğrudan olmaz, bu da bir çok kişiyi yanıltır. Sanat fikir üretmemizde ve ufkumuzun genişlemesinde bir numaralı görevi üstlenir, bu vesileyle de yapacağımız, üreteceğimiz her şeyde bir yandan işimizi kolaylaştırır diğer yandan işi daha ileriye götürmemizde itici rol oynar, böylece maddi kazançla birlikte manevi kazancı da herşeye dolaylı olarak yansır. Örneğin şu anda yazdığımız yazı, forumun temasının temeli dahi sanata dayanıyor. Bu daha da yanlış. Sanatın olmadığı bir toplum düşünün, böyle bir toplum evrimsel süreçte geride kalırken, sanatın bol olduğu toplum sürekli gelişecek ve ilerde olacaktır. Zaten bunun örneğini günümüzde de görüyoruz, Arap toplumunu bugün geliştirmeye kalksan Avrupa toplumunun bilinç düzeyine gelmesi için en az beşyüz yıl gerekir ki, bu da ancak asimile ile mümkündür. Örneğin Avrupa Rönesans dönemini yaşamasaydı bugünkü maddi-manevi gelişmişlik olamazdı.
 7. bilgivehis

  Bu forumda ,bu sorulara, mantıklı cevaplar, aranıyor.

  Bunları öğrenmek çok şey kazandırır ama senin hangi amaçla sorduğun önemli, çünkü ne için sorduğunu belirtmemişsin. Bundan 1400 yıl öncesine kadar kurnazlar ve güç sahipleri kendini peygamber veya tanrı ilan etmiş. Zaman içinde bunlar binleri, onbinleri bulmuş, tek kaynağı kurnazlık ve güçten ibaret. Daha sonraları kölelik, feodalizm ve kapitalizm gibi sistemlerin oturmuş olması sayesinde yeni dinlere ve peygamberlik numaralarına gerek kalmamış. Çünkü uydurma din ve peygamberlik sayesinde elde ettikleri soygunculuğun daha iyisini ordulu, devletli ve kanunlu bir şekilde sistematik hale getirmişler. O zamanki peygamberliğin yerini diktatörlük, burjuva demokrasisi ve bürokrasi almış. O zaman bir Muhammed, İsa Musa, Firavun neyse bugün Trump, Tayyip gibiler ve onların asıl abileri onların devamıdır.
 8. bilgivehis

  Ateizmin mucizeleri

  Ateistler "tanrı yok, dinler uydurma" der, zoraki iman hakikati gibi teolojik kelimeler yüklemeye çalışman beynin dinden öteye çalışmadığını gösterir. Bilimsel verilerle bir tartışma yapmayacaksan forumu böyle laga-lugalarla kirletme. Şu sözün dahi ne kadar bilgisiz, konudan bi haber olduğunu gösteriyor. Sen canlı değil misin, bedenin atomun parçalarıyla bir bütün değil mi?
 9. bilgivehis

  Şansın kaderden, üstün olduğuna inanıyorum.

  Bir tanrının varlığının kanıtı olarak hisler ve ölçü yeterli olabilir diyorsun. Hisler tek başına bir tanrının varlığını sadece hayal edebilir onu algılayamaz ve kanıtlayamaz. Ölçünün ise maddeden ve evrim sürecinden oluştuğunu bilim kanıtladı, dinler ise kuru sözden başka ortaya bir argüman koyamadı. Binlerce değil, isterse milyonlarca olsun, kendini peygamber olarak gösterenlerin hiç biri tanrının varlığını kanıtlayacak birşey gösterememiş "Bir tanrı var ve ben onun peygamberiyim" demek kanıt olmuyor. Muhammed ise tanrı kelamı dediği kuran, kendi yaşamını zevki-sefa içinde sürdüren ve bunu da kanun haline getiren sıradan insan kafasından öte gitmiyor. Hani his diyorsun ya, o hislerin 8 yaşındaki çocuğu beceren ve üvey evladının karısı için onu öldüreni neden hissetmiyorsun, yoksa sende mi çocukları becermeyi hak görenlerdensin? Kendinin varlığının ispatı için madem elçi gönderiyor (ki böyle bir ihtiyacı yüce tanrı neden duyar o da ayrı mesele), o halde kendini kanıtlayacak bir iz ortaya koyması lazım değil mi ama ortada aciz bir tanrı ve insan aklını geçmeyen sonradan yazılmış kitaptan başka bir şey yok.
 10. bilgivehis

  Şansın kaderden, üstün olduğuna inanıyorum.

  Tanrıdan görüşmüş gibi yazmışsın. Bu yazdıklarının kaynağı yok, neye dayanarak bu görüşü elde ettin? Kuran dersen, o da insanlar tarafından yazılmış bir kitap sonuçta, bu kitap tanrıdan görüşmüş gibi olmana yeterli mi? Yani kuranı tanrının kendisi yazıp gönderse dahi onun varlığını zerre kanıtlamıyor, böylesi bir kitaptan nasıl tanrı yaratabiliyorsun? Mesela kendisinin gücü yetmiyormuş gibi "sizden olmayanları gördüğünüz yerde öldürün!" diyen bir tanrının varlığına hangi gerekçeyle inanıp da bu sözleri yazabiliyorsun?
 11. bilgivehis

  Memeler niye erkekleri etkiliyor?

  İslami alemeti cevaplar vereceğine konu hakkında kendi fikrini yazsan daha makul olmaz mı? Şu sorgulama denen şeyi islam için de yapsanız mutlaka kendi fikriniz de olacaktır, hep bu tapınmanız yüzünden, her şeyi takdiri ilahiye bağlamanız yüzünden fikir geliştiremiyorsunuz. Hani başlık sahibi sormuş, "aynı uzuvda çift görev olması neden" demiş, bu soruya bilimsel bir cevap veremezseniz dahi tanrıya bağlama yerine tahminde dahi bulunsanız en azından fikir fikiri doğurur.
 12. bilgivehis

  Varlık ve hiçlik

  Ateistlere laf atacağına düşünceni yaz, sen ne düşünüyorsun, bu dünya hiç öbür dünya essah öyle mi?
 13. bilgivehis

  Ateizm ve özgür irade

  Maddi süreçler bir bütündür, bizler de o bütünün bir parçasıyız. Her parça kendi alanında özgür ve irade sahibidir. Bütüne tam hakimiyet olmayınca irade özgür değil anlayışı şuraya kendi iradenle yazdığını dahi görmezlikten gelmek demektir. Oysa her parçanın etkiye karşı gösterdiği tepkinin oranı aynı zamanda onun irade gücünü de belirler, zaten böyle olmasaydı evrim işlemez ve metafizik kuralı geçerli olurdu. Her parçada bulunan irade aynı zamanda bütünü tamamlama gibi bir özelliğe de sahiptir, buna yine evrimin bir başka önemli parçası olan ekosistem de diyebiliriz. Kısaca, her parçada kendine göre özgür irade olması sayesinde zincirin halkaları tamamlanarak evrim sürecini oluşturmaktadır.
 14. bilgivehis

  Tanışma Kuralları

  Burası güzin abla forumu değil, böyle şeyler için sex sitelerine gideceksin.
 15. bilgivehis

  Her zaman dürüst olmak mümkün mü?

  Her zaman dürüst olmak elbette mümkündür. Yararlı yalanlar dürüstlüğü asla bozmaz. Yalan söylediğin kişinin lehine söylenen yalan seni yalancı yapmaz, aksine onu mutlu ettiğin, üzmediğin veya başına gelebilecek olumsuz olaylardan kurtardığın için vijdanen onurlanırsın. İyi bir örnek mi bilmiyorum ama bunu bir hikayeyle örneklendireyim. Kışın ortasında iki kardeş dağda odun kesiyorlar, kestikleri ağaç kardeşin birinin üzerine düşüyor, ayakları ağacın altında kalıyor, bir kişinin o koca ağacı kaldırmaya gücü yetmez, bu yüzden diğer kardeş köye yardıma koşuyor, bir kaç adım koştuktan sonra geri dönüp ağacın altındaki kardeşine olmadık küfürler ediyor, lakin yardım çağırmak için tekrar koşuyor. Yardım gelip ağacın altından kurtarıyorlar, daha kurtulur kurtulmaz elindeki tüfekle yardım çağıran kardeşini öldürüyor. Birtanesi niye öldürdün diyor? Avradıma olmadık küfürler etti diyor. Soran adam şunu söylüyor, o sana o küfürleri karın ve ağacın altında yaşama şansını güçlendirmek için etti diyor, gerçek küfür etmiş olsa yardım getirirmiydi diyor. Yani yardım eden kardeş yalan söyleyerek kendi canından oluyor ama kardeşini de ölmekten kurtarıyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...