Jump to content

bilgivehis

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  1.917
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.672 profil görüntüleme
 1. bilgivehis

  Tekrar yazmasını istediğiniz üyeler

  Bu sayılanların içinde sadece democrossian ve robespierre'yi tanıyorum, onların gitmesine de üzüldüm. Bence bu arkadaşlar da art niyetli değildi, kendilerine göre elbette hataları vardı ama bana göre öyle büyütülecek kadar değildi. Aslında bu sanal alemi ben halen öğrenemedim, burada insanları çözmekte halen zorlanıyorum. Bazı arkadaşlara bakıyorum bu sanal ortamı çok iyi keşfetmişler, insanı iki kelimeden çözüyorlar:)
 2. bilgivehis

  Tekrar yazmasını istediğiniz üyeler

  Niye Nolan'ın neresi kötüydü, kendine göre bilgi sahibi bir arkadaşımızdı, farklı görüşleri ve eğitici yanı vardı. Ha insanların elbette kusuru, hatası olacaktır, artniyet olmadıktan sonra bunlar önemsizdir. Nolan'a haketmediği bir eleştiride bulunmuşsun, bence Nolan yararlı biriydi.
 3. Nurettin veren gibi adam fetonun ne mal olduğunu 30 senede anlayamadı, tayyibin arkadaşarı nasıl anlasın, ayrıca Abdüllatif Şener kendisi ayrıldı, öyle yalana da başvurmayın.
 4. Ulan gerizekalı tekzip edilmedi dedik, bu kadar mı salaksın, bir iddia tekzip edilmezse kabul edilmiş demektir. Böyle martavallarla beni yormayın.
 5. Henüz astığım videolara bakın, onların ne olduğunu söyleyenler sıradan insanlar değil, başbakanlar, milletvekilleri ve bakanlık yapmış en yakın kişiler. Ayrıca bunların hiç biri tekzip edilmedi, bu bilgiyi de vereyim.
 6. bilgivehis

  Para için evlenen kadınlar

  Sen bu tecavüz, seks, kadın olayına çok taktın. İç güveyi olmak için evlenen erkekler de var. Sana göre hepsi ahlaksız, namussuz. Bu gibi durumlar kişiseldir, insanlar birilerine zarar vermeden ve aklıbaliğ olarak istediğini yapar, sanane bu gibi olaylardan, neden rahatsız oluyorsun? Hani ülkenin ekonomik durumu insanların tercihini istemediği, benimsemediği veya uygun görmediği yönlere kaydırıyor deseydin, yerinde bir tepki göstermiş olurdun ama sen kalktın içinde ekonomik koşullardan dolayı mazlum olanların da bulunduğu bir davranışa demediğini bırakmadın.
 7. Bu bir propaganda olayı ama gerçeklik payı da bulunuyor. Bu ülkede lider konumundaki kişilerin müslüman adı altında aslında hristiyan-yahudi olması elbette insanlarda kuşku bırakıyor. Örneğin müslümanlık adı altında feto ve tayyibin yahudi olması gibi. Lakin öyle olmasa da kendinden başka herkesi düşman sayan islam adında bir din gerçeği de var. Bu yüzden islamdan başka dinler son derece masum da olsa propagandaya araç olmaktan kurtulamaz, çünkü islam düşmansız yaşayamaz.
 8. bilgivehis

  YUSUF

  Bu sözün beni güldürdü, ben de sana gülümseten bir hikayemi anlatayım. 70'li yıllardı, kentte tanıştığım bir köy imamıyla arkadaş olduk, imamlık yaptığı köye 2-3 günde bir gider sohbet ederdik. İmam, aydın ve olgun bir yapıya sahipti, benim ateist olmam ona zerre kadar itici gelmedi. Lakin asıl sorun imamlık yaptığı köydeydi, köyün tamamı dinci yarısından fazlası da tarikatçıydı. Devletin imamını istemiyorlardı, bu yüzden imama olmadık iftiralar, saldırılarda bulunuyorlardı. Ayrıca köyde dinden başka bir şey konuşulmuyordu, hareketleri dahi tamamen dine bağlıydı. Velhasıl günün birinde köyün bu hali bende aşırı bir sinir yaptı, biraz gençlik biraz da deli-dolu halimle ne olduysa o sinirden köyün meydanında allah yok diye bağırdım. Sonra hırsımı alamadım, allah yok, din uydurma diye nutuk çekmeye başladım. Çevreme baktım herkes var ama kimseden ses çıkmıyor. O anda beni çok rahat linç edebilirlerdi amma velakin ne kadar korkak oldukları da açığa çıkmış oldu. O olaydan sonra yine 2-3 günde bir köye gidiyordum, artık benim olduğum yerde kimse dinden bahsetmiyordu. Köyün imamı artık iftira ve saldırılardan kurtulmuştu, sonra imamla dost olduk.
 9. bilgivehis

  İhramlıyken avlanmak niye yasak?

  Neden et yemezlerden önce ihramın ne olduğunu anlamak gerekir. İhram, uyutma taktiğinin bir başka ayağıdır, ihrama giren dünya nimetlerinin bir çoğundan sözde kendini kısıtlayacak, güya nefsine sabır göstererek allahın yanında sevgili ve cennete yakın kulu olacak. Bu numarayı yutan enayi kendini ak ve pak hissederek mutlu ve bahtiyar olacak. Bak allah ahan da senin gibi koyun vermiş bizlere, hak eti dururken av eti yemek de neymiş, demek isterken, ceza olarak yine et verme komedisini hesap edememiş o zamanın arabı. Zaten ilginçtir o zamanın arabı böyle komedi kurallar çıkarırken bugünün müslümleri de sorgulamadan balıklama atlıyor.
 10. bilgivehis

  75 Milyon Arap Ateist olmuş!

  Aslında Türklerin tarihinden bu yana Osmanlı bitene kadar Türkleri kimse tanımıyordu. Çünkü hiç bir zaman devletsiz kalmayan Türklerin tarihi aralıksız biat ile geçmiştir, devletsiz kaldığı zamanlar da başka devletlere biat etmek durumundaydılar. Bu yüzden Türk devletleri çok iyi tanınmasına karşılık Türk halkı öznel kişiliğini ortaya koyamadığı için halk bazında tanınamamıştır. Türklerin anlayışları, karakterleri tarihlerinde ilk defa yurttaş oldukları ve kendi başına karar verme şansı buldukları Cumhuriyetle ortaya çıkmıştır. Buna göre Türklerin sakala göre tarak vurma eğiliminde oldukları ve bu eğilime göre kişisel çıkarı her şeyin üzerinde tuttukları anlaşılmıştır. Böylesi bir halk kapitalist sistemle çok iyi örtüşse de üretemeyen bir halk olması onları sürü olmaktan kurtaramamıştır. Dolayısıyla Türkler ne bir dine ne bir ideolojiye bağlı kalmaz, onların yegane yaşam anlayışı küçük kişisel çıkarlardan ibarettir. Bunu 12 Eylül'de, 15 Temmuz'da ve siyasi hükümetlerin dönemlerinde çok net olarak gördük, hangi taraf güçlüyse anında o tarafa yönlendiler. Bugün nasıl ki, dinci iktidar peşinden gidiyorlarsa yarın devleti ateistler ele geçirsin bu defa hepsi ateist olur. Bu tanım genel anlamda Türk halkı açısından pek iç açıcı görünmeyebilir ama kendileri bu yapıyı kazanç olarak düşünüyorlar.
 11. Din acı çektirir, sömürür, insanların yaşamını çalar, kelle koparır, şıhlara, şeyhlere, diktatörlere biat ettirir, özgürlüğünü elinden alır, sorgulamanı yasaklar, halkı bilimden uzak tutarak gelişen ülkelere köle yapar, tecavüzü hak sayar, kendinden olmayan herkesi düşman görür, siyasi, ekonomik savaşlara sac ayaklığı yapar, milyarları sanal mutlulukla uyutur, her türlü zararlı oluşuma kapı açar. Bu kadar zarar veren ve savaşlardan daha kötü sonuçlar getiren bir din yaşamımızda iken her savaş dinden olmaması dinleri mazlum yapmaz. Bir savaş 20 milyon insan öldürür ama dinler bu dünyayı milyarlara canlı canlı mezar yapar. Üstelik kurtuluş savaşımız gibi bazı savaşların yararlı olduğunu göz önüne aldığımızda dinler gerçekten milyarların katili konumundadır.
 12. bilgivehis

  Eşcinsel, vegan, ateist, solcu, hdp'li insan

  Ferhan Şensoy'un PKK'li olduğuna dair herhangi bir şeye rastlamadım, böyle bir şey varsa senden öğrenelim.
 13. bilgivehis

  Eşcinsel, vegan, ateist, solcu, hdp'li insan

  Ferhan Şensoy'un sanatı, bakışı bu ülkeyi aşar, özgür bir ülkede olsaydı dünya çapında kalıcı eserler üretecek niteliktedir. Bu ülkede kısıtlı, sansürlü sanatla bence kendine yazık etti, oysa onun sanat gücü yaptıklarının çok ötesindedir. Böyleleri her zaman gelmiyor, değerini azınlıkta olan bizler biliyoruz ama bu toplum bilmiyor. Gerçi bu toplum neyin değerini bilmiş ki, Ferhan Şensoy'un değerini bilsin. Bu yüzden bu ülkeye böyle kişilerin gelmesini istemiyorum, eriyip gidiyorlar.
 14. bilgivehis

  Suriyeliler ile ilgili sinir bozucu bir haber

  Zaten buraya getirilmelerinin bi nedeni de bu ülkede yaşayanları yozlaştırmak, ayrıştırmak ve etkisiz kalabalık yapmak, bizzat bunun için getirildier. Bunu uygulamak için de yarın ülkenin en önemli mevkilerine getirilecekler, zaten şimdiden dokunulmazlıkları var. Kısaca Türkiye denen ülke artık Arabeskiye olacak.
×
×
 • Yeni Oluştur...