Jump to content

bilgivehis

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.482
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.143 profil görüntüleme
 1. bilgivehis

  Karşı devrim mi kazandı?

  Arkadaşlar başlığı yanlış ve başlık sahibini de yetersiz bulmanız başlığı önemsiz yapmaz, aksine bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar için bu tür başlıklar yararlıdır. Zaten içerik bir yorum olsa da başlığın kendisi bir sorudur, sorular saçma da olsa gelişim için önemlidir. İnsanlar kendi doğrusunu ve kendi karekterini bilgi sahibi olmadan oturtamaz, bunun için yanlışlar, saçmalıklar olacaktır ve hatta olmalıdır. Kendim genelin saçma ve yanlış bulduğunu daha çok önemsiyorum, üstelik soru soran kişi sürüden kopma arayışında ise benim için sorular daha önem kazanıyor. Bu yüzden yanlış ve saçma bulduğunuz soru başlıklarına vereceğiniz cevaplar sadece soru sahibine değil aynı zamanda diğer ziyaretçiler için de fikir verecektir.
 2. bilgivehis

  Karşı devrim mi kazandı?

  Niye devrim kazanmıştı da geri karşıdevrimcilerin eline mi geçti? Şimdiye kadar pek etkili olmayan bir kaç devrim dışında dünyada henüz devrim kazanılmamıştır. Hatta insanın varlığından bu yana dünya hep karşı devrimcilerin elindedir. Türkiye'de ise sadece 15 yıl sürdü...
 3. bilgivehis

  Sizin Cennet Hayaliniz Nasıl?

  Cennetin kendisi bir hayal zaten, huriler, meyveler, dünyada bulunmayan her türlü sonsuz muhteşem hayat hayal edilmiş daha ne olsun. Neyse ki, bu cennet hayali insanlarla sınırlı, hayali cennet için yapmadıkları şey yok, diğer canlılar da böyle bir hayal için öldürmeye, tecavüze yeltenseydi vay halimize. Gerçi dincilere kalsa diğer canlılara da beş vakit namaz kıldırırlar, eyki de bilimden uzaklar.
 4. bilgivehis

  PATENT ALMA

  Dediğim gibi bu işin kesin bir çizgisi yoktur, biraz tutturmaya, biraz şansa, biraz da zekaya bakar. Makine mühendisleri odasına gideceksin onlardan sadece sohbet ederek fikir sahibi olacaksın, yoksa yaptığın icattan bahsedersen seni avlarlar. Yani icadını teşhir etmeden önce çeşitli yollardan yeterli fikir sahibi olacaksın. Bahsettiğim gibi, ben fikir sahibi olmak için icadımın kötü ve eksik üretimini piyasaya sürmüştüm, tabi fazla ses çıkarmayacak yerlere vermiştim, onu yapmak isteseler dahi tam teşekküllü olmadığı için yapamazlardı, zaten fikir sahibi olduktan sonra bilinçli olarak yaptığım hatalı üretimi kestim. Bu ne demektir, yani birden dünyaya duyurmayacaksın, önce çevreye sınırlı şekilde fikir edinmek için öylesine açılım yapacaksın, baktın ki, işin gideri var, bir yandan icadını başka yerlerde saklayacaksın bir yandan da ufaktan alanı genişleteceksin, yani icadını evde saklama ve adım adım yürüyeceksin. Çünkü sen bir kapitalist değilsin, haliyle ortada bir kuzusun, kimseden asla maddi-manevi destek bekleme ve sakın herhangi bir mühendise projeni gösterme. Örneğin dünyanın en büyük mucidi Nikola Tesla yoksulluk ve açlık içinde öldü, oysa ondan kat kat geride olan Edison kapitalist olduğu için işi yürüttü, hatta Nikola Tesla'yı engelleyen de Edison'du.
 5. bilgivehis

  Modern tıbbı kötüleme çabası

  Başlıkta ilginç tartışmalar olmuş, lakin bu Ulusalcı'nın ne demek istediğini ne kendisi anlatabilmiş ne de anlayan olmuş tahminimce. Ulusalcı şunu demek istiyor "Ekranlarda İslam bu kadar övgüyle anlatılırken, bilim adamı sıfatını taşıyanlardan bir tanesinden dahi neden aksi yorum gelmiyor, o halde bunlar düzenbaz?" demek istiyor herhalde. Eğer böyle demek istiyorsa tamamen haklı.
 6. bilgivehis

  PATENT ALMA

  Patent almadım, yaptığım icatları anonim isim altında ürettim, amacım piyasada ne gibi bir karşılık bulacağıydı. Yurt içinden ve yurt dışından çeşitli ciddi tehditlerle karşılaştım. Bunun üzerine pazara girebilmek için çeşitli sernayedarlar ile ortak oldum, tabi bunların ortak olma nedeni işin püf noktasını öğrenmek sonra beni sepetlemekle sınırlıydı. Ben bu gerçeği bildiğim için onlara işlerin sırrını göstermedim, bu yüzden bütün ortaklıklar kısa sürdü. Daha sonra icatlarımın kimisi tedavülden kalktı, kimisi yarım kaldı, kimisi de hayalde kaldı. İcat maçta hakemin başlama düdüğüdür sadece, hakemle birlikte 12 kişiye karşı teksin ve maça 6-o mağlup başlıyorsun. Parası olanlardan medet bekleme, parayı da senin bulman gerekiyor, tehdit ve hırsızlardan korunman gerek. Makine mühendisleri odalarından bir icadın olduğunu söylemeden fikir toplamalısın, patent en son iş.
 7. bilgivehis

  PATENT ALMA

  Hiç okul okumadım, herhangi bir diplomam yok ama yaptığım icatları üretime geçirip toptan satışlarını yaptım, ABD şirketlerinden anlaşmalar yaptım, Irak meydanlarının modernizasyonu için tek yetkili bendim, yerel ve ulusal gazetelerde yazarlık yaptım... Bana da her girişimde aynı davranışları göstermişlerdi, moral olarak dahi kimse destek olmamış aksine köstek olmuşlardı. Her başarıda köstek olanların sayısı ve dozajı artıyordu. Başarılı olmak için bir şeyler icat etmek yetersizdir, asıl birinci planda olan bu köstekçileri, fırsatçıları, hırsızları ve pazar güçlerini atlatmaktır. İki tane mühendis benim ABD şirketiyle yaptığım projemi çalmışlardı, çaldıklarından benim haberim yokken, bütün servetlerini bu projeye yatırmışlar ve başarılı olamayınca zügürt kalmışlar. Bu işlerin eğitimle, diksiyonla veya bilinç düzeyiyle alakası yok, yetenek ve zekayı kullanmaya bakar.
 8. bilgivehis

  Bu resme iyi bakın,resim dönüyürse beyniniz sakat,dönmüyürse sağlamdır

  Aslında ben şaka demiştim ama gösterdiğim kişilere resim güzel mi dedim, bakar bakmaz başlarının döndüğünü söylediler, şimdi ben de dönüyor görüyorum ama dikkatli bakınca dönmüyor.
 9. bilgivehis

  Kuran'ın belirttiği üzere karıncaların konuştuğu kanıtlandı

  Âl-i İmrân Suresi O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat’ı ve İncil’i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan’ı da O indirdi. Gerçek şu ki, Allah’ın âyetlerini inkâr edenler için çetin bir azap vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır. Tevrat indiriyor, İncil indiriyor (nereden indiyse) yetmiyor bir de Kuran indiriyor, o da yetmiyor "Bak! intikamını alır ha!" deniyor, kullarını bile bilmeyen, onları eksik yaratan ve kin güden kafadan sakat bir Allah, 1400 yıl önce karıncaların konuştuğunu biliyor(?)
 10. bilgivehis

  Bu resme iyi bakın,resim dönüyürse beyniniz sakat,dönmüyürse sağlamdır

  Bu resim fır fır dönüyor, o halde beynim sakat, zaten sakat olmasa asıl o zaman şaşardım. Arkadaşlar resim dönmüyorsa asıl o zaman kendinizden şüphelenin, çünkü sakat olmayan beyin nötrdür, biatçıdır, benden söylemesi.
 11. bilgivehis

  Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

  Tuhaf değil normal bir durumdur, asıl göçmenleri istemeselerdi o zaman tuhaf olurdu. Aynı konuyu değerlendirirken ülkelerin kendi sistemleriyle değerlendirmelisin. Her konu her ülkede aynı fonksiyona sahip değildir. Örneğin, İngiltereki işçinin de adı işçi bu ülkedekinin de adı işçi ama yaşam kalitesinde arada uçurumlar var. Avrupa dediğin her türlü ilkel dönemi aşmış bir cografyadır, biz ise halen ilkellikten uğraşıyoruz, hem de 1400 yıl öncesine gidiyoruz. Daha yurttaş olma vasfını dahi kavrayamamış bir toplumuz. Üstelik halen ırkçılık hüküm sürüyor, bunun için devlet erkanı ırkçılarla masaya oturuyor, kendi iktidarını korumak için mecliste ve dağda onlarla anlaşmalar yapıyor. Bu yüzden Avrupa solunun göçmenlere bakış açısını bu ülkenin soluyla bir tutmanız yanlıştır. Tayyip ve yandaşları ırkçıları parlatırken, onları meclise sokarken, davul-zurna ile karşılarken, ayaklarına mahkemeyi götürürken, ırkçılara karışılmaması için valilere emirler verilirken, ırkçılığın bayraktarı olmuyor da Kemalistler oluyor öylemi, iftira ve yalanın bu kadarına da pes doğrusu.
 12. bilgivehis

  Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

  Bu bir gerçektir ancak olması gereken bu değildir. Bugüne kadar olay böyle gelişiyor, lakin zorunlulukta yayılmak tek çözüm değildir, aynı alandan daha fazla verim alınabilmektedir, bunun için uzun vadede yatırım yapmak yerine yayılmacılık daha çok işlerine geliyor. Çünkü yayılmacılıkta halklar ölür sömürücüler kazanır. Hitler öncesi, dönemi ve sonrası incelenirse kapitalistlerin Hitler sayesinde nasıl yayıldığı daha iyi anlaşılır. Bu yüzden Hitler'e en büyük yardımın Yahudi kapitalistlerden gelmesi tesadüf değildir, yayılmacılığın önemli bir projesi uygulanmış ve başarılı olmuştur.
 13. bilgivehis

  Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

  Hitler nedir? Ayrı bir başlıkta tartışılması gerekir, ancak haci arkadaşımız olayı derinlemesine göremediğimizi ve ülkedeki Suriyeliler hakkında görüşümüzün ırkçı ve Hitlere benzediğini söylemesi üzerine Hitler hakkında kısa bir görüşümü belirteyim. Hitler her şeyden önce bir numaralı vatanseverdir, onu ırkçılığa iten o günün koşulları olmuştur. Yahudilerin ülkenin bütün ekonomik gücünü ele geçirmesi tam da kapitalizmin zirveye çıktığı bir dönemde olmuştur. Kendi ülkesinde bir ırkın diğer ırkları ezmesi, sömürmesi, kendi ırkına kısmen haklar tanıması karşısında işçi ve yoksul olan Hitler'in de ırkçı duyarlarının kabarmasına neden olmuştur. Elbette bu doğaldır, zira zıt zıttını doğurur kuralı işlemiştir. Tabi bu durum Hitler'in soykırım yapmasını ve dünyayı ele geçirmeye çalışmasını haklı çıkarmaz, ancak olayın ana kaynağını da görmemezlikten gelemeyiz. Türkiye'de ise benzer durum yaşanmıyor olsa da bir ırkı diğer ırktan üstün tutan ve onu baştacı eden, bütün kaleleri ele geçirmiş olan bu ülkenin başında bulunuyor. Diğer anlamda bu başlıkta Suriyelilerin gönderilmesi tartışılırken, aynı zamanda dinciliği ve ırkçılığı hedef yapmış bir diktatörlükten bahsediyoruz. Dinci ve ırkçı diktatörlüğün uygulamasına iyimser bakmadığımız için bizlere ırkçı denmesi gerçekten komik olsa gerek.
 14. bilgivehis

  Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

  @haci bu gibi olaylara geniş bakmak veya ileriyi görüyor olmak olayın ana damarının önemini önemsiz yapmaz. Çünkü olayın kendisi temel sorunuyla birlikte bölünmez bir parça olarak duruyor. Bu anlamda savaş ne için çıkmıştır, bir dinci diktatör beş milyon Arabı ne için kabul etmiştir, bu dinci diktatör Türk halkına dünyanın en büyük darbelerinden birini vururken bu beş milyona neden sınırsız haklar tanımıştır gibi soruların önemi kavranmadan işi salt gitmeleriyle yorumlamak anlamsızdır. Biz biliyoruz ki, bu savaş her zaman olduğu gibi güçlü devletlerin çıkar savaşına dayanmaktadır ve bu beş milyon Arabın göçü salt savaş mağduru ile tanımlanamaz. Bugün dinci bir diktatörü asimile olmaz dediğiniz Orta Anadolu Türkleri başta tutmaktadır. Bu gerçek dahi Arapçılığı kendine yaşam biçimi yapmış olan Türklerin sizin iddianızla bağdaşmamaktadır. Daha eskiye gidecek olursak, Osmanlıyı ayakta tutan Türklerin bu davranışı İslamdan ve dolayısıyla arapçılıktan kaynaklanmaktadır. Yine İslamı kelle kopardığı için değil, modernleşemediği için karşıyız demen ise kendi adıma tamamen saçmalık olsa gerek. Zira İslamın kendisi kelle koparmaya dayalı bir dindir, kelle koparmak yoksa islam da olmaz. Diğer deyişle, İslamın modernleşme şansı yoktur, onda modernleşme ihtimali görmek ancak hümanizme dayanan bir zaaflıktan ibarettir. Aynı zamanda İslam kullanılmaya çok yatkın bir dindir, güçlü devletlerin onu beslemesi buna dayanır. Bugün kindar nesil yetiştirmek için maddi-manevi büyük gayret gösteriliyor, bu nerede oluyor, yüz yıldır laiklikle yaşamış bu ülkede gerçekleşiyor, kindar nesil ne demek, kelle koparan nesil veya cihatçı demek, hangi tarihte oluyor, 21.yüz yılda dinci diktatörün ülkesinde hemi de Türklerin oyu ile. Dolayısıyla ileriye bakmak İslama iyimser bakmak değildir tam tersi kendini kandırmaktır.
 15. bilgivehis

  Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

  haci, söylediğin sadece bir olsaılıktır, her zaman aynı sonuca gitmez, bu kişinin biraz da karakteriyle ve dünya görüşüyle alakalıdır. Bugün İslama baktığımız zaman kan, gözyaşı, zulüm görüyoruz dememiz nasıl yanlış değilse, aynısı İslamla yoğrulan bir millet için de geçerlidir. Ne yapalım, bir milleti olduğu gibi anlatmayalım mı, zira nasıl bir toplumsa biz de öyle görüyoruz, farklı bir tahlil yaptığımız veya soykırım yapalım demiyoruz. Bu arada kötünün ve kötülüğün de iyiliğe itici bir güç olduğunu bilen ve savunanlardanım.
×