Jump to content

bilgivehis

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  2.091
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

2.045 profil görüntüleme
 1. Ne yani, "hedefin öyle bir-iki asırda olacak iş değil" demek istiyorsun ama konuyu tam anlayamamışsın. Benim hedefim elbette bir-iki asırlık iş değil, öyle feodileten çıkar çıkmaz her şey bir kaç yılda güllük-gülistanlık olmayacağının her zaman bilincindeyim. Bugünün sürü toplumu bir-kaç asır sonra elbette değişebilir, benim konum halkın evrilmesiyle alakalı değil, bugüne kadarki duruşuyla ve bu duruşunun uzun asırlar değişmeyeceğiyle alakalı. Halk dediğimiz bugüne kadar egoist davranmış, sadece bireysel düşünmüş, günlük çıkarı baz almış, bir parça kemik için kazanımların peşkeş çekilmesini tınmamış, güç kimdeyse onu alkışlamış, hiç bir zaman kendi onuru olmamış, bütün benliğini başkalarına teslim etmiş. İşte biz Atatürk'ü baz alarak bunu bir nebze düzeltme içindeydik, en azından yobazlığı azaltma ve yurttaş olduğunun bilincinde olmasını sağlama gayretindeydik, lakin gel gör ki, halk bildiğimizden daha yobaz, daha ilkelmiş, yurttaşlık hakkı kazanmanın ne demek olduğunu dahi öğretemeyeceğimiz bir halkla karşılaştık. Burada kendi adıma bunu bir pes etme olarak görmüyorum, bir çok bedel ödenmesine karşılık, yüz yıllık aydınlanma mücadelesini başarısızlıkla sonuçlanan bir deneme safhası olarak sayabiliriz veya ilerisi için bir adım olarak da değerlendirebiliriz.
 2. bilgivehis

  ÇİN'DEKİ OLAYLAR GRİP Mİ VEBA MI?

  Bir teknisyene, bir kişiye virüs bulaşacak, ardından o bir teknisyenden binlerce insana bulaşacak ve bu bir anda ortaya çıkacak, bunun mantığa uygun bir tarafı yok. Hani bir kaç kişiyle başlamış sonra ufaktan yayılmış olsaydı iddia uyardı ama burada binlerce kişiye bulaşma olayı bir anda ortaya çıkıyor. Üstelik olayın başlangıcının orduda gösterilmesi ve bunun silah olarak kullanılması iddiası da kasti bir iddiadan öte gitmiyor, zira bütün gelişmiş ülkeler Çin'e düşman. Ayrıca bu ülkede şu anda deprem gibi bir sorun için başlık açman daha elzem iken buradakini bırakıp Çin'den gitmeni de anlayamadık.
 3. Uyanmamış ve hatta uyutulmuş olduğunu düşündüğüm bir halkı ülkenin talan edilmesi karşısında suçlu göremezdim. Dinini, ideolojisini, dünyaya bakışını ayırmadan onları uyarmak ve Atatürk'ün rehberliğinde çağdaş, bağımsız bir ülkeye kavuşmak amacıyla benim gibi olan bir çok yurtsever gibi bütün hayatımı feda ettim. Bu fedakarlık benim tüm yaşamımı elimden alsa da hiç bir zaman pişmanlık duymadım, ta ki, tayyibin üçüncü defa seçilmesine kadar. O güne kadar halkın gerçekten tamamen masum ve mazlum olduğunu düşünmüştüm, zira Cumhuriyet, Atatürk, vatan ve halk düşmanı olan bir BOP görevlisine o kadar yetki vereceklerini tahmin etmemiştim. Üçüncü seçimde gerçekleri anlayacaklarını ve buna bir şekilde tepki göstereceklerini düşünmüştüm. Oysa elli yıldır çok iyi bildiğimi zanettiğim halkı hiç tanımamışım, onlara hep hümanist gözle bakmışım, onlara olduğundan daha fazla değer vermişim, meğersem hep kendimi kandırmışım. Güne göre, güce göre yön değiştiren, vatan değerlerini ve kazanımlarını hiçe sayan, bananeci, bireyselci, egoist ve daha önemlisi bunları bilinçli olarak yapan bir kalabalıktan ibaret olduklarını maalesef çok geç anladım. Çin'de işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı en az elli yıl savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri öldükten sonra kısa zamanda bütün kazanılan değerler kaybedildi. Küba'da işgalcilere ve yerli işbirlikçilerine karşı savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez kazanılan değerlerden taviz vermeye başladılar. Sovyetler'de iki defa çok büyük savaş yapıldı ve kazanıldı, liderleri ölür ölmez ülke değerleri birer birer yok olmaya başladı. Türkiye'de dünyanın görebileceği en önemli bir kurtuluş savaşı yapıldı ve kazanıldı, liderleri daha öldüğü ay yapılan bütün devrimlerle beraber ülke peşkeş çekilmeye başlandı. Bu savaşlar ve daha fazlasına baktığımızda hepsinde halkın genel anlamda işgalcilere karşı can korkusunu, kaygısını ve kişisel çıkarlarını görüyoruz. Halkın geneline göre hiç birinde söz konusu vatan olmamış. Dünyada öldürülenlerden başka sadece bu ülkede onbinlerce yurtsever öldürüldü, sürüldü, yalnızlaştırıldı halk sahip çıkmadığı gibi öldürenleri, sürenleri baş tacı ettiler. 15 Temmuz günü darbeciler kazansaydı onlara sarılacaklar, onları alkışlayacaklardı, aynen 12 Mart ve 12 Eylül'de olduğu gibi. Bu ülkede yüz yıldır işçilerin her eyleminin yanında olduk, onları sürekli destekledik, güçlerine güç kattık ama onlar bizi sürekli sattı. Gerçi sadece bizleri değil, kendilerini de sattılar ve halen satıyorlar. Bu halka göre, makarna-kömür ve bir kilo hıyar, bu ülkenin kazanımlarından, vatan toprağından, canını veren kınalı kuzulardan daha değerliymiş. Kısaca bugüne kadar halk için devrimciydim, geç oldu ama artık kendim için devrimciyim.
 4. Faşist Türkleri de dinci faşistleri de Kürtçülüğü de bugüne kadar besleyen ABD-AB'dir. Bugün ülke araplara satılıyorsa bunun kaynağı yine ABD'AB'dir. Fetoyu, tarikatları ve tayyibi bu ülkede hakim yapan ABD-AB'dir. Peki ABD-AB neden bunu yapıyor? Çünkü güçlü ve milli bir Türkiye ABD'AB'nin işine gelmez, bu yüzden ülkenin araplara satılması ve araplaşmasının projesini ABD'AB hazırlamıştır. BOP projesiyle tayyibi başa getirmeleri, Komünizmle Mücadele Derneğine fetoyu getirmeleri, fetonun askeride etkin olması, Sorosun kanalı TÜSEV kurucusu Kılıçdarın CHP'ye getirilmesi ve CHP'nin Y-CHP'ye dönüşmesi, MHP'yi Türkeş'e kurdurtmaları, ülkücü grupları her zaman bir kenarda tutmaları bunun kanıtlarından sadece bir kaç tanesidir. Ha, ben bu gerçekleri senden tartışmak veya birilerini uyarmak için söylemiyorum, sadece kendimi deşarj ediyorum, zira artık bu sürünün gerçekleri öğrenmesini istemiyorum, tayyip-feto gibilere ezilsinler, bunu fazlasıyla hakediyorlar.
 5. bilgivehis

  BiZ KiMiZ ?

  Montaj olsa ne yazar, aynı güruhun yapmayacağı veya yapmadığı bir şey mi, hem niye bu kadar tepki gösterdin, bu resimden daha beterini yapıyorlar.
 6. Atatürk'ün tırnağı kadar olacak adam var mı bu ülkede, Atatürk elbette olağanüstüdür. Onun tek hatası, saraya ve araplara dombalan bir sürüyü millet yapmaya çalıştı. Bu ülke daha taptığı allahı bile tanımıyor, dün fetoya kulluk yapıyorlardı şimdi de tayyibe secde ediyorlar. Tanrısını dahi karıştıran bir kalabalık elbette Atatürk'ün olağanüstü olduğunu anlayacak karaktere sahip olamaz.
 7. İşte bunları biliyorsan burada boşuna başlık açmana gerek yok, kimse anlamaz, en iyisi bırak şu Türkleri kendi bokunda boğulsunlar, bunu kendileri istiyor.
 8. bilgivehis

  Foruma giren misafir sayısı çoğalmış.

  Hayvan olmadığını, hayvanların bakıcısı olduğunu söyleyen sensin Bu sözünle kendini hayvan olarak ilan ediyorsan daha neyi sorguluyorsun? Ha, ben seyirciyim diyorsan, o halde sormazlar mı, hayvanat bahçesinin gönüllü bir üyesi olmuş, aynı kafesin içindesin ama ben hayvan değilim diyorsun, bu ne perhiz, bu ne lahana.
 9. Hah, şunu nihayet anladın. Bir sır daha vereyim, bu ülkede Türklerin asıl düşmanı yine Türklerdir, Orta Anadolu Türkleri bugüne kadar kimlere oy verdiğini bilirsen Türklerin asıl düşmanını da öğrenmiş olursun.
 10. bilgivehis

  Foruma giren misafir sayısı çoğalmış.

  Anladığım için onu yazdım. Hayvan olmadığını kanıtlayamadın, hayvan olmaktan başka bir seçenek gösteremedin, o halde sözde hayır desen de gerçekte kabul etmek tek seçeneğin oldu.
 11. bilgivehis

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Bak işte burası çok önemli. Şimdi sen sorguladığın için yapabileceğinin sınırı olmadığını anlamış oldun, çünkü malumun üzere din sınırlar, sen bu sınırın aşılabileceğini ve aşıldığında kendi yeteneğinin tamamını kullanabileceğinin farkına vardın. İşte asıl özgürlük dediğimiz şey budur, birilerinin dayatmasını sorgulamak, kendini tanımak ve yapabileceğinin sınırı olmadığının farkına varmak.
 12. bilgivehis

  Foruma giren misafir sayısı çoğalmış.

  Hayvan olduğunu kabul ediyorsun, bu da iyi bir gelişme.
 13. bilgivehis

  Foruma giren misafir sayısı çoğalmış.

  Üye olunca artık seyirci değil, o belgeselin bir parçası oluyorsun.
 14. bilgivehis

  Faşist ittifak ile masaya oturmanın itirafı nedir?

  Evet bu sözün doğru, zira Hitler koyu bir vatanseverdi ve kimsenin kuklası değildi, tayyibin tamamen tersiydi. Lakin faşizmi bildiğinden emin değilim. Irkçılık ve ırkçılığa dayanan baskı, şiddet, katliama faşizm denir. Faşizm kelimesi günümüzde sadece ırkçılığı tanımlamaz, artık baskı-şiddet-katliamla özdeşleşmiştir. Faşizm her ne kadar ırkçılıkla özdeşleşmiş olsa da kendinden olmayan herkesi düşman sayan, baskı, şiddet uygulayan ve katlini vacip gören dincilik de faşizmdir, aynen bugün dinci tayyibin yaptığı gibi. Dincilik ırkçılıkla beslendiği için temelde birleşirler, aynen bugün ırkçı bahçelinin dinciyle birleştiği gibi. Kısaca faşizm, ırkçı-dinci-işgalciyle bir bütündür, baskı-şiddet-katliam ise bu üçlüyü tamamlar. Atatürk ise yurtçu, bağımsızlıkçı, antiemperyalist, devrimci ve aydınlanmacıdır. Halkları ayırt etmeden bir bütün olarak görür. Ülke sınırlarına, ülkenin kalkınmasına, bağımsızlığa el atan herkesin karşısındadır. Bugünün toplumu onu anlayacak kapasitede değildir, çünkü o bugünün toplumunun en az beşyüzyıl sonra anlayabileceği sistemi beşyüzyıl önce getirmiştir. Cumhuriyet, laiklik ve demokrasi, bugünün toplumu bunu anlayamaz, zira Avrupa bu üçlüyü getirebilmek için en az beşyüzyıl mücadele etmişlerdir. Atatürk konumuz değil ama neden anlattım? Çünkü bugün Atatürk'ü anlayamayan bazıları onun yurtçuluğunu faşizmle bir tutma yanlışına düşmektedirler.
 15. bilgivehis

  Faşist ittifak ile masaya oturmanın itirafı nedir?

  Aslında bu konuları pek tartışasım yok, biraz da bıkkınlık var, elli yıldır tartıştık yine de sürekli geriye gittik, bu ülkeden devrim beklerdik, toplumun uyanmasını ve ülkeyi dincilerden, bağnazlardan, yobazlardan kurtarmasını beklerdik. Lakin ülkenin dinamizmiyle oynandı, şimdi ülkeye kalabalık sürü hakim oldu. AKP ve MHP elbette faşisttir, hem de bu dünyaya gelmiş bir numaralı faşist partilerdir. Öldürdükleri, ocağını yıktıkları, perişan bıraktıkları, geleceğiyle oynadıkları ve hatta asimile ettikleri insanların sayısı belirsiz. Kendinden olmayan herkesi düşman gören ve bunu sözde bırakmayan katil partilerdir. Bu ülkede normal olmayan bütün ölümlerin sorumlusudurlar. Ellilerden beri bu ülkede yüz binlerce insan öldürüldü, en az yüz katı da perişan bırakıldı, hepsinin arkasında AKP-MHP-PKK-Perinçek-Feto ve onların zihniyeti var. CHP onlardan geri kalmaz, Atatürk'ün adını kullanarak bütün bunlara ya seyirci kaldı ya da ortak oldu, şimdi açıkça Y-CHP adında rengini gösterdi. Bu ülkeyi yönetenler, devlet katında etkin olan tarikatlar, ülkücü mafyalar havadan gelmedi, hepsi farklı alanda ama bir proje altında hareket etti. Bu ülke 22'de taşla-sopayla alındı, 1938-10 Kasım günü saat dokuzu beş geçe masa başında teslim edildi. Artık bu ülkenin başına getirilenlere veya faşistmiş dinciymiş pek ilgilenmiyorum, böyle halka böyle yönetim çok bile. Lakin başlıktaki konuyu biliyor olmak başkadır, bunu itiraf etmek başkadır. Bugün AKP-MHP'nin PKK ile işbirliği yapmış olmasına, doksanlarda bitmiş PKK'yi canlı tutmasına ve bunun itiraf edilmesine bir şey demiyorsun, daha önemli olan bunları es geçiyorsun, adamın faşist demesine laf söylüyorsun. Haydi faşist sözünü hiç denmemiş gibi konudan çıkaralım, peki konu için söyleyeceğin bir şey yok mu? Bak seni yönetenler PKK ile masaya oturuyor, anlaşma gereği bir süreç oluşturuluyor, kendi oluşturdukları bu süreç içinde daha masaya oturacaklarını itiraf ediliyor, yani açık ve net olarak sen ve ülken pazarlanıyor, peşkeş çekiliyor, buna bir şey demeyecek misin?
×
×
 • Yeni Oluştur...