Jump to content

bilgivehis

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  1.819
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

bilgivehis Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.514 profil görüntüleme
 1. bilgivehis

  Dedim dedim inanmadınız, bak n'oldu şimdi?

  Hasan Mezarcı dürüst biridir, tabi bu yanlışlarını kapatmaz, lakin milletvekilliği ile dürüstlük çelişir, Mezarcı bu çelişkinin esiri olmuş biridir. Zira kendisini milletvekilliği makamına getirenin Gladio olduğunu bilmeden Gladio ile uğraşmak gibi bir gaflete düşmüştür. Bunu öğrendiğinde ise iş işten geçmişti, bu yüzden onun için tek yol kalmıştı, emeklilik maaşıyla kendine farklı bir yaşam kurmak. Lüks sayılabilecek bir ortamda, genç sayılabilecek bir doktor hanımla, birkaç inanırıyla ve mesihlik makamıyla o farklı yaşamı kurmuştu. Sonuçta olaylar yaşanmasaydı salt milletvekiliği ona bu güzide yaşamı sağlayamazdı, belki de umduğundan daha iyi bir yaşama kavuştu. Bu işin sonraki bölümü, önceki yaşamında bir numaralı Atatürk, laiklik düşmanıydı. Uğur Mumcu ile yaptığı bir TV proğramında Uğur Mumcu gibi yetenek karşısında adeta rezil olmuştu, kendisi de bunu itiraf etmişti. Zaten Uğur Mumcu'nun öldürülmesinde o proğramın etkisi büyüktü, çünkü Mumcu o proğramdan sadece bir ay sonra öldürülmüştü. İşin garip tarafı ise o proğramdan sonra yakınımdakilere şunu söylemiştim. "Bu proğramdan sonra Uğur Mumcu'yu artık yaşatmazlar" Yani bu gibi türler deli-meli değil, sadece kendilerine daha iyi bir yaşam oluşturma peşinde olan kurnazlardan biridir.
 2. Her ülkede aşağı-yukarı suçluları eğiten farklı yöntemler vardır, sadece Çin için geçerli değil. Türkiye'de de suçluyu eğiten özel odalar vardır, seçme şansın yoktur, ne gibi eğitim biçilmişse onu yapacaksın, kendim bu yollardan geçtim. Türkiye'de bu tür resmi eğitim dışında bütün toplum potansiyel suçlu olarak görülür,, ne yöne bakacağını, nerede duracağını, ne zaman ve nerede alkışlayacağını, kimi savunacağını, hangi basını okuyacağını, kısaca yaşama şeklini iktidar belirler. Bu anlamda Türkiye sınırları bir açık hava kampıdır. Bu yüzden olaya zorunlu eğitim veya kamplara zincirleme şeklinde bakıldığı gibi olumlu taraftan da bakmak gerekir. Zaten videodan gördüğümüz kadarıyla öyle ciddi bir baskı olayı görülmüyor, haftada bir gün evlerine gittiklerini de gösteriyor. Üstelik bunların çoğunun irili-ufaklı suçlar işlediğini de gözönüne almak gerekir.
 3. Çinli hıyarlar değil, Çinli adamlar. Gerekli olan bir eğitimi gayet güzel veriyorlar, keşke her yerde aynı eğitim verilse. Benzer eğitimin verilmesi için ben içerdeyken müdürden psikoloğa varana kadar herkese önermiştim, hatta çıktıktan sonra serbest denetimlikte de önermiştim, hiç kimse önerimi yanlış bulmamıştı, onlar da böyle bir eğitimin gerekli olduğunu düşünüyorlardı. Lakin böyle bir eğitimin insanların uyanmasına, sorgulamasına neden olacağı ve dinden uzaklaşacağı için bugünkü iktidarın bunu uygulaması tabi imkansız. Bugünkü iktidar verse verse kindar ve dindar eğitim verir. Çin'i böyle bir toplum hizmeti verdiği için takdir ediyorum.
 4. bilgivehis

  Gluten tüketmek zararlı mı?

  Gluten tüketmenin zararlı olup-olmadığını şöyle değerlendirebilirsin. Dünyada kişi başına en çok ekmek tüketen ülke açık ara farkla Türkiye. Türkiye kişi başına yılda 200 kilo ekmek yerken en yakın olan Bulgaristan ancak yarısını tüketiyor. Dünyada ve tarihte çağdaşlıktan ilkelliğe giden tek ülke olduğumuza göre bu size biraz fikir veriyordur herhalde.
 5. Bazı küçük hatalar dışında yazınız ve imla düzeyiniz iyi görünüyor, örneğin Türk, Türkçe gibi kelimelerin ilk harfi büyük yazılır, de, da ekleri ayrı yazılır. İsim eklerine tırnak işareti konur, Türkçede çoğul heceleri genelde ler, lar şeklinde geçer, sıralı kelime veya cümlelere virgül işareti konur. Örneğin: Ben de yazı-imla konusunda hiç bir şey bilmezdim, sonradan kendimi geliştirdim. deadanddark'ın Türkçesinin yetersiz olduğunu bu başlıkta öğrendim, o da benim gibi kendini geliştiriyormuş. Aleviler tam olarak dinci sayılmazlar, çünkü modernliğe açık bir halktır. Siyahla işaretlediğim yerlerden fikir edinebilirsiniz.
 6. bilgivehis

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Hah, ha, ha! Yazarken bile kakkahayla gülüyorum, çok güzel bir ütopya da değerlidir:)
 7. bilgivehis

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Tamam doğru ama koskoca yeni bir sisteme de ucube olmadan varılamaz, önce ucube, sonra sosyalizm, sonra da komünizm. Türkiye'yi düşün, çağdaş ülke olma temeli atılmıştı, ne oldu, toplum ucube yaşamı tercih etti, çağdaşlık kıçlarına kalın geldi.
 8. bilgivehis

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Bir hayal olduğu doğru ama gerçekleşmesi mümkün. Sosyalist devrim de hayal diyorlardı ama 16 ülkede gerçekleşti. Şimdi hangisi kaldı diyeceksin. Kapitalizm bir günde gökten düşmedi, onun temelini oluşturan feodal ve köleci toplumu saymazsak kendisi dahi bugünlere ancak 500 yılda gelebildi. Bir sistemin öyle bir kaç yüzyılda gelmesi veya oturması beklenemez, aksi halde evrim sürecini yok saymış oluruz. Zira sistemler dünyanın ve toplumların koşullarına göre belirlenir, nasıl ki, kapitalizm bir koşul sonucu ise daha başka sistemlerin de gelmeyeceğine mutlak gözle bakılamaz. Öyle ki, dinleri bile getiren koşullardır, yani uydurma da olsa toplumlar bu süreci yaşaması gerekiyordu, uydurmalar yaşanmadan ve ayıklanmadan gerçekler-doğrular ortaya çıkmaz. Çünkü dünya koşullarına göre insanlar önce zaaflarıyla yaşar, bu zaaflar süreç içinde erir veya değişime uğrar. Ahan da bugün her türlü ilerleme kaydetmiş olan Avrupa, daha bundan bir kaç asır önce ortaçağ karanlığının merkeziydi, birbirlerini becere becere çağdaş olmayı öğrendiler.
 9. Zaten biz niyete bakarız, kötü niyetin yoksa sorun yok.
 10. Aleviler zorda veya çekindiği ortamda kalmadığı müddetçe müslümanız demezler.
 11. O halde bu durumda suç daha büyüdü. Biz burada Türkçe yazıyoruz, özellikle Almanca yazmanın amacı hiç de iyi niyet göstermiyor.
 12. bilgivehis

  Ihvancı Mursi geberdi

  Yeri burası değil ama hep söylemek istemişimdir, kullandığın sloganda bir çelişki var. Sanki başka medeniyet mümkün değilmiş gibi, sadece Avrupa için sabitmiş gibi. Oysa medeniyet bir kazançtır, onu kazanan herkes aynı medeniyete hatta daha ilerisine sahip olabilir. Örneğin biz Atatürk ile çok yaklaşmıştık, avcumuzun içinden kaçırıverdik. Tabi umudumu pek kaybetmiş değilim, Atatürk'ün bizlere öğrettiği aydınlık ve çağdaşlık anlayışının öleceğini sanmıyorum. Ölecek olsaydı 70 yıldır bu ülkeyi islamlaştırmak için her şeyi yaptılar yine de ülkenin yarısı bu anlayışa oy vermiyor. Yani diyeceğim medeniyet sadece Avrupa için değil, onu kazanma başarısına bağlı.
 13. bilgivehis

  Sizce nasıl özgür olunur?

  İşte komünizm bunun için var. Devletsiz, özel mülkiyetsiz, sömürüsüz bir sistem arıyorsan komünizm için mücadele edeceksin.
 14. Alevilere it deme gibi hakaretten vazgeç, birileri de sana it dese hoşuna gider mi? Biz iyi niyetli müslümlere dahi böyle hakaret etmiyoruz, hatta durup-dururken geneline dahi hakaret etmiyoruz. Alevilerle birebir tanışmadığını söylüyorsun ama onlar sana bir şey yapmış gibi hakaret ediyorsun, özel bir düşmanlığın dahi olsa hiç bir şey yokken hakaret etme hakkın yoktur.
 15. bilgivehis

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Bunlardan birini seçersen özgür olamazsın. Hepsi özgürlüğün bir parçasıdır, ancak bütünü seçtiğinde özgür olabilirsin. Önce düşünürsün, sonra öğrenirsin, sonra kendin olursun yani kendi karakterini kazanırsın, sonra başkaldırırsın, en son eyleme geçersin.
×
×
 • Yeni Oluştur...