Jump to content

skeptikal

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  211
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

skeptikal Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

761 profil görüntüleme
 1. skeptikal

  Erkeklerde neden? kadın memesi var.

  İşaret parmağı neden burun deliğine tam olarak uyuyor? Burnumuza lak diye sokup derinlerden sümük çıkartabilelim diye. Yoksa öyle değil mi? E neden tam uyuyor o zaman büyüklük olarak? Amacı insan yükler. İnsan başka türlü olsaydı, kafadan bacaklı olsaydı, şunun şunun için kafadan bacaklıdır diyecektiniz mesela. Her durumda bir şeyler uydurulacaktı. Amaç insanlar tarafından uydurulduğu için anlamsızdır. Sadece doğal seleksiyon ve adaptasyonla bir şeyler kazanmışızdır, var olan durum budur, öbürü ise insanın yüklediği öznel anlamdır. Estetik değeri ve amacı insan belirler. Evrim bariz doğrudur. Artık tartışmak bile anlamsız. Kendine dürüst davranan insan kolayca gerçeği görebilir. Dört kenarlı üçgenin var olmadığına dair bilimsel kanıt gösterir misin? Dört kenarlı üçgen neden yoksa, tanrı da o yüzden yoktur. spoiler: tanrı fikri çelişkidir. Dünyanın yuvarlak olduğunu çürütecek mi mesela? Kendi kendini çürütse bile her adımda doğruya daha çok yaklaşır bilim. Senin kılavuzun ise 1500 yıl öncesinin kültürü, ahlak normları ve gericiliğiyle yerinde sayar. Her şeyin kendilinden var olduğuna inanmak saçma, ama tanrı gibi komplike bir varlığın yaratılmadan var olabileceğine inanmak mantıklı? Biraz tutarlılık lütfen.
 2. skeptikal

  Ruhun olmadığı mantıken ispatlandı.

  Sadece rahim gelişimiyle alakalı değil. Evrim ağacından alıntı yapıyorum: Parmak izleri de aynı şekilde, sayısız değişkenin (kan basıncı, beslenme tipi, ortam derişimi, embriyonun kas yapısı, duruş biçimi, rahim sıcaklığı vs.) etkisi altında rastlantısal olarak oluşurlar. (https://evrimagaci.org/her-insanin-parmak-izi-farkli-midir-793) Ki bunun bir önemi de yok. İki insanın parmak izi aynıysa ruhları da mı aynı olmak zorunda yahu Ruh nedir bir kere, bunun tanımı da önemli. Bana göre sadece bilinci çözemedik diye idealistlerin ortaya atabildiği bir spekülasyon. Ruhu tanımlayın, ona göre tartışalım. Ruh insanın benliğini tanımlayan madde üstü bir töz ise, zaten bedenden bağımsızdır. Bu durumda birebir aynı iki bedenin aynı ruha sahip olması gerekmez. Klonlama ruhun yokluğu ispatlıyorsa, insanların oluşumu ve gelişminin fiziksel bir süreç olması zaten çoktan bunu ispatlamış olmalıdır.
 3. skeptikal

  Epifiz bezi

  Ben de şaşıyorum bunlara. Ateist olduğu halde bu konudaki gibi şeylere, burçlara, cinlere falan inanan kanser edici bir kitle var. Eleştirel düşünmedeki yetersizlikten olsa gerek.
 4. skeptikal

  Ruhun olmadığı mantıken ispatlandı.

  Parmak izleri rahimdeki gelişime de bağlı, birçok başka etkene de bağlı, sadece genetik değil. Klonların parmak izi de farklı olacaktır.
 5. skeptikal

  Ruhun olmadığı mantıken ispatlandı.

  Ruh zaten yoktur da, bu mantığa göre tek yumurta ikizlerinin de ruhu yoktur. Yani tek yumurta ikizleri çoktan ruh iddiasını çürütmüş sayılmalıdır.
 6. skeptikal

  islam tarihinin ilk köle ayaklanması

  Konu buraya gelince müslümanlar hep aynı zırvaları getiriyor önümüze. "Modern kölelik devam ediyor". Peki modern kölelikte de birisi rızan olmadan ırzına geçebiliyor mu, seni alıp satabiliyor mu, işi bırakmaya çalışınca da kırbaçlıyor mu, sayın cobar? Madem "zamanın şartlarına göre gereklidir", o halde o zamanın şartlarına hitap eden dini bugün neden takip ediyorsun? İslam "evrensel bir dinse", dönemin şartları bahanesi saçmalıktır.
 7. skeptikal

  Dini İnancın Plasebo Etkisi

  Önemli olan neyle teselli olduğumuz değil, neyin gerçek olduğu.
 8. skeptikal

  İlahi Aşk'a ve Allah'a ulaşmanın formülü

  Kendine manevi bir dayanak bulmuşsun. Tutturmuşsun ilahi de ilahi. Kendini kandırmadığını asla kanıtlayamacaksın. Yaşadığın şeyin gerçek olduğunu asla kanıtlayamayacaksın. Çünkü hep içinde yaşayacaksın. Bu hiç üzmüyor mü seni? Bunlar senin manevi deneyimlerin. İçinde bir kanıt, felsefi düşünce vb. de yok. Neden geldin buraya, burdaki insanlar senin içselleştirdiğin duyguları nasıl anlayıp seninle aynı şeyleri hissetsin? Hissetmez. Burdakiler aklı başında insanlar, kanıt isterler, mantıklı bir önerme isterler. Diğer konuda da yazılarına rastladım, ve çok irdelemedim ama, bir sanrı falan gördüysen, git tedavi ol. Yoksa zavallı bir halde yaşayacaksın ömür boyu, kendini kandırarak. Aşağılamak için söylemiyorum bunu. Kendine yazık edeceksin. Tanrı manrı yok, sadece senin kendine söylediğin yalanlar var. Seni mutlu eden yalanlar. "Hissettim, demek ki gerçek." Tam bir ilüzyon bu. Sende kanmışsın buna. Olsaydı, bilinirdi. Senin içinde kalmazdı. İnsan aklının içinde olup da, dışına çıkamayan her şey birer yanılsama. Sen hissettiysen sana var. Bize yok. Ama herkese yoksa ve sadece sana varsa, gerçek değil işte, çok basit. Sanrılar gibi tıpkı. Mistik olan her şey, içi boş bir çırpınış.
 9. skeptikal

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  İlginç. Yeşil Nasim'i akla getirdi. Peki kapatılmanın gerekçesi neydi? Topluluk ihlali denen videonun içeriği neydi mesela?
 10. skeptikal

  Atesitliğini Bilimsel olarak isbat edene 1000 tl nakit

  Güzel hile. Masalları bilimsel olarak yalanlayamıyoruz, öyleyse masallar gerçektir. Evet, çok mantıklı. Mübarek, forumda bir sürü konu var bununla ilgili, ordaki önermelere cevap yazsanıza. Kafanıza risale mi düştü nedir. Aramaya çok üşenirsiniz diye ben bırakayım bir-iki tane, amme hizmeti olsun.
 11. skeptikal

  caner taslaman hakkında ne düşünüyorsunuz

  Sözde felsefeci olmasına rağmen bazı videolarında mantık 101 dersi alan bir kişinin yapmayacağı mantık hatalarına şahit olduğum bir zat.
 12. Bana düz dünyada ay tutulmasının nasıl gerçekleştiğini ve sözde eğimin altında kalması gereken yerler görülebilirken dünyanın geri kalanının neden görülemediğini açıklar mısın? Düz dünyada Foucault sarkacı nasıl çalışır? Daha bir sürü şey sunulabilir, konuda da bahsedilmiş zaten. İnternet gibi büyük bir kaynak var elinin altında, aç bak. 20 cm sonucuna nerden ulaştın, kim uğraşıp da ölçememiş? Madde madde yazmaya gerek yok, bu konu içinde bile bir sürü soru sorulmuş. Bu salak "teori" neresinden tutsan dökülüyor. Konudaki mevcut soruları-önermeleri cevaplamamış olman yeterli bir gerekçe. Mübarek, peki NASA'nın kasasına giren milyarlarca dolar niye bilim insacıklarının cebine akmıyor da, araştırmalara, mekik yapımına bir sürü para hacanıyor? Parayı çalarsan, çoğunu böyle boşa mı harcarsın? Para mekik lobisine gidip yine onlara mı yarıyor, ne oluyor? Tek yapacağın şey google'dan bu saçma komploları aratmaktı. Çevirmeye üşendim, kendin okursun. https://www.space.com/9337-conspiracy-debunked-nasa-photoshops-images-good-reason.html Kısaca renk düzeltmesi yapılıyor ayrıca photoshoplanmış fotoğraflar, kompozit fotoğraflar. Kompozit olduklarından, arada boşluklar kalıyor ve fotoğrafta bozukluklar olabiliyor. NASA'nın grafikle ilgili kişisi photoshopta başta sona yaptığını değil, bazı renk düzeltmelerinin yapıldığını, daha sunulabilir hale getirildiğini ve bozuklukların düzeltildiğini dile getiriyor. Bulut tekrarlarının olması falan da yine kompozit olmasından kaynaklanıyor. Photopta düzenleme yapılmıştır, baştan sona photoshopta yapılmamıştır. Bu gerzek düz dünyacıların iddiası. Bulutlar her zaman şekillere benzetilir. İnsan beyni başka şeyleri de bir şeylere benzetir. bkz. pareidolia Ama bunun altında bir komplo aramak aptal işidir. Sen neden ABD'li şeref yoksunu evanjelistlerin güçlerini geri kazanmak için son yıllarda çıkarttığı komplo teori zortlatmalarının yalancısı oluyorsun? Ayrıca neden şu an Türkler tarafından yapılmış olmayan internet ve bilgisayarı kullanarak bana cevap yazıyorsun? Birazcık baktım da, insanın IQ sunu düşürecek cinsten bir şey. Benden bu saçmalıklara tek tek cevap yazmamı beklemiyorsundur umarım. Cevabını basit bir araştırmayla bulabilirsin. Videoda gerçekten aklı başında ve orta düzeyde zekaya sahip bir insanın ileri süreceği şeyler yok.
 13. Burdaki şüphe senin kastettiğin anlamdaki şüphe değil. Gereksiz, salak saçma bir paranoya. Şüphenin sağlıklı olması için mantık süzgecinden iyi bir şekilde geçebilmesi gerekir, aksi takdirde paranoyadır. Onca uzay ajansının ve bilim insanının bir gerçeği sakladığını düşünmek. İyi de, amaç ne? Motivasyon ne? Bunu niye yapsınlar?
 14. skeptikal

  Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

  Hala saçmalıyorsun. Safsatadan safsataya geçiş. Kelam kozmolojik zart olsun, evreni kim yarattı zurtu olsun, hassas ayarlar pırtı olsun. Hepsinin forumda cevabı var. Araştır oku. "Biri ayarlıyor" dediğin o "biri"nin mantıksal çelişkilerini de açıkla, öyle gel.
 15. skeptikal

  Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

  Her ateist aynı düşünmek zorunda değil. Bin tane mezhebi olan biz miyiz. Ben sana ikilem sundum. Evren sonlu ise de, sonsuz ise de, tanrı manrı yok. İyi oku.
×