Jump to content

Burakey

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  117
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Burakey Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

558 profil görüntüleme
 1. Allah’a veya puta tapmak arasında fark ne?

  İnsani açıdan aldığım en güzel cevaplardan biri. eyvallah arkadaşım. Bu insani yönü tanrının amacıyla ilintilendirip, tanrının amacı budur ve bu amaç doğrultusunda imanda olmazsa olmazdır falan filam diyerek kendi kendine yazan (kutsal metinden yeterli kanıt göstermeden) adamlar gibi yapmayıp samimi biçimde aklım mertebem yetişmiyor (şimdilikte olsa) dediğin içinde ayrıca teşekkürler.
 2. Allah’a veya puta tapmak arasında fark ne?

  Neden inanmamızı istiyor neden, neden, nedenn? inanıp inanmamayı bu kadar önemli/değerli hatta yüce ilan ederek yeryüzünde bozgunculuk yaptığının farkında değil mi HER ŞEYİN YARATICISI? (büyük yazdım çünkü üç beş yaratıcı olsaydı ve bana inanın öbürüne inanmayın,sizi ben yarattım siz gidip yaratıcınıza değil 'b' yaratıcısına inanıyorsunuz nankörler falan deseydi bi nebze anlayabilirdik, herşeyi ve herkesi yaratan tanrı kendisine inanıp inanmamayı neden bu kadar önemsiyor ve mutlak şart olarak belirliyor)
 3. Allah Korkusu Yüzünden Ateist Olamamak

  Kuran Allahin varligina kanit degildir ,onemli olan arac degil amactir dediginiz anda islam ekseninen cikmis oluyorsun dostum. ne diyebilirimki. en ilkel inanc veya din ilede huzur bulabilirsiniz. veya dediğiniz amaci kendi alginizda olusturabilirsiniz. dine veya peygamberlere gerek birakmiyorsunuz. vahye peygambere gerek yok herhangi bir dogma yaratin oda isinizi gorur yani. ilkkez telefondan girdim siteye kisa kesiyorum ama dusuncelerimin ozeti bole..
 4. Allah Korkusu Yüzünden Ateist Olamamak

  Anlatmak istediğinizi çok iyi anladım . çünkü aynı yollardan yürümüşlüğüm var dostum. sorum şöyle; Eğer dediğinizi yapar ve tüm zihnimi ve kalbimi Allaha yönlendirirsem sonrada bu dogrultuda bir hal içine girip bu halde hissettiklerimin /algıladıklarımın Allahtan ( şüpheleri anlamsız bırakan bir nur,vahiy) olduğunu düşünürsem yanılgı içinde olup olmadığımı nasıl anlayacağım? çünkü bu halde muhakeme gücümü kaybetmiş veya devre dışı bırakmış durumdayım. (inanmak; aklı ve mantığı kapının önünde bırakıp içeri girmektir. Tanrı soruları ve şüpheleri ile gelene kapısını açmaz derler. (teslimiyet) ) başka bir deyişle; gerçek olduğu için inanılan şeyler vardır birde inanıldığı için gerçek olan şeyler. derler. muhakeme gücümle Allahın varlığının ispatı olduğu söylenen kuran musafının içinde dünya bilgimizle çelişen yanlış sözler olduğunu kanıtladık. (en azından kendime). bu Allah aleyhine çok güçlü bir kanıttır. Allah sözlerinden şüphe edip araştırmamızı,düşünmemizi istemiyor mu? herşeyi bilen Alim/öğretmen Allah biz beşerlerin üç kuruşluk bilgisinden ve sorularından mi çekiniyor? Öyle değilse ; ben neden muhakeme gücüme değilde sezgime (daha çok ) güveneyim?
 5. Akıllı tasarım

  Bende klasik; bu nasıl kendi kendine varolurculardanım. bu düşüncem hala baskındır. ancak madalyonun öbür yüzü geliyor bu aralar aklıma.. yaratıcı makro ve mikro düzeyde bu kadar ayrıntılı şeyleri nasıl düşünüp yaratabilir? düşünerek- tasarlayarak oluşturulamayacak kadar zengin/muhteşem duruyor var olan herşey.. Tanrı bu herşeye yücü yeter, şöyle alim, böyle yüce falan kolay laf..ama dediğim gibi madalyonun birde öbür yüzünü düşünün. tasarlanarak yaratılacak kadarda kolay değil varlık/varoluş..
 6. Allah Korkusu Yüzünden Ateist Olamamak

  arkadaşımızın sorusuna kimse içtenlikle cevap vermemiş. forumda bir içtenlik sorunu var zaten. akıl,mantık veya bilgi içeriği baskın cevaplar veriliyor hep. duygular -hisler hep arka planda.. içtenlikle cevap vereyim. kesin biçimde din yalandır kararına varalı 1,5 yıl falan oldu. Allah diye bir yaratıcı olmadığına bilinç düzeyinde eminim. ancak Allah adı hala bende etkili. gerçekte bir Allah yok ama içimde , her hücremde yaşayan Allah var ..hala var . atıp tutuyorum ama hala rahat değilim. hala korktuğumda oluyor varolmasını istediğimde.. Başıma kötü birşey gelmesinden kaynaklı kaygılarım yok ama tutunacak bir yer bulamama benzeri kaygılarım var..manevi alışkanlıklarımda Allahın yerine Tengriyi benimsemeye çalışılıyorum ama şimdilik olmuyor.. madem tanrının adını değiştiremiyorum kuransız bir Allah inancıda olabilir..bilmiyorum.. son sözü max stirner söylesin; Tanrı nerede yaşar? Kafanda; başka nerede yaşayabilir ki?
 7. Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  Eyvallah. bu bakış açısı kişiye göre elbet kabul edilebilir ve inanılabilir. ancak ben artık kabul etmiyorum (eskiden ederdim) Madem ki herşey bizim içindir bizler Allah için en önemli yaratıklarız o zaman duygularımızı merkeze alıyorum. duygularım; bunca acıyı,zulmu,şiddeti makul kılacak hiç bir gerekçeyi kabul etmiyor. Allah hangi yüce(!) amaç için bu düzeni kurmuştur? bir şairin dediği gibi ruhumuzu delik deşik eden bunca vahşetin,şiddetin gerekçesi nedir? tekamülmüş,sınavmış, yüce sıfatlarının ortaya çıkmasıymış! duygularım; tüm bu rasyonalize etme ve vicdana sığdırma öğretilerini reddediyor. su akar yatagını bulur demişler..bende durum böyle oldu..yapacak bişi yok..
 8. Baba Tanrı.

  Eyvallah. Beşeri varlıkların gücü elbet sıfırlanabilir. Tanrı gibi tasvir edilen bir gücü yenmek olanaksızdır. bir zaman diliminde yenseniz bile Tanrı zamanı geri alır hafızanızı sıfırlar v.b ve siz gene kaybedersiniz. yani Tanrı gibi bir güç bizimle oyuncak gibi oynayabilir. sözlerini bile tutmaya bilir. şunu yap cennete koyacam der sonrada aman sıkıldım deyip bizide hafızamızıda geçmişide yok edebilir vb. bu yüzden tanrı aldanmaz ve aldatmaz olarak tasvir edilir . güvenilirlik/doğruluk ve mutlaklık olmazsa olmaz tanrısallık vasıflarıdır (çoğu dine ve felsefeye göre). neyse asıl kastettiğim şey şuydu; tanrı isa bedeninde ete kemiğe bürünüp yeryüzüne indi diyor hristiyanlık. yani bir yanı ile bizim gibi olmuş. aciz,ölümlü,duygusal vb. kısaca tanrı kendi yarattıkları gibi olmuş. ya bu olabilir mi?? bana göre olamaz. ya insandır yada tanrı. hem insan hem tanrı olmayı tanrı bile başaramaz. ve bu kaldıramayacağı taş yaratabilir mi gibi bir mantık çelişkisi yaratan bir durumda değildir. burada mantık değil gerçeklik (inanılan gerçeklik) çatışması vardır. ya tanrısındır ya insan. ya yaratansındır ya yaratılan. tanrı- insan olamaz. tanrı insan oldu işte bu da isadır. dediğiniz an da; tanrı tanrısal vasıflarını kaybetmiş demektir. hristiyanlar tanrı tanımlarınıda değiştiremiyorlar (tanrı-insan çelişkisini aşacak tutarlı bir teoloji üretemiyorlar) ve benim bildiğim kadarı ile hepsi fideizme ve imana atıf yapmaktan başka bir şey yapamıyor..
 9. Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  dünyada her saat yüzlerce çocuk açlıktan ölüyor. ama şirk en büyük gunah. hiç birşeye ihtiyacı olmayan tanrı böyle buyurdu. bu mevzu daha önemli tabi çocuklar nasıl olsa cennete gidecek. ( çok cömert aslında ama dünyaya ithalatta diplomatik ve imanatik sıkıntıları var) Şefaat-man lerde çocukları umursamıyor. nası bir sistem bu be!!! normalde böyle yazmam ama ateist forumda müslüman muhabbeti çekilmiyor napim
 10. Baba Tanrı.

  Hacı nickli arkadaşımızın yazdıkları açıklama değil özet niteliğinde. İsa hristiyanlığın herşeyidir. o sadece vahiy aldım demiyor ben tanrıyım diyor. dünyaya gelişi, çarmıh olayı, tekrar dirilmesi, hastaları iyileştirmesi,ölüleri diriltmesi,gökteki babasına yükselişi vb. hepsi mucizevi şeyler. hristiyanlık mucize temelli bir dindir. isa hem tanrı hem insandır. İsa diyor ki beni gören babayı görür. biz biriz. peki; İsa yeryüzüne inmiş, beşeri bir varoluşa sahip olmuş sonrada kendi yarattıklarının zulmüne maruz kalmıştır,eziyet görmüştür,beşeri güç altında ezilmiştir. ama aynı zamanda isa baba ile bir. yani aşkın bir kudret. şimdi nasıl bir derinlik veya mistizmle bunu açıklayacaksın dostum. bunun açıklanır tarafı yoktur. bu imanın konusudur. aklen saçmadır ama inanıyorum demekten başka şansınız yoktur. eğer varsa yazınız? Size trol diyen arkadaşa kızıp tehtid etmişsiniz. madem trol değil bu konularla ilgili birisiniz buyrun birkaç satır kelam edin ve o arkadaşın iddisını çürütün.
 11. Baba Tanrı.

  anladım . teşekkürler. zaten; derin anlamlar , bilmedimiz hakikatler, ulaşılması gereken farkındalıklar vs yi duyunca hemen ordan topuklamak gerek
 12. Baba Tanrı.

  bunuda anlamadım raphael17 her konuya mı böle yazıyor?
 13. Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  Allahtan vahiy alıyorum diyen biri tabiki diğer rakip Tanrı ve Tanrıçaları yok etmeliydi..sonuç büyük günah. herşeyi affederim bunu affetmem. alev alev ,korku korku, tırs tırs..sizde bu stratejinin altında hakikat arayın durun müslüman kardeşler..
 14. Baba Tanrı.

  enkarnasyon akla göre imkansızdır. derin anlamları bizde aradık yıllarca. derinse buyrun argümanlarınızı sunun.
 15. Baba Tanrı.

×