Jump to content

Brokolii

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  13
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Brokolii Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Brokolii

  Allah sadist mi ?

  Yalnız bu baya iyiydi.
 2. Brokolii

  Faiz neden haramdır?

  Kendilerine gelecek cevapları bilip buna karşı cevaplarını da direkt vermişler. Kar oranını kendin belirliyorsun sonuçta yaptığın işin. Belki biraz fazla oldu az oldu bunu kim belirleyecek. Ayrıca faiz yedirmek de günahmış. Bankalar paranı kullanıyor ama sen bizim müslimler faizsiz bankaya yatırıyor. O banka da eminim o parayı ellemiyordur. Peki elektrik faturasını geç yatıranlar da cehennemde cayır cayır yanacak mı?
 3. Brokolii

  Faiz neden haramdır?

  Benim düşüncem zaten belli ama onların açıklamasını merak ettim. Biraz da düşünmeyen sevk etmek istedim. Gerçi bu oldukça zor.
 4. Brokolii

  Faiz neden haramdır?

  Evet bu sorum daha çok müslümanlara buyrun tartışalım. Şimdi benim elimde bir miktar para var ve bunu bankaya yatırıyorum banka da bana paramı kullandığı için bir miktar para veriyor kendisi çok daha fazlasını alırken. Paramı faizsiz yatırdığımda ne oluyor peki? Banka paramı kullanıyor onun üzerinden para kazanıyor ve bana vermiyor. Yani iki durumda da ben bankaya başkasının parasından faiz almasında yardımcı olmuş oluyorum. O zaman neden bankaya para yatırmak günah değildir de faizini almak günahtır. Ayrıca oturduğun yerden para kazanmanın bir sürü yolu var. Mesela elimde param var ve bankaya yatırmıyorum çünkü günah. Gidip 3-5 tane ev alıyorum, yani parayı başka bir şeye çeviriyorum onları kiraya veriyorum. Peki ne değişti? Yine para üzerinden kazanç, parası olan bunu yapamıyor ama ben yapabiliyorum. Hatta 3-5 tane kullanmayacağım evi alarak da talebi yükseltmiş oluyorum, diğer insanların ev alma şansını da azaltmış oluyorum. Peki mantık bunun neresinde? Lütfen açıklayın aydınlatın bizi.
 5. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Rakı içtim dostum sana da öneririm. Hadi hayırlı günler.
 6. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Pardon?? Umumun keyfine hizmet etmek dediğin yaşamak, yaşamak. Erkek umumun keyfine mi hizmet ediyor o zaman? Kadın dış dünyadan soyutlansın evet işte senin dinin bunu istiyor sen de söylüyorsun ben uydurmuyorum. Bana göre kadın erkek bir fark yok kadınlar her şeyi başarabilir. Erkeğin kadına bakması kadına verilmiş bir lütuf falan değil dediğim gibi ev işlerini yapıp çocukla ilgilenecek birisi gerekiyor o yüzden erkek kadına bakmak durumunda kalıyor. Ortaya attığın fikirler gerçekten çok komik yani elma ve armut. İnsan dostum insan tamam mı ne bir eksik ne bir fazla ikisi de insan. İkisinin de hakları olmalı, ikisi de yaşayabilmeli.
 7. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Açılıp saçılmak dediğin normal bir şekilde giyinmek. Normal olmayan sarılıp sarmalanmak. Evet kadın ve erkek farklıdır, evet kadın çocuk doğurabilir. Ama konumuz bu değil konumuz ayrım. Kadının sorunu sadece açılamamak değil var olamamak. Erkeğin olduğu yerde yerin dibine girmek, sesini çıkartmamak, olabildiğince az konuşmak, olabildiğince görünmemek. İş sadece kapanmakla bitmiyor. Dış dünyadan soyutlanıp sadece evli olduğu adam ve çocukları için var olan bir şeye dönüştürülüyor kadın sizin dininizde.
 8. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Kesinlikle dostum. Yani adamların amacı sorgulamak değil ki. İki cümleyle her şeye yanıt bulabiliyorlar. Biz öyle inanıyoruz. Allah öyle yaratmış. Bu tezler karşısında sağlam durabilmek gerçekten çok zor. Yukarıda yazdığım gibi pes ettim ve kabul ettim her şeyi. Ben gidip biraz tv kullanma kılavuzunu okuyayım da ilim irfan öğreneyim.
 9. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Kusura bakmayın benim akli seviyem sizinkiyle yarışacak düzeyde değil mükemmel ispatlarla beni müslüman yaptınız çok teşekkür ederim iyi günler Evet benim hastalıklı ruh yapım kadınlar açılsın istiyorum. Ya da şunu istiyorum belki, kadınlar kendilerini ezdirmesin bu şekilde. Boyun eğmesinler, bağımlı olmasınlar, kendilerini gizlemesinler, ortaya çıkabilsinler. Kadın olarak dünyaya gelseydin neler değişirdi hayatında. Özgür hisseder miydin bir düşün. Evrensel diye adlandırılan bir dinde çifte standartların olması senin aklına yatıyorsa ben bir şey demiyorum. Bosuna nefesimi tüketmek de istemiyorum. İyi günler.
 10. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Bu nasıl bir savunma? Alakasız şeylerle kendini tekrarlayıp duruyorsun. Eve bir TV aldığımda bana demiyor ki bak şunu şunu yapmazsan senin ağzını yüzünü kırarım ha!??!! Sınav hocası da bana öğrettiği şeyleri soruyor. Kafası kapalı olmayanlar sınavdan kalmıyor. Ya da benden sürekli bir itaat beklemiyor. Yani sınav gayet amacına uygun şartlarda yapılıyor. Eğer bir tanrı varsa bu senin inandığın şekilden çok farklı şekillerde de olabilir anlıyor musun? Yani tanrıya gerekçe olarak bir kitabı, kitaba gerekçe olarak tanrıyı gösteremezsin. Bu kısır döngü olur. Yer çekimi neden var çünkü havada uçmuyoruz demek gibi bir şey sizin açıklamanız. Yani kuranın olması bir ispat değil. Kitabın adaletsiz olduğu gayet ortada değil mi? Bir eril tarafından yazıldığı? Eğer şu şekilde olsaydı anlayabilirdim bak. Kötülük yapmayın kardeş kardeş yaşayın bana da saygı gösterin, sıkıntı yok. Ama sürekli bana çalışın, kadınların kafasına kadar her yerini kapatın ki tahrik etmesinler sizi, karılarınızı evden çıkartmayın çünkü o sizin malınız ama siz istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Bu beni şu düşünceye itiyor, kuran erkeklerin hayatını kolaylaştırmak için yazılmıştır, ya da tanrı kadınları erkekler için yaratmıştır. Sence hangisi olabilir? Şu ramazan günü şort giymeye utanmıyor musun diyen adam var ya, kadına vuran taciz eden işte o sapık zihniyetin en iyi temsilcisi. Ve evet bir müslüman.
 11. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Ben inanmıyorum ve ne adam öldürdüm ne hırsızlık yaptım ne kötülük yaptım gayet de iyi bir insanım. Ama ben sana inanıp da bunları yapan bir sürü insan gösterebilirim. Yıllarca bir sürü pislik yapıp ölmeye yaklaşınca müslüman olan kendini sütten çıkmış ak kaşık addeden binlerce insan görebilirsin Yani inanmak seni iyi bir insan yapmıyor. İçinde ne varsa osun zaten. Sorun senin bakış açın, eğer ben bir şeye inansam onu severim sahiplenirim ondan gelecek faydaları hesaplamam. Eğer öyle yapıyorsam fikirlerim baskı altında demektir. Müslümanların çoğu bu korkunun etkisinde ya da bir takım nimetlerin peşinde. Annesi babası müslüman olan insan kendi dinini rahatça seçebiliyor mu, hayır. Küçüklükten beri beynine yerleştirilen korkulardan kurtulmak hiç kolay değil. O yüzden İslam korku salarak insanları kendine inandırmaya çalışıyor ve başarılı da oluyor. Ama dediğin gibi kesinlikle değil. Barış kardeşlik dini lafları sadece kendilerine kadar. Kendilerinden olmayan insanları her şekilde dışlıyorlar. İnsanları bir şekilde mecbur bırakmaya çalışıyorlar. Benim gördüğüm yaşadığım öğrendiğim budur. Bir sene öncesine kadar herkesin dini kendine derdim ama şimdi çok farklı çünkü ben hoşgörülü oldum ama sizden o hoşgörüyü göremedim ve değiştim. Bilmem anlatabildim mı?
 12. Brokolii

  Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

  Pardon da bu neyin yarışı. İnanma nedenini yukarıda açıklamışşın işte kendini garantiye almak için bir şeylerden ödün veriyorsun. Sana vaad edilen güzellikleri yaşayabilmek için bu dünyadaki her şeyden vazgeçiyorsun ya da geçmiyorsun, zaten inanıyorum bi şekilde girerim diye düşünüyorsun. İşte bizim de anlam veremediğimiz nokta bu. Bu mantıkla bakmak ve uygulamak hiç zor değil. Ama ben sırf kendimi garantiye almak için kendimden kişiliğimden ödün vermemi gerektirecek şeylere itibar etmiyorum.
 13. Brokolii

  İslam'da insan

  Ne zaman bir müslüman konuşsa insanın ne kadar değerli bir canlı en üstün olduğundan bahseder durur. Onlara göre diğer tüm canlılar kendi hayatlarını rahat yaşayabilmeleri için gönderilmiş. Ha insan dediysem yanlış anlamayın erkekleri kast ediyorum. Çünkü İslam'da kadının yeri bambaşka. Köpekle, domuzla, eşekle bir tutuluyor kadın çok çünkü çok değerli. Bkz: Hadis : Resulullah buyurdular ki: “Kişi, önüne semer kaşı kadar bir şey bırakmadan namaz kılarsa; (önünden geçtiği takdirde) siyah köpek, kadın, eşek namazını bozar…” Hayvanlarla özellikle köpeklerle ilgili çok büyük sıkıntılar var mesela. Köpekleri sevmiyorlar, köpek beslemek de neymiş onca aç insan varken diyorlar. Köpek giren eve melek girmez diyerek insanları hayvan beslemekten men ediyorlar. Hayvanı beslemek ona bir yuva vermek neden bu kadar kötü? O da bir canlı değil mi? Yani bu insan ırkı en üstündür diğer tüm yaratıklar bizim için yaratılmıştır düşüncesi ne kadar mantıklı. Ben düşünüyorum, insan ırkı neden en üstün olabilir? Madem kitap yaratıcı tarafından gönderildi neden yarattığı diğer canlıları önemsemiyor? Yoksa bu kitaplar kendilerini en önemli hisseden insanlar(erkekler) tarafından mı yazıldı?
×
×
 • Yeni Oluştur...