Jump to content

Pollini

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  24
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Pollini kullanıcısının eklediği dosyalar

 1.  

  Sorgularına göremi ateizme yönlendin yoksa sorgularını ateizme uyacak şekildemi yaptın. Mesele aslında budur.

  İnançlı bir insanın (inanmaya kendi hür iradesiyle karar vermemiş. İnancı, içinde yaşadığı çevre tarafından empoze edilmiş veya öğrenmiş) sorgulamalarını ateizme uyacak şekilde yapması pek mantıklı değil. Önce dinin insan ürünü olduğunu anlar kabul edersin ve din, tanrı ile aracı olma özelliğini kaybetmiştir tanrı inancıda otomatik olarak gider. Çünkü tanrı bilgisine ulaşamazsın. Ben deizmi ve agnostizmi hep saçma bulmuşumdur :) 

   

 2.  

  ben sadece burdaki gözlemlerimi anlatıyorum. Bir şekilde zaten bilimsel olarakta aykırı bir durum değil size mantıklı gelen şey dünyanın %90 oranındaki nüfusa aykırı geliyor yani sizin inanç tarzınız dünyada yaşayan insanların tamamına yakınına aykırı. Normal olan ya sizsiniz yada inancı olan dünya nüfusunun %90 ı. Kararı sen ver.

  Dünya'nın %90'ında tanrı inancı mı var? Bilimsel eğitim almış, küçüklüğünden beri beyni dogmalarla yıkanmamış bir insanın inançlı olması çok zor. İnsan sorgulamaya başladığı zaman gerçeklere ulaşıyor.

 3.  

  pollini öyle değil kardeş özelliklede bu imamhatipli olupta sonra ateizme geçmiş olanları dikkatli incelemeni tavsiye ederim. Davranış farklılıklarını onlarda daha net hissedebiliyorsun. Bu ateizmde bir sıkıntı var çok fazla saldırıda bulunmaları, en ufak noktada hemen karşı tarafa hakaret edilmesi ve ilginçtir davranışlarıda genellikle birbirlerinin adeta kopyası. Yani kesinlikle sana normal gözle değilde böyle daha detaycı bir gözle bakmanı tavsiye ediyorum özellikle foruma dikkatli göz gezdirirsen demek istediğimi anlarsın diye düşünüyorum.

  Türkiye'de yaşayıp ateist olduğu için üzerinde baskı hissetmeyecek insan çok azdır. Bu baskının intikamını buradaki müslümanlardan çıkarıyorlardır belki bazı kişiler.

 4.  

  Dostum az önce biri daha böyle konu açmış mutsuzluğundan bahsediyor bu konuda yalnız değilsin gözlemim şu ki bu ateizm yaşadığın bu psikolojik rahatsızlığın bir yansıması olarak görüyorum.Dolaylı veya dolaysız ciddi manada huylanmaya başladım acaba ateist olmak bu şekilde bir psikolojik rahatsızlığın habercisi olabilirmi. Çünki bir kaç kişi daha bu şekilde konular açmıştı bu forumda ve hepsininde ortak noktası ateist olmalarıydı.

   

  Bu zamana kadar uyanamamıştım ama senin konunla birlikte adeta bir ışık çaktı beynimde ve bu konu hakkında ciddi manada şüphe duymaya başladım. Çünki bazı yazıştığım arkadaşlarda da bu şekilde bir tuhaflık hissettim genel olarak tabloya baktığımda ve daha önce bu forumdan gelip geçen bazı psikolojik rahatsızlığı olduğuna kesinlikle inandığım eski ateist üyeleride gözümün önüne getirdiğimde bu durumun kesinlikle incelenmesi taraftarıyım ateist olmak psikolojik bir rahatsızlığın habercisi olabilirmi?

   

  Çok aykırı bir fikir olarak gözükmemeye başladı şuanda.....

  Hayır alakası yok. İnançlı kişiler de aynı sorunları yaşıyor. 

 5. Doğu'da özellikle terörün yoğun olduğu bölgeler için tehcir kanunu çıkarılmalıdır. Doğu'ya Türkmenler, Ermeniler, Süryaniler v.b halklar yerleştirilip orada homojen bir yapı oluşturulabilir. Böyle bir şey iktidarın ve muhalefet partisinin işine gelmez (rantçılık, oy avcılığı). Terörü bitirmek için başka çözüm yolları olan varsa buyursun...

   

  İktidar, Kürtlerle devleti barıştırmak için yapabileceği her şeyi yapmıştır. Artık tehcirden başka bir seçenek gözükmüyor. Böyle çoğalmaya devam ederlerse de yakında azınlık olacağız haaaa çok asil, çok kültürlü bir millet olurlar ben seve seve asimile olmaya razıyım :) 

   

  Not: Medeni, eğitimli, cumhuriyet değerlerinin bilincinde olan Kürtler, sizlere saygım sonsuz lütfen yanlış anlaşılmasın. Ben artık askerlerimizin (Kürt askerlerimiz de dahil) ölüm haberlerini görmek istemiyorum.

 6.  

   

   

  Boş lakırtıdan başka bir şeyiniz yok mu sizin?

   

  90 yaşında değil, 19 yaşında bile olsa, 16 yaşındaki bir kızla olanı, yargılarım, neden bahsediyorsun ki sen?

   

  Yaşa bakmadan, okşamak, öpmek, ama öyle, ama böyle başka bir şey, seks başka bir şey. Seks bir sürecin sonu, kendisi değil, başlangıcı. O kızın, acaba ne yaptığından, ilerde bundan dolayı yaşayacaklarından haberi var mı, farkında mı? Vücudu, fizyolojisi vs. gebelik doğum ve ardından gelen bebek büyütmeye hazır mı?

   

  16 yaşında bir kızın, hangi iklimde olursa olsun, buna hazır olması mümkün değil, en azından kesin olarak (Belki bir kaç kız hazır olabilir, ama kesin denemez). O nedenle, onu yapana ben oha falan demem, ana avrat düz giderim bilfiil. 

   

  Takvim, bir takım insanların icadı. Yaş diye bir halt yok, cinsellik için. Gerekli olan, aklen ve fiziksel olarak olgunluğa erişmiş olmak. Ötesi laf. Eskiler derler, kız sandalyeye oturunca, ayakları yere değiyorsa tamamdır. Kimi yerde, adet görmesine bakılır. Ha, bunu diyenler, dünya düzdür de diyordu; yanıldıkları apaçık ortada. Ama bunun yöntemi budur, gayette doğrudur, seks için kriter minimum yaştır sadece.

  "Bilinci ve ahlakı bilimin önüne koyarım" demek istiyorsun.

 7.  

   

   

   

  Ee, madem öyle, ne diye kimyasalları yüceltip yanlış ilişkileri "meşrulaştırıyorsunuz",  sizin bu yönteminizle ensest de çocuklarla seks de meşrulaştırılabilir diye ağladın?

  Bak cümlelerin şunlar:

   

  "Anibal 90 yaşında bir buruşuk diyelim ve 18 yaşında bir çıtırla birlikte ve biz de anibal'ı eleştiriyoruz "ahlaki olarak" fakat anibal bize bilimsel argümanlarla gelip bu ilişkiyi "meşrulaştırıyor" (bizde adam haklı deyip susuyoruz) Aynı anibal 12 yaşındaki kız çocuğuyla olan ilişkisini de "meşrulaştırabilir""

   

  Günlerdir ahlak, şu bu diye milletin başında boza pişiren siz, cevap alınca da bilimsel gerçeklerin önüne ahlakı koymayın diye hava yapan yine siz.

  Ne biçim insanlarsınız ya. En ufak bir entelektüel dürüstlüğünüz yok, işiniz gücünüz onu bunu sorgulayıp kıvırmak.

  Ben de bu sebeple bazı meselelerde bilimi referans almayalım diyorum yoksa senin gibi çelişkiye düşeriz. Önce bilim önce bilim diye diye insan doğasını yargılamak ne kadar mantıklı?

 8. Önce bilim diyen bir insanın kendi değer yargılarını bilimin önüne koyması çelişkili bir açıklama. Değer yargıların, ahlaki görüşlerin insan doğasına "maddeye" hükmediyor.

   

  Bilim sayesinde insan davranışlarının kökenine inip insanı daha iyi tanır ve anlarız. Bilincin insan doğasını nasıl baskı altına aldığını açık bir şekilde görürüz. Örneğin fizyolojik bir güdü olan cinsellik (Freud'un görüşlerini siz daha iyi bilirsiniz). Lakin insanın varoluşunu sorgulaması, bilinci bazı şeyleri baskı altına alır ama insan doğasını yenemez. 

   

  Genelleme yapmak istemiyorum bazı durumlarda insanın güdüleri kimyası v.s ahlaktan önce gelir aç kalmış bir insan cinayet işleyebilir, hırsızlık yapabilir bunu ona yaptıran biyolojik sebepler vardır ve bu durumda ahlaktan bahsetmek abes olur çünkü o organizmanın en tabii ihtiyacı hayatta kalmaktır...

   

  Birçok felsefeci bilimi referans alarak felsefesini sağlam zemine oturtmaya çalışmıştır mesela Marksizm. Özellikle etik konusunda her zaman bilimi referans göstermek zorunda mıyız böylece meşruluk kavramı da ortadan kalkar? Bu sayede 90 yaşındaki sapığı forumdaki bazı erkeklerimiz yargılama zahmetine düşerler. Bilimi referans alan bir insanın 90 yaşındaki erkekle 16 yaşındaki bir kızın ilişkisini yargılamaya hakkı yoktur (anibal'ın yargılamadığını farketmişsindir). Buna sizde, ben de dahiliz ama bilincimiz bu ilişkiyi yargılar. Hani önce bilimdi?

   

  Not: Bilimi seviyorum. Bilim olmasaydı insan bilinci yücelemezdi...
   

 9.  

   

  Ensesti örnek veren sen kendinsin. Üstelik de "materyalist insanlar" diyerek ateistlere bir tür pislik atarak yapmaya kalktın bunu. Yemezler. Ensestten söz edeceksek materyalistlere değil, idealistlere bakacağız önce. Müslümanlardan başlayabiliriz mesela, biz nasıl üredik diye sorarsak gerisi kolay.

   

  90 yaşındaki bir dede 18'lik bir kızla beraber olursa (ki ben böyle bir örnekle hiç karşılaşmadım) onu ahlaki olarak eleştirebiliriz elbet, dedeye de kıza da bir dolu laf edebiliriz. Dede gelip bilimsel argümanlarla yaptığını savunursa benim için yanıtlamak kolay, "Hadi ordan be, bunak sapık" der çıkarım. 

   

  Akıllı ol akıllı. Doğurduğu bebeğini kendi elleriyle öldüren, çöpe atan, bebek canlıyken toprağa gömen anneler var. Bu nasıl anne, bu nasıl ahlaksızlık, bunda vicdanın zerresi yok diye sinirlenir, saydırır dururuz. Ama biz aynı anda biliriz ki insanın kodlarında bu davranış da vardır. Kadın, kendisine bir şeyler için engel olduğunu düşündüğü bebeği gayet de öldürüp istediğini yaşayabiliyor. İstediği şey de yeni bir erkek. Çünkü yeniden doğurabilir ki doğuruyor da. Bunun gayet sıradan bir gelenek gibi yaşandığı bir dolu kabile olmuştur, kimse de onları ahlaken yargılamamıştır o vakitler.

   

  Şimdi ben bunu biliyorum, anlattım. Yeni doğanı elleriyle öldüren anneleri ve onların bu davranışlarını meşrulaştırmış, onaylamış mı oldum?

   

  Önce gerçekçi olacaksın! Gerçekçi değilsin! Bu konuyu anibal ile tartış benimle değil. Materyalist derken "Sen ve bizim gibi materyalist insanlar" diye yazmıştım daha sonra gereksiz görüp sildim. Bu kelimeye fazla takılmışsın. Anibal'a göre 90 yaşındaki adamla 18 yaşındaki bir çocuğun ilişkisinde problem yok gayet doğal ahlaki olarak eleştirmiyor çünkü buna sebep insanın doğası, güdüleri ve bir takım kimyasallar...

 10. Erdoğan sürekli, dindar nesil yetiştireceğiz tarzında laflar ediyor peki adama sormazlar mı sen kendi oğlunu dindar (muhafazakar) yetiştirebildin mi?

  Amerika'da yaşayan büyük oğlu Burak araba kazası yapmış ve bir insanın ölümüne sebep olmuştur. Olay yeri suç delilleri belediye tarafından yok edilmiştir. Evli olduğu bilinen Burak Erdoğan'ın yabancı bir kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır (ses kayıtları).

 11.  

   

  Bizim ensest yapmamızı sağlayan veya buna neden olan bir güdümüz yok zaten. Ensest yapmayan çoğunluk, ensestle ilgili güdülerini baskı altına almayı başardığı için ensest yapmıyor değil. Tam tersi, güdülerimiz, biyolojimiz, doğamız ensest yapmamızı engellediği için yapmıyoruz.

   

  12 yaşındaki kız çocukları adet gördü diye onu alıp kendine kadın yapanlara biz genel olarak "Müslüman" diyor ve onları lanetliyoruz. Bir de pedofiller var ki onları sanırım hiç kimse tartışmaz. 

   

  Ama biz, ensest ve pedofilinin ne olduğunu, neden bazı insanların bu davranışları gösterdiğini bilir, açıklarız. Bunu yaparken ahlaken yargılamaktan da uzak olabiliriz çünkü o an konumuz bu değildir. Sizin kafanız basmadığı için bu durumu "meşrulaştırmak" olarak görebilirsiniz, o da sizin kendi eksiğiniz olur ancak.

  Anibal 90 yaşında bir buruşuk diyelim ve 18 yaşında bir çıtırla birlikte ve biz de anibal'ı eleştiriyoruz "ahlaki olarak" fakat anibal bize bilimsel argümanlarla gelip bu ilişkiyi "meşrulaştırıyor" (bizde adam haklı deyip susuyoruz) Aynı anibal 12 yaşındaki kız çocuğuyla olan ilişkisini de "meşrulaştırabilir"

   

  Ensest diye bir güdü yok zaten. Cinsellik güdümüz var. Ensest konusu midemi bulandırıyor bu konuda yazmayacağım.

 12.  

  Aynı şeyleri sen de yapıyorsan, insanlara nasıl karaktersiz ve yavşak diyebiliyorsun?

  Aynı şeyleri yapmadım henüz. Maalesef acımasızlaştım. Kendimi koruyabilmek yerimi garantileyebilmek için kötülük yapmam gerekiyorsa yapmaya çalışırım. Başka bir seçeneğim var mı sence? Sen yurtdışında yaşadığın için anlayamıyorsun.

 13.  

  Is hayatinda bu olaylarin oldugunu cok duyuyorum. Ornegin sana ne yaptilar?

  Bana yapılanlar için kendimi suçluyorum. X kişi değil de ben haksızlığa uğruyorsam bu benim hatam. Ben bundan birkaç yıl önce eğitim seviyesi oldukça düşük insanlar arasında çalışmıştım. Birkaç karaktersiz insana samimi davranıp o ortama uyum sağladığım için kendimden utanıyorum. İşten ayrıldıktan sonra bazı şeylerin farkına vardım. Arkadaş zannettiğin kişi en ufak bir hatanı müdüre yetiştiriyor, sana patronluk taslayan seni sürekli aşağılamaya çalışan kişinin ilkokul mezunu olduğunu öğreniyorsun bunları aşağılık komplesksinden yapıyormuş ve daha birçok örnek verebilirim. Müdürü avcunun içine alıp yönetmek, adam kayırma, yalakalık v.s.

   

  Eğitimli insanlarla da çalıştım ve tabii ki bazı sorunlar oldu ama bu kadar kafama takacağım bir şey yaşamadım.

 14.  

  Birinci kural "iyi niyetimden, herkesi kendim gibi sandığımdan kullanıldım" diyenlere güvenmemek. Baksana, sen bile başkalarının kuyusunu kazdığını itiraf ediyorsun.

  Evet özellikle böyle diyenlere güvenmemek gerekiyor çünkü bu insanlar kazık yemiş, bazı şeyleri yaşayarak tecrübe etmişlerdir.

   

   

 15. Geçmişte iyi niyetli olduğum için, herkesi kendim gibi sandığım için özellikle iş hayatında çok kullanıldım. Ben de bazı tecrübeler edindim; kibar olmamak, bencil olmak, birlikte çalıştığın kişilerin kuyusunu kazmak v.s.

   

  Siz kendinizi karaktersiz ve yavşak insanlara karşı nasıl koruyorsunuz? Bu insanların gerçek yüzlerini, niyetlerini nasıl anlıyorsunuz? Kendilerini kamufle etmekte o kadar başarılılar ki...

 16. Gerektiğinde güdülerimize hükmedebiliyoruz anibal. Örneğin ensest. Materyalist insanlar özel hayatında yaşadıkları bazı şeylere bilimsel gerçeklerle meşruluk kazandırabilir ama bunun sakıncalı tarafları da var. Örneğin 12 yaşındaki bir kız çocuğu üreme çağına gelmiştir ve bir erkek için çekici gözükebilir. Biz bu durumda kimyasalları yüceltemeyiz.

 17.  

   

   

  Nerden nereye... Mutlu olmak için yattığımızı nerden çıkarıyorsun ki? Dahası, yatıp mutlu olmadığımızı, hem hatun kişi hemde benim açımdan, nerden çıkarıyorsun ki?

   

  Bir kızla yatmak için bile amanda mutluluk falan diye bahaneler armaktır, sikiyle düşünmek. Kız lan bu, sikersin, mutlu olur, sende zevkini alırsın, olur biter. Bakarsın çocuğun falan olur, hatta büyür, boyundan bir karış büyük olur, gene mutlu olursun, mezuniyetine gidersin falan, böyle işte hayat. 

   

  Sen, seni isteyen bir kadın bulamamış ve bu hissi, erkek olmayı yaşamamışsan, bu senin sorunun, beni enterese etmez. 

   

  Bu bakış açısı erkek için realist olabilir ama bu realite kadını aşağılayan, kadına değer vermeyen bir şey. Modern insanın bu ilkel cinsellik algısı değişemez mi? Erkek neden s*kilen bir şey değil. Dur tahmin edeyim; erkekler kızlardan güçlü ve etken olmak zorunda ki kızlar onları tercih etsin...

×
×
 • Yeni Oluştur...