Jump to content

Zarava ehmel

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  297
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

Zarava ehmel Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

711 profil görüntüleme
 1. Evrende tek mi yaşıyoruz?

  Yine mi geldin sen. Hala öğrenememişin bu trolluk işini. Beceremiyorsan yapma kardeşim.
 2. KURAN OKUDUKÇA OKUYASIM GELİYOR

  Hakgün diye biri vardı önceden. Sen o musun ?
 3. KURAN OKUDUKÇA OKUYASIM GELİYOR

  Diyelim ki tanrı dediğiniz şey var olsun, ( ne oluyorsa artık ) niye bu şekilde bir adalet sağlama amacı gütsün ? Onca varlığın içinde niye bizim Dünyamıza kafayı takıp amanın ben bu insanlar arasında eşitlik sağlayayım diye düşünsün ? Rasyonel bakış açınıza saygım var ama bu türden cümleler - yaratıcı bir güç olmalı vs. - arabın tanrısına yaşam alanı sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. Gördüğün gibi sayın müslüman da hemen belirtmiş zaten bu durumu. Kendi putuna pay çıkarıyor çünkü bundan.
 4. Kuranda dinazorlardan neden bahsedilmiyor.

  O dönemin arapçasında bizim dinazor dediğimiz canlıları karşılayan kelime nedir ? Olmayan bir kelimeyi neden kullanmadığını sormak garip oluyor. Belki şu söylenebilir: En azından Dünya üzerinde bu kadar öneme sahip canlılardan teşbih yöntemiyle biraz bahsetmesi gerekirdi değil mi ? Malum, müslümanlar derler ki bu Arap tanrısı edebiyatta pek bir maharetliymiş. Bir yığın ayette deveden bahsedeceğine birazda diğer yarattıklarından örnekler verseydi de bizde bu soruları sormasaydık.
 5. Çok kitap okuyanlar...

  Burada masumca hayal kurmaktan bahsedilmiyor sanırım. Bazı kişilerde günlük faaliyetlerinin önüne geçebilecek derecede olabilir. Saatlerce süren hayal kurma seanslarından bahsediyorum. Bildiğim kadarıyla henüz tam olarak hastalık gibi değerlendirilmiyor bu durum. Belki @Türk Ateist bize biraz bahsedebilir.
 6. Teistler ne olursa Tanrının varolmadığına , Ateistler ne olursa var olduğuna inanır.

  Teistler hangi bilimsel keşif yapılırsa yapılsın bakış açılarını değiştirmedikçe tanrının varolmadığını düşünmez, düşünemez. Varolduğuna iman ederken ellerinde kanıt mı vardı ki o kanıt çürütülsünde inanmayı bıraksınlar. Öyle olsa Kuran' da ki olanca tutarsızlığa rağmen Müslümanların sayıları milyonlarla ifade edilmezdi değil mi ? Tanrının da bir evrimi vardır, çağ dışı mı kaldı inandığın tanrı, uydurursun yeni bir tanım olur biter. Zaten bu yüzden buna iman denmekte. Başlığı açan arkadaş bir örneğini kendi yazmış. Ölümsüzlük dahi keşfedilse tüccarın biri çıkıp diyecek ki " Ee eninde sonunda insanda evrenle birlikte güme gidecek, dolayısıyla ayette çelişki yok." Buradan çıkan sonuç, tanrı fikrini zihinlerden silmek mümkün gözükmüyor fakat ne kadar dibe itelersek o kadar iyi. En azından herkesin inançla ilgili meselelerin sadece kendisini bağladığını, kişisel boyutta olduğunu kavraması lazım. Böylesi daha az zararlı olurdu.
 7. Kadınların dine daha çok bağlanmasının nedeni

  Anibal ne der bilmem de gideceğin yerlere gitmeden önce biraz seni gevşetecek şeyler içmeyi dene. Kararında olsun ama... Sosyal fobiye bundan iyi yol bilmem ben. Dilin pabuç kadar olur.😆
 8. Karşılıksız aşkı insanlarmı? yarattı yoksa tanrımı?

  https://www.turkedebiyati.org/soru-isareti.html. Şu siteyi bir incele arkadaşım.
 9. Tanrı neden? insanları özgür iradesi dışında yaratır.

  İşte tam da bu yüzden o resimdeki gibi yüzlerce insan uzunca bir müddet daha açlık, sefalet içinde yaşamaya devam edecekler. Sizi olmayan cennetlerle avutup; hakkınızı orada alırsınız diye diye kandıranlara " biz artık bunları yemiyoruz. " dediğiniz gün belki birşeyler düzelebilir. Anlamanız gerek ki adaleti kendi kurduğunuz sistemlerle sağladıysanız ne ala, yok işi olmayan tanrılara havale ederseniz daha çok ezilir, onun bunun maskarası olmaya devam edersiniz. Neye inanıyorsanız inanın da biraz da bu dünyaya mantığınızla bakmayı öğrenin yahu. Apaçık bir gerçek ki dini inançlarınız sizin zayıf düşmenize, birilerinin de bu zayıflığı tepe tepe kullanmasına neden olmakta.
 10. Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

  Ne yüceliğinden bahsediyorsun Mistik Filozof ? Ne işe yarar bu ilahi aşk dediğin şey ? Bazı insanları anlamak gerçekten zor. İnsan beyni nasıl bu hale gelebiliyor hayret doğrusu.
 11. ADEM İLE HAVVA'NIN İŞLEDİĞİ SUÇTAN DOLAYI NEDEN BÜTÜN İNSANLIK CEZALANDIRILIYOR?

  Sadece bu kısımla ilgili küçük bir öneride bulunayım: Yalnız dinle ilgili değil herhangi bir konu üzerinde karara varmaya çalışırken kendine önkabüller belirlemen sağlıklı sonuçlar almana engel teşkil edebilir. Bir nevi daha en baştan yaptığın manipülasyonla zaten ulaşmak istediğin sonuca ulaştırıyorsun kendini. Bu arada harcadığın onca enerji de boşa gitmiş oluyor. Çünkü hüküm zaten ilk anda belliydi. Yani bir sorunun cevabı yoksa veya verilen cevaplar seni tatmin etmiyorsa; çelişkiler barındıyorsa bunun altında hikmetler felan aramak mantıklı bir yaklaşım olmaz. Bu açıkça kendini kandırmak olur. Umarım anlatabilmişimdir.
 12. Atatürk'ün Kusursuz Olması ..

  Atatürk'ü övecem diye koca milleti hakir görüyorsun, ondan sonra da Tao'nun Atatürkle derdi ne. Birinin zeki olduğunu kanıtlaması için ille de ordular yönetip, devlet kurması mı gerekiyor ? Hergün yüzlerce yeni insan doğuyor, bunların içinden birisinin bile Atatürk kadar potansiyele sahip olmadığını mı söylüyorsun ?
 13. Azrail yalanı

  Azrail demişken ülkemizde ki yaygın müslüman inancına göre herkes ölmeden evvel bu meleği daha önce yaptığı işlere göre iyi veya kötü bir surette görecek. Biliyoruz ki birşey görecekleri yok. Peki etrafta azrail felan gözükmeyince son anda nerde lan bu diye geçiyor mudur akıllarından ? Yoksa ölüm anında insan bilinci bu türden şeyleri düşünemez mi ?
 14. Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Eninde sonunda birşeylerin kendiliğinden oluşması gerekir. Bu işin sonu yine aynı yere varacağa benziyor. Örnek olarak: - Evren tasarlanmıştır, o halde bu tanrının eseridir. + O zaman tanrıyı kim tasarlamıştır ? - Elbette tanrı kendiliğinden varolmuştur, kendi kendisinin nedenidir. Lokomotif örneğinde olduğu gibi vs vs.. + Birşeyler kendiliğinden varolabiliyor ise evren neden kendiliğinden varolamasın ? ..... Uzar gider. Neticede yalnızca bir önkabülden oluşur bu savunma. Gelin işleri karmaşık hale getirip inceleme olanağımız bulunmayan tanrı kavramları uydurmaktansa merak ettiğimiz cevapları gözümüzün önündeki evrende arayalım. Herşeyin bir sırası var değil mi ? Açıkça görülüyor ki tanrıyı aramak gibi ulvi sanılan ama tam aksine içi bomboş olan işlerle uğraşmak insanın vaktini gereksiz yere harcamasından başka bir uğraş değil. Uçsuz bucaksız evrende ne tanrısı arıyıpta bulacağız, akıl işi değil.
 15. Ben neyim?

  Okuduğunu anlasan zaten müslüman olmazdın. Daha fazla yazmayacağım, sana kolay gelsin. Ama duydum ki 2000 yıl önce bir tane daha alemlerin efendisi yaşamış ve o da kendince birtakım tanrı buyrukları tebliğ etmiş. Bu buyruklardan biri der ki : Kim ki cehennemimde kebap olmak istemiyorsa günde 10 defa kıçını parmaklaya. Gördüğün gibi buyruk gayet açık. İnandığın zırvalığın bundan pek az bir farkı var. Tek fark bu buyruğu kılıç zoruyla yayacak olan bir yağmacı Arap milleti olmaması.
×