Zarava ehmel

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  53
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Zarava ehmel Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

110 profil görüntüleme
 1. Uzun yıllar geçip çağlar değiştikçe herşey değişebilir. 2-3 asır öncesinin Avrupasıyla şimdikini karşılaştırırsan demek istediğimi anlarsın.Yeni nesil hacıydı hocaydı pek takmıyor.Şu eski nesilleri ebediyete uğurladıktan sonra baya bir ilerleme sağlanacak.
 2. Kendine benzeyen mi? Bence güzellik damgası farklı olana,nadir rastlanana yapıştırılıyor.Mesela bizim ülkemizde mavi göz, sarı saç, güzel esmer ten,az tüylü kişiler genel olarak daha güzel bulunuyor.Nedeniyse nadir olmasından kaynaklanıyor.Yani hergün rastlananın dışında.(Örn=Kadınlar saçlarını sarı renge, kızıl renge boyatıyor.) Arkadaşın dediği ülkede de belki halk genel olarak zayıftır ve şişman vücutlu kişiler nadir olduklarından güzel olarak görülüyor olabilir. Böyle olmasının nedenini genlerle açıklamaya çalışmakta çok zorlama bir düşünce olur diye düşünüyorum.İnsan zihninin şekillemesinde çevresel etkilerde bir o kadar etkilidir.
 3. Gariban derviş bence hayatı cehenneme çeviren bizzat kendinsin ve farkında değilsin.Olmayan cennetleri kazanmak için uğraşacağına bu hayatını güzelleştirmek için çabalasan emin ol yakalamak istediğin huzuru daha çabuk elde edersin. Diyorsun ki dünya kötü bir yer ve bunun böyle olmasının sebebi de cezalandırma yetisi yüksek bir tanrı ee bu tanrı da olsa olsa Allah' tır.O konuda haklısın.Heralde hiçbir kutsal kitapta cehennemi ağzına kadar doldurmayı amaç edinen bir tanrı yoktur. Son olarak:Eldeki kuşu kurtarmaya bak sen.Dalda kuş var mı yok mu derken elindekinden de olma👍👍.
 4. Gerçekten Carl Sagan gibi insanların bilgi toplumlarına yapmış olduğu hizmetler en az bir matematikçi, fizikçi kadar önemli.Soluk mavi nokta resmini yorumlayışı, evrenin kendisi için var olduğunu zannedenlere verilebilecek sayfalarca fizik makalesinden çok daha anlamlı bir cevap oluşturuyor. Dinin, mitolojilerin toplumlara vizyon kazandırmada en etkili yöntem olduğunu biliyoruz.Ama artık bu çağda işe yaramadığına göre yerini alabilecek bir alternatife ihtiyaç var ve bence en iyi aday da Carl Sagan gibi isimlerin yapmak için uğraştıkları bilimi seven bir toplum.
 5. Teşekkürler türk ateist.Bilmediğim için sormuştum, açıklaman yeterli oldu.
 6. Yeni konu açmadan direk buraya yazayım dedim. Bende de düzenle butonu çalışmıyor.Acaba düzenlemeyle ilgili süre kısıtlaması felan mı var? Mesela yazdıktan 10 dk sonra düzenleme seçeneği ortadan kalkıyor gibi.
 7. Evet yeni üye nickli arkadaşım dediğin doğru.Gökyüzüne her baktığımda bazen hayranlık verici, bazen korkutucu, bazen meraklandırıcı bir güzellik; sanat görüyorum.Ama bu güzelliği insanların cinsel ilişkileriyle ilgilenen, giyim kuşamları konusunda emirler yağdıran, tek derdi kendisine iman olan bir Allah'ın yaptığına hiç mi hiç inanmıyorum. Peki sence bunu Allah mı yaptı? Ya da şöyle diyelim.Bunu yapabilecek güçte bir bilinç neden resimde gördüğün küçük beyaz noktalardan birinin içinde ki aciz varlıklarla ilgilensin?
 8. Önceleri olduğu gibi bilgi kaynakları artık devletin, diyanet vs gibi kurumların tekelinde değil.İsteyen istediği gibi ulaşmak istediği bilgilere rahatlıkla ulaşıyor.Benim anlamadığım bu duruma canları neden sıkılıyor.Madem İslam hak din, Kuran da Allahın kelamı aklı olan herkesin bunu görmesi gerekir.Gençlerin aklına mı güvenmiyorlar yoksa güvenemedikleri şey başka birşey mi?Bırakın isteyen istediğini okusun, kendi aklıyla düşünsün hangisinin doğru olduğuna kanaat getirsin. İkisinide dene tarafını seç👍.Düşünce özgürlüğü bunu gerektirmez mi?
 9. Tanrıyı yok etmeye çalışan evrenin yapısını, canlılığın başlangıcını anlamaya çalışan doğa bilimleri.Ateizm ise bu doğa bilimlerinden elde edilen bilgilerle toplum arasındaki akışı sağlayan köprü. Bu işbirliği neticesinde şu an için bacağı koparıldı sayılabilir.Ama kellesine kılıç ne zaman indirilebilir orası meçhul. Dediğinse çok doğru.Önceleri tanrı maddesel olarak görülen ama ulaşılması imkansız bir kavramdı.Sonra dünyanın tepesinde görünmez bir yerde oturan varlık olarak çıkageldi karşımıza.Şimdilerdeyse zatı şahaneleri yalnızca, maddesel olmayan bir bilinçden oluşuyor.Yani sürekli güncelleniyor ve en neticede bizim bilmediklerimiz dahil herşeyi bildiğini iddia ediyor.Evrenin meydana gelişine dair geliştirilen teoriler bir manada bizi aydınlatıyor fakat diğer bir yandanda daha güçlü, yıkılması daha zor tanrı modellerinin oluşturulmasında da biricik kaynak oluyor.İslam tanrısının büyük patlama teorisinden sonra nasıl güncellendiğine ve elinin nasıl güçlendirilmeye çalışıldığına hep birlikte şahit olduk.
 10. İkaros tanrıçası yani diyorsunki bu ülkenin yüzde 90 nından fazlası müslüman ve ben bu müslümanların hepsinden daha zekiyim.İşi daha da büyütürsek dünya çapında herhangi bir dine mensup olan kim varsa ben ondan daha zekiyim.👋👋👋👋👋 Bunu sana düşündüren olayın ne olduğunu merak ettim.
 11. Bence senin sorunun dindarla normal müslüman arasındaki farkı göremiyorsun.Normal bir müslüman bayram namazları hariç namaz kılmaz, hacca gitmek gibi bir hayali olmaz, ramazandan nefret eder, kesin haram kılınan ne varsa Allah affetsin der gözü kapalı yapar.Bu özelliklere sahip müslümanlar bizim ülke müslümanlarının yüzde 90 nını oluşturur.Çünkü onlar laik müslümandır. Zeki, kafası basan müslüman görmek istiyosanda bulunduğun şehrin üniversitesinin matematik, tıp, fizik kimya bölümüne gidersin bölüm birincisine, ikincisine felan bakarsın ve görürsünkü; o da ne bu şahıs müslüman. Dinden çıkmak için gerekli şartlar(Önem sırasına göre.) -Kuranı türkçesinden okumak. -Din,tarih araştırması konularına meraklı olmak. Vs vs vs Yani bir kişi dinden çıkmamışsa geri zekalıdır diyemeyiz.Ama şunu söyleyebilirim ki ateistler kesinlikle müslümanlara oranla toplum için daha önem arz eden insanlardır.Herkes gibi olan zekalarını birçok kimseye göre yaşamlarına daha çok yansıtmış kişilerdir.
 12. Geçen cuma namazında hocanın vaazını dinlerken bu mucize meselesine bi değinmişti.Peygamberin Ay'ı ikiye yardığını fakat müşiklerin yine de inanmadığı söylüyordu ve bu duruma hayret ediyordu.Hoca müşriklerin küfürde nasıl oluyorda bu kadar ileri gidebildiklerine hayret ediyor, bende bu olayın mümkünatını kafamda canladırıyordum.Bir düşünsenize, bin yıllardır yerli yerlinde duran Ay adamın gözünün önünde ikiye ayrılıyor ve bu adam hala inanmamaya devam ediyor(Böyle bir olay olsa sağır sultanın bile duyması o dönemde yaşamış gökbilimiyle uğraşanların en az birisinin eserlerinde yer vermiş olması gerekirdi.).Benim inanabilmem içinse masamda duran kalemin 1 cm bile yerinden oynaması yeterliydi...
 13. İslamda galiba ilahi dini gibi birşey oluyor bu durumda.Bazen kandil gecelerinde tv de rast geliyorum içli içli ilahiler, gazeller söyleniyor; amcalar, teyzeler, nineler hep birlikte ağlıyorlar. Aşkındandır aşkındandır Muhammedin aşkındandır... Arafat dağıdaaa bir yüceee dağdııır... Resuldur başımın tacı O'dur derdimin ilacı... Camide saf tutarken birbirlerinin omuzuna dokunmaktan tiksinen insanlar hiç görmedikleri birine derin sevgiler besliyorlar.İlginç bir durum. Bazıları için sahtekar, dolandırıcı, sübyancı olan biri, bir başkasının gözünden alemlerin efendisi.Hayret!
 14. Atalarının dini olduğu için.Bazılarıysa kalplerinde Allahı hissetiklerini söylüyorlar.500 km ötede Yunanistan da doğsalardı acaba yine Allahı hissedebilirler miydi?
 15. Anibal senin demek istediklerini anladım sayılır.Bağıl hız konusunda iki araba birbirine yaklaşıyorsa içerideki gözlemci karşıdan gelen arabanın hızını iki arabanın toplam hızı olarak ölçüyor.Bu kural kütlesi olan maddeler için geçerli fakat ışık hızındaysa geçersiz hale geliyor.Yani gözlemci ışık hızıyla bile gitse yanında paralel olarak giden bir ışığın hızını 0 km değilde yine ışık hızı olarak ölçüyor. Buraya kadar yanlışım yoksa bir soru sormak istiyorum.(Tamamen bilmediğimden dolayı tartışma amaçlı değil.) Bu bağıl hız kuralının iptali yanlızca ışık hızında mı geçerlidir yoksa iptal olduğu hız eşiği başka mıdır? Yani 250k km hızla giden bir cismin bağıl hızıda gözlemciden bağımsız mıdır yoksa bu durum yalnızca ışık hızında mı geçerlidir?