Jump to content

Zarava ehmel

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  212
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

Zarava ehmel Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

432 profil görüntüleme
 1. Tomurcuklanmış!

  Huzurlu sen bu gidiş zaten birgün bu dediklerine de inanmayacaksın ama işini kolaylaştıralım.😄😄 Senin şu an mantıksal olarak dinle bir ilgin kalmamış.Yalnızca duygusal nedenlerden ötürü hala inanmaya devam ediyorsun.Ama bil ki bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek.😄😄 Ben kendi adıma konuşacak olursam sevdiklerimi göremeyecek olma fikri aklıma dahi gelmedi.Müslüman olduğum zamanlarda da aman ne güzel cennette sevdiklerimi tekrar görecem demezdim."Sevdiğim birinin" tavsiyesi üzerine Kuran'ı okudum ve anladım ki nasıl olmuşsa artık birileri bizi keklemiş. Daha sonraları işin felsefe kısmına girince, teflonun da biraz bahsettiği türden yazıları anlamaya başlayınca Tanrı fikri de uçtu gitdi.Zaten yıllar boyu var olduğunu sandığın tanrının aslında olmadığını öğrenince diğer modellere de pek ihtimal veresin gelmiyor. Ee ne oldu ? Hiçbir şey. Tanrı yoksa yok, oturup yaratacak halimizde yok..O halde ne yapıyoruz? Hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ek olarak, sana bir teleskop edinmeni öneririm. Bu küçük ve işlevsel alet insanın benmerkezciliğini yıkmada o kadar etkili ki burada yazılan olanca yazıdan çok daha manidar cevaplar fısıldıyor insana.Umarım anlatabilmişimdir.
 2. Tomurcuklanmış!

  Huzurlu senin sorunun anladığım kadarıyla birgün ölecek olman ve bu dünyada değer verdiğin herşeyin yok olacak olması. Bu gerçekten üzülmek için hatta birtakım buhranlar yaşamak için bile güzel bir neden. Ama şunu kabül etmen gerekiyor: Bir şekilde içine girdiğin bu varoluş sahnesinde seni yok olmaktan kurtaracak veya sonsuz bir yaşam bahşedecek ya da sokakta seni döven adamı cezalandıracak hiçkimse yok. Adalet mi istiyorsun, kurduğun sistemlerle bunu sağlayacaksın. Rahat bir yaşam mı istiyorsun, daha çok kazanacaksın. Ölümsüzlük mü istiyorsun? Bir yolunu bulacaksın. Yani ne istiyorsan kendin yapacaksın çünkü bunu sana verecek olan bir güç yok. Geçen günlerde ölümsüzlük üzerine yapılan çalışmalar hakkında da forumda bir başlık açılmıştı.İstersen bir göz atabilirsin. Türkiye'nin sığ gündeminin arasında bu tür haberlere pek yer verilmez ama insan ömrü nasıl daha uzun olur, insanlar nasıl daha uzun yaşar bunun üzerine kafa yoran adamlar var. En mantıklısı Allah'tan umut beslemek yerine kendimizin birşeyler üretmeye çalışması. Aksi halde elimizdeki tek yaşam fırsatınıda boş yere harcamış oluruz.
 3. Tomurcuklanmış!

  Foruma son zamanlarda gelen müslümanların kalitesi bir hayli düştü.Darkplace ve bedevii şokunu henüz atlatamamışken bir de bu ahmet çıktı. Olsun bakalım.
 4. Neden ateist oldunuz?

  İlk başta seninle olan iletişim bağımızda bir kopukluk olduğunu sezmiştim ve bunun nedenini senin bir ahmak olmana bağlamıştım.Fakat ilerleyen iletilerde farkettim ki bu kopukluğun müsebbibi ben ve sahip olduğumuz entelektüel birikimler arasındaki uçurumdu. Hal böyle olunca yeni duruma bir vaziyet almaya karar verdim ve engin önerin üzerine entelektüel birikiminin kaynağı olduğunu düşündüğüm üstün arap ırkının tarihine birkez daha göz attım.Ufkumu alıp bambaşka diyarlara götürdüğünü söylemeden edemeyeceğim fakat birden aklıma tekrar sen geliverdin.Son günlerde Yüce İslam dininin bir gereği olarak entelektüel birikiminin zekatını dağıtmakla meşgul olduğunu hatırladım ve yıllardır yoz fikirlerle bitap düşmüş fikir dünyamı bu vesileyle tekrar canlandırabileceğimi umdum. Sonuç olarak burdayım, yazılarını takip ediyorum.👍👍👍
 5. Neden ateist oldunuz?

  Sevgili inan16 bu iletiyi bedevi nickli "naif" beyefendiye nasıl yazdın hayret ettim kaldım. Halbuki ilk iletinde sayın bedevinin Fars edebiyatına olan ilgisine hayran kaldığını, üslubunun ve bilgisinin de burada ki dinsizlerin yüzde 80 ninden iyi olduğunu tıpkı bir dost gibi acı şekilde söylediğini hatırlıyorum. Şimdi bakıyorumda nerde kaldı " naiflik" nerde kaldı " fikirlere saygı". 😄😄😄
 6. Neden ateist oldunuz?

  😄😄😄 Bu yazdığından ve diğer konularda yazdıklarını okuduktan sonra anladım ki sen kesinlikle bir trollsün. Kimin neye sinirleneceğini çok iyi biliyorsun ve farklı farklı iletilerinde bu konulara dem vuruyorsun. Sanırım bu iletindeki amacında, üyelerin okuduktan sonra bir bedevinin kadınlar hakkında ancak böyle düşüneceğini söyleyip yine Kuran ve İslam'a saldırgan cümleler sarf etmesini sağlamaktı. Yoksa ben mi fazla dedektifçilik oynuyorum ?😄😄 Bir troll olarak bu soruya evet demek gayet yerinde bir davranış olacaktır senin için.
 7. Bizler Tanrıyız !

  Bunu sana söyleyen çok çok dürüst birisi olsa gerek ki yalan söylemiş olma ihtimalini düşünmüyorsun.😄😄 İşin aslını bilemem tabi ama birisi bana akıl okuyabildiğini söylese ilk benim aklımdan geçenleri söylemesini isterdim.
 8. Neden ateist oldunuz?

  Gördüğüm üzere birçok kişi kendi tanımıyla " naif olmayan " yazılardan yani İslam'ı sert bir dille eleştiren cümlelerden rahatsız olmuş. Bu naif olma durumu ilk bakışta gayet hoş bir durummuş gibi gözüksede esasında son derece şeytani bir kelimedir. Aynı mesele edebiyat alanında ki eleştirmenler arasında da uzunca süreler tartışılmıştır. İki eleştirmenimiz var ve bir romanı inceleyecekler diyelim.Bunlardan birincisi " Adam o kadar uğraşmış, emek vermiş çok iyi bir roman değil ama ben yinede iyi diyeyim kalbi kırılmasın" diyor ve eleştirisini bu doğrultuda yapıyor. Diğeri de oldukça sert ama son derece nesnel bir şekilde romanın teknik açıdan, sanatsal açıdan yetersiz olduğunu söylüyor. İlk bakışta birinci eleştirmenimizin ne kadar da "naif" diğerinin ise çok kaba olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında okurlara sağladığı fayda açısından ikinci eleştirmenin yaptığı çok daha iyi bir tutumdur. Başka türlü doğruyla yanlış; güzelle çirkin nasıl ayırt edilebilir? Şimdi bu örneği kendi meselemizle bağdaştıralım. Elimizde bir İslam dini, Kuran denen bir kitap ve bu dinin toplum üzerinde yarattığı etkiler var. Hepsini teker teker inceliyoruz ve görüyoruz ki bu din son derece tehlikeli, topluma çoğu yönden zararlı ifadeler içeriyor. Bu durumda ne yapmamız gerek söyleyelim: Hiç öyle inanmıyosanda saygı duy gibi laflara aldırış etmeden gözümüzle gördüğümüz olumsuz durumları bir bir sıralıyor, hakettiği üslupla eleştirimizi yapıyoruz. Tabi bu durumda birçok kişi tarafından hor, saygısız gibi kelimelerle yaftalanabilirsiniz ama aynı roman eleştirisi örneğinde olduğu gibi olması gereken tutumu sergiliyoruz. Her fikre saygı duyarsak asıl saygıyı hakedenler ne olacak ? Bu bedevi denen troll mü yoksa gerçekten arap meraklısı bir deli mi ne olduğunu anlamadığım şahsiyet gidip dipten köşeden bulup çıkardığı saçma salak kelimeleri cümlelerinin arasına serpiştirerek kendini pazarlamış, yemiyende kalmamış. İstediğinde herkes güzel güzel cümlelerle birşeyler geveleyebilir.
 9. Kaç harf?

  12 mi ? Geçen en kısa kelime gibi hüsrana uğratma huuu.😄😄
 10. Neden ateist oldunuz?

  Bu rezil herif öncekinden de beter.Lan bu nasıl bir gerizekalılık, beyinsizliktir anlamak mümkün değil.Ne bok olduğu profilinden belli adamın.Resme bak ; nicke bak.Bir insan nasıl onurunu gururunu hiçe sayıp bu boktan araplara sempati; ilgi duyar anlamıyorum. En çok üzüldüğümse bacılarımız dedikleri gencecik kızları boktan bir inanç için soktukları hal.Elin avrupalı bayanı gayet rahat giysilerle; kişisel bakım malzemeleriyle gününü gün ederken bizimkiler o iğrenç tesettürlü, son derece rahatsız edici kıyafetlerle acaba şu günah mı bu günah mı diye düşünüp duruyorlar.Ulan bu boktan inanç yüzünden bisiklet bile sürmekten çekinen bayanlar tanıyorum. Hayatdan zevk almanızı engelleyecek ne varsa bu rezil İslam dininin içinde. Bu saçmalık yüzünden bir daha asla sahip olamayacağınız hayatınızı rezil etmeyin.
 11. Neden ateist oldunuz?

  Yok sen harbi harbi salaksın.Lan beyinsiz herif.Ateistin senin ucuz kitabınla ne işi var salak herif.İslam'ı iyi anlatsalar ne anlatmasalar ne. Bak kafanda kurduğun ateist profiline uygun cevaplar yazıyorum ki salak hayal dünyanın doğru olduğunu düşünüp o bok çukurunda geberip elindeki tek yaşama fırsatınıda bombok birşey için harcamış ol.Neye lazım senin gibi salağın adam akıllı işlerle uğraşması.Bak ateistlik çok kötü birşey sen o bok çukurunda yaşamaya devam et.
 12. Neden ateist oldunuz?

  Salak herif.
 13. Neden ateist oldunuz?

  Yav bi sg allah için. Beyinsiz herif. Diyoruz ki sen tartışılacak müslüman değilsin siktir git şurdan anlamıyon. Kendi içinde bulunduğun insanları bile küçümsüyorsun.Onlar sözde müslüman sen gerçek müslümansın he mi? Bu sizin sözde hayalinizde olan cennet cehennem olsa bile sayenizde cennetten soğuruz.Senin gibi beyinsizlerle dolu bir yer düşünemiyorum.En azından cehennemde beyni olan insanlar bulunur. Rezilsin.
 14. Neden ateist oldunuz?

  Bunu buradaki tek bir başlıktan anlaman mümkün değil.Çünkü bu genellemeyi yapabilmek için güçlü bir gözlem gerekiyor.Burdan ne sonuç çıkıyor? Önyargılısın, tartışmaya değmez rezil herifin birisin. Boşver sen bizim ne düşündüğümüzü.Git şunu yaparsam kaç huri kaparım onun hesabını yap.Rezilsin.
 15. Yeni sınav sistemi

  Sanırım bu pisa denen değerlendirme sınavlarında alınan vasat sonucun kaynağını incelediler ve birde ne görsünler? "Bizim öğrencilerimizin neyi neden öğrendiğinden haberi bile yok. Aşırı yoğun bir lise müfredatının arasında o formül senin bu formül benim tek yaptıkları iki sabitin bilindiği bir soruda üçüncünün değerini belirlemek.En ufak yorum gerektiren sorularda takılıyorlar.Mesela en basitinden bir örnek: Bir yarışta 2. yi geçen kaçıncı olur? Gördüğünüz gibi herhangi bir denklem felan içermiyor ama gel gör ki bu soruda tıkanıp kalan yüzbinler var. O nedenledir ki aşırı derecede teorik bilgi içeren fen bilimleri kısmını azaltıp daha çok kişisel yetenek ve işlem yapabilme kapasitesini ölçen türkçe ve matematik-1 kısımlarının önemini artırmışlar.Yani iyi bir lisans eğitimi almak isteyen öğrenci artık okuldaki ders müfredatına nasıl ağırlık veriyorsa kişisel gelisimini sağlayacak kitap okuma, matematiğin doğasını anlama gibi alanlarada bir o kadar önem verecek.Yıllar boyu afedersiniz ama yan gelip yatan ama son sene sıkı bir program uygulayıp iyi üniversiteler kazanan tip öğrenciler sert bir duvara toslayacaklar. Tabi tıp ve mühendislik yani fen bilimleri kısmından öğrenci alan fakültelerimiz bu duruma ne derler bilemem.Öğrenci tıp bölümünü kazanıyor ama muhatap olduğu biyoloji bölümü soru sayısı 14. Mühendislik içinde aynı durum geçerli.
×