Jump to content

Charles dawkins

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  381
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Charles dawkins Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.134 profil görüntüleme
 1. Charles dawkins

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  Evet haklısın. Ama bu dediğim gibi tanrı argümanı değil durduk yere tanrı yi kim yarattı sorusuna cevap argümanı. Eğer tasarım argümanı sunarsan biz onu kim yarattı dersek bu dediğin bir işe yaramaz. Zaten durduk yere tanrı yi kim yarattı demeyi saçma buluyorum. Çünkü soruda tanrı varsayılıyor ve doğrudan sıfatlarına yönelik olduğundan böyle cevaplaplıyabiliyorsun. Tabi reddedilebilir de bir yanit. Sıfatlarını nasıl kafana göre ekliyorsun denilebilir.
 2. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Bu bir iddia her kılıfa bir neden ararsan. Bize. ulu kusurlu yaraticini açıklayacaksın. Bir kişi eğer yaratıcı iddia ederse evrenimizden daha kompleks dolayısıyla başta; evrenin oluşma olasılığından daha düşük olur. Artı yukledigin yoktan yaratma işi zaten bizim tüm açıklamalarımıza göre olanak dışı. Hicbir şey yoktan varolamaz. Ben sana (cirkin bir örnek olacak ama ) osuruktan evren çıkıyor desem. Ne diyeceksin. Hatta benim dediğim yoktan var etmeye göre daha makûl. Madem yoktan var etme gibi bir imkansizliga inanıyorsun ben de sana bunu söylüyorum. Madem kusurlu yaratıcı var onun yaratıcısı kim? Sonsuza kadar gider mi bu? Bu yaratıcı nasıl mudahele ediyor evrene? Hiçlikte felan mı yaşıyor? Anlayacağın üzere sadece yarattı demekle olmaz. Hatta sana tavsiyem sen madem yaratıcı arıyorsun. Simülasyon inan. En azından şahsi görüşüm olarak olma olasılığı %1 olabilir. Yaratıcı gibi mantıksız değil. Biz ortada tasarım var mı diye tartışıyoruz. Sen ise tasarım ve tasarımsız var diyorsun. Bu baştan kabul edilmiş. Bu argüman değil ki.
 3. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Verdiğin örneğin oluşumu için tasarım şart bu yüzden başka örnek vereceğim. Mesela kaplan ( çünkü ikimizde canlıları tartışıyoruz ) ya tasarım ya da tesadüf demiyorum. Ben canlıyı evrime bağlarım ve burada bir uçurum oluşturmam. Tesadüfen kesinlikle demem. Evrim özellikle doğal secilim hayatta kalma savaşıyla oluşur. Mutasyonlar felan daha küçük ayrıntı. Ha illa seçenek kısıtlaması olmasın diyorsan uzaylılar yaptı. Veya bizim simülasyonumuzu yönetenler var onlar yaptı. Cinler yaptı... Şu bu derken bir yığın seçenekle doldurabilirsin. Tanrısal seçeneklere de zeus meus felan dersin. Ama biz mantıklı olanı seçeriz bunca fantezi varsayım arasında. Emin ol seçenekten bol şey yok.
 4. Charles dawkins

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  Bu tanrı ya argüman değil. Tanrı yaratılır mi argümanına cevap. Ki bunlar cevap değil. Biz robot üzerinden konuşsak robota benzeriz. Yok eğer masa ise ona atom yönüyle benzeriz. Ki yapmak ve yaratmak arasında fark var. Hem tanrı nasıl zamandan önce oluyor insanı diyelim ki yarattı. Bu insandan önce olduğunu gösterir evrenden değil.
 5. Charles dawkins

  TÜRLEŞME

  Sayın @haci Anibal in mesleği ne idi?
 6. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Isı tanrıdan kusurlu bir yaratıcıya getirirsen tüm canlılıktaki sorunlari her kılıfa sokabilirsin artık. Ama bu onu kanıtladığin anlamına gelmez elbette. Destekleyici argümanlar gerekir ki yok. Yani yaratıcı sıfatları olan varlıklar YARATMANIZ gereksiz.
 7. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Burayı biraz daha aç. Nasıl eşit düzeye indiriyorum?
 8. Charles dawkins

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  Şuursuz ve ilimsiz insan Sana diyebileceğimiz hicbir şey yok. Sana yüzlerce mesaj yazıldı. Hayla nasıl anlamıyorsun? Tembellik ediyorsun. Ve cahilliğinde ısrar ediyorsun. Şu argümana o kadar çok cevap verildiki. Ve sen hala ıslam dan kurtulamadın. Bu açık şekilde görülüyor. Bu işi halletmenin tek yolu tüm sorularını düzgün bir şekilde hepsini belirtmen ve yoğun bir araştırma. Ama sen oldukça tembelsin. Islâm ile hayatında bol şans...
 9. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Soruyu değiştiriyorsun. Bana az önce tasarlanmış canlı nasıl olmalıdır. Dedin ben de sana doğal secilim olmamalıdır dedim. Şimdi bana doğal secilim ile tasarlanmış canlı arasındaki farkı soruyorsun? Ama ben sana direk doğal seçilim varsa tasarım yoktur diyorum.
 10. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Genetik hatalar olmamalıydı en basitinden. Ve doğal secilime gerek olmamalı idi.
 11. Charles dawkins

  BAHÇALI KİMDİR?

  Bu sonuca nasıl vardılar? Veya hangi belirtilerle kanıtladılar? (bekar diye mi Benim bildiğim başarısız bir aşk hikayesi )
 12. Charles dawkins

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Kusursuz... Ve evrim gibi birikimli bir zorlu vahşi seçimle olmaması gerekir.
 13. Charles dawkins

  Gözlenebilir Evrenin Dışı!

  Öyleyse evren izole olmuyor?
 14. Charles dawkins

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  160 milyon beklemesinin nedeni nedir? Ayrıca o meteorla dünya türlerinin yarısını katletmesindeki mantık (!) nedir?
 15. Charles dawkins

  Varlık ve Madde Sonsuz mudur ?

  Size göre varlık yokluktan mı oldu. Varlık daimi değil midir?
×