Jump to content

illusion_

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  407
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

illusion_ Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

817 profil görüntüleme
 1. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  İki seçenek var ya öylesine yarattı ya da ibadete ihtiyacı var. Öylesine yarattı ise olayları bu kadar büyütüp insanları cehenneme atması haksızlık ve adaletsizlik olur ki yine öylesine yarattı ise neden her şey düzgün değil demek ki ruh hastası... İbadete ihtiyaç duyuyor ise bu varlık bencil ve ahmak bir varlık olur. İhtiyaç duymak acizlik göstergesidir. Yok ben sizi bana ibadet edin diye yarattım ama buna ihtiyacım yok demek mantık hatasıdır. İnsanları buna mecbur kılmak ve yönlendirmektir. *İnsanları ibadet edip etmemeye mecbur bırakmaya yol açıp, onları yaratmaya da mı ihtiyacın yoktu? İhtiyacın vardı demek ki yarattın. Eğer bunu da öylesine yaptıysan yine yol ruh hastası olduğuna çıkıyor. Anlayacağınız bu tanrı profili neresinden tutsan elinde kalıyor.
 2. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  Yani ihtiyaç duyuyor ibadete. Eğer bir şeye ihtiyaç duymayıp öylesine yaratıyorsa, neden cehennemde yakıyor ruh hastası mı bu? Tabi ihtiyaç duyup yaratsa bile yine ruh hastası olur. Anlayacağınız kendi yarattığı varlıkların onu yüceltmesine ihtiyaç duyup bundan zevk alan bir tanrı profili ile karşı karşıyayız. Üstelik bu zevkini karşılamayanları sonsuza kadar yakıyor.
 3. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  Bir şeye ihtiyaç, merak, istek duymayan bir varlık onu neden yaratır? Öylesine mi? Öylesine yaratılan canlılar sonsuza kadar neden cehennemde yakılır? İbadet için yarattıysa bu öylesine yarattığı anlamına mı gelir?
 4. Dışarıda bu insanlardan sıklıkla görüyoruz. Beyin seviyesi gelişmemiş bu insanlar yaşamı kalitesizleştiriyorlar. Küfürlü konuşan, saygısı olmayan, başkasının kapısına çöp atan, gürültü yapan, başkalarının hakkını çalan, yalan söyleyen, başkasını düşünmeyen, ahlaksız olan, kırıcı olan . . . böyle insanların insan olarak bir değeri olmamalı. İnsanlar kendisini daha çok geliştirip böyle insanları kendisinden ve toplumdan uzaklaştırmalı. Bu insanlar yüzünden bir çok kişinin hayatı kalitesiz hale geliyor. Bence daha yaşanabilir bir dünya için düşüncesiz insanlara karşı ciddi bir hukuki düzenleme getirilmeli. Ağır cezaları olmalı. Düşünce ve ahlak seviyesi yerlerde gezen aşağı seviyedeki insanlar yüzünden hayat yaşanmaz hale gelmemeli.
 5. illusion_

  Tanrı İddialarının Geçersizliği

  Biri forum dh'de bu başlığın aynısını kopyalayıp konu açmış
 6. illusion_

  ÖLÜMÜN ANLAMI

  Güzel bir yazı. Gerçekliğin ve gerçeğin yazısı.
 7. Demokratik bir hak olmalı. Zorla yaşamak veya acılı bir şekilde ölmenin bir mantığı yok. Yaşamayı istememek gayet doğal bir şey olarak görülecek ileride insanlık daha da geliştiğinde. Dünya güzel bir yer olsaydı belki ötenazi saçma derdik ama tam bir bok çukuru. Asıl olması gereken şey tam tersi olarak olmuş.
 8. Böyle vahşi bir doğa yaratan tanrı/allah saygıyı hiç bir zaman hak etmiyor. Acı varsa saygı yok. Görüntülerdeki durumu ve daha nicelerini yaratan tanrının o zebranın kuyruğundaki kıl kadar değeri var mı yok mu bu da ayrı bir tartışma konusu olabilir.
 9. illusion_

  Nuh Suresinin 950 harften oluşması

  Allah böyle sayılarla kendini ispatlamaya uğraşmak yerine, köleliği tamamen yasaklıyorum diye bir ayet gönderememiş mi? Bence daha çok faydalı olurdu.
 10. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  Beyin fonksiyonlarının özneyi oluşturduğunu düşünüyorum. Alkol alınca karar verme mekanizmasının değişmesi buna en anlaşılır örnektir bence.
 11. illusion_

  "Tanrı Var mı?" söyleşi

  Anladım ne demek istediğinizi. Mantıklı bir cevap bunun üzerine düşüneceğim.
 12. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  İradeyi oluşturan unsurlar var bunlar aynı olduğunda diğer kişinin farklı olması için bir sebep var mı? Elbet yok olsaydı zaten mantıksız olurdu.
 13. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  Ruh anlamsız bir şeydir. İnsanın kararlarını beyin fonksiyonları veriyor. Fiziksel şeylere bağlı. Bunu da tanrının gelişmemiş olarak yaratması kimin suçu olabilir ki.. Cehenneme kendisi girmeli, kişiye verdiği beyin aslında kendisi ve kendisinin eseri. Tabi tanrıyı var sayarsak.
 14. illusion_

  "Tanrı Var mı?" söyleşi

  Bu açıdan düşününce tanrının veya bu varlığın kolunu bile kıpırdatamıyor olması gerekir. Çünkü ortada düşünme diye bir şey yokken neye göre düşünmeye başlamış olabilir ki..
 15. Tüm koşullar, her şey birebir aynı olduğunda bir kişinin diğerinden farkı olmaz. O kişi diğer kişi olur zaten. Hal böyleyken nasıl olur da insanlar adil olarak yargılanabilir? Şöyle düşünün, her şeye gücü yeten bir tanrı sizi yok edip sizin aynınızdan bir tane daha yapıyor. Her şey aynı. Bu durumda sizin yeni kopyanız yine sizin gibi yaşamaya devam edecek. Sizin yaptıklarınızı yapacak, çünkü o sizsiniz zaten. Her şey aynı değişen bir şey yok. Ya da başkasına bir başkasındaki tüm koşulların (her şey) aynısını verse, bu durumda iki kopyanın veya koşulları alan kişinin cezalandırılması saçma olurdu değil mi? Her şeye gücü yeten bir tanrının bu kopyalardan çoğaltıp çoğaltıp cehenneme atması yine oldukça saçma olurdu, işte sınav mantığı da böyledir. Bu dediğim toplumdaki adalet sistemi için geçerli değil elbette, toplumun huzurunu bozup zarar veren kişiler cezalandırılmalıdır.
×
×
 • Yeni Oluştur...