Jump to content

RedOneTheDiver

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  93
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

RedOneTheDiver Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. RedOneTheDiver

  Muaviye Hazret midir?

  Yazın muhteşem olmuş. Ama yeniçeriye (antidogmatik. Com' da ki ismi bu, ilk defa orada tanıştık, tartıştık) yani antonious a laf anlatamazsın. @Antonius ağabey lütfen ateist batını entelektüel masturbasyon yapma. Lütfen. Hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Lütfen! Yazı için teşekkür ediyorum @Tengiz
 2. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Bana göre değil Edip Yüksel reşit halife ye göre bu iddia.
 3. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Herseyi söyleyebilirler. Neden mi? Reşit Halife resuldur yani Muhammed hetemul enbiyadir ama hatemul resul değildir. Türkçesi şudur tanrı Muhammed le beraber susmamistir halen konuşur. Kiminle resulleri aracılığıyla. Yani Resûl bu ayetler sonradan girdi de diyebilir girmesi de diyebilir, hiç fark etmez. Resûl vs Nebi konusunu biraz daha açabilirim.
 4. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/56541-the-syro-aramaic-reading-of-the-koran-4144-ayetinin-çevirisi/& Attığım videoda bahs edilen kitap -takdir ediyorum- ben daha ateist olmadan sitede (burada) o kadar çok konuşulmuş ki (14 sayfa)okuyup sonra bu konuyu tekrar konuşalım. Teşekkür ederim.
 5. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Dostum anlamadım. Affet Kur'an'ı bile anlamam yedi defayi buldu. Cevabın için teşekkür ederim
 6. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Kuran'da zaten buranın kupkuru ekin bitmeyen bir yer olduğunu söylüyor. Hâlbuki bahsettiğin bekaa vadisi zümrüt yesilidir. Halbuki Petra bile daha mantıklı.
 7. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Nereden biliyoruz? Bu konuyu biraz daha açabilir misin? Benim de aklımda bazı cvplar yine de senin de delillerini merak ettim.
 8. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Ben de aynı fikirdeydim ama müslim iken. Turan Dursun ve İlhan Arsel hadis ve ayetleri yorumdan uzak anlamamizi sağlıyordu. Yani inanmak istiyorsan o bildiğin evrensel mesaj gibi gösterilmeye çalışılan din yok ama istersen işi aslı Arabın kendi dinsel bir evrimi. İnanacaksan işin aslı bu seni kandırmaya çalışanların oyununa gelme gibi diyorlardı, bence. Daha sonra evrensellik kaybolunca dinde (bende) geriye bir tek yaratıcı, tanrı ya da Allah inancı kalmıştı bende. O da biyoloji, felsefe ve arkeoloji sayesinde uçup gitti. Yani evet müslimler palavranin ortasında hatta evrensel olduğunu iddia eden çoğu din öyle. Zeitgestte İsa'nın mitolojik bir karakter olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmamıştım. Bana göre o zamanlar bir insanı bu kadar yucelestirip tanrisallastirmak bir şeytan oyunuydu. Yani Hristiyanlar şeytanın oyununa gelmişti. Arkadaşım eğer İsa mitolojik ise Kuran'da mi mitolojik çünkü Kur'an'a göre tanrı olmayan ama peygamber olan bir İsa var, zeitgestte ise İsa hiç olmamis diye sorduğunda kendimi kandirmanin yollarını aradım. Şimdi fark ediyorum daha o zamanlar çok sansliymisim ama şansımı kullanamamışim.
 9. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  İzledin değil mi? İki soru soracağım. 1) aklına takilan bir yeri oldu mu? Yani burası olmamış, şu yanlış olabilir ya da bunu bir de ben teyit edeyim diyebilecegin bir yer oldu mu? 2) sence o videonun neden Türkçe çevirisi hiç olmazsa altyazılısi yok? Kib.
 10. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Bu videonun Azerbaycan dili çevirisi var ama nedense Türkçesi yok. Bence ilginç. Ben İngilizce'sini izledim. Herkesin izleyip anlamasını isterdim.
 11. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Bazı aşırıcı müslimler bu para olayı hiç merak bile etmezler. Hâlbuki onlara göre dinleri ve peygamberleri mükemmeldir. Mesela devlet(!) kurmuştur. Medine İslam devleti (ismi de pek havalı) zamanında diye başlarlar söze... İyi de nerede bu devlet ya da peygamberin devlet kurduğunda dair bir belge dediğimizde cvp gelmez. Neyse, Herşey onların utopyasina göre olsun tamam diyorsunuz. Ekonomide çok önemli. Mesela para bastırmış mıdır? Cvp yok. Hâlbuki sadece Arapların kullandığı o dönemki paralara bakanlar uyanıp yerin dibine girecekler ama mümkün değil.
 12. RedOneTheDiver

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  Kısaca yazıyorum. Müslimlerin kendilerince verdikleri anlamı, kaynak veriyorum. Oradan da okuyabilirsin,daha fazla fikir alabilirsin. 1) müslimler kendilerini monoteist olanlara yamama çabasındadır. Kur'an da çeşitli yerlerde bunu görebilirsin. Kendi tanrılarnın devamlı olduğuna inanırlar. Ve özellikle o dönemde en etkili hristiyan ya da monoteist yapı doğu Roma dir. Bir de Hristiyanlar hepsi teslise inanmaz monifizitleri unutmamak gerekir. Kuran'da onların içlerinde müminler vardır. Yani teslis bilindiği gibi hristiyan farklılıklari da gozetilmistir. Heraklitosun döneminde ikonaklazm denen bir dönem vardır. İkonaklazm donemi ne demektir? Bu dönemde ikonalarin puta dönüştüğü iddia edilir. Ve bu yüzden ikonalarin üstü kapatılır. Çok uzun sürmez ama bence çok önemli. https://sorularlaislamiyet.com/rum-suresinde-belirtilen-rumlarin-iranlilara-perslere-galibiyeti-kac-yil-sonra-gerceklesmistir 2) Lakhmid ve Ğasanid Araplari ikisi de Hristiyan birer vassal dir. Lakmidler Ürdün tarafında Roma vassali, Lakhmidler ise küfe (hive) tarafında sasanilere bağlı. Bazımezhepler farklilari olsa da ikisi de Hristiyan. Bize yutturulmaya çalışılan bir putperest millet var mıdır? Vardır. Nebatiler yani Petra. Müşrikler onlar mı değil mi? Bence onlar. Not: Lakhmids ve Ghassanids hakkında Türkçe bilgi yok gibi bir şey. Ama siz İngilizce olarak aratırsanız çok fazla bilgi bulabilirsiniz. Bizimle de paylaşın. Kib
 13. RedOneTheDiver

  Hadis ve tefsir kitapları niye yazıldı?

  Yıllardan beri inandım. İnandığım dini yaşadım. Yaşadığım dini araştırdım. Sonra yaşadığım dinin kendi "senkretizm" dinim olduğunu ve kendimi kandırdığımi gördüm. Ve kendime bunu itiraf ettim, ateist oldum. (Şimdilik agnostik ateistim, bilen farkını bilir) Buraya yani siteye geliş amacım tartışmak değil. Kendi bilgi açlığımı doyurmaktı asıl niyetim ama diğer yandan kabımdan taşıyorum. Bir şeylerin değişmesini istiyorum. Ama pek umudum yok. Çünkü umut bir yere bağımlı olur ama ben inadıma (değişim inadım) güveniyorum. Son nefese kadar inadımdan vazgeçmeyeceğim. Nacizane anlatmaya çalıştım. Tekrar sevgi ve saygıyla.
 14. RedOneTheDiver

  Hadis ve tefsir kitapları niye yazıldı?

  Bu sözlerine karşılık saygıyla eğiliyorum. Bu güzel sözlerine layık olmaya çalışacağım. Teşekkür ederim. Buraya geleli bir kaç ay oldu ve geliş amacım itiraf ediyorum taşmış olmamdı. Değişim için hiç umudum yok ama inadım yaşadığım sürece hiç bitmeyecek. Sevgiyle kal. Saygılarımla
×
×
 • Yeni Oluştur...