Jump to content

Hurrican

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  170
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Hurrican Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

493 profil görüntüleme
 1. Hurrican

  Tayyipin Sonu Geldi

  Darbeyi 11 gün öncesinden haber verdiğine göre fetöcü veyâ fetö sempatizanısın. Özürlü zekâna bir tavsiyede bulunayım. Türkiye'de istiktrârın bozulmamasını en başta senin istememen lâzım. Çünkü Türkiye karıştığı ânda hâpishânelerden bir tâne fetöcü sağ çıkamaz. Dûa edin de Tayyibin kılına zarâr gelmesin . Ne Türkiye'ye ne Tayyibe bişey olmaz Allah'ın izniyle...
 2. Hurrican

  ATEİSTLERİN "CEVAP VERİLEMEZ" DEDİKLERİ SORULARIN CEVAPLARI

  Sen hep böyle görmediğin şeyleri inkâr mı edersin. Yok dediğin sorular internette uçuşuyor. https://eksisozluk.com/tanri-paradokslari--4000278 https://eodev.com/gorev/10297634 https://ateistcanavar.wordpress.com/2017/10/03/topluca-derlenmis-ateist-sorulari/ http://alfa-sorgulama.blogspot.com.tr/2014/10/mutlak-kudret-paradoksu.html Yeter mi daha link atayım mı, çok var? Düzeyli sorular toplamak ve cevap vermek hoşuma gidiyor. Cevap vereceğim soruları seçerken, düzeyli ve zor olanları tercîh ediyorum. Ki İslâmın Hakk olduğu ve muhteşemliği daha çok bürûz etsin. Kendim çalıp kendim oynamıyorum, mantıklı soru sorabilme kapasitesine sâhip ateist veyâ agnostik bulmakta zorluk çektiğim doğrudur. Kafası çalışan ateistler Eskiden vardı şimdi ortalık şebek dolu. Azaldıklarına göre, doğru yolu gün geçtikçe anlamış olsalar gerek.
 3. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  Güven rumuzlu kişi, benden alıntı yapıp duruyorsun, yapmış olduğun alıntı bilgisinden başka senin hiçbir yazını görmüyorum. Çünkü seni engellemiştim Engelli bir kişi benim yazılarımı görmemesi gerekmiyor mu?.
 4. Hurrican

  İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

  E iyi soruların anlamlı da, sen bu soruları evrim karşıtı olduğumu düşünerek soruyorsun. Ben evrim karşıtı değilim ki. Ve Evrim, Ateizme en ufak bir delîl teşkîl etmez. Allah, evrim yoluyla da yaratıyor diyorum. Konuyla ilgili tafsîlâtlı bir paylaşım inşAllah yapacağım. Çok basit, Allah (c.c.) her şekilde yaratır. Sen ikisi arasındaki çelişkileri söyle ben çelişki olmadığını göstereyim. Sizin evrim tartışmalarınızdan bin sene önce Evrimin kur'âna mutâbık olduğu i'tikadında olan âlim ve ârifler var. Darwin'den bin sene önce diyelim... Desteklemediğim tâmm olarak söylenemez. Bilim adamlarının gözlemlerini, bulgularını, yorumsuz vehimsiz kanıtları inkâr etmem mümkün değildir. Hepsini kabûl ediyorum. Bu anlamda evrimi kabûl ediyorum. Evrim konusunda şimdiye kadar elde etdikleri bulgu ve kanıtları yorumlama biçimine evrim teorisi diyorlar. Zâten bu konuyu bir teori yapan, bulgular üzerine yapmış oldukları yorumdur. Ben bu yorum bütünüyle yanlıştır da demiyorum. Aslında çok basit. Bilimsel bilginin kaynağı olan "varlık" gerçeğini ben kökten Allah'a bağlıyorum. Allah, varlığın kendisi olunca, Evrim de Allah'ın bir yaratma şekli oluyor. Kısaca böyle işte...
 5. Hurrican

  İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

  Gerçekten öyle olmuş. Hiç okumamış gibisin. Bilakis tam aksini söylüyorum kalın harflerle de yazmışım. Kur'ân Evrimi te'yid ediyor onaylıyor diyorum. Bu cümle duyulduğu ânda, şu soru gelmeli: -hani nerde? Hangi âyette evrimden bahsediliyor.? Ortada hiçbir terslik yok diyorum. Evrim yaratılışa ters değil diyorum. Bu cümleyi duyan bir ateist veyâ müslümân, " îzâh edebilir misin? demeli. Müslümânların çoğunluğu evet bu mes'eleyi bilmiyor. Buraya kadar yazdıklarımızı hiç anlamadığınız ya da ben anlatamadığım için aşağısında sorduğun soruların bir anlamı kalmıyor. Klasik bir müslümânla tartışmıyorsunuz.
 6. Hurrican

  İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

  Dînlerinin aksini söylediğini düşündükleri için karşılar. Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür. Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür. İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir. Kur'ân açıkça evrim gerçeğini onaylar. Ve Yine Kur'ân, Âdem peygamberin babasız yaratıldığı gerçeğini de söyler. Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır. Evrim teorisine hem teori deyip hem de inananların çoğuna bu bir gerçekliktir buna inanmamak mümkün değildir, bunun ardında acep hangi psikolojik sebebler vardır diye araştırma yapmak biraz gülünç oluyor. Çünkü adı üstünde teori,, Bilimsel deneysel bir gerçek değil, teori... İnananlar da kendilerine göre haklı meselâ hz. Âdem'in babasız yaratılmasının Evrim dışı yaratılmasının Evrime aykırı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki, Tekâmül yoluyla yaratılış, kendi sürecinde devâm etmekte. Hz Âdem ayrı bir usülle yaratılmış. Burada çok dehşetli bir de incelik var ki biri iki cümleyle anlatılmaz anlayamazsınız. Hz. Âdem özel bir usûlle yaratılmış olsa da geçmiş ile bağları genetik birikimleri kopmuş değildir, mutlak bağımsız olarak yaratılmamıştır. Konuyu açanın zihnindeki mantık hatâsına geri döneyim. Teoriyi gerçek diye yutturmaya hakkınız yok, çünkü bilim şu aşamada gerçek diyemiyor, adı üstünde teori. Ya'nî şu ânki bilim düzeyine göre durum bu demek istiyorum. Size işin ilginç tarafını söyleyeyim. Günümüzdeki Bilimin bilgisi çok sınırlıdır, ne dediğinin de çok bir önemi yoktur. Evrim bir gerçektir. Bu gerçeğin bilgisini biz Kur'ândan alıyoruz. Kur'ân'a dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız vardır. Günümüz bilim seviyesine dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız yoktur. Çünkü ortada yüzdeyüz isbatlanmış bir durum yoktur. Daha doğrusu, yaratılış hakkındaki gözlem ve bulguların ve gerçeklerin,, evrim yoluyla îzâh edilmesi şu ân için isbatlanmış bir açıklama değildir. O yüzden teori deniyor. İnşAllah anlatabilmişimdir.
 7. Hurrican

  İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

  Dînlerinin aksini söylediğini düşündükleri için karşılar. Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür. Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür. İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir. Kur'ân açıkça evrim gerçeğini onaylar. Ve Yine Kur'ân, Âdem peygamberin babasız yaratıldığı gerçeğini de söyler. Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır.
 8. Hurrican

  Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

  İnsanların çoğu yalan olana inanmaya meraklıdır. Gerçekleri kabul etmek yalanı kabule nispetle yüzlerce kat daha zordur. Gerçekler acı olabilir ve acıtabilir. Oysa yalan, hipnotize eder, uyutur, sevindirir. Unutmayın yalan etkili ve bağımlılık yapıcı bir uyuşturucudur.
 9. Hurrican

  AKP ne zaman biter?

  Yahûdî güdümündeki madden güçlü olan devletler,, Ortadoğudaki çoğunluğu müslümân olan halkların iç dinamiklerini ve etnik yapıları ve mezhep farklılıklarını tetikleyerek, bu coğrafyayı kan gölüne çevirdiler. Osmanlı da huzûr içinde yaşayanlar bugün savaşıyorlarsa bunun sebebi, yahûdî güdümlü emperyallerdir. İşin bu kısmı önemli değil, anlayan anladı, anlamıyorsan zorlama kafanı, geç... Konu başlığıyla alâkalı asıl önemli bilinmesi gerekli kısım şu; Yaşanan bu karışıklıklar vesîlesiyle, bütün müslümânlar ve bilhassa ortadoğu coğrafyasında zulüm gören, görmüş olan müslümânlar,, başlarına gelen bu felâketlerin kaynağının yahûdî ve Amerika ve Batılılar olduğunu görüyor, şuurlanıyor ve Bir lider müslümân ülke etrâfında kenetlenmelerinin zorunlu olduğunu anlıyorlar, anladılar. İşte bu ülke, müslümânların lîder ülkesi Türkiye'dir. Son 50 yıllık târihi süreci gözlemleyen, kör olmayan herkes,, takdîr-i ilâhînin bizi nereye götürdüğünü görür. Bu doğal gerçeği, yahûdîler ve batılılar çok önceden gördüğü için 15 temmuz öncesinde 40 yıllık hazırlık yaparak, 15 temmuz darbesiyle müslümânların bu doğal birlikteliğini engellemeye çalıştılar. Yahûdî güdümlü batılılar, sizin daha şimdi bile göremediğiniz bu gerçeği, kırk yıl önce görerek ve strateji değiştirerek müslümânların bu birlikteliğini engelleme planlarını uygulamaya soktular. 40 yıl hazırlık yapmanın ne anlama geldiğini anlamlandırmanız zor, Çünkü, Osmanlıyı bertâraf etdikten sonra. Türkiye'de dâhil olmak üzre her coğrafyaya kendilerine bağımlı kukla idâreler yerleştirdiler. Zâten, Türkiye de dâhil olmak üzre bütün islâm beldeleri gizli veyâ açık bunların sömürgesi iken, bu kırk yıllık hazırlık neyin nesidir? diye soracaklara cevap vereyim. Türkiye cumhûriyeti devletini de onlar kurdurmuştu. Ateist ve kâfirleri kullanmışlardı. Öldürme, yıldırma fakir bırakma gibi her türlü sert yöntemleri kullandılar. Bu yöntemlerle zamân içinde Dünyâdan İslâmı silebileceklerini düşünüyorlar, Anadolu'yu da 100 sene sonra hristiyânlaştırabileceklerini, dînsizleştirebileceklerini zannediyorlardı. Fakat ummadıkları, hesâb edemedikleri bir şey başlarına geldi. Osmanlıyı bertâraf eden bu Dünyâ elitleri, hükümrânları,, Telâviv'de Newyork'ta Londra'da Madrid'de,, bir kafe de kahvelerini rahat rahat yudumlayamıyorlardı. Aç bırakılarak, öldürerek, sindirerek, sert yöntemlerle âdeta bir kedi gibi köşeye sıkıştırılan müslümânlar,, kedinin, kediyi köşeye sıkıştıranın yüzüne saldırması gözünü çıkarması gibi Batılıları patlatmaya başladılar. İntihâr bombacılarımız, batının kalbinde pıtırcık gibi bomba patlatmaya başladılar. Batılı elitler, gizli yahûdî hükümdarlar, "Lan dediler, bu nasıl zenginlik bu nasıl hükümrânlık, açık havada bir kahve bile içemiyorum" Ve Batılı ülkelerde Amerika'da bir milyonlarca asyalı ve ortadoğulu müslümân varken, biz nasıl bir salaklık yapmışız da kucağımıza bombayı almışız diye düşündüler. Osmanlı'yı yıktıktan sonra müslümânlara uyguladığımız sertlik stratejisini değiştirmezsek, Bunlar götümüzü patlatacak diye düşündüler, gördüler. Ve Müsalümânlara yönelik politikalarında değişim karârı aldılar, strateji değişikliğine gittiler. Bu strateji değişikliğine göre, Radikal müslümânları ılımlı müslâmanlara boğduracaklardı. Çok ılımlı, müslümân görünümlü münâfıklarla da işbirliği yaparak, onlar eliyle belki münâfık bir halîfeyle İslâm coğrafyasını idâre etmeye çalışacaklardı. İşte bu minvâlde Başlangıçta Fetö ve Tayyible birlikte gidiyorlardı, Fetö münâfık olduğu için, soy olarak ermenî ve yahûdî kökenli olduğu için halâ onlarla devâm ediyor. Tayyîb Erdoğan ise Müslümânların çok zayıf olduğu bir dönemde iktidârını sağlamlaştırmak için onlarla birlikte gitmiş, birlikte görünmüştür. İnancından tâviz veren bir idâre istemeye başladıklarında Amerika'yla yollarını ayırmakta tereddüt etmemiştir. Kendi akıllılığından değil, takdîr-i ilâhî yardımıyla ve müslümânlar adına, Hem Amerika'yı hem de fetö'yü hem de Avrupa birliğini kullanmıştır. Kendini ve müslümânları daha güçlü bir konuma yükseltmiştir. Şuraya da bir açıklık getireyim. Kuruluşundan i'tibâren Türkiye cumhûriyeti göbekten yahûdî ve İngilize bağlıydı. Derin devlet ergenekon da pek tabii ki onların hizmetindeydi. Yüz sene önceki sert politikalarla, Ülke içindeki müslümânları ezerek sindirerek gül gibi emperyâllerle geçinip gidiyorlardı. Zâten güçsüz, yurtta sulh cihanda sulhçu küçük bir devlete râzı olmuşlardı. Yahûdî güdümlü emperyaller, derin devlet ergenekonculara, Ateist rejimin gerçek sâhiplerine yeni bir emir vererek,, artık sert politikalarla devâm etmeyeceğiz, ılımlı müslümân ve münâfıklarla uyum içinde çalışacağız. Dedi, Ya uyum sağlayın ya da gizli iktidârınızı terkedin dendi. Fakat ateist damarlı ergenekoncular bir türlü mes'eleyi anlayamıyorlardı. Belki aralarında Türkiye'nin yedi düvele (yedi gelişmiş devlet) karşı savaşıp m. Kamal in zafer kazandığını düşünen ve bağımsız bir ülke olduğunu düşünen dangalaklar bile vardı. İşte bir kısmı dangalaklığından bir kısmı da gizli iktidâr saltanatından vazgeçemedikleri için ve temelde ılımlı müslümânlarla işbirliği yapmayı da gururlarına yediremedikleri için. Direttiler. Ergenekoncular iktidârlarından vazgeçmemek için direttikçe yarı kumpas yarı gerçek belgeler görüntüler seminer kayıtları, bizim ergenekoncuların efendileri eliyle basına gönderilmeye başlandı. Türkiye cumhuriyeti genel kurmay başkanının ağlama duvarındaki ibâdetini bile bu ergenekoncuların laf anlamazlıkları yüzünden basınla paylaştılar. Anca şimdi anlayabildiler de Kılıçdaroğluyla Akşener, Fetö ile uyumlu çalışıyor. Sonuç i'tibâriyle 15 temmuzda bizim uçağın tekerlekleri yerden kesildi. Yükselişe geçtik Gidiyoruz artık, tutulmamız imkânsız. Mes'ele ak parti mes'elesi değil. Ak parti gitse de farketmez. Türkiye bütün müslümânların lîder ve birleştirici ülkesi olarak Osmanlı da olduğu gibi Allah'ın hizmetine girecek. Şeytânların sömürgesi olmaktan kurtulacağız. İnşAllah, ehl-i sünnet temelli, Tasavvuf ehli evliyânın irfânını hayâta geçirmeye çalışan yönetici kadrolar eliyle idâre ediliriz. Bunun dışındaki sözde islâmî idârelere ben şahsen râzı olmam. Mücâdele ederim. Zâten onlar beni yaşatmaz. Adnan Menderes'in çıkışı, Müslümânlar için Fecr-i Kâzip (Yalancı imsâk) vaktiydi, o zamandan bu zamana, müslümânlar lehine aydınlık artıyor. Menderesten sonra gelen her müslümân lîder öncekinden daha fazîletli oluyor. Tayyibden sonra daha ifazîletlisi gelecek. Küfür cephesinde de M. Kamal den sonra dikkat edin, liderlerin gâvurlukta kalitesi düşüyor. Şimdi sabah vaktindeyiz. İslâm Güneşi öğle vaktine kadar 40-50 yıl aydınlığını artırarak devâm edecek. İslâm hâkimiyet ve aydınlığı en az 90 yıl devâm edecek. Sonra tekrâr küfür veyâ karanlığın hükmü gâlip gelecek.
 10. Hurrican

  AKP ne zaman biter?

  Ben kusura bakmam. Diğer yazdıklarımı görerek bu yazdıklarıma safsata diyorsan, kendini,, "daha bilgili (iyi bilen) bir müslümân" zannettiğini anlıyorum. Sen de dâhil dînden soğuyacak olanlar bir ân önce soğusalar iyi olur. Çünkü bu tipler, ilerde islâm dîninin başına daha çok belâ oluyor. Bu tiplerin dînden soğuması hakkımızda hayırlı olur. Ama mâlesef, Yanlış meslek seçimiyle müslümânların başına belâ olmuş, bir sürü ilâhiyatçı ve diyânetçi var. Yazdıklarım sana safsata geliyorsa, kendini başka bir meslek (sülûk, tarîkat yol, dîn) seçmeni tavsiye ederim. Ya da kendini "daha iyi bilen bir müslümân" olarak görmeye devâm etmek istiyorsan. Safsata suçlamanı isbât et, yazılarımda safsata varsa bunu göster.
 11. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  Ne anladın? İşime gelmeyen ne? Soru bile soramayan salaklık sende... Ne öğrenmek istiyorsan söyle... Masal olan ne? Korkma , sor, Tasavvûfî bilgin olmadığı için yanlış cümle kurarsan alay etmeyeceğim söz... Sen korkup soramayacaksan ben sana bir soru sorayım. Gerçekten tâmm olarak konuya vâkıf olmadığım için soruyorum. Elinizde trol diye bir silah var, siteden adam atmanızı gerekçelendirmek için sürekli trol sayıklaması içindesiniz. Nedir bu trol? Bu troller sizin fikir mücâdelesi yapamayacağınız sizden çok üstün kişiler mî? Bir adamın fikirlerini tartışma yoluyla çürütemiyince bu adamın trol olduğunu öğrenseniz, forumdaki fikirlerini çürütmüş mü oluyorsunuz.?
 12. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  Ne dediğin anlaşılabilir olsa cevap vereceğim. Derdini bi anlatabilsen.
 13. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  Konu açıyorsunuz, hiçbir konuyu, konunun içinde kalarak tartışamıyorsunuz. Kuruntularınız evhâmlarınız, odaklanmanıza bile izin vermiyor. İlkönce şunu bil ki, bu bilgiler bana âid değil. Bir Kur'ân tefsîri olan bu bilgiler, Ekberî irfândır. Tasavvuf ilmidir. Yûnus Mevlânâ, Şeyh-i ekber gibi evliyâullahın irfânıdır. Belkıs'ın Tahtının göz açıp kapamadan önce mekân değiştirmesi yine bu halk-ı cedîd konusuyla ilgilidir. Hızır âleyhisselâmın kılık değiştirip Dünyânın her yerinde göreve çıkması yine bu konuyla ilgilidir. Kibâr-ı Evliyânın milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenlere gitmesi yine bu konuyla ilgilidir. Konuyu ben üretmiş değilim bilgi düşmânı, anlayabiliyormusun. Bu bilgileri satmam mümkün değil, burada rumuzlarla yazıyoruz, kendi ismimizi kullanmıyoruz. Kendi ismimizle yazı yazdığımızı farzet, yazı yazmaktaki maksatlarımız şunlar olabilir. a-) ate lerin şebekliklerini düzeylerini bütün mantık sâhiplerine göstermek. b-) Okuma noktasında herkese açık bir site olduğu için, aklı başında okuyucuların sizler tarafından aldatılmasını engellemek. c-) Her ne kadar, hayvandan aşağı bir idrâk seviyeniz olsa da aranızda istisnâ olarak hidâyet edileceklere vesîle olmak d-) Ate ler olarak Hakikî zavallılar olduğunuz için (ki imtihân dünyâsındayız, Allah-u a'lem) Size acıdığımız için yazıyor olabiliriz. Acımasak saldım çayıra der bırakırız. Şahsen ben, gerektiği gibi size acıyamadığımı i'tirâf edeyim. Daha özenli bir dil kullanmam ve sizinle alay etmemem lâzım. Yazı yazarken neyini satıyorsan, gördüğün gibi satma suçlamanda senin üzerine kalıyor... Maddeleri bir daha oku, hayvandan aşağı bir idrak düzeyinde olduğunuz bize Allah tarafından bildirilmiş ve biz de yakînen anlamış durumdayız. Zannettiğin gibi bir çaba içinde değiliz. Şahsından dolayı muhatab alındığını düşünmen de yanlıştır. Maddeleri bir daha oku.
 14. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  Öldükten sonra yeniden yaratılış yok mu dedim. Her ân sayısız yaratılışın varlığını anlatmaya çalışan bir kişi,, Büyük Kıyâmet yaratılışını kabûl etmez mi? Yukarıda da zâten "Büyük kıyâmet" i zikretmişim. Laf anlama kapasiten yoksa gelip burda niye bizle tartışıyorsun? Kendine bir âkil insân demişsin, Bu mahallenin delisi gibi yorumlar yapıyoruz. Kur'ândan âyet ile sözlerimizi delillendiriyoruz, es geçiyorsun, dangalak mısın vatandaş...
 15. Hurrican

  Ol deyince kainatı Yaratan tanrı

  BAKALIM BİZ Mİ UYDURMUŞUZ? “Biz ilk yaratmamızda acizlik mi gösterdik? Hayır. Doğrusu onlar her vakit yenilenip duran yaratılıştan (Halk-ı Cedîd) şüphe içindedirler!” (Kaf 15) Bu sürekli yeniden yaratılış sebebiyle, İki farklı ânda, Kâinâttaki hiçbir şey birbirinin aynısı değildir. Yukarıda "Ân" diye belirttiğimiz vakit aralığının, sâniyenin kaçta biri olduğunu bilmiyorum. Sâniyenin sonsuzda biri olduğunu zannetmiyorum. Sen Allah ile beraber başka bir ilâha ibadet etme. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O’nun vechinden (yüzünden) başka her şey yok olucudur. Hüküm yalnızca O’nundur ve kesinlikle O’na döndürüleceksiniz. (Kasas 88) Âyet-i Kerîme, tek bir kıyâmetten bahsetmiyor, yok oluş ve yeniden yaratılışın her ân gerçekleştiğini belirtmek için, "Yok olucudur" diyor. "Yok olacaktır" demiyor. Rabbim, beni, annemi, babamı ve evime mü’min olarak girenleri ve mü’min kadınları ve mü’min erkekleri mağfiret et. Zalimlere helâkından başka bir şeyi artırma. (Nûh 28) Buradaki helâk te süreklilik arzediyor, hz. Nûh ta bunu biliyor ve helâk lerinin artırılmasını istiyor. Büyük Kıyâmet gününde bunları helâk et demiyor. Tek bir helâkten bahsedilmiyor. Bir âkil insân, sen daha İnsân sözünü anlamıyorsun, Allah kelâmını nasıl anlıycan?
×