Jump to content

oksuz_

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  34
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

oksuz_ Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Location
  OHIO/USA

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Yaziliyor ve paylasiliyor demek. Eger yayin olarak paylasiliyor diyorsaniz peer rewiev dan geciyorlar ki bu soz konusu paper larda islenen konularin en azinda bilimsel camiada gecerliligi olabileceginin kanitidir. Yok eger paylasmaktan kastettiginiz sadece internette paylasilmak ise bu bilimsel bir calisma yapmak degil sadece kendi fikrini paylasmak olur ki bunu yapan milyonlarca insan var internette. Anlatin bakalim nedir Newton fiziginde ki yanlislar ve maxwell denklemlerinde ki hatalar. Bizde bilelim cahil kalmayalim. Enerji denizinde yuzmedigimizi hic bir zaman iddia etmedim. Vucudumun her cm2 den saniyede gecen 60 milyar tane notrinonun onlari hissetmesemde varliklarina inanirim. Cunku bilim boyle bir parcacigin olmasi gerektigini teorik olarak bana soyluyor ve onu nasil dedekte etmem gerektigi ile alakali deney oneriyor. Ama siz henuz tam olarak ne oldgu anlasilmayan karanlik enerji evrenin dokusundan cekip alabileceginizi iddia ediyorsunuz. Bunun icin teori oneriyormusunuz ve bir deney? Ben size saglam kaynak derken herhangi birinin ingilizce kaynaklardan birebir cevirdiklerini kastetmedim. Internette bagdat pilinin ne oldugu ve ne amacla kullanildigi ile ilgili bir suru bilgi var. Kimi destekleyici aciklarmalar yaparken kimi ise onu yalanliyor. Bakin bende bunu size gonderebilirim. https://archyfantasies.com/2012/06/22/the-10-most-not-so-puzzling-ancient-artifacts-the-baghdad-battery/ Bunu okuyunca da soz konusu artifact in gercek anlamda pil olmadigini gorurum. Simdi hangisine inancagim? Neye biliyormusunuz sunlara; soz konusu atifact in bulundugu arkeolojik kazinin bilimsel paper i, bu artifac uzerinden yapilan bilimsel tarihlendirme ve kimyasal analiz deneyleri sonucu yayinlanan paper lar, eger gercekten dusunuldugu isi yapiyorsa birebir kopyalarinin kullanildigi kontollu deney sonuclarini iceren paper lar. Bunlar elinizde ise bir zahmet bunlari gonderin. Bagdat pilinin ne oldugunu siz daha bahsetmeden once biliyordum. Uzun yillar once bilim ve teknik dergisi henuz gercek anlamda bilimi ogretip sevidirirken, Bagdat pilinin ne oldugu merak ettikleriniz kosesine soru olarak gonderilmisti. Bagdat pili bir seyi anlamada bilimden cok mistisizime dayanan akillar icin cok iyi bir ornek.
 2. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Söz konusu paper yazılmış olsaydı şuna benzer bir durum gerçekleşecekti. Dünyanın bir çok yerinde konu ile ilgili bilim insanları eğer paper deneysel bir ölçüme dayandırılmış ise hemen bu deneyi tekrarlamaya girişeceklerdir. Eğer paper yeni bir yasa öneriyorsa yine bilim insanları bu yasanın matematiksel tutarlılığını sınamaya girişeceklerdir. Neden mi böyle bir şey olabilir diyorum. Çünkü buna benzer bir şey yakın geçmişte oldu. 1989 da soğuk füzyonu gerçekleştirdiklerini iddia eden iki akademisyen ilk olarak büyük bir övgü ve şöhret kazandılar. Fakat dünyanın bir çok yerinde bilim insanları bu iki akademisyenin önerdiği deneyi tekrarlayıp istenilen sonucu alamayınca aslınla tüm olayın bir düzmece olduğu ortaya çıktı. Madem öyle düşünüyorsunuz, bilimin size sunduğu şeyleri kullanmayı bırakarak söz konusu moronları protesto edebilirsiniz. Bana mısır ile ilgili yazdığınız şeyleri kaynaklarını verebilirmisiniz? Uzun zamandır duyarım bu tip şeyleri fakat hiç sağlam bir kaynağa rast gelemedim. Bilim sizin bahsettiğiniz o elektromanyetik spectrumdaki büyün dalga boyları hakkında bilgi veriyor. Sizin eklediğiniz nedir?
 3. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Bu videonun geri kalan binlercesinden hiç bir farkı yok. Hepsi de sözde yoktan enerji var ettiğini iddia ediyor. Kabaca devr-i daim makinesi, kendisine aktarılan enerjiden daha fazla enerji çıkışının elde edilebildiği hayali makinelerdir. Güneş panelleri devr-i daim makinesi değildir. Neden olmadığınıda açıklayabilirim. Ama ilk olarak neden size göre devr-i daim makinasıdır onu duymak istiyorum.
 4. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Karanlık enerjinin daha henüz tam olarak ne olduğu anlaşılamamışken siz onu uzayın dokusundan çekip alarak kullanabilileceğinizi iddia ediyorsunuz. Eğer karanlık enerjinin ne olduğunu tam olarak anladıysanız bence bir paper yazın ve nasıl dedekte edilebileceği ilgili bir deney önerin seneye nobel fizik ödülü alışınızı burda kutlayalım, ha ne dersiniz? Ama yinede söyleyin bakalım nasıl karanlık enejiyi elde edeceksiniz. Bu arada gönderdiğiniz video gibi binlerce video var, ama bu onların bilimsel veriler ile desteklenmemiş olmasını değiştirmiyor. Ki bu da videolarda ki sözde devr-i daim makinalarının gerçek olmadıkları ile alakalı en büyük delildir.
 5. oksuz_

  Big Bang Teorisindeki Sorunsallar ..

  Planck uzunluğunda durması lazım.
 6. oksuz_

  İlber Ortaylı da AKP'li oldu

  O programlarda Osmaliyi goktere cikarip Ataturk'e olmadik kufurler soyleyen fesli bir deli adama da tepki gosterilip yerden yere vurulmustur. Ulkede ki toplumun yarisi osmanli hayraniyken diger yarisi ondan nefret boyutlarinda tiksinti duyuyorsa bunun nedeni bu gunku hukumet is basina gelmeden once yillarca osmanlinin tu kaka olarak hemen her platformda lanse edilmesidir. Bu gunku hukumet cumhuriyeti ve onun getirdigi degerleri unutturmak icin bu durumu koz olarak kullanmaktadir. Bizim toplum ne zaman ki tarihi ile barisir, osmanlinin da cumhuriyetinde kendisinin oz mali oldugunu benimser iste o zaman ulkede bir seyler degismeye baslar. Aksi taktirde bu hukumetten sonra gelebilecek olasi karsit gorus bir hukumet bu sefer sadece cumhuriyeti on plana koyup osmanliyi kotuleyecektir ve boylece ulkedeki toplumu yine ikiye bolecektir. Olmasi gereken osmanlinin da cumhuriyetin de bu ulkenin bir degeri oldugunun on plana cikarilmasidir. Bununla beraber ulkedeki toplumun buyuk cogunlugu dusunmeksizin ve sorgulamaksizin yasadigi icin siyasetciler daima bu tip ayristirici konulari kullanarak cok kolay bir sekilde bunlari oy'a cevirir.
 7. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Hacinin da dedigi gibi, burada pure dan kastedilen sadece enerjiden olusuyor olmasi. Hareket halindeki bir cisimin kinetik enerjisi vardir. Bu enerjiyi surtunme vs. yoluyla kaybettiginde cisim durur ama yok olmaz. Bununla beraber cift olusumu esnasinda gamma isinin tum enerjisi kullanildigindan geride hicbir sey kalmaz, tamami ile yok olur ve maddeye donusur.
 8. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Cift olusumu enerjinin maddeye donusumune, fisyon sonucu aciga cikan enerjide maddenin enerjiye donusumune birer ornektir. Ama bu olaylarin gerceklesmesi gama isininin saf enerji olarak adlandirilmasini gerektirmez. Daha oncede dedigim gibi, saf enerji kavramina kitaplarda rastlamadim.
 9. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Saf enerji kavramına fizik ders kitaplarında rastlamadım. Gama ışınlarının saf enerji oldukları fikrine nereden ulaştınız?
 10. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Bahsettiğiniz bu durum sadece bir gama ışını için geçerli. Lineer momentumun korunması için bir elektrik alana ihtiyac var. Bununla birlikte eğer iki gama ışını etkileşime giriyorsa bu bir elektrik alanı içinde olmak zorunda değildir. Evrenin çok erken dönemlerinde evren çok yoğundu ve elekromanyetik radyasyonun enerjisi çok yüksekti. Bu tip bir ortamda iki gama ışınının karşılaşarak etkileşime girerek maddeye dönüşme olasılığı artar. https://www.nasa.gov/mission_pages/GLAST/science/early_universe.html Elektronun pozitronla birleşerek yok olması günümüz evreninde deneyimlediğimiz bir olgu. Büyük patlama anındaki şartlar, farklı mekanizmaların devreye girerek farklı sonçların doğmasna neden olmuştur. Bu bağlamda, yük-Parite ihlalinin, içinde bulunduğumuz evrenin madde baskın bir evren olmasına yol açtığı düşünülmektedir ve bununla alakalı çalışamalar yapılmaktadır. https://home.cern/about/updates/2017/01/new-source-asymmetry-between-matter-and-antimatter
 11. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Big bang sırasında maddenin oluşumu yüksek enerjili gama ışınların etkileşimleriyle gerçekleşmiştir. (çift oluşumu benzeri bir süreç) http://curious.astro.cornell.edu/about-us/101-the-universe/cosmology-and-the-big-bang/general-questions/570-where-did-the-matter-in-the-universe-come-from-intermediate Enerji soğumayla maddeye dönüşmemiştir. Kaldı ki enerjinin soğumasından bahsedilemez bile. ( Sıcaklık istatistiksel bir kavramdır. Tek bir parçacığın veya fotonun sıcaklığından bahsedilemez). Sanırım söylenmek istenen enerjinin değil evrenin soğuması. Bu durumda bile aslında enerjiden madde oluşumu olasılığı düşüyor çünkü her hangi iki gama ışının madde oluşturmak için etkileşime girme olasığı düşüyor.
 12. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Kaynak?
 13. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Kaynak verebilir misiniz?
 14. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Cift olusumu?
 15. oksuz_

  Big Bang Teorisindeki Sorunsallar ..

  https://phys.org/news/2017-11-physicists-rapid-bounding-gravity.html Birbirlerine oldukca yakinlar. Hizlar arasinda ~10^-16 carpan kadar fark oldugunu elde edilmis.
×