Jump to content

oksuz_

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  41
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

oksuz_ Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Location
  OHIO/USA

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. oksuz_

  Beta Partikülü

  Buyuk birlesik kuram proton un bozunabilecegini soyluyor. Hatta bununla alakali 10 yildan fazladir yapilagelen bir deney var. http://www-sk.icrr.u-tokyo.ac.jp/sk/sk/pdecay-e.html Cekirdekte ki bir notronun bozunarak protona donusmesi sonucunda elektron ve elektron anti notrinosu aciga cikar. Bu bozunmaya bir pozitron eslik etmez. Pozitron ve elektron notrinosu cekirdekte ki bir pronotunun bir notrona bozunmasi ile aciga cikar. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Nuclear/beta.html
 2. oksuz_

  Yurtdışına yerleşmek

  Haftada ne kadar calisacaginizi vizeniz belirliyor. Benim vizem F-1 ve ancak hafta 20 saat calima iznim var. Daha fazlasi icin izin verilmiyor. Egitim alirkende haftalik bu 20 saati lisansustu arastirmaci olarak calismaniz sayesinde dolduyorsunuz. Yani eger ogrenci vizeniz var ise nerede calisacaginiz asagi yukari onceden belirlenmis. Eger ABD ye yerlesmek istiyorsaniz, yanlis bilmiyorsam 500 bin dolar (bir milyon da olabilir. Tam emin degilim) gibi bir meblag ile burada yatirim yapmalisiniz ve actiginiz is yerinde belirli sayida kisi calistirmalisiniz. Hatta size yesil kartta veriliyor.
 3. oksuz_

  Yurtdışına yerleşmek

  Buraya doktora egitimi almak icin geldim. Su an icin akademik bir gorevim yok. Bence ABD ye egitim amaci ile gelip sonrasinda burada kalici olmak belirlir bir sermaye ile gelip bir is kurup burada kalici olmaya gore cok daha kolay. Egitim amaci ile gelislerde vize konusunda fazla sorun cikarmayacaklardir. Aksi halde vize almak zor olabilir (sayet cok yuklu miktarda paraniz yoksa). Egitiminizi tamamladiktan sonra bir cok farkli sektorde is bulma imkaniniz var. Tabi daha once de belirttigim gibi kabiliyetleriniz is bulma konusunda belirleyici etken olacaktir.
 4. oksuz_

  Yurtdışına yerleşmek

  Ben de iki yildir Amerikada yasiyorum. Burasinin da kendine has zorluklari var (Mesela buradaki saglik sistemi tam bir felaket). Turkiyede kamuda is sahibi olabilmek neredeyse sadece torpil ile oluyor. Getirdikleri yeni mulakat sistemi istedikleri kademelere istedikleri kisileri yerlestirebilmek icin. Ozel sektor ise sizi resmen kole olarak kullaniyor. Amerikada ise kamuya talep Turkiye de ki gibi yogun degil, insanlar genellikle ozel sektorde is bulmanin yolunu ariyorlar. Ozel sektorde is bulabilmek ise sizin egitim ve kabiliyetlerinize bagli. Bana Turkiyede mi yoksa ABD demi yasamak istersin deseler ben burayi secerim. Bunun nedeni refah seviyesinin yuksek olmasi degil, yaptigim ise deger verilecek olmasini bilmem. Turkiyede bir kisinin veya onun yaptigi isin ne kadar degerli oldugunu belirleyen yegane kriter soz konusu kisinin elinde parti bayragi olup olmamasidir. Turkiye yi ucuruma surukleyende aslinda budur; liyakat sisteminin tamami ile cokmus olmasi. Kendinizden ve yapabileceklerinizden eminseniz yurt disina cikin, en azindan cikip bir ulkede yasamaya calisin. Her ne kadar dunya, evrene kiyasla bir toz tanesi olamayacak kadar bile kucuk olsada, biz insanogluna nazaran oldukca buyuk bir gok cismi. En nihayetinde atalarimiz binlerce yil dunya uzerinde ordan oraya suruklendiler. Neden simdi de olmasin?
 5. oksuz_

  InSight Mars Lander

  Hangi ozelliklerini begenmediniz? Bu arada basari ile inis yapti.
 6. oksuz_

  Kütleli ışık mümkün mü?

  Fotonların durgun kütlesi yoktur fakat momentum taşırlar. E2=(mc2)2 + p2c2 Söz konusu cihaz, fotonun bir momentum taşımasından dolayı çalışmaktadır.
 7. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Radyan enerji diyorsunuz. Nedir bu radyan enerji? Elektromagnetik dalgaların enerjisinden mi bahsediyorsunuz? Sanırım öyle olması gerek çünkü elektromagnetik spektrumu verdiniz. Peki hiç bu elektromagnetik dalgalardan kaynaklı enerji yoğunluğunun mertebesinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bakın şimdi basit bir hesaplama yapacağız. Diyelim ki bu çevrede süreki var olan enerji kullanığ 60 W lık bir ampulu yakacağız. Enerjiyi elde edebilmek için elektromagnetik dalgaların bir ortam ile etkileşime girmesi ve enerjisini bu ortama aktarması gerek. (Diyelim ki ideal bir dönüşüm olsun ve enerjinin tamamı elektriğe dönüşsün.) Elimizde 10 cm^3 lük bir soğurucu materyal olsun öyleki bu ortamda düşen bütün elektromagnetik dalgalar soğurulsun ve taşıdıkları bütün enerji elektrik enerjisine dönüşssün. Bu ne demek insan vücudunun kilogramınnda 6 kilo joule luk enerji depolanması demek. Bu nedir biliyormusunuz? Yıllık doğal arka alan radyasyon dozunun milyon katı!!! Şu an pişip kavrulmadığımıza göre demek ki çevrede sizin idda ettiğiniz bir büyüklükte enerji yok. Paylaştığınız video hiç bir teknik bilgi vermiyor. Adamın biri bu transformator bu invertor diyor sonra bir pili kullanıyor birden ampul yanıyor. Siz bana en iyisi o bahsettiğiniz paperlardan gönderin. Ha bu arada bence siz de çok bildiğinizi iddia etmeden önce biraz sorgulamayı öğrenin.
 8. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Yaziliyor ve paylasiliyor demek. Eger yayin olarak paylasiliyor diyorsaniz peer rewiev dan geciyorlar ki bu soz konusu paper larda islenen konularin en azinda bilimsel camiada gecerliligi olabileceginin kanitidir. Yok eger paylasmaktan kastettiginiz sadece internette paylasilmak ise bu bilimsel bir calisma yapmak degil sadece kendi fikrini paylasmak olur ki bunu yapan milyonlarca insan var internette. Anlatin bakalim nedir Newton fiziginde ki yanlislar ve maxwell denklemlerinde ki hatalar. Bizde bilelim cahil kalmayalim. Enerji denizinde yuzmedigimizi hic bir zaman iddia etmedim. Vucudumun her cm2 den saniyede gecen 60 milyar tane notrinonun onlari hissetmesemde varliklarina inanirim. Cunku bilim boyle bir parcacigin olmasi gerektigini teorik olarak bana soyluyor ve onu nasil dedekte etmem gerektigi ile alakali deney oneriyor. Ama siz henuz tam olarak ne oldgu anlasilmayan karanlik enerji evrenin dokusundan cekip alabileceginizi iddia ediyorsunuz. Bunun icin teori oneriyormusunuz ve bir deney? Ben size saglam kaynak derken herhangi birinin ingilizce kaynaklardan birebir cevirdiklerini kastetmedim. Internette bagdat pilinin ne oldugu ve ne amacla kullanildigi ile ilgili bir suru bilgi var. Kimi destekleyici aciklarmalar yaparken kimi ise onu yalanliyor. Bakin bende bunu size gonderebilirim. https://archyfantasies.com/2012/06/22/the-10-most-not-so-puzzling-ancient-artifacts-the-baghdad-battery/ Bunu okuyunca da soz konusu artifact in gercek anlamda pil olmadigini gorurum. Simdi hangisine inancagim? Neye biliyormusunuz sunlara; soz konusu atifact in bulundugu arkeolojik kazinin bilimsel paper i, bu artifac uzerinden yapilan bilimsel tarihlendirme ve kimyasal analiz deneyleri sonucu yayinlanan paper lar, eger gercekten dusunuldugu isi yapiyorsa birebir kopyalarinin kullanildigi kontollu deney sonuclarini iceren paper lar. Bunlar elinizde ise bir zahmet bunlari gonderin. Bagdat pilinin ne oldugunu siz daha bahsetmeden once biliyordum. Uzun yillar once bilim ve teknik dergisi henuz gercek anlamda bilimi ogretip sevidirirken, Bagdat pilinin ne oldugu merak ettikleriniz kosesine soru olarak gonderilmisti. Bagdat pili bir seyi anlamada bilimden cok mistisizime dayanan akillar icin cok iyi bir ornek.
 9. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Söz konusu paper yazılmış olsaydı şuna benzer bir durum gerçekleşecekti. Dünyanın bir çok yerinde konu ile ilgili bilim insanları eğer paper deneysel bir ölçüme dayandırılmış ise hemen bu deneyi tekrarlamaya girişeceklerdir. Eğer paper yeni bir yasa öneriyorsa yine bilim insanları bu yasanın matematiksel tutarlılığını sınamaya girişeceklerdir. Neden mi böyle bir şey olabilir diyorum. Çünkü buna benzer bir şey yakın geçmişte oldu. 1989 da soğuk füzyonu gerçekleştirdiklerini iddia eden iki akademisyen ilk olarak büyük bir övgü ve şöhret kazandılar. Fakat dünyanın bir çok yerinde bilim insanları bu iki akademisyenin önerdiği deneyi tekrarlayıp istenilen sonucu alamayınca aslınla tüm olayın bir düzmece olduğu ortaya çıktı. Madem öyle düşünüyorsunuz, bilimin size sunduğu şeyleri kullanmayı bırakarak söz konusu moronları protesto edebilirsiniz. Bana mısır ile ilgili yazdığınız şeyleri kaynaklarını verebilirmisiniz? Uzun zamandır duyarım bu tip şeyleri fakat hiç sağlam bir kaynağa rast gelemedim. Bilim sizin bahsettiğiniz o elektromanyetik spectrumdaki büyün dalga boyları hakkında bilgi veriyor. Sizin eklediğiniz nedir?
 10. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Bu videonun geri kalan binlercesinden hiç bir farkı yok. Hepsi de sözde yoktan enerji var ettiğini iddia ediyor. Kabaca devr-i daim makinesi, kendisine aktarılan enerjiden daha fazla enerji çıkışının elde edilebildiği hayali makinelerdir. Güneş panelleri devr-i daim makinesi değildir. Neden olmadığınıda açıklayabilirim. Ama ilk olarak neden size göre devr-i daim makinasıdır onu duymak istiyorum.
 11. oksuz_

  En basit devridaim makinesi - Bu bir devrim hile yok!

  Karanlık enerjinin daha henüz tam olarak ne olduğu anlaşılamamışken siz onu uzayın dokusundan çekip alarak kullanabilileceğinizi iddia ediyorsunuz. Eğer karanlık enerjinin ne olduğunu tam olarak anladıysanız bence bir paper yazın ve nasıl dedekte edilebileceği ilgili bir deney önerin seneye nobel fizik ödülü alışınızı burda kutlayalım, ha ne dersiniz? Ama yinede söyleyin bakalım nasıl karanlık enejiyi elde edeceksiniz. Bu arada gönderdiğiniz video gibi binlerce video var, ama bu onların bilimsel veriler ile desteklenmemiş olmasını değiştirmiyor. Ki bu da videolarda ki sözde devr-i daim makinalarının gerçek olmadıkları ile alakalı en büyük delildir.
 12. oksuz_

  Big Bang Teorisindeki Sorunsallar ..

  Planck uzunluğunda durması lazım.
 13. oksuz_

  İlber Ortaylı da AKP'li oldu

  O programlarda Osmaliyi goktere cikarip Ataturk'e olmadik kufurler soyleyen fesli bir deli adama da tepki gosterilip yerden yere vurulmustur. Ulkede ki toplumun yarisi osmanli hayraniyken diger yarisi ondan nefret boyutlarinda tiksinti duyuyorsa bunun nedeni bu gunku hukumet is basina gelmeden once yillarca osmanlinin tu kaka olarak hemen her platformda lanse edilmesidir. Bu gunku hukumet cumhuriyeti ve onun getirdigi degerleri unutturmak icin bu durumu koz olarak kullanmaktadir. Bizim toplum ne zaman ki tarihi ile barisir, osmanlinin da cumhuriyetinde kendisinin oz mali oldugunu benimser iste o zaman ulkede bir seyler degismeye baslar. Aksi taktirde bu hukumetten sonra gelebilecek olasi karsit gorus bir hukumet bu sefer sadece cumhuriyeti on plana koyup osmanliyi kotuleyecektir ve boylece ulkedeki toplumu yine ikiye bolecektir. Olmasi gereken osmanlinin da cumhuriyetin de bu ulkenin bir degeri oldugunun on plana cikarilmasidir. Bununla beraber ulkedeki toplumun buyuk cogunlugu dusunmeksizin ve sorgulamaksizin yasadigi icin siyasetciler daima bu tip ayristirici konulari kullanarak cok kolay bir sekilde bunlari oy'a cevirir.
 14. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Hacinin da dedigi gibi, burada pure dan kastedilen sadece enerjiden olusuyor olmasi. Hareket halindeki bir cisimin kinetik enerjisi vardir. Bu enerjiyi surtunme vs. yoluyla kaybettiginde cisim durur ama yok olmaz. Bununla beraber cift olusumu esnasinda gamma isinin tum enerjisi kullanildigindan geride hicbir sey kalmaz, tamami ile yok olur ve maddeye donusur.
 15. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Cift olusumu enerjinin maddeye donusumune, fisyon sonucu aciga cikan enerjide maddenin enerjiye donusumune birer ornektir. Ama bu olaylarin gerceklesmesi gama isininin saf enerji olarak adlandirilmasini gerektirmez. Daha oncede dedigim gibi, saf enerji kavramina kitaplarda rastlamadim.
×