Jump to content

oksuz_

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  28
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

oksuz_ Hakkında

 • Derece
  Member

Profile Information

 • Location
  OHIO/USA

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Hacinin da dedigi gibi, burada pure dan kastedilen sadece enerjiden olusuyor olmasi. Hareket halindeki bir cisimin kinetik enerjisi vardir. Bu enerjiyi surtunme vs. yoluyla kaybettiginde cisim durur ama yok olmaz. Bununla beraber cift olusumu esnasinda gamma isinin tum enerjisi kullanildigindan geride hicbir sey kalmaz, tamami ile yok olur ve maddeye donusur.
 2. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Cift olusumu enerjinin maddeye donusumune, fisyon sonucu aciga cikan enerjide maddenin enerjiye donusumune birer ornektir. Ama bu olaylarin gerceklesmesi gama isininin saf enerji olarak adlandirilmasini gerektirmez. Daha oncede dedigim gibi, saf enerji kavramina kitaplarda rastlamadim.
 3. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Saf enerji kavramına fizik ders kitaplarında rastlamadım. Gama ışınlarının saf enerji oldukları fikrine nereden ulaştınız?
 4. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Bahsettiğiniz bu durum sadece bir gama ışını için geçerli. Lineer momentumun korunması için bir elektrik alana ihtiyac var. Bununla birlikte eğer iki gama ışını etkileşime giriyorsa bu bir elektrik alanı içinde olmak zorunda değildir. Evrenin çok erken dönemlerinde evren çok yoğundu ve elekromanyetik radyasyonun enerjisi çok yüksekti. Bu tip bir ortamda iki gama ışınının karşılaşarak etkileşime girerek maddeye dönüşme olasılığı artar. https://www.nasa.gov/mission_pages/GLAST/science/early_universe.html Elektronun pozitronla birleşerek yok olması günümüz evreninde deneyimlediğimiz bir olgu. Büyük patlama anındaki şartlar, farklı mekanizmaların devreye girerek farklı sonçların doğmasna neden olmuştur. Bu bağlamda, yük-Parite ihlalinin, içinde bulunduğumuz evrenin madde baskın bir evren olmasına yol açtığı düşünülmektedir ve bununla alakalı çalışamalar yapılmaktadır. https://home.cern/about/updates/2017/01/new-source-asymmetry-between-matter-and-antimatter
 5. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Big bang sırasında maddenin oluşumu yüksek enerjili gama ışınların etkileşimleriyle gerçekleşmiştir. (çift oluşumu benzeri bir süreç) http://curious.astro.cornell.edu/about-us/101-the-universe/cosmology-and-the-big-bang/general-questions/570-where-did-the-matter-in-the-universe-come-from-intermediate Enerji soğumayla maddeye dönüşmemiştir. Kaldı ki enerjinin soğumasından bahsedilemez bile. ( Sıcaklık istatistiksel bir kavramdır. Tek bir parçacığın veya fotonun sıcaklığından bahsedilemez). Sanırım söylenmek istenen enerjinin değil evrenin soğuması. Bu durumda bile aslında enerjiden madde oluşumu olasılığı düşüyor çünkü her hangi iki gama ışının madde oluşturmak için etkileşime girme olasığı düşüyor.
 6. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Kaynak?
 7. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Kaynak verebilir misiniz?
 8. oksuz_

  SAF ENERJİNİN SIRRI!

  Cift olusumu?
 9. oksuz_

  Big Bang Teorisindeki Sorunsallar ..

  https://phys.org/news/2017-11-physicists-rapid-bounding-gravity.html Birbirlerine oldukca yakinlar. Hizlar arasinda ~10^-16 carpan kadar fark oldugunu elde edilmis.
 10. oksuz_

  İlerisi İçin Planlar Ve Şu Anlık Kendinize Belirlediğiniz Amaç?

  Yurt dışında kalıcılık sağlamak.
 11. oksuz_

  Franz kafka önerisi

  Kafkanın sadece dönüşüm isimli kitabını okudum fakat beğenmedim.
 12. oksuz_

  Ünlü Sözler

  "Dunyanin en buyuk sorunu akillilar hep kusku icindeyken aptallarin kustahca kendilerinden emin olmalaridir." Bertrand Russell.
 13. oksuz_

  Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

  sizede hayatta bol sanslar. Cok ihtiyaciniz olacak cunku.
 14. oksuz_

  Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

  Birincisi benim ateist oldugum kanisina nereden vardiniz. Ikincisi, o kadar zekisiniz ki benim sordugum sorulara cevap vermek yerine alakasiz seyler soylediginizin farkinda bile degilsiniz. Ucuncusu, soylediginiz seylerin ne anlama geldigini bilmiyorsaniz, yapistirdiginiz resimlerin hic bir anlami yoktur. Son olarak, uslubunuz konuya ne kadar ciddi yaklastiginizi gosteriyor.
×