Jump to content

Sütlü Kase

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  630
 • Katılım

 • Son ziyaret

Sütlü Kase kullanıcısının paylaşımları

 1. Sütlü Kase

  Tek Gerçek; Nihilizm (Hiççilik)

  Nihilizm türetilmez.. Bu dünyada anlam yok, her şey çok kötü diye nihilizm savunulmaz. Nihilizm kendinden tutarlıdır. Zayıf olanın ezilmesi, adaletsiz olunması, hakların çiğnenmesi, önemsizdir. Her türlü kötülük önemsizdir. Nihilizm amaç gütmez, durgundur.
 2. Sütlü Kase

  Tek Gerçek; Nihilizm (Hiççilik)

  Varlıkta niye adalet olmak zorunda olsun ? Niye bir şeylerin adil olması gerekli ? Niye kötü olanın yok olması gerekli ? Bunları savunurken aynı zamanda nasıl nihilizmi de savunabilir oluyorsun ?
 3. Sütlü Kase

  Tek Gerçek; Nihilizm (Hiççilik)

  Niye öyle dersin ki ?
 4. Sütlü Kase

  Kızılötesi ışınlar

  Işığın kendisini göremezsin. Işık sadece yansıdığı yüzeyi açıklar. Havada ışığın yansıyacağı bir şey yok. (buhar örneği verilmiş)
 5. İnançlar mantıklı olmak zorunda değildir.
 6. ABC yörüngesini izleyebilecek istediğin kadar farklı eğri çizebilirsin. Bu yaptığın çizim matematiksel bir genelleme değil. Haliyle ABC noktasını birleştiren spesifik bir çizim arıyor olmalısın. Örneğin ABC yi birleştiren bir parabol gibi. Buda çizim tekniğini duruma göre değiştiren bir şey olur. Belki bu yönde arama yapman daha iyi sonuç verir. Çizimin bir parabole benziyor. Zamanında teknik resim dersi görmüş olmama rağmen böyle bir şey hatırlayamadım açıkçası. Belkide unutmuşumdur...
 7. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Aslında oldukça mantıklı ilerlemişsin. Sorunun ana bölümü de orası zaten. Eğer her köşeyi bir merkez alacak ve yarı çapı P olacak bir daire çizersek, P nin D ye olan uzaklığını bulabiliriz. Sorumuzun mantığı gereği gençlerin C noktasının D noktasına olan uzaklığını (n) biliyor olmaları gerekir. Eğer bilinmiyorsa da bir zahmet ölçsünler, zira iki noktanında konumunu ağaçlardan dolayı belli. ► A,B,C ve D merkezli dairelerin denklemleri aşağıdaki gibidir. Örnek daire C noktasından çizilmiştir. D nin P ye olan uzaklığı da bulunduğuna göre, D yede bir kazık çakıp yaklaşık 123 metrelik iple bir daire dönebiliriz. Sonuç olarak C den döndüğümüz daire ile D den döndüğümüz dairenin kesişim noktası kazmamız gereken yerdir. Yada cebirsel işlem yapmayı seviyorsak, CPD üçgenindeki C açısını bulmak için kosinüs teoremini kullanabiliriz. (n biliniyor olarak var saydık) Açıyı kullanarak da P noktasının x ve y koordinatlarına erişilebilir.
 8. Verdiğin haber linkindeki videonun 1. dakikasını açarsan, çarpmayacak kelimesini duyabilirsin. Birde haberin başlığına bakın. İşte habercilik budur ! Aslında atv çarpmayacak dediyse kesin çarpan ama neyse...
 9. Sütlü Kase

  ÖLÜMÜN ANLAMI

  Yenileri doğacak
 10. Sütlü Kase

  ÖLÜMÜN ANLAMI

  Yaşayanlar için
 11. Sütlü Kase

  Korunaklı organlar ve yaratıcı

  İşte asıl sıkıntı bu, bunlar ilginç şeyler değiller normalde. Bu olayı anlamadığın için bu soruyu sorup bu konuyu açıyorsun. Aslında ikisininde cevabı aynı. Altında yatan temel mantığı kavramadıkça, anne sütü, korunaklı, elma.....vs diye sorup duracaksın. ►En basit haliyle kafatasın olmasaydı ataların çok uzun zaman önce ölmüş olacaktı ve sen bu soruyu soramıyor olacaktın. Bir örnek olarak şimdi kalp koruması olan ama kafatası koruması olmayan var sayımsal bir tür (insan olarak) düşün. Bu türünde senin gibi söylemesi beklenen şey, '' Bak kalbimizi koruyan bir şey var. Ne tesadüf'' Olurdu. Ancak beyinlerini koruyan bir şey olmadığını biliyoruz, görünen o ki beyinlerini koruyan bir şeyin olmaması onların geçmişte yok olması ile ilgisizmiş. Buda bu cümleyi kurmalarına bir destek oluyor aslında. Çünkü seninde dediğin gibi hayati organlarımızı koruyan şeyler varken hayati olmayan organları koruyan bir şey yok. Ve eğer onlar şuana dek hayatta kalmış ve varlıklarını korumuş iseler, kafatası dediğimiz şey aslında onlar için hayati değildir ve onun hakkında konuşmalarına gerek yoktur. Aynı senin ''karaciğerimizi koruyan bir şey yok, peki bu tanrı mal mı ?'' Dememen gibi. Buda demek oluyor ki aslında hayatta kalman böyle abuk subuk sorular sormanın bir yan etkisi ve hangi tür hangi şekilde hayatta kalacak olursa olsun tüm seçenekler göze alındığında kendini özel hissedecek.
 12. Sütlü Kase

  Korunaklı organlar ve yaratıcı

  Elmayı yiyebiliyor olman ilginç gelmiyor yani ? Tamda elmayı yiyebilecek şekilde ağzın var sence de fazla tesadüf değil mi ? Ya ağzın olmasaydı o zaman ne yapacaktın ?
 13. Sütlü Kase

  Korunaklı organlar ve yaratıcı

  ''Elma var ağzımızda var.. Yiyebiliyoruz ne tesadüf değil mi ? Demek ki tanrı '' Demekten farkı olmayan zırva Aynı şeyleri farklı farklı şekilde sormayın
 14. Sütlü Kase

  Defne yaprağı kansere iyi gelir mi?

  Doktor değilim, ama kanserin ne olduğunu düşündüğüm zaman herhangi bir şeyin '' İyi '' gelebileceğini ben mantıklı bulamıyorum. Kanserden korunmaya çalışabilirsin ama var olan kansere yapacak bir şeyin pek yok. Tıptaki tedavi süreçlerinin çoğu, vücudun hastalığı kendisi yenmesi üzerine kuruludur. Zira hedefe güdümlü bir tedavi şeklimiz yok. Hala ilkeliz. (antibiyotiği bir kenara koyarsak) Haliyle kaba bir çıkarımla bağışıklık sistemini destekleyici her şey kanseri yenmeye yardımcı olacaktır. Yinede bu kadar basit olsaydı zaten korkulan bir hastalık yerine sıradan bir hastalık olurdu. Demek ki desteklemek pek işe yaramıyor. Bu yüzden sizi zehirleyip önce kimin öleceği üzerine kumar oynanıyor. Önce siz ölürseniz yenilmiş, kanser ölürse yenmiş oluyorsunuz.
 15. Sütlü Kase

  Bugün Benim Doğum Günüm

  Öldükten sonra zaman kavramı algımız ortadan kalkacağı için, kişi öldükten hemen sonra evrenin mutlak sonu gelmiş olacak aslında. Bunu sık düşünürüm...
 16. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Biraz felsefeye kaçan bir soru bence. Kullandığımız matematik, fizik ve diğer tüm bilimler gerçeği tanımlamaya çalışırken ortaya çıkmıştır. Onları yoktan şöyle olsun diye var etmedik. Gerçeğe bakarak karar verdik. Senin söylediğin şey bu ''gerçek'' dediğimiz şeyi tamamen kaldırıp yerine başka bir şey koyarsak elimizde matematiğe ne olur demek oluyor. ►Aslında matematik kavramına bu konuda biraz daha farklı bakılabilir. Başka bir evrenden bahsediyor olsak bile 2 elma yine 2 elmayı tasvir edecek bir matematik doğurmalıdır. İsimlerin ne olduğu önemli değil. Bu bakış açısına göre fiziksel nicelikler değişse bile (kütle çekim etkisi uzaklığın karesi değilde küpü ile orantılı olsaydı mesela) matematik, bu fiziksel nicelikleri bizim evrenimizle aynı yolu kullanarak formülize edecekti... Bu durumda matematiğin kendisi özünde değişmeyecekti. Buda pi'nin değişmeyeceği anlamına gelir. (mı acaba ? ) ►Tabii bu söylem, başka bir evrende bile olsa 3 köşeli bir 5 gen mümkün olamaz demektir. Zira elimizdeki matematik böyle bir şeyin tanımını yapamaz. Böyle bir yapının tanımını yapabilecek kurgusal bir matematik, en basit tabiri ile 2 elmayı 2 elma olacak şekilde tasvir edemez. Yani 3 köşeli bir 5 genin farklı bir evrende var olması zorunlu olarak 2. ve bizimkinden farklı bir matematik doğurur buda pi sayısını değiştirir. Bu yazdıklarımın hepsi kafadan sallama muhtemelen eksik ve hatalı şeyler çünkü doğru düzgün bir dayanakları yok. Sorduğun sorunun cevabını muhtemelen hiç bilemeyeceğiz.
 17. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Elbette tüm matematiksel uygulamalar pratik amaçlı yapılmaz ama temelinde bu yatar. Senin sorduğun şey çember ile ilgiliydi bende sana çemberin öklid uzayında tanımlı olduğunu ve aslında öyle bir çemberin olmadığını söyledim. Olmayan çemberin pi sayısı da olmaz. Sonrada hangi amaçlar için kullanıldığının tanımını yaptım. Çünkü bunlar olmayan şeyler ise niye üstünde duruyoruz değil mi ? İşte üstünde durmamızın sebebi ise pratik amaçlıdır. pi sayısı bütün küresel cisimlerin hacim - yüzey - çevre formüllerinde vardır. Haliyle bu sayı yeter duruma göre seçilir. Geometri dediğin şey zaten öklid geometrisi oluyor. Sana başka bir şey öğretmediler. Evet aksiyomları kabul etmen gerekiyor. Bütün bu tartışmaları onların hepsini kabul ederek yapıyorsun. ►Göreliliğin etkisini bir kenara koyacak olursak aslında Öklid dışı geometri diye bir şey yok. Elbette matematiksel olarak tanımlanabilir ama bu işe yaramaz olurdu. Çünkü gerçeği yansıtmıyor olurdu. Bende oturup kafamdan 10 tane temel aksiyom üretip sonra onun üstüne kocaman bir geometri inşa edebilirim ama pratikte hiç bir halta yaramaz. Ne demek istediğini anlamıyorum. Öklid geometrisinin koyduğu varsayımların sonucunda ortaya çıkan bu şekillerin, Öklid geometrisi ile açıklanabilir olması mümkün derken Öklid bunu ön göremiyor diyorsun ? Sonradan keşfediliyor olabilirler ama sen en başta o aksiyomları ortaya attığın an onlar zaten mümkün kılındılar. Bu mümkün kılınan şekillerin gerçekle örtüşüyor olmasına şaşıyor olabilirsin. Ancak bu durum temel aksiyomların gerçeği ne kadar iyi yansıttığı ile ilgilidir. 2 noktadan 5 doğru geçer diyerek bir ton şey üretilebilir, hepsi gerçekle tutarsız olur. Ancak gerçeklikle örtüşen (en azından mümkün olduğunca örtüşen) bir aksiyom ile yola çıkarsan bulacağın şeylerin gerçekle örtüşür olması seni şaşırtmamalı. (Yine de her zaman örtüşmeyebilir.) Bu söylem beni kızdırdığı için görmezden gelmeyi tercih ederdim ama yinede yazayım. ben 1/3 ün nasıl yazılması gerektiğinden bahsetmedim. Bana 1/3 litre su verir misin lütfen dersem ne yaparsın ?? Gerçekte 1/3 litre su yoktur. Yapacağım işe göre hassasiyeti belirleyip bana o miktarda suyu vereceksin. 1/3 sadece buradaki mükemmel yaklaşımdır.
 18. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Daha çok demek istediğim, 1/3 sayısı o alana yapılmış en iyi yaklaşımı ifade eder. Virgülden sonra kaç basamak seçeceğin ise senin yapmak istediğin şeye göre değişir.
 19. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Alan hesabının integral olması onu karmaşık yapmıyor. İntegral özünde bir toplama işlemidir. Bir eğrinin altını küçük dikdörtgenlere böler. Dikdörtgenlerin genişliği sonsuza kadar küçülürken hepsini toplar ve sende alanı bulmuş olursun. ► Bir soru Peki ya alan 1/3 çıkarsa ? 1/3 ün değeri 0,3333..... Şeklinde gider. Bu nasıl alan değeri ki böyle sonlu bile değil ? İşte cevap yukarıda yazdığım yere gelecek yine.
 20. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Bunu daha önce yazdığımı anımsıyorum. Matematiksel ve fiziksel işlemlerimiz gerçeğin bir tasviri olarak çalışır. İşimize yaradığı oranda kullanırız. gerçekte tam 1 metre bir sopa yoktur. Zaten kimsenin 1 metre olan bir sopaya da ihtiyacı yoktur. İhtiyacınız olan hassasiyet seviyeniz 1 metrenin istenilen orandaki komşuluğunun oralarda bir yerdedir. Haliyle bu konuştuğunuz geometrik kurallar işe yararlılığın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Hatta bir ismi bile var '' Öklid Geometrisi '' -- ''Öklid Uzayı'' Gerçekte öklid uzayı, einstein görelilik kuramı yüzünden yanlıştır. Bir doğrunun mümkünlüğünü bırakın, gözlemciye göre bile değişebilen sonuçlar ortaya çıkar. Yan tarafımda duran bardağın bile uzayı sonsuz mesafede eğdiği bir evrende bunların doğruluğundan söz edilebilir mi ?
 21. Sütlü Kase

  İlginç Fizik Soruları

  Bende konuya pek hakim değilim. Ancak öğrenebilirim. Öğrenirsem, çarşamba akşamı gibi bu konuya dönüş yaparım.
 22. Sütlü Kase

  İnsan neslinin sonu teorisi...

  Doğru, antibiyotiğin keşfi ile dünya nüfusunda aşırı bir artma gerçekleşti. Bunun sebebi tabi ki ölüm oranlarındaki azalış. Ancak bu demek değildir ki sürekli aynı ivmeyle aratacak. Geçmişte ortalama 1 milyarlık bir dengeye oturmuş. 20. yüzyıldan itibaren bu değer aniden yükselmiş ve yakında yeni dengesine gelecektir. ►Kıtlık oluşması için var olan kaynakları kaybetmeniz gerek. Nüfus artışı ile kıtlık oluşmaz çünkü zaten en başından o nüfus oluşamaz.
 23. Sütlü Kase

  İnsan neslinin sonu teorisi...

  Görülmektedir ki, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ve vatandaşlarının bilgisi ile o ülkenin nüfus artış oranı ters oranlıdır. Yani Suriyeliler tavşan gibi çoğalıyor diye herkes aynı şeyi yapmıyor. insan neslinin sonu bir yana, nüfus kaynaklı büyük bir sorunun dünyayı vuracağını sanmıyorum. en son Japonya da bu oran negatifti diye hatırlıyorum mesela.
 24. Sütlü Kase

  Astral Seyahat

  Koca islamın savunucusu sen mi oldun şimdi de ? Hayır, diğerleri gibi belli yerden gelen bilgiler ile de konuşmuyorsun. Yazdıklarına şöyle bir göz attım da... deli saçması seviyesinde şeyler, karşılık verilemeyecek tartışılamayacak seviyedeler.
 25. Sütlü Kase

  Simülasyon Teorisi

  Evrendeki sabitler genelde bu duruma dikkat çeken şeylerdir.
×
×
 • Yeni Oluştur...