Jump to content

lawrenceKrauss

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  148
 • Katılım

 • Son ziyaret

lawrenceKrauss kullanıcısının paylaşımları

 1. lawrenceKrauss

  Militan ateizmin zararları var mıdır?

  Katılıyorum teknoloji ve bilim sayesinde insanlar robotlaşmaya başlayınca din falan kalacağını sanmıyorum en azından semavi dinler yok olur. Sonsuz yaşam sağlanabilir ve bunun ardından kaos da doğabilir. Ama bunu sınırlayabilirler, bazı insanlara özel olabilir, doğumlara sınır getirebilirler yada sadece çok parası olanlar bunu sağlıyabilir.
 2. lawrenceKrauss

  Kutsal Kitap Göndermek İmtihana Uygun mu?

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Budizm'de_Tanrı Budizm genelde bir din olarak kabul edilir; ancak kimi zaman Budizm için “ruhani felsefe” tanımı da yapılmaktadır. Bunun nedeni Budizm’de mutlak bir yaratıcı tanrı fikri bulunmamasıdır. Buda’nın yaşadığı dönemlerden itibaren, bir yaratıcı kavramının bulunmayışı Budist düşüncenin ayırt edici özelliklerinden biri olagelmiştir
 3. lawrenceKrauss

  Bir piyango biletinin düşündürdükleri

  Vericek cevabı olmayınca klasik dinci gibi hepiniz hristiyansınız , yahudisiniz falan gibi benzetmeler yapıp aşağılıyor sanki onlar insan değilmiş gibi. İşte islamın dönüştürdüğü canavar bu 'müslümanlar ve diğerleri' şeklinde. En temiz en akıllı en dürüst insanlar müslümanlar gerisi hep pis kaka kötü... Evrende şans yoktur demişsin evet çünkü evrende olasılıklar vardır. Sadece bizim görebildiğimiz evrende trilyonlarca galaksi var ve bunların herbirinde ortalama 500 milyar yıldız ve her yıldınız etrafındada 8 tane gezegen vardır dersek. Şimdi bunları çarp ve kaç tane gezegen olabileceğini hesapla.Ve bu gezegenlerin ilk oluşumlarında milyarlarca kez gerçekleşen doğal felaketler olur , dev dalgalar,tsunamiler,tayfunlar, fırtınalar , magmaların patlamaları , veya gökyüzünden gelen milyarlarca göktaşı ve bunların yol açtığı değişimler. Sonsuz kez denemede herhangi bir olayın gerçekleşmesi artık kesindir , örneğin aminoasitlerin doğru sıralamayla bir araya gelip bir protein oluşturması ve onlarında hücreyi oluşturması yani bir gezegende yaşama elverişli koşullar gerçekleşmişse canlılığın başlaması kaçınılmazdır. Drake Denklemi =N = R* x fp x ne x fl x fi x fc x L (Galaksimizde yıllık yıldız oluşma miktarı , Bu yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu , bu gezegenlerin arasında herhangi bir şekilde yaşama uygun bir ortamın oluştuğu gezegen sayısı ,canlılarda "akıl" denen yapının evrimleşmesi, gelişmesi, bir medeniyet kurması, bilimsel metodu keşfetmesi, astronomiyi geliştirmesi, benzeri akıllılarla temas kurmak istemesi ve bu arada, ‘kendini yoketmemesi’ gibi olasılıkları içeren denklem) Ortalama değerler alındığında samanyolunda N = 18.200 tane iletişime geçilebilecek uzaylı medeniyet vardır.
 4. lawrenceKrauss

  Kuran`da sadece nefsi müdafaya izin vardır

  Tam bir şarlatansın ha Yazdığın ayetlerin hepsi başka puta tapanlarlarla ilgili , ayetlerin bi tefsirini okusaydın önce. Ulan dedim ki acaba doğrumu söylüyor diye şu şarlatanın yazdıklarını bi okuyayım dedim objektif olarak.Tabiki ne gördüm yine? Şunu gördüm = Bir müslümanın en büyük özelliği yalan söylemektir. https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Hûd-suresi/1475/2-3-ayet-tefsiri Âyette, şirkten vazgeçerek tövbe edip Allah’a çokça itaat eden . https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Enbiyâ-suresi/2581/98-100-ayet-tefsiri Yüce Allah’ı bırakıp da kendilerine hiçbir fayda veya zarar veremeyen putlara tapanlar, taptıkları putlarla birlikte cehennemin yakıtı olacaklardır. https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Âl-i İmrân-suresi/372/79-80-ayet-tefsiri Ona şirk koşan, ve tanrılık iddiasında bulunanların.... https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Tevbe-suresi/1266/31-ayet-tefsiri - Burada yahudi ve hıristiyanların Allah’ı bırakıp da insanları rab edinmeleri eleştirilmektedir. https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Âl-i İmrân-suresi/357/64-ayet-tefsiri Hıristiyanlık’taki yanlış yönelişlerin odak noktasını oluşturan “Hz. Îsâ’nın konumu Yeşille gösterilenler benim yorumum değildir ! Kuran köleliği kesinlikle yasaklamış olsaydı 1400 yıl suudi arabistanda kölelik devam etmezdi. https://tr.wikipedia.org/wiki/İslam'da_kölelik
 5. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  https://quran.com/3/151 https://quranx.com/3.151?allTranslations=y We will cast terror into the hearts of those who disbelieve for what they have associated with Allah of which He had not sent down [any] authority. And their refuge will be the Fire, and wretched is the residence of the wrongdoers. Terörde korku salmak demektir. Kuranda bir çok ayette geçer.
 6. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  Gerizekalı işte aynı ayeti cımbızlayıp her öldürün ayetinin karşısına getiriyor. İsterse hiç kimseyi hiç bir sebeple öldürmeyin diye yazsın. Başka ayette allaha iman etmeyeni öldür diyorsa KURANDA ÇELİŞKİ VARDIR DEMEK BU.
 7. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  HALA TERÖR AYETİ YOK DİYOR KAFAYI SIYIRCAM APTALLIK DİZ BOYU SENDE OKUMAN YAZMANDA MI YOK Ahzap-27 : Allah, sizi onların topraklarına, yurtlarına, mallarına ve henüz ayak basmadığınız topraklara varis kıldı. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir Tevbe-29 : Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.
 8. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  nisa 88-89 un bağlamındaki ayeti yazıp durma belli ki bir olaya ve döneme göre inmiş onlar.Neden yüzyıllardır allah adına din adına cihad yaptınız teröristlerin savunucusu genç bana onu söyle? Çünkü KİTAAABINIZDA EMREDİYOR ! Hala gelip buraya şu terör dinini savunuyorsun yüzsüz herif...
 9. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  bakara-190 : Size savaşanlarla savaşın diyor e güzel demiş , durduk yerde kimseye saldırmayın diyormu? demiyor nisa-suresi-90 tevbe-suresi-4. : Antlaşma yapmış olduklarınızla diyor , Eeee antlaşma yapılmamış olanlar? öldürmek serbest o zaman? Ayrıca şu antlaşmalar neymiş getirde görelim adamları zorla müslüman yapmak mı antlaşma ? herkez müslüman olmak istemiyor belki, neden durup dururken birileri birileriyle antlaşma yapmak zorunda olsun?Adama zorla antlaşma dayamakta neyin nesidir! Sen şimdi gidip papua yeni gineyle antlaşma yapıyormusun? Bak buralardada ne diyor , demekki çelişki var kuranda. Aşağıdaki ifadeler kesinlik içeren ifadeler antlaşma yapılmışlarla veya yapılmamışlarla alakası yok. Tevbe 73: Ey peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı çetin ol. Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü bir varış yeridir orası! Muhammed-35 : Sakın za’f göstermeyin. Üstün olduğunuz hâlde barışa çağırmayın. Allah sizinle beraberdir. Sizin amellerinizi asla eksiltmeyecektir. Ahzap-27 : Allah, sizi onların topraklarına, yurtlarına, mallarına ve henüz ayak basmadığınız topraklara varis kıldı. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir. Tevbe-29 : Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.
 10. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  Güzel yere değinmişsiniz zaten Ay'ın oluştukdan sonraki dönemleri bile ele alsak yine tutmuyor. Mesela Cryogenian denilen dönemde yani 900 milyon yıl önce dünya güneşinde etrafında 1 turunu 486 günde tamamlıyordu. 1 gün ise 18 saatti . Yani sürekli değişen bir şeyde yok 12 aydı yok 365 gündü demek saçmalıktır , bütün dönemlere hitap eden ve evrensel olduğunu iddaa eden bir kitabın saçmalıkları... https://spacemath.gsfc.nasa.gov/earth/6Page58.pdf
 11. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  Ayet taklacısı müslümanlar napar ne eder uzay gemisindeki oruç ve namaza bile uygun ayet bulur.
 12. lawrenceKrauss

  ateistlerin cevabını beklediği zor soru

  Benim saydıklarımdan mı hangisi daha mantıklı diye soruyorsun?
 13. lawrenceKrauss

  Musa Asasıyla Kızıl Deniz'i Yardı mı?

  Daha büyük aptallıksa mısırlıların bunlara inanması.Kendi ülkelerinde hiç bir yazılı kanıt olmadığı halde. Din böyle bir şey işte bir virüs gibi vücüda girer ve çıkmaz.
 14. lawrenceKrauss

  ateistlerin cevabını beklediği zor soru

  Hadisler var evet. Müminlerin ergenliğe erişmeden ölen çocukları kesinlike cennete gidiyor tam tersini diyen hadis hiç görmedim. Kafirlerin ölen çocukları ise bazı hadislere göre direk cennete çünkü her çocuk İslam fıtratı üzerine doğarmış , bazı hadislere göre cennet ehlinin hizmetçileri olur , bazı hadislere göre Kâfirlerin çocukları, büyüseydi mümin veya kâfir olacaktı der yani cehenneme gider. Bazı hadislerde kafirlerin çocukları arafta kalacaklar ve ahirette imtihan olurlarmış der , kazananlar cennete kazanamayanlar cehenneme. Bazı hadislere görede hayvanlar gibi toprak olacaklar yani yok olacaklar. Bunların hepsini hadislerde okumuştum zaman olursa tek tek kaynakları yazarım.
 15. lawrenceKrauss

  Musa Asasıyla Kızıl Deniz'i Yardı mı?

  https://en.wikipedia.org/wiki/Moses Certainly no Egyptian sources mention Moses or the events of Exodus–Deuteronomy, nor has any archaeological evidence been discovered in Egypt or the Sinai wilderness to support the story in which he is the central figure. Non-biblical writings about Jews, with references to the role of Moses, first appear at the beginning of the Hellenistic period, from 323 BCE to about 146 BCE. Mısır kayıtlarında musa yada yahudilerin mısırdan göçleriyle ilgili herhangi bir yazıt yoktur. Arkeolojik kanıtta bulunmamaktadır. İncil-tevrat dışı kaynaklarda ilk defa milattan önce 300 lerde yazılmış yani musanın yaşadığı iddaa edilen tarihten 1000 yıl sonra.
 16. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  Çünkü dünyaya düşen göktaşlarını senin mal muhammedin yıldız sanıyor. Seninde beynin çalışmadığı için bunu bile anlamıyorsun. Sanırım gözlerinde örtüler ve kulaklarında ağırlık var. 😏
 17. lawrenceKrauss

  ateistlerin cevabını beklediği zor soru

  Bende buna ekleme yapayım. "Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi" (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113). https://tr.wikipedia.org/wiki/Esma_bint_Mervân Muhammede karşı eleştirel şiirler yazdı diye katledilen bir kadın. https://en.wikipedia.org/wiki/Umm_Qirfa Muhammedin 2 tane deveye bağlayıp 2 ye ayırdığı kadın. https://wikiislam.net/wiki/The_Story_of_Umm_Qirfa https://islamingercekleri.wordpress.com/2013/07/01/11-muhaliflerin-hile-ve-tuzakla-oldurulmesi/ Düşük zekalı müslümanların peşinden gittiği adam bu işte.
 18. lawrenceKrauss

  KUR'AN'DA SAVAŞ

  KEHF/86: Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu. Sadece güneşi batar buldu demiyor iddaa ediyor balçıklı bir suda batıyormuş diye .Batar gibi gördü de demiyor put. Direk ne olduğunu anlatıyor. Sahih Hadislerde güneşin nasıl battığı ayrıntılı olarak anlatılır, peygamberin kendi ağzından... https://sunnah.com/bukhari/97/52 I entered the mosque while Allah's Messenger (ﷺ) was sitting there. When the sun had set, the Prophet (ﷺ) said, "O Abu Dharr! Do you know where this (sun) goes?" I said, "Allah and His Apostle know best." He said, "It goes and asks permission to prostrate, and it is allowed, and (one day) it, as if being ordered to return whence it came, then it will rise from the west." Then the Prophet (ﷺ) recited, "That: "And the sun runs on its fixed course (for a term decreed)," (36.38) as it is recited by `Abdullah. Hiçbir hadiste veya kuranda göremezsin dünyanın güneşin etrafında döndüğünü. Ama saçma sapan gülünç şeyler görebilirsin.İnsanların kafa o kadar çalışıyor o dönem yapıcak bir şey yok.
 19. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Yani genel olarak masal tabi ama yakın bölgede yaşadıklarından Mısırlıların Yahudilerle karşılıklı iyi-kötü ilişkileri olmuş olabilir. Ama tabiki 10 bela ve denizin ayrılması gibi şeyler çocuk masalı. Böyle absürt şeyler olsaydı mısır kaynaklarında yazardı.
 20. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Masal dostum bunlar.Tevratı yazanların masalları sonra ondan çalıp kopyalayanlarda devam ettirmiş.
 21. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Evet evet yazımı düzelttim zaten, bilimsel olarak yaşadıklarına dair bir kanıt yok . Mısır tarihinede tekrar baktım şimdi orda bile yok. Hepsi masal.
 22. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Adamlar kendi kitaplarında söylüyor mısırdaydık köleydik kaçtık diye. Ama sen bilimsel kanıt olarak yahudiler orda hiç bulundumu diye soruyorsan eğer , arkeolojik çalışmalar böyle bir şey göstermiyor. Yani bulunduklarına dair hiç bir kanıt yok sadece birbirinden kopyalanan tevrat, incil ve kuranda yazanlar var. Hangi firavun meselesi bu arada anlamadım? Yüzlerce firavun var
 23. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Talmud diyorum talmud! Bunu yazanlar arasında peygamber yok o dönem peygamber yok zaten. Rabi Yehuda HaNasi adında adamla başlıyor ilk defa derlenmesi senin benim gibi adam 1400 yıl önce hatta musadan da önce yazılmış birşeyi bu adamlar nerden biliyor? Madem tanrının sözü neden 1400 yıl beklenmiş tevratta yazmıyor , başka yerde yazmıyor! o dönem uydurulan bir şey ! insanlar ahlaklı olsun insan öldürmesinler diye !
 24. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Klasik dincilerin ayet bükmesini yapıyorsun bak , hala kurtulamamışsın islam zehrinden. Tanrının emri tanrıdan geldiği iddaa edilen kitapta olmalıdır yani tevratta başka bir yerde değil. Şimdi müslümanlar o ayeti savunmak için talmudu da kutsal kabul etmek zorundalar ? Orda yazan bütün medeni kanunları , törenleri ve adetleri kutsal kabul etsinler madem tanrıdan gelmiş , uygulasınlar bu törenleri , kanunları ve adetleri tanrının emri değil mi? Sen bence talmudun ne olduğunu bi araştır tanrımı yazdırmış diye iddaa etmişler yoksa kendilerimi yazmışlar diye... Hz musa'dan önce yazıldığına dair bir kanıt sunsunlar o zaman o cümlenin olduğu. Varmı ellerinde ? Yok , yani sallayalımda ayeti kurtaralım modundalar. Ama o cümle nerde geçiyor musadan önce değil musadan 1400 yıl sonra bir kitapda. Yani tanrı çok önemli bir ayeti unutmuş tevrata yazmayı 1400 yıl sonra geliyor diyorki ya ben kimseyi öldürmeyin diycektim unuttum , onu şu adetlerinizi yazdığınız kitaba bi sıkıştırıverin!
 25. lawrenceKrauss

  Musa'nın Maceraları

  Bak gene kendin okumadan sırf cevap olsun diye yazıyorsun. Talmud 1400 yıl sonra yazılıyor musa döneminde tevratta yazılmış öyle bir cümle yok. İsrailoğullarına biz böyle yazdık ne demek? Kutsal kitaba tanrı yazmış bir şeyi demek , kutsal kitap ne ? Tevrat . Tevrat ta varmı böyle bir şey ? YOK! Bir dincinin herşeye cevabı vardır istediği kadar saçmalayabilir alakasız yerlerden bir şey getirir ve ekler. Verdikleri cevap bide daha komedi ; İster asıl Tevrat’ta geçsin, ister daha önceki peygamberlerin öğretileri arasında yer alsın mış mış ! Yahu daha önce gönderildiğine dair bir kanıt varmı? Tanrı tevrattan önce kutsal kitapmı göndermiş? Kimse bilmiyor nasıl olsa ,kuranı savunmak için salla gitsin bir hikaye Kim birini vurup öldürürse, kendisi de kesinlikle öldürülecektir.” (Çıkış, 21/12) - Bunun ne alakası var kimseyi öldürmeyinle. Burda mısırdan çıkışı anlatıyor insanlara o esnada anlatılmış birşey. Genel olarak kimseyi öldürmeyin diye bir şey yok. Okumadan sırf kalabalık olsun diye cevap yazma rica ediyorum !
×