Jump to content

akılsızşuursuzatom

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  3.657
 • Katılım

 • Son ziyaret

akılsızşuursuzatom kullanıcısının paylaşımları

 1. Ben size sadece Araf 179 u dinleyin dedim bütün kuranın tefsrini dinleyin demedim ki. Kaldı ki öyle olsa bile maksadınız doğrusunu anlamak ise zaten bütün tefsiride okuyup dinlersiniz orası ayrı tabi. Şimdilik 1 ayeti sordunuz 1 ayeti dinlemeye tenezzül edersiniz diye düşündüm o kadar.
 2. Müslüm gürses haberimiz yok dinle dedik bro sen maval okuyorsun yine.
 3. Müslüm gürses-haberimiz yok şarkısını dinle bro. Şarkının girişinde: hayalle yaşarken gerçek dünyada diye başlıyor. Hayallerin sınırı yok. Dadımız hazır elhamdülillah sonsuza kadar baksın bakalım bize dediğin gibi.
 4. Kıro; hiç yaratmasa idi hiç cennet cehennem gibi muhabbetlere de gerek kalmazdı işte. Amma meraklıymış amk senin bu tanrında imtihanda imtihan önüne geleni imtihan ediyor. Cini imtihan ediyor yetmiyor insanı yaratıyor. Insandan sonra sırada kimse yoktur umarım. Eşerefi mahlukat insan olduğuna göre başkada yaratmaz herhalde sonsuza kadar bize bakıcılık edecek. Burasını düşünen birisi bile böyle bir tanrının insanın kendini avutması için uydurduğunu anlar be reis. Yapma kendine bu zulmü artık bitir kafandaki tanrıları gerçekten değmez.
 5. Şimdi buna götü sikli nogodbutAllah şey diyecek; eğer müdahale etse imtihanın özgür iradenin anlamı kalmaz diyecek. Sizce vicdan rahatlığı ile ona küfrü basabilirsiniz hak veririm harbi.
 6. Her ayet için geçerli olduğunu kim söyledi?
 7. Doğru mana yok meallerde genelde cümle de nokta varmış gibi anlaşılıyor. Bunun için Mehmet Okuyan Araf 179 u dinleyin.
 8. Araf suresindeki ayetle farkını anlayamadınız mı gerçekten? Birinde sırf, ancak ifadesi var. Diğerinde mana olarak aklını kullankayanlardan görmeyenlerden birçoğunu cehennem için yarattık diyor. Mesele burda şu; cehennem için yaratılan değil belli özelliklerin gideceği yer cehennemdir diyor. Yani x y z özelliklerine sahip olanlar olursa onları cehennem var diyor.
 9. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Evren veya evrenleri ezelden beri yaratıyor.
 10. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Sonlu ise ona neden tanrı diyoruz? O da yaratılmaya muhtaç varlık olur.
 11. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Burada temel mesele şu; eğer tanrının sonsuz olması gerektiğini kabul ediyorsan ki soruları teizme göre soruyorsun şu an ; tanrı var diye varsayım yapmıyor muyuz fakat var deyip sifatlarini tartışıyoruz. Yoksa varsayım yoksa baştan tartismaninda alemi yok ki! Dediğim gibi tanrıyı kabul edip sıfatlarını tartışmak zorundayız. Bu yüzden tanrı sonsuzsa otomatikman sifatlarıda sonsuz oluyor.
 12. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  İste götünü kesecem bakalım yaratman götüne mi bağliymiş yoksa kendinden mi yaratiyorsun görelim ya da götünü her gün siktirdigin için mi osurup yaratiyorsun belli olacak be reis.
 13. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Götünü keselim bakalım yaratabiliyor mu? Kaldı ki bu kadar osurduguna göre götünün kesilmesi lazım bence hacım. Bir düşün derim. Köpek kulübesi yaratıyor zaten andaval herif! Görmüyor musun? İnsanda onun yarattığı şey olduğuna göre köpek kulubesini kim yapıyor? E be osuruktan tayyare selam söyle o yare?
 14. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  O zaman daha ilk başta eleştirdiğiniz şeyi sabitleyin öyle konuşalım. Hem diyorsunuz ki sıfat bilmem ne. Sonra yok onlar beyinde olur. İlla düşünmek için beyin gerekir diyorsun yani? Neden şimdiye kadar öyle tecrübe ettin de ondan. Tume varım yaptın? Sonra teist olup tüme varım yapanlara kızıyorsun. Bir kalemin bile ustası varsa kainatın vardır deyip adam tume varım yapıyor yok bu hatalı bir örnek hatalı tüme varım falan diyorsunuz ama iş kendinize gelince güzelce tume varım yapıp beyni olan irade eder diyorsunuz. Sizin takılmanız gereken bu değil. Sonlu ortama sıfatların sonlu yansıması olmas
 15. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Ayni şeyi dedim yukarıda dünyaya pay edilen şeyler sonlu zaten. O yüzden kötülük acı ve adaletsizlik görüyoruz diyorum bende. Sonuçta sonsuz olarak tecelli etmiyor sorun nedir burda?
 16. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Daha açık yazayım; irade ilim kudret gibi sıfatlar evren yokken de vardır. Fakat merhamet adalet gibi sıfatlar dünya yaratilınca devreye girer. Bu yüzden sonlu tecelli eder. Sonlu tecelli ettiği içindir ki acı ve kötülük görürsünüz. Adalette sonlu tecelli ettiği içindir ki dünyada tam bir adalet sağlanamaz hiçbir zaman. Gerçek merhamet ve sonsuz merhamet cennette devamlı sürecektir. Sonsuz adalette ahirette olacaktır. Şimdi dünya cennet olaylarına itiraz etmeden önce şunu düşünün;bunları kabul etmelisiniz çünkü bir inancı eleştiriyorsunuz ve o inançta bu konuda bunu diyor.
 17. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Demokritos zaten genelde kafasındaki hikayeleri yazan bir tipti. Neredeyse çoğunlukla ondan bir sorunun cevabını alamayacağımı bilirdim. En fazla soruya cevap veren ; teflon ve sütlü kase olmuştur herhalde.
 18. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Anlamadınız herhalde şu an sonsuz yansıtmıyor o halde sonsuz değildir denemez. Sonsuz sıfatlara sahip olması gerektiği onun sonsuz olmasıyla alakalı zaten. Fakat ahiret sonsuz dünya sonludur.
 19. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Dediğiniz ortam var zaten sonsuz yansıdığı ortam: cennet.
 20. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Yani size göre tanrı varsa ölçüm olabilmeli. Tanrı evrenin içindeki madde gibi ise; maddeden farkı ne oluyor size göre?
 21. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Göstermek derken dolaylı göstermekte dahil mi? Örneğin; karanlık enerji bizzat gözlem yok ama ölçüm olarak karsimiza çıkıyor.
 22. akılsızşuursuzatom

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Neden belki belli amaçlarla belli etmiyor kendini bize.
 23. akılsızşuursuzatom

  Evren ve madde ezeli olabilir mi?

  Geçenlerde de sormuştum. Ahlakı evrimsel olarak aciklamaya çalıştınız ama soru şuydu; bizler ateist olarak bireysel ahlaka sahibiz her ne kadar toplumda yaşasakta birisi eğer x eylemini yaparsa onu Ahlakı açıdan suçlayamayız. Suçlarsak neye göre iyi neye göre kötü diye sorarlar bize. Ve bizimde nesnel dayanağımız olmadığı için. Nasıl bu iyidir kötüdür diyeceğiz size göre? Bir şeyin kötü olması birisine zarar vermekte şayet, zarar vermek neden kötüdür? Zarar vermek hayatta kalmasını engeller toplumu bitirir vs. Desek toplumun zarar görüp bitmesi neden kötüdür? Canlılık hayatta kalmak ve üremek
 24. akılsızşuursuzatom

  Evren ve madde ezeli olabilir mi?

  Sebep diye bir şey yoksa maddenin sebebi yoktur diyorum kısaca. Neden aramaktan bıkmadık mi artık diyorum kısaca. Bilinç dediğimiz şeyi uydurup her şeye yükleyelim bakalım öyle olsun. Doğayı kendi zihinimizdeki paradigma ile açıklamaktan ne zaman vazgeçeceğiz bilmiyorum. Dinler insanlara sen" sen boyle değerlisin sen erkeksin kılsın yünsün tüysün" dediği için her şeyi kendi beklediğimiz gibi olmalı diyoruz. İlginç bir kibir.
×
×
 • Yeni Oluştur...