Jump to content

EnverPasa

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  325
 • Katılım

 • Son ziyaret

EnverPasa kullanıcısının paylaşımları

 1. EnverPasa

  Tanrı, Tanrı olduğunu nasıl anladı?

  Diyelim ki bir büyük yaratıcı var, hepimizi o yaratti. Onu kim yarattı? Diyelim ki onu yaratanı da buldun, ya onun yaratanını kim yarattı? Bie yaraticiya inanmak, yaratıcı var mı sorununu erteliyor. Bu nedenle yaratıcı diye bie şey olna ihtimali bana göre yoktur. Selamlar.
 2. EnverPasa

  Kılıçdaroğlu ve Laikler

  Beyhude tartışmalar bir yana, bu ülkeyi kurtarmanın yolu tarihte gizli. Soru: “Neden altın madenleri, verimli toprakları, gümüş madenleri, petrol havzaları bulunan güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanlar fakir oluyor da, USA, Canada gibi toprakları verimsiz, yeraltı zenginlikleri kıyasla daha az ülkelerde yaşayanlar diğerlerine kıyasla refah içerisinde yaşıyorlar?”
 3. EnverPasa

  Tüp kuyruğu vs Hıyar kuyruğu

  Herkes bişiler yazmış. Seçim zamanı tv'ler kudurmuş belli ki. izlemeyin fazla şunu. bi yararı yok. hipnotize ediyor anca. Sizi bilgisizleştiriyor. Hurafelere, yalanlara inanmanızı sağlıyor. Yahu, Türkiye söz konusu olunca içten içe duygusalım ama şu görüntüleri izledikten sonra tatilde bile türkiyeye gelesim kalmadı.
 4. EnverPasa

  Kadınların attığı iftiralar

  "İsteyen istediği gibi giyinir" ??? Dikkatinizi çekerim, Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyorsunuz. insanlarıyla kanunlarıyla burada böyle özgürlükler bulunmuyor.
 5. EnverPasa

  Bir piyango biletinin düşündürdükleri

  Bilgisiz insanları düşünmeye sevkedersen müslüman olur. Ama temeli olan insanları müslüman yapmak istiyorsan önce kendinin bilgi sahibi olman gerekiyor. Felsefe yaparak zırvalamaktan öteye gidemezsin. Karl Popper'i oku, öyle gel.
 6. EnverPasa

  Kutsal Kitap Göndermek İmtihana Uygun mu?

  Peygamberler ortaya ellerinde kutsal kitaplarla çıkmamışlardır. İsa'nın ortaya çıkışını çok ilginç bulurum. O dönemde tam 300'den fazla Mesih, varisleri ile birlikte kutsal şehire gitmiş, ve çarmıha gerilerek öldürülmüştür. Bu olaylar yaşandıktan sonra kulaktan duyma bilgilerle kitaplar yazılmış, konu efsane haline gelmiştir.
 7. EnverPasa

  Evrenin Sonu!

  Yellowstone ve Napoli'deki süpervolkanlar olmasın bunlar ? Yellowstone'un komple dolduğunu anlatan bir makale okumuştum geçenlerde..
 8. EnverPasa

  Atatürk Hiç Saray Yaptırmadı Farkında mısınız

  Osmanlı devleti ağır bir sömürge devletidir. Bizim tarih kitaplarında anlatılanın aksine gittiği yerlerde yerel halkların kısa vadede olmasa da uzun vade de düşmanlıklarını kazanmıştır. Kuzey afrika, arabistan, suriye, ırak gibi yerlerde yaşayan yerel insanlarla samimi bir sohbet içerisine girerseniz kendilerinde derin bir türk düşmanlığı bulunduğunu anlarsınız. Bu düşmanlığın sebebi Osmanlı'nın kendilerinin gelişmesini engellediğinin farkına varmalarıdır. Osmanlı bu insanlarla iletişim kurup dostluklarını kuracak valiler göndermektense halkın dilini bilmeyen valiler ile bu eyaletleri yönetmeye çalışmıştır. Neticede insanların kızgınlıklarını kazanmıştır. Ancak zavallı türkler de anadoluda osmanlının bir sömürgesi olarak yıllarca zulüm görmüşler, eğitimsiz bırakılmışlar, ağır vergilere tabi tutulmuşlardır. Osmanlı denen yönetim ırksal Türk kimliğine bürünmek yerine dinsel kimliğe bürünmüş bir devlettir. Ancak anadoludan sağladığı iş gücünün coğrafi olarak yakın olması ve halkın müslüman olması, türklerin devlette etkin rol oynamasını sağlamış, ancak padişah asla bir türk olmamıştır. Osmanlı dilinin Türkçe ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Zaten kullanılan alfabe Türkçe ile uyumsuz olması nedeniyle aynı devirde yaşayan insanlar birbirlerinin yazdıklarını dahi anlamakta zorlanmışlardır. Bu devlet 2 büyük lider yetiştirmiştir. 1. Fatih Sultan Mehmet, 2. Mustafa Kemal Atatürk'tür. Fatih Sultan Mehmet'in notlarını inceleyen bir yazar, Fatih'in kendini Roma imparatorluğunun varisi olarak gördüğünü ifade eden yazılar yazdığını belirtmiştir. Bakınız Bizans döneminde istanbul sancağı, bayrağımızın dahi nereden alındığını açıklıyordur belki: Hepimiz müslüman bizans halkı olarak Türk kimliği ile yaşamaktayız (ateistler hariç ) Osmanlı sömürge devletinin ikinci yetiştirmiş olduğu lider, Mustafa Kemal Atatürk ömrünü Türkiye Cumhuriyetinin kurulması, geliştirilmesi için harcamış bir adamdır. Atatürk'ün hayatını anlamak isterseniz Armstrong'dan The Grey Wolf isimli romanı okumanızı tavsiye ederim. Sansürsüz bir şekilde Mustafa Kemal'in hayatını anlatmış olup, onu daha iyi anlamanızda faydalı olacaktır. Silah arkadaşlarından bir kaç tanesi mesela ismet inönü onun kadar vizyon sahibi olsaydı belki ülkemiz bu kadar zavallı bir toplum haline gelmeyecekti. Farkında olduğum şey, bu halk gelişmiş medeniyetler seviyesine gelip refah seviyesini yükseltmek amacı ile ilerlemektense; seçimini halkını sömüren Osmanlı devleti varyasyonunun ortaya çıkmasına izin vermiştir. Ve bunu bu halk zorbalıkla değil, çoğunluğun sesiyle yapmıştır. Bu nedenle bu halkın başına ne gelirse gelsin haketmektedir. 80 milyon insan 1 tane kendine vizyon sahibi, yapısal reformlarla kalkınma hareketi başlatacak bir lider çıkaramıyorsa bu kadar insan boşuna yaşamaktadır.
 9. EnverPasa

  Kuran`da sadece nefsi müdafaya izin vardır

  Sizin hacı hoca tayfalarini dansözlere benzetiyorum. Zaten dansözlük te Arap kültüründen çıkmış bir meslek. Yanlışım varsa düzeltin. Turkiyede ne kadar saçmalık varsa kökü bir şekilde Arap kültürüyle ilişkili. Nerede ne kadar uydurma dandik ayetiniz varsa "ya Allah bunu demek istemedi, şunu demek istedi" diye ortaya çıkıp Allahın avukatlığını yapıyor sizin dansözleriniz. Sen Allah mısın da ne demek istediğini biliyorsun? Belki de gerçekten müminleri bilerek yanlışa yönlendirdi de onları test ediyor?
 10. Yahu mümin, bir şey yazmışsın. Ama nereden öğrendin? Sen mi uydurdun? Kim söyledi? Bunu soruyorum. Ben buradaki her uydurduğunuz ifadeyi araştıracak değilim. Lütfen bir șeyler uydururken dahi kaynak gosterin. Örneğin "kaynak: g.tüm" gibi.
 11. Senden çıkanların bok olduğunu ima ettim. Sifonu cektim yani. Ama anlayamadın sanırım.
 12. Senin allahin amerikayi biliyor muydu??? ispat et, ayet söyle. Amerikaya peygamber gitmis mi hiç?
 13. Bana uyduruk kitaplar haricinde ademin geecekte var oldugunu gosterebilecek bir kaynak, ademin mezari esyalari falan gosterebilir misin? Ne zaman yasamis bu adem babamiz?
 14. EnverPasa

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Şöyle oluyor: Teist dinlerin uydurma olduğuna kanaat getiriyor. Kökünden bunu reddediyor. Ve başka arayışlara geçiyor. Yeteri kadar açık mı?
 15. EnverPasa

  En büyük sır henüz çözülmedi

  evcil hayvan besledin mi hiç? mesela bir kedi? Bir kuş? Bir köpek? Ya bir maymun?
 16. EnverPasa

  Yavrularını yiyen canlılar ve tasarım

  Bu sadece hayvanlara mahsus bir şey değil, insanlar da bir zamanlar yemiş. Bununla ilgili en önemli kanıt neandertallerin yani atalarımızın hayvanları yerken kullandığı kemikten eti sıyıran bıçakları kendi türünde de kullanmış olması. Yani bulunan Neanderthal kemiklerinde bıçak izleri bulunuyor. Bence sorunun cevabı da çok basit Vahşi bir ortam, açsın. Ya yiyeceksin, ya öleceksin. Hayatta kalma iç güdüsü yemeyi seçiyor. Modern insan vahşi hayatta çok zor şartlara düşse, midesi kaldırıyorsa yer.
 17. EnverPasa

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  Yani diyorsun ki, o 6 gün aslında 6 gün değil. Allah yalan söyledi diyorsun. Çarpılırsın. Hemen kelimei Şahadet getir, 3 kulallahu, 1 fatiha, 1de süpaneke tersten okunacak. Yoksa bakire huri vermeyebilirker öbür tarafta. Yani ben senin yazdıklarından şunu anlıyorum. "Allah sıçmış, ben de sıvıyorum."
 18. Dipnot: cahil kelimesi bilgisiz anlamında kullanılmıştır.
 19. İşte sorduğu sorulara cevap bulamayan cahiller bunu kısa yoldan Allah yaptı diyor. Siz benim verdiğim sorulara cevap verebilecek misiniz? Çünkü ben net cevap yazdım.
 20. EnverPasa

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  Benden bahsediyorsan nüfuzu olan birisi olduğum için "ben inanmıyorum" deyince kimse silah çıkartmıyor. Kaba kuvvet görmüyorum. Zulüm görmüyorum. Bak kitabın bir kez daha uydurma olduğu aydınlandı. Sen anlamak istemiyorsun, Bu dünya 4,5 milyar yıl önce de dönüyordu. İlk 1 milyar yıl hiç bir şey yoktu.sonra bakteriler ortaya çıktı. Sonra balıklar, amfibiler, dinazorlar, memeliler, sürüngenler, kuşlar, zilyon tane ara türler..... Hani 6 gündü? Doğrusu 4,5 milyar! Uydurma kitabın yalansa neden inanaym?sen söyle. Senin kitabın tehdit eder, ölüm saçar. Yahu köleliği doğrulayan din nasıl oluyor da hak dini oluyor? Mekke denen uydurma şehrin aslında Petra olduğu ortaya çıktı. Hadi bakalım. Bunu da açıkla? Neden müslümanlığın ilk camileri petrayı gösteriyor?
 21. EnverPasa

  Ingilterede bulunan 1370 yillik kuran

  Müslümanlığa göre daha yeni olan daha doğrudur. Batıya ve bilime göre daha eski olan daha doğrudur.
 22. EnverPasa

  Kuranda Çocuk Hakları Niye Yok?

  Yahu bu da soru mu? Köleliği onaylayan kitapta yani yetişkin bir bireyin haklarını tam vermeyen bir kitapta nasıl olur da çocuk hakları tam olur? Buradan yenilikçi Müslüman alimlerine sesleniyorum. Şu kitabı update edin. Çok fazla bug var. Birisi artık şu Allaha ya da Muhammede uzak bağlantı yapıp arasın konuşsun. Ohaaaa aklıma bişi geldi. Şimdi sakal bıraksam, hacı hoca kılığına girsem, cami cami dolaşsam Allah ile bağlantı kurmak için uydu göndereceğiz para topluyoruz desem 2. Tosuncuk olurum heralde.
 23. Dolaylı kanıt diye bir şey yok.körü körüne inanmam ben. Size bir şey sorayım, Allah denen tanrı ilk defa ne zaman çıktı? Muhammed ten önce Allah a tapıldığını biliyor muydunuz? Peki ya Allah ın kardeşleri olduğunu? Yani sizin o inancınız uydurma bir inancın varyasyonu.
×
×
 • Yeni Oluştur...