Jump to content

John_Ahmet

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  989
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

John_Ahmet Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Eskişehir

Güncel Profil Ziyaretleri

1.313 profil görüntüleme
 1. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Hayır benim savım bundan daha farklı. Şöyle ki bir sarkaca h kadar potansiyel kazandırdığında öyle bir two stage mechanical sarkaç oluşturulabiliyor ki bu sarkacın her turda sürtünme kuvvetleri kadar enerji kaybına karşılık daha fazla enerji hasadı yapılabiliyor.Bu merkezkaç kuvvetleri mgh dan daha fazla enerji oluşturuyor demek değil, daha farklı. Dolayısıyla sarkaca bu enerji kayıpları ilave edilerek karşılığında bundan daha fazlasının hasadı yapılabiliyor. Üstelik salınan sarkaca hiç dokunmadan. Ayrıca bu sav yalnızca bana ait değil! İspat çabasına girsem ve bunu fiziksel olarak ifade edip netleştirsem dolu dou 7-8 ileti daha yazmam gerekir ve zaten hiç anlama çabasında bulunmadan hemen silerler.
 2. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  @DreiMalAli ve @mirasyedi İki sayfadır tartıştığını konuyu netleştirmek için açısal hızı hesaplayan bir formül yazdım. Daha doğrusu bir kaç fonksiyon yazdım. amplitude => sarkacın toplam salınım genliği, derece olarak angle => sarkacın dikey eksenle yaptığı açı, bu açı amplitude değerinin yarısından fazla olamaz, yine derece olarak. Fonksiyonda ikinci satırdaki değerleri değiştirerek test edebilirsiniz. console.log(getAngularVelocity(1, 270, 0) + ' radyan/saniye'); yazdığımızda dönen değerinin console.log(getAngularVelocity(1, 360, 0) + ' radyan/saniye'); yazdığımızda dönen değerden büyük olması dikkat çekici fakat bu doğrudur. angle değerindeki 0 en aşağıdaki noktayı temsil ediyor. Buradan kodu test edebilirsiniz. https://repl.it/@aarican/AngularVelocity
 3. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Aslında iddialarımın ve savlarımın ne kadar bilimsel değer taşıdığını ifade etme ve gösterebilme özgürlüğüm olsa durumun hiç de böyle olmadığını göstermek istiyorum. Dolayısıyla bunların taşıdığı bilimsel değer anlaşılırsa ne denli önemli ve ilginç fiziksel sorulara gebe olduğunu da söylemem gerek. Önyargılarınızın esiri olmayın. Açın termodinamik kitaplarını karıştırın demek, açın Kur'an'dan iki satır sure ezberleyin demekle aynı değeri taşıyor. Nedenleri anlamak ve bazen karşı görüşlerin de bilimsel değer taşıdığını deneyimlemek ayrı bir gurur kaynağı olacak.
 4. John_Ahmet

  Kendi özdevinim tasarımım!

  Elbette manyetik yatak kullanacağız. Orada kastedilen iç sarkacın sürtünme kuvvetlerine karşılık dış daireden aldığın osilasyonun enerjisini kıyaslayabilmen. Çünkü salınımın devamı için sürtünme kuvvetleri kadar enerji lave edersen sarkaç durmadan salınır ve o dıştaki enerjinin büyük bir bölümünü fazla olacaktır. Buraya dikkat et. Bu hesaplar hatalı, başkalarının yaptığı hesabı bırak ve kendin hesapla, ayrıca 360 derece tur çok verimli değil ve sarkacı bir daire olarak düşünmen daha az enerjili olduğunu hayal etmen demek bu yanıltıcı şekiller seni taraflı düşünmeye ve yanlış bir yöne sürüklüyor. Benim tanımladığım sarkaçları referans alıp düşün. 1. Sağ taraftaki sarkacı en fazla 180 derecelik bir salınımda düşün 2. Böyle olunca merkezcil kuvvet ağırlığın 4 katına kadar büyüyor. Ağırlığın ve merkezcil kuvvetlerinin dik bileşenleri senin sandığından fazla kuvvet uyguluyorlar. Çünkü ikisi de aynı yönde 3. İç sarkaç bir defa salınırken dıştaki sarkaç iki defa salınıyor. Bu da dış sarkacın frekansını ikiyle çarpman demek. İki katı enerji 4. Sol taraftaki kütleye uygulanan kuvvetler sandığından çok daha fazla dolayısıyla bu kütlenin kazandığı potansiyelden çok daha fazla enerji eldesi var. 5. Hasat esnasında iç sarkaca ilk turda kaybettiği potansiyel ilave ediliyor. Bu input olsun. Sol taraftaki sarkacın senin input enerjine göre çok daha fazla iş yaptığını anlamıyor musun? Üstelik sarkacın her salınımına karşılık iki defa salınıyor. Taraflı düşündüğün için yanlış bir izlenim ediniyorsun. Hesap yaparak bu iddiaların temelini anlamaya çalış.
 5. John_Ahmet

  Kendi özdevinim tasarımım!

  Bu açın Kur'an'ın arapçasını iki sure ezberleyin demekle hemen hemen aynı şey. Bu iddianın nedenlerini anlamak için daha fazla çaba gerek yoksa biad etmekten bir farkı kalmaz. @mirasyedi son video için ne diyorsun? Gerçekte bu çapta, bobinlerin ortasında ferromanyetik içermeyen ya da az içeren 360 derece özel bir jenarötörün miline de kurulabilir. Ne diyorsun ümit var mı?
 6. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Sayfa numarası atabilir misin? Eğer bana tavsiye ettiğin kitapsa bende var. Bir bakayım.
 7. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Benim çok daha güzel bir sorum var. Elinizde 1'er litre 20 ve 60 derecede su olsun. Hiç bir enerji kaynağı kullanmadan bu 1'er litre suyun ikisinin de sıcaklığını artırmanız mümkün müdür? Oda sıcaklığı 20 derece olsun. Q1 = m * c * ΔT = 1000 * 4,187 * 0 = 0 Joule Q2 = m * c * ΔT = 1000 *4,187 * 40 = 167.480 Joule Toplam enerji 167.480 Joule. Şimdi hiç enerji kaynağı kullanmadan bu suların sıcaklıklarını artırmayı deneyin. Yapabilir misiniz? Ben bir yol biliyorum. Hesaplarını ve formüllerini öğrenip hesaplarsanız mutlaka sizler de anlayacaksınız. 9 Adet peltier kullanıp iki ayrı alüminyum kabın ortalarına koyup içerisinde bekletirken sıcak kabı peltierlerden aldığınız elektriği kullanarak indüksiyon ısıtıcıyla biraz daha ısıtabilirsiniz. Bunu yaparken 20 C'de olan su da ısınacaktır. Yaklaşık 10 gün içerisinde bu deneyi gerçekleştireceğim. Sıcak su 80 C'ye gelene kadar oda sıcaklığındaki su ise 35 C civarına yükselecektir. Deneyi yaptıktan sonra hesapları içeren bu ilginç fizik deneyini sizlerle paylaşacağım.
 8. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  A açısı doksandan büyükse cos(A) yerine (1 + cos(A-90)) şeklinde düzenleme yapman lazım. Bu ayrıntıyı vermeyi ihmal ettim kusura bakmayın.
 9. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Buldum. a0 => sarkacın salınım yaptığı açı A => her hangi bir andaki sarkaç kolunun dikey eksenle yaptığı açı dolayısıyla 2A <= a0 olmak koşulu ile ki zaten sarkaçlar genliği artmadığı sürece bu koşulu sağlar. ω = 2 * pi * (1 / 2*pi*sqrt(l/g)*(1/M[1 , cos(a0)/2])) * cos(A) @mirasyedi Bunu sadeleştirmen mümkün mü?
 10. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Bu formülün daha sadeleştirimiş bir hali ω=2πf ve f = 1 / t ω = 2 * pi * (1 / 2*pi*sqrt(l/g)*(1/M[1 , Cos(a0)/2])) oluyor. Bunu daha da sadeleştirmek mümkün mü? Ayrıca herhangi bir andaki A ile a0 birbirlerinden farklı değişkenler bu iki değişkeni uyarladığımızda toplam 2 * a0 açısıyla salınan bir sarkacın dikey eksene göre A açısındaki açısal hızını hesaplamak için formül çok karışık değildir diye tahmin ediyorum. ifadelerinden yola çıkarak en doğru açısal hız formulünü herhangi bir A açısı için nasıl yazarız? Zaten doğru olan Açı yerine Pi'nin çarpanlarını değiştirmek olacaktır. Bunu doğru şekilde kavrayamadım.
 11. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Benim bildiğim 180 derece aralıktaki salınım için formül bu; ω = 2 / sqrt(r/g) * cos(A) Düzeltmelerle belki farklı bir noktaya gelebilir. A sarkacın kolunun dikey eksenle yaptığı açıdır.
 12. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Çizgisel ve dolayısıyla açısal hız sabit olmadığından periyot ve frekans ve açısal hızı hesaplamak kolay değildir. Zaten örnekte sarkaç kolunun yere dik olduğundaki merkezcil kuvvetini hesapladım. Aslında merkezcil kuvvetin ağırlık kuvvetine oranı buradaki düzeltilmiş hesaba göre 4 kattan da büyük olmalıdır. İlginçtir burada iş yapmadığını yapamayacağını söylediğiniz kuvvetler iş başındadır. Fmerkezcil > 4 * Fağırlık İşte bu merkezcil kuvvetlere yani ağırlık ve merkezcil kuvvetlerin dik bileşenlerine iş yaptırmanın bir yolu Milkovic sarkacı kullanmaktır. Gerçekte bu sarkaçta boşta salınımda olan sarkacın sürtünmeler nedeniyle ilk turda kaybettiği potansiyeli geri verirseniz bu verdiğiniz miktarın daha fazlasını diğer sarkaçtan alabilirsiniz. Aranızda bunun hesabını yapabilecek biri var mı? Bunu sürekli yaparsanız t süre sonra sarkaca kazandırılan ilk potansiyelden de fazla birikmiş enerjiniz olur. En verimli Milkovic sarkacında ağırlıkları eşit aldığınızda kuvvet kollarının oranı 3,5 kat olan varyasyonuymuş. Şu yazıda hesap yapılmaya çalışılıyor fakat kazanç olmadığının söylenmesi güdük zekalarından dolayıdır. Sorarsanız nedenlerini anlatırım. http://www.pendulum-lever.com/docs/Jovan_Marjanovic_Recommendations_for_Construction_and_Efficiency_Measuring.pdf
 13. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  Kimse cevap vermedi o halde ben cevaplayayım. Açısal hız formülünün frekans ile bağıntısı şu şekildedir. ω=2πf Dolayısıyla periyot t = 2π * sqrt(r / g) olduğundan ve 180 derecelik açı için periyot t = π * sqrt(r / g) ' dir. Dolayısıyla frekans f = 1 / t olduğundan. ω = 2π / (π * sqrt(r / g)) ω = 2 / sqrt(r / g) ω = 2 / sqrt(1 / 9,81) ω = 6,264183905346329‬ radyan /saniye'dir. Dolayısıyla Fmerkezkaç = m * ω2 * r Fmerkezkaç = 1 * (6,264183905346329)2 * 1 Fmerkezkaç = 39,23999999999999 Newton'dur. Dolayısıyla açı 180 derece olduğunda Fmerkezkaç / Fağırlık = 4'tür. 39,23999999999999 / 9,81 = 4 Düşünebiliyormusunuz? Kütleçekiminin oluşturduğu merkezkaç kuvvetleri kütleçekiminden daha büyük olabiliyor. Çok ilginç değil mi? Gerçi siz buna çoğunlukla merkezcil kuvvet diyorsunuz bence fark etmez. Ben genel düşünüyorum. İşte bu fazla kuvvet ile nasıl enerji hasadı yapılabileceğini size bırakıyorum. Merkezkaç ve ağırlık kuvvetlerinin aynı yönlerde oluşu sizi hayal kırıklığına uğratmasın belki bir yolunu bulursunuz. Bana sormayın çünkü bu başlığın konusundan daha ilginç olduğundan ve burada bahsedersem hainler hemen daha önce yaptıkları gibi silerler.
 14. John_Ahmet

  İlginç Fizik Soruları

  @mirasyedi Ayrıca sarkaçları düşündüğünde oluşan merkezkaç kuvvetlerinin ağırlık kuvvetlerinden daha büyük olabileceğini anlayıp bununla enerji hasadı yapılabileceğini hiç düşündün mü? Örneğin şu sarkacı düşün. Ağırlık 1 kg, sarkaç uzunluğu da 1 metre olsun. Sarkaç en aşağı noktaya, yere en yakın olduğu noktaya geldiğinde merkezkaç kuvveti kaç olur? Kazandırılan potansiyeli dikey eksenden (+-60 derece) olduğunu varsay, yeterli gelmezse arttır. Fağırlık = m.g = 9,81 * 1 = 9,81 Newton Fmerkezkaç = m.w2.r = ?? w => açısal hız Burada yarıçap ve kütle bellidir. Yukarıdaki ölçü ile bu potansiyeldeki bir sarkacın en aşağı noktadaki açısal hızı nasıl hesaplanır ve dolayısıyla ağırlık ve oluşan merkezkaç kuvvetlerini kıyasladığımızda merkezkaç kuvvetlerinin daha büyük olması mümkün müdür? Soruyu herkese soruyorum.
 15. John_Ahmet

  KÜRT TARİHİ

  Aslında söz konusu Kürtler ve ilkellik değil, konuya tek boyutlu bakmak çoğu zaman yanıltır. Aslolan kültürel diyalektiktir ve tüm ilişkilerimizin temelini oluşturur. Bu anlamdaki farklılıklarımız özellikle ikili ilişkileri fazlasıyla etkiler ve yabancılaşma hissederek taraflar birbirlerinden uzaklaşırlar ve iletişim kurmak zorundaysalar da kesinlikle büyük anlaşmazlıklar çıkar. Dolayısıyla değer yargılarının farklı oluşu da anlaşmazlıkları çok fazla büyütebilir. Dolayısıyla liderlerimiz bu bilinen durumlara siyaset sosu katmayı da ihmal etmezler. Pozitif yaklaşımda bulunanları meclisin dışında tutuyorum. (RTE)
×
×
 • Yeni Oluştur...