Jump to content

Duru akıl

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  84
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Duru akıl Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Tuttum bu bakış açısını , tek kelimeyle muhteşem .
 2. Duru akıl

  Nisa-34 dövün diyorsa bir sonraki ayet neyin nesi?

  He kardeş he öyle bişey
 3. Duru akıl

  Peygamberin evliliklerini yeniden okuyalım

  Şahsi kanaatim o ki , gayet yerinde , bilgilendirici bir paylaşım olmuş hakkını vermek gerek teşekkürler değerli paylaşımınız için , sadece sonda yazdığınız alıntının konuyla ilgisi nedir onu kısaca izah eder misiniz Hasan Bey , hani şu bilim adamı ve düşen bebekten söz eden kısım ?
 4. Duru akıl

  Peygamberin evliliklerini yeniden okuyalım

  Hay hay , efendim şimdi şöyle arzedeyim ;birincisi burada söz konusu ihtilam ve nikah arasında eş anlamlılık teorisini ortaya atma gerekçeniz nedir, , çünkü ihtilam olmak ilk deneyim bağlamında kişinin dini açıdan mükellef sayılması anlamına geldiği(buluğa ermek) oldukça meşhurdur . Bir diğer konu da'' Rüşd ''kavramı evlenme salahiyeti değil de maddi yükümlülükleri çekip çevirebilecek bir zihinsel donanıma sahip olma yeterliliğini çağrıştırıyor (siyak-sibak meselesini de göz önünde bulundurur isek) çünkü bu kavram da hukuk terimleri arasında sıklıkla geçen bir kavramdır , teşekkür ederim .
 5. Duru akıl

  Peygamberin evliliklerini yeniden okuyalım

  Hasan Bey , iletişim kurma konusunda ki başarılı üslübunuzu ve insani yönünüzü takdir etsem de , kutsal metinleri anlam yönünden çarpıtmak ve akla zarar tevil ve yorumlarınızı eleştirmeden geçemeyeceğim , çünkü bu derece tevile , yoruma izin verildikten sonra misal '' Bugün sıcak bir gün ''' gibi basit bir cümle kurulduğunda bile ''sıcak '' aslında şu manaya geliyor olabilir , bugün diye belli bir günün cümle başına konulmuş olması anlamını henüz bilmediğimiz belli bir vakte işaret ediyor olabilir vs.. vs...…….. böylesi türden cambazlıklarla! buna olağanüstü anlamlar yüklenebilir bundan kolay ne var ki yani , bu sizin yaptığınız iş mi şimdi elinizi vicdanınıza koyun, Eğer yorumlamalarınızda sınırları belirgin ve net bir ölçü mekanizması belirlerseniz bu çok daha muteber olur kanaatindeyim saygılar selamlar ..
 6. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Şimdi şöyle bişey var tonton biraderim , ahkam kesmek ne demektir önce onu araştır kimseye öyle bişey yaptığım yok zaten bana göre de değil öyle şeyler maksat konuşmak muhabbet etmek (can sıkıntısı işte malum)
 7. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Burda inkar edilcek bişey var mı ki , örneğin ingilterede yaşıyor olsaydın Hristiyanlık propagandası , hindistanda hinduist , japonyada budist ya da şintoist propagandaya maruz kalmayacağını mı sanıyorsun?
 8. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Saldırmadan, sakince , güzellikle iletişim kurmayı beceremiyor musun güzel insan?
 9. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Revani gibi adamsın ah biraz da şu kıvırman olmasa ..
 10. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Şeker kardeşim , meşhur bir söz vardır ''bir şey çok şey söylüyorsa aslında hiç bir şey söylemiyordur ''. Şimdi şu melekut kelimesinin anlamını (sayet kendin biliyor isen) söyler misin bi zahmet ?Elini vicdanına koy anlamını kendin bilmediğin bir şeyi , bilgiçlik yapar gibi niçin dile getiriyosun , falan yerde şu anlama filan yerde bu anlama geliyor diye değil , kendin bu ifadeden ne anlıyorsun işte bize onu söyleyebilirsin .
 11. Syn Kavak, tırsmış gibi bir haliniz var ses soluk çıkmıyor hani o yüzden
 12. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Kardeş bu şekilde dini savunmuş mu oldun şimdi? o sakal ve bıyıklar (yani kıllar) boşuna yaratılmadı demişsin fıtrattan söz etmişsin , madem öyle erkek üreme organında sünnet edilen kısım boşuna mı yaratıldı da o yüzden kesiliyor , işine gelince fıtrat işine gelince sağlık , hijyen şu bu mu?ha bir de şu var kadınlar fıtrat gereği erkeği öyle severmiş ya öyle diyon hani , ispatlayabilir misin , hangi kadınlar öyle seviyormuş, bununla ilgili bi gözlem sonucu istatistiğe mi ulaştın?
 13. Duru akıl

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Seviyenin dibe vurduğu bir an skandal yani kepazelik
 14. Duru akıl

  Allah:İnsan çok cahil ve zalimdir.

  Kardeş diğer konular pek ilgimi çekmese bile sadece şunu bir de sana sormak istiyorum , '' O ki gökten yıldırımlar gönderir de onunla dilediğini çarpar '' Bu ayeti sen nasıl anlıyorsun veya nasıl anlaşılırsa doğru anlaşılmış olur sence ?
 15. Ucuz denirken yanlış anlaşılmasın lütfen , ucuz ya da pahalı ! sonuçta , sadece , kişiye kendini daha iyi hissettiren mecazi bir telkin olmadığını ispat edebilirsin kanaatindeyim , ne dersin???
×
×
 • Yeni Oluştur...