Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  417
 • Katılım

 • Son ziyaret

Nuri Kara kullanıcısının paylaşımları

 1. Nuri Kara

  ALLAHIN BİTKİLERDEN NE ALIP VEREMEYECEGİ VAR

  Odamdaki bitki çok mutsuz, sulamadımda. Hani hayvanlarla empatiyi bir yere kadar anlarım ama bitkiyle empati kurmak, vauv. Bitkiyi kendiniz gibimi zannediyorsunuz? Yakında bitkileri suçlamaya başlarsınız, neden oraya kök saldı diye. Bitki üzülmüyorsa sulamamışım onane. Durun tek tek yapraklarını yolayım, vahşi Allah izin verdi, işkence edecem. Uzun lafın kısası bitki bu, ot yani, ot gibi yaşar.
 2. Cehenneme girmek o kadar kolay değil, en azından kimse bunu söylemez. Ancak ot olanlar bunu eleştirmez, vahşiliği. Aklı olan herkes cehennemlik değil. Ne alaka? Şu alaka, önem vermeyin dünya hayatına deyip duruyor. Önemsiz dediğini eleştiriyorsun.
 3. İslam ahiret ahiret diye o kadar çabalıyor? Dünya oyun ve eğlenceden ibaret diyor. Buda çıkmış yaşamı yüceltir diyor. Hangisini.
 4. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Birisi birşey yaptığında onu toplumuna göre yapar, toplum ne derse o olur. Yav he he. Bazıları çevresine rağmen ateist olur, kafan aldımı?
 5. Nuri Kara

  Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

  İnanmayanlar yaratıcı olsaydı dendiğinde hep kötülükleri görüyorlar, inananlar ise sadece iyilikleri görüp, kötülükleride görmezden geliyorlar. Olduğu gibi görseydik yani hem iyi yönleri hem kötü yönleri nasıl gözükürdü. Bu insanmıki iyi yönleride kötü yönleride olacak? Tutarsız olurdu. Bu tutarsızlığı bir kenara bırakırsak, kimse tanrıya kötü diyemez. Sonuçta verende o alanda o. Bunu senden o aldı, ama o vermişti. Yalanın icadı diye bir filmde: tanrı iyi ama aynı zamanda biraz piçte. Bence bu tutarsızlıktan varılabilecek sonuç tanrının kötü olduğu değil, olmadığıdır. Bence bu dünyada yaptıklarını aklamak saçmalık. Gerçekten piç yani. Ancak ahiret inancı bu dünyayı oyun ve eğlenceden ibaret gösteriyor. Tabiiki sikerler böyle oyunu. Böyle eğlenceyi ise çok fena sikerler, acılarım ve acılarınız hiç eğlenceli değil. Yinede ahiretde yapacağını söylediklerini göz ardı ederek tanrıyı değerlendirmek, eksik olur.
 6. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Öyleyse oğluna karşı bencil değil. Bencil biri başkasına gösteriş olsun diye fedakarlıkta bulunduğunda bunu kendisi için yapmıştır. Yoğun duygu duyamaz, zira böyle bir yönelimi yok. Tutarsızlık yok yani. Ben diyorum sonsuz hayatta acı çekecek sen ise 60 yılı nasıl yorumluyon diye soruyorsun? Dünyada yaşananlar bir hiç filan değil, geçici olan var kalıcı olan var. Bencil biri sonsuza kadar bencil, dünya bunu tescil ediyor. Zaten şöyle birşey mümkün olmazdı. Bir insana kendini anlatamazsın, kendi yapıp görmeli. Etrafta ben iyimişim ben kötümüşüm diyemi gezecekti insanlar. Yinede sonsuz acıya mahkum eden bir tanrı için iyi denilebilirmi sorusu var. Seviyesine göre değişir, en mutlu insanın bile acıları var. Demek istediğim çok fazla kahrolacak kadar bir acıyla karşılaşacaklarını sanmıyorum. Bu vahşilik olurdu. Hayvanlar ölmek istemiyorlarda ölümü fark etmiyorlar. Ölümü düşünüp üzüldüklerinimi düşünüyorsun? Hayvanlar için bir ihtiyaç değil. İhtiyaç bir delil olabilir. İnsan mümkün olmayan birşeyi isteyemez. Hayalin gerçekleşmesi sonsuz bilgi hep mümkün şeyler. Yeterince düşünen birisi için ölümden sonra bir dirilişin olması gerekliliktir.
 7. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Bencil biri fedakarlıkta blunabilirmi? Nasıl. Birazda sen cevapla. İyi olmayanlar iyi olmadıkları için acı çekecekler. Bu kadar yani. Yerken içerken acı çekecekler. Haklısın, bende beklemiyorum. Ama bu bir ihtiyaç olmadığını göstermez. Ölümden sonra dirilmek bir ihtiyaçtır. Çünkü mesele sadece yaşamını sürdürmek değil, yeyip içmek yeterli olmazdı. Bu hayat da yeterli değil. Bu ihtiyaç bir delil. Madem ihtiyacım var, ahiretde var. Bu yüzden inanıyorum.
 8. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Bencil biri neden büyük fedakarlıklarda bulunsun. Çıkartırım yani. Neden? Kötüler için sonsuz mutluluk? İyi olmadıkları için acı çekeceklerine inanıyorken, böyle bir iddiam yok. Türünü devam ettirmesi için geliştirdiği akıl kendisine ihanet etmiş. Akıl=seçim=mutluluk. Böyle bir ihtiyaç duymamak değilde kabullenmektir seninki. Kendin dedin, yok olmayı istemem diye.
 9. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Olmam. Şirkte değildir. Senin akıl yürütmen iyimiş. Böyleyse böyledir.
 10. Nuri Kara

  Videodaki ateist kadar inatçısı burada yoktur herhalde

  Terside var bunun onun cevaplarından buradakiler tatmin olmuyor, demekki oda cevap veremiyor, mighty one, videodaki adam...
 11. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  İradesinden isteyerek vazgeçmiştir. 3. seçenekte insanın suçu olurdu. Realitede grilik yok, siyah beyaz, iyi var kötü var. Çok zor değil yani bencilmi değilmi, grilik yok, ya bencildir, ya değildir. İnsan tutarsız bir varlık değil, bir yerde onun için birşeyi isteyip, başka bir yerde tersini yapamaz. Mümkün değil, insan olmazdı. Cehennem iyi bir yer olsa bile cehenneme çevirenler olabilir. Ancak ahirette ölüm yokken, yokluk yokken nasıl yapabilirlerki? Bence kötüler iyi olmadıklarından pişman olacaklar, bu acı cehennemdir. Bence yani. Dünyada sadece acı olsaydı türünü devam ettirmek için yaşamazdı kimse. İnsanlar mutlu olmak için yaşıyorlar, evrim iyi hoşta bu kadar değil. Akıl böyle işte. Evrim aklı vermeden düşüncekti. Ahiret inancı kesinlikle bu yüzden doğabilirdi. Bende bu yüzden inanıyorum zaten. İhtiyacımı görmezden gelmiyorum.
 12. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Sen ölmeyi yok olmayı istiyorsan, sonsuzluk sadece bir üzüntü kaynağı olacaksa, boşver. Sıkılırsın sen orada. En iyisi yok olmak. Ben iyilerin kötülerden ayrılacağına inanıyorum, ama bu ayrılık kötüleri yakmaya yollamak değil, en basitinden iki dünyanın biri kötülere biri iyilere. Zaten bu dünyada bile herkes iyi olsaydı herşey muazzam derecede kolaylaşırdı. Sana en başta versin sonsuz mutluluğu, ben böyle iyiyim. Pardon birşey bilmeyenlere sormuyormuş, orada sana anlatırdım şöyle acı böyle acı, ne kadar güzel acı yok burada. Sende vav diyip hemen anlardın. Tartışmaya gerek yok ya, beni anlaman yeterli, bende seni anlasam yeterli. Kimseyi inan inan diye zorlayacak değilim, ben böyle inanıyorum, sende öyle.
 13. Nuri Kara

  Sünnilik Dini ve Kur'an'daki Din

  Gerçek, oo ben yanılmışım.
 14. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  İki haftada bir en sevdiğin yemeği yemekten sıkılıyormusun? Bir seçime mahkum olmak filan yok, ben iyi olmaktan sıkılıp kötü biri olmaya karar verdim, bumu yani? Artık sevdiğim insanlara acı çektireceğim, mutlu olmaları sıktı, artık mutlu olmayı istemiyorum sıkıldım. Ahirette özgür irade var, ama herşey oturmuş. Acı bir insanın öğrenmesi için zorunlu değildir, o şeyi öğrenmesi için zorunludur. Hmm, yalnızlığı öğrenmeliyim, yalnız kalmadan.
 15. Nuri Kara

  Sünnilik Dini ve Kur'an'daki Din

  Gerçek Kuran Allah'ın yaratmasıyla çelişmeyen hali. Mesela şefaati savunanlara hayır bu adil değil dersen, gerçek Kuranı anlamaya başlarsın.
 16. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  İsmine mi takıldın yani, benim bildiğim insanlar yaratıcıyı Allah diyede adlandırıyorlar. Hangi tanrıyı önüme getirip duracan? Konuşacaksan yarattıkları yani ben öyle inandığım için yaptıkları üzerinden konuş, başkalarının veya kendinin anlamlar yüklediği tanrı üzerinden değil. Bir kere insanın karşısına birşey yüzkerede çıksa insan ilk seçimini uygular, birşeyler değişmediği sürece bu böyle. Amacının öğretmek ve seçim yaptırmak olduğunu söylüyorum, birinci soruya cevabım bu kadar. Gereken herşeyi yani acıyla ilgili kısmı bu dünyada öğretir, öğrendiğimiz için ot gibi olmayız, ikinci sorunun cevabıda bu.
 17. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Acılar çeşit çeşit ve sınırlı. Eğer amacı öğretmek ve seçim yaptırmak ise neden aynı acıyı iki kere tattırsın, bir kere yeterli olur. Sonsuz mutluluk gayet mantıklı. Aynı mutluluğu yüz kere tatmak iyidir. Sonsuz acı hakkında birşey diyemem ama sonsuza kadar cayır cayır yakma işi saçmalık, safsata.
 18. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Abuzerettat benim tanrım zaten. Savunulcak birşey yok. Ha Allah demişiz ha Abuzerettat isim farketmez konuştuğum tanrı bir yaratıcı, bitti gitti. İslam üzerinden konuşmuyorum, koca kitabı iki sayfada anlatamam. Bu yüzden cevap vermedim. Ben ikisini aynı kabül ediyorum, eğer ahiret inancım olmasaydı sizin yanınızda yer alırdım. Bu ikisi ayrılmaz bir bütün. Eğer sen diyorsan ben ahiret inancını kaale almadan tartışırım, konuşmaya gerek yok.
 19. Tam beni anlatmışsın. Bazı kelimeleri öyle anlamlandırıyorumki şaşarsın. Yalnız bir fark var kafama göre çevirmiyorum, bir gün bu böyle deyipde ertesi gün hayır böyle değil demem. Kalıplara inananlar: birbirlerinin kopyalarıdırlar. Genelde düşünmeyi pek sevmezler, biri söyler onlarda kabül eder.
 20. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Madem ahiret inancını anladığını söylüyorsun, 60 yıl acıdan sonra sonsuz mutluluğa kavuşan biri acı çektiklerinden hayıflanır mı?
 21. Nuri Kara

  Sünnilik Dini ve Kur'an'daki Din

  Kurandaki din Muhammed'e inanmayan cehennemliktir. Gerçek Kurandaki din iyiler cehennemlik değildir. @KuranMumini2698
 22. Nuri Kara

  Gerçek Kâfirler

  Ben böyle birşeyi savunmuyorum. Haklısın gerçekçi bulmayıp inanmayanlar olabilir. Bir kısmı değil ama. Bazıları gerçekçiliğini değil saçmalığını sorguluyor. Bu din aklı köreltiyor deyipde bırakıyor. Böyle olmasa bile eğer dine böyle bakmasalardı, bakmasaydın dini bu kadar eleştirmez uyum sağlardınız. Tartışmalar şiddetlenmezdi.
 23. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Kolu kopan adamın kolu yeniden çıkmasa bile bunu kabüllenebilir. Eğer kanadımız veya başka bir uzuvumuz olsaydı ve kopsaydı bunuda kabüllenmemiz gerekirdi. Kabüllenince şuan nasıl kanadım yok diye üzülmüyorsan oda artık kolu olmadığından üzülmeyebilir. Kesinlik yok ama, ben sadece mümkün diyorum. Yoksa ömür boyu belki acısı azalsada acı çeker, buda mümkün. Kendi acımdan konuşayım o zaman, üstü kapalı bir şekilde. İntiharı düşündüm ben, sebebi artık acı çekmemekti. Hala daha tam toparlayamadım kendimi. Ahirete inandığımdan tolere ediyorum. Acı nedir bilmeden atıp tutmuyorum yani. Siz ateistlerin anlamadığı ahiret inancının birçok şeyi tolere edebileceği.
 24. Üçe ayırmışsında neyi anlatıyoki bu? İkiye ayırmalıydın, Allah var diyenler, Allah yok diyenler. Ortak nokta bu sadece. Ateistler birbiriyle tartışabilir, müslümanlar zaten apayrı bir dünya. Ben kalıplara pek inanmıyorum. Yani ben Allah'a inanıyorum diye beni tanımışmı oldun, sen ateistsin diye ben seni tanımış olmadım.
×
×
 • Yeni Oluştur...