Jump to content

tolg

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  81
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

tolg Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

116 profil görüntüleme
 1. akabe körfezinde fiziksel delil var deniliyor,bahsedilen yer ile Nil deltası arası 300 km o da kuş bakışı. ayete göre 1 gece yürüdüler çoluk çocuk genç yaşlı 1 gecede bu mesafeyi nasıl aldılar? kızıldenizcilerin bunu da açıklaması gerekir.
 2. Musa'nın asası demek 1)evet adamın elinde hakikaten bir asa var 2) Musa'nın tecrübesi ,bilgi birikimi demek. Kuranda mucize kavramı diye araştırırsanız Hakkı Yılmaz anlatıyor. keramet asada ise....firavunu haklarken asayı kaç kere vuruyor? Kuranda bu konuyla ilgili sadece 1 kez emir var.kızıldenizcilerin bunu da açıklaması gerekir.onlara göre önce açılıyor israiloğulları geçiyor sonra kapanıyor.2. emir olmadığına göre sular kendi kendine mi kapandı?sular kendi kendine kapanıyorsa başta Musa'ya ne gerek var?bunlar kızıldeniz iddialarının açıklaması gereken sorular. öte yandan seddin sabote edilmesi bu durumu da açıklıyor.Musa'nın tek atımlık barutu var zamanı şuara 63'te bildiriliyor böylece Musa el bahrı infilak ettirmiş,firavunu Nil'e postalamış oluyor. Musa'nın bebekken suya bırakılması başka nerede geçiyor bilmiyorum. hangi çelişkiden bahsediyorsun?
 3. Bakara 60 Mısır'dan çıkıp çöle geldiklerinde yaşanılan olayları anlatıyor.aç susuz kalınca Musa bir su kaynağı buluyor. şuara 63 deki bazı mealcilerin parantez içinde on iki yol yazmaları beni değil onları bağlar.ayette 12 yol diye bir ifade yok.yorum sahibine sorman gerek eski tefsirlerden etkilenmiş olabilirler.yani bu iki ayet farklı olayları anlatıyor. iman eden biri için şaşırtıcı olmaz bu tip bilgiler.ben saymam ne kelime ne harf ihtiyacım yok.
 4. Sen, Meidum Piramidini, Büyük Piramit mi sanıyorsun ? https://www.google.com/search?biw=1280&bih=871&tbm=isch&sa=1&ei=k6-8XI_dJ4uflwSRh6GIDg&q=meidum+pyramid&oq=meidum+pyramid&gs_l=img.3..0i19l2j0i8i30i19l2.15845.19101..21006...0.0..0.304.1748.2-4j2......0....1..gws-wiz-img.......0j0i7i30j0i8i7i30.4Q6Ujrm2ncY#imgrc=_zwrtyFvUPCkFM: https://www.materials.drexel.edu/media/146595/pyramidpresentation_lores.pdf 12-13.sayfa
 5. giza piramidinin bloklarıyla seddin bloklarını karşılaştırsanız bunların aynı dönemde yapılmamış olduklarını anlarsınız. piramidin suya direnç göstermek bir amacı yok ama seddin var. gizanın blokları tonlarla ifade edilir,seddin blokları 30x45x80cm yaklaşık 25kg
 6. ingilizce kaynağa bakarsak https://en.wikipedia.org/wiki/Khufu 2589–2566 bc egyptologist insanlara soruyorum senin kadar net değiller 3. hanedanlıkta olabilir 4. de.hatta tarihlemede 2700 bc de veriliyor bu da 2. hanedanlık demek. yani kısaca The great pyramidi yapanların Sadd el kafarayı yapamadığını iddia ediyorsun eh senin mantığında bu kadar çalışıyor demek ki olayı o kadar baside indirgedin ki "duvar aşağı yukarı mısır " diye aratınca duvardaki hiyeroglifler,resimler çıkıyor.o yüzden link istedim,dünya kadar sayfaya girip çıkıyorum hepsini akılda mı tutucam. duvar dediği şey de bu:
 7. 4700 yıl kadar önce yeryüzünde türünün ilk örneği eşsiz bir yapı var,su tutması için yapılıyor,vatandaş buna kalkmış duvar diyor.Bu duvar o duvar olabilir.. ama OLMAYADABİLİR değil mi.seddin tarihlemesi yaklaşık 2650 bc, khufu (2589–2566 BC) dediğin adam the great pyramidi yaptıran kişi mısırlıların inşaatta zirve yaptıkları dönem! daha tarihlemede çöküyor senin iddia ama sen yinede şu "Yukari Misir ve Asagi Misir Duvari" kayıtlarının linkini ver bir de ben bakayım.
 8. bir şey keşfettiğimi iddia etmedim aksine Mukatil bin süleyman 1300 sene önce yazmış diyorum bilmiyorsanız bu sizin cahilliğiniz. evet Musa söz konusu olduğunda tarihsel kayıt yok diyenler KAFİRLER SEDDİ gibi zamanının eşsiz yapısının kayıtlarda olmamasına mantıklı bir açıklama getirmek şöyle dursun görmüyorlar bile xD tünelin ucu acayip bir yere mi çıkıyor..lan yoksaa :O asdfasfa xD
 9. Sadd el Kafaranin neden antik mısır kayıtlarında yer almadığını açıklayamayınca böyle hayvar gibi gülersin tabi..sünnilerde rahatsız oluyor niye infilak diyorsun yarıldı desene diye..ayetin orijinalinde infilak yazıyor adamlar rahatsız oluyor xd
 10. KAFİRLER SEDDİ yakınlarında "demolished by Moses" yazılı bir tablet bulunmadıkça ikna olmayacaklar galiba xd
 11. Musa ve KAFİRLER seddi hakkında tarihi kayıt olmaması tesadüf mü?
 12. dindar olduğum için sorgulayamıyorum ,sorgulayabilen bilimsel arkadaşlar,zamanının eşsiz yapısı KAFİRLER SEDDİnin mısır tarihinde neden yer almadığı konusunda fikir yürütebilirler mi?hem iyilik yapmak için dine ihtiyaç yok değil mi?
 13. zamanının eşsiz yapısı sadd el kafara yi kimin yaptırdığı belli değil.piramitlerle ya eş zamanlı veya hemen öncesinde yapılmış,arada fazla zaman farkı yok.ilk piramitlerin bile kimler tarafından yaptırıldığı belli ama bu seddin sahibi belirsiz...sanki objektif tarih tutuluyormuş gibi hani diyorlar ya firavun ve ordusu öldürülecek ve tarih yazmayacak olcak iş mi,bu yapı ile ilgili kayıt yok.adamlar bir daha uğramamış buraya..
 14. Musa el BAHRı İNFİLAK ettiriyor (şuara 63) ancak firavun ve ordusunun el YEMMde ölüyor (tâ-hâ 78)(kasas 40)(zâriyât 40) Musa'nın bebekken bırakıldığı suya da el YEMM deniliyor. (tâ-hâ 39)(kasas 7) el bahr ve el yemm farklı yerler.el yemm,musanın bebekken bırakıldığı su yani Nil dolayısıyla firavun da burada ölüyor.bu tespiti Mukatil bin küsür sene önce yapmış zaten.şimdi bize firavun ve ordusunu Nil'e fırlatacak/atacak(kasas ve zariyat 40) bir el bahr lazım,bu da Sadd el Kafara.Anladın mı şimdi set niye Nil üzerinde değil. Musa seddi sabote ediyor firavun ve ordusu,Musa'nın bebekken bıcı bıcı yaptığı Nil'de boğulmuş oluyor.
 15. bu boş tenekeleri biraz fazla tokmakladım galiba şuurlarını yitirdiler.ayılın lan. 1 tane hadis olmadığı gerçeğini itiraf edemiyorlar.birilerinin yaşını sorsam sünni külliyatı yığarlar buraya xD eski tefsirleri kurcalamaya yürekleri yetmiyor bi tanesinde bile kızıldenizden bahsetmiyor mukatil bin süleyman tefsirinde firavun Nil'de öldü yazıyor.(el yemm,musanın bebekken sepet içinde bırakıldığı su) kuranda göl diye bir kavram olmadığı gerçeğini kabul edemiyorlar.1400 yıllık metindeki kavramı sonradan terimleşmiş coğrafi kavrama indirgeme çakallığının peşindeler. araştıran yabancı ateistler bu olayın bir çeviri hatası olduğunun farkındalar ama bu ortadoğulu sünni ateistler inananlar yerine kızıldenizi savunuyor, yahudilerde bu çeviri hatasını inkar etmiyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...