Jump to content

memjan21

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  492
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

memjan21 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

763 profil görüntüleme
 1. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  Muhammed nebidir yani öyle mi? Yani yeni bir din getirmedi falan mı diyorsun?
 2. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  “Muhammed içinizden hiçbir erkeğin babası değildir, lakin Allah'ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilir.” (Ahzab, 33/40) Bir bak bakalım son diyen Allah mı yoksa müslümanlar mı?
 3. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  Demek gelebilir ha yahu siz ne değişik insanlarsınız. Korkmayın ödünüz falan kopmayacak allahsız kaldığınız zaman
 4. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  Yahu sen beni niye anlamıyorsun? Toplum değişiyor mu, evet?? O zaman bir peygamber daha gelecek senin hesabına göre. ?? Ayrıca benim bahsettiğim şeyle senin açıklamanın hiçbir alakası yok. Hristiyanlığa bak mesela, felsefe ile uzlaşmışlar, neden?? Çünkü kitapları bir paket gibi değil. İçindekiler Kur'an gibi tüm çağa ve zamana uygun bir manifesto ya da paradigma değilde ondan. Problem zaten toplumların değişmesi ve Kur'anın çizgileri zaman zaman eminim ki bir çok defa genişletildi şimdi olduğu gibi. Toplum devamlı değişiyor ve dinler bu yüzden yenilenmek zorunda kalıyor çünkü özellikle kuran gibi bir paket zamana uygun, kapalı, tam bir kitap olarak kendini tanımladığı için hiçbir zaman felsefe ile uzlaşmamıştır.
 5. memjan21

  kitabın yarısına iman...

  Şimdiki nesil de evet kitap değişmiş olabilir. Asıl öyle olması gerekir diyecekler. Şunu anladım ki boş teneke işleri bunlar. Yok özgür irade varsa şöyledir böyledir vs vs
 6. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  Yahudilerin kutsal kitaplarından olan yaşeya de ahiret inancı yoktur. Üstelik İsa ya da İncil kuran gibi mi zannediyorsunuz? İsa bu dünya için hiçbir şey söylemez. Bu dünyada hiçbir şeye karışmaz. Hiçbir şeyde bilmez. Hukuk, ekonomi, demokrasi vs vs vs ülke felan yönetemez. Sadece bana inanın der, o kadar. Ama Muhammed ve Kur'an öyle mi? Sizin probleminiz şu, İslam; kapalı, mutlak dışarıdan hiçbir şeye muhtaç ya da gerek duymadığı için ne felsefe ne de din ile uzlaşabild, çünkü herşey kitapta. Bu yüzden iki yüzlüyüz ama en çokta siz. İki dünyanız var birincisi Kur'an'ın getirdiği paradigma, ikisini hayat şartları ve ona uyumluluk. Size de hak veriyorum siz de elinizdekini kaybetmekten korkuyorsunuz.
 7. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  İşte o tanrı olmaz o zaman. Ona başka bir şey demek zorunda kalırsınız. Çünkü adını geçen tanrı kitabında kendinisinin karakterinden sıkı sıkıya bahsetmiş ve tembihlerde bulunmuş. Biz insanlar iki yüzlüyüz. Özellikle İslam coğrafyasında yaşamış olanlar daha bir iki yüzlü. Yani bu elbette kaderleri yapacak birşeyleride yok buna karşın. Yukarıdaki iletide bunu söylemek istedim. Önümüzde zamansız bir tanrı, ve onun hayatımızla ilgili herşeyi söylediği, eksiksiz, tüm zamana uygun, evrensel vs bir kitap, öteki tarafta ise hayat. İki ara bir derede kalan insanlar. Şimdi ne yapsın bu insanlar diye de sormuyor değilim hani.
 8. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  Allah'ın zamansız olması Müslümanların en son dayandığı kapılardan ya da kalelerden birisi. Zamansız bir varlık bir kitap gönderiyor, içeriği tam ve kapalı. Yani dışarıdan bir şey ekleme yapamazsın. Kitabın içinde, faizden, kadın-erkek tut, hayvanlara nasıl davranacağımıza dair bir sürü şey var. O dönem bu içerik kabul edilmiş ve ileride derece de rağbet görmüş. Ama gel görelim ki ortada ki hayat buna elverişli mi? Yani kitabın içeriği kusursuz olmalı, evrensel olmalı. Tüm toplumlara, çağlara hitap etmeli. Oysa ortada ki kitabın böyle bir özelliği yok. O halde öyle bir tanrı da yok. Bizim aklımızın mükemmellik ölçüsü hep tanrı oldu. Şöyle bir yüzyıllara bakarsanız geriye doğru, hep değişti ve değişiyor insanın doğası. Mesele 20. Yüzyılda hakikat ve anlam arayışı şimdi ise güç. Tanrı da siliniyor yavaş yavaş insan zihninde. İnsanların mutlak olan şeyler değil daha esnek olan şeylere ihtiyaç var artık. Felsefe ve bilim gibi
 9. memjan21

  Tanrı’nın varlığının anlamı

  İyi ile kötünün kavgası gibi basma kalıp inançlar tüm dinlerin odağında vardır. Aslında olayda odur. İyi ve kötü, aydınlık ile karanlık, tanrı ile şeytan gibi.
 10. memjan21

  Tanrının işleyişi...

  Nasıl desem bilemedim ama doğanın kendisini bilmeye ihtiyacı falan mı var? Hadi olsun. Bunu sadece bizimle yaptığını falan nasıl anlıyor, nereden çıkarıyorsunuz? Şimdi madem doğada ahlak var ise sen de bende olmalı. Hiç doğaya kadar uzanmamıza gerekte yok. Ben kısaca şunu söylemek istiyorum tüm insanlar iki yüzlüdür. Ahlak, adete, geleneğe falan dayanmaz. Bireysellige ve özgürlüğe dayanır. Seçim yapmak zorunda kaldığımız hiçbir şey ahlaki değildir. Doğada bununla sayısız örneği var. Doğada ahlâk aramak saçmadır, daha saçma olan ise kendinden başka yolun olmadığına inanmaktadır. Doğa kendini bizimle anlamaya çalışsa dahi bu onu ahlaklı yapmaz.
 11. memjan21

  Ekrem İmamoğlu hakkında

  Geçende Perinçek Tv programında şöyle bir şey söyledi, 'Öcalan devletin elindedir. Devlet onu kullanıyor.' Hdp türk siyaseti yapan, yaptırılan bı parti oldu. Yani Kürtler için bir şey zaten istemiyor. Ama tabanı PKK nin 90 larda ki silahlı mücadelesine borçlu.
 12. Birgün bir ormanda kayboldun diyelim. Az gittin uz gittin dere tepe düz gittin ama bir çıkış bulamadın. Yağmur yağıyor, şimşekler yıldırımlarz fırtına derken tam ümidini kaybedecek iken bir anda bir cisim, bir 'şey' beliriyor karşında ve sana diyor ki, ben Allahım. İki sorum var. 1. Ona inanmak için ondan mucize ister misin? 2. Sana birkaç mucizesini gösterse ve dese ki bak işte benim o. Onun Allah olduğuna inanır mısın?
 13. memjan21

  "Düzen varsa tanrı vardır"

  Evet öyle. Hiçbir şey söylememiş oluyorum. Her ikiside aynı çünkü.
 14. memjan21

  Tanrının işleyişi...

  Mesele şöyle bir örnek vereyim, İstanbul gibi bi metropol de bir süre yaşadıktan sonra, bir köyde yaşamaya devam ettiniz mi hiç bilmiyorum ama insan 360 derece değişiyor. Çünkü toprağın nefes aldığı, gökte yıldızların parıldadığı, suyu, havası, ekmeği gibi bir sürü şey yazabiliriz ama kısacası coğrafya desek daha doğru olur. Coğrafya sizin ahlakınızı değiştiriyor. Başka bir insan oluveriyoruzsunuz. Kısacası demek istediğim şey şu ki, doğanın ahlakı yoktur. Ahlak olmadığı için aslında iyi ve kötü de yoktur. Bütün dinlerin temel fikri şudur ki, iyi ve kötü arasındaki kavga. Şeytan ve Allah gibi. Ama her ikisi de aynı şeydir. Bazı insanlar kendini mutlu, huzurlu vs hissetmek için iyilik yapıyor, bazıları da kötülük yapıyor. Ama tüm bu duyguları veren doğadır. Ha dersen tüm evreni kapsayan başka bir ışık var, vahi ışığı, olabilir derim.
 15. memjan21

  "Düzen varsa tanrı vardır"

  Ben deterministim. Bu konuda Albert Einstein ile aynı firkirdeyim. Kendisi der ki iki yol vardır, birincisi hiçbir şeyin muzice olmadığına inanmak ikincisi herşeyin mucize olduğuna inanmak. Ben herşeyin mucize olduğuna inanıyorum. Muziceyi açıklayamam çünkü daha evvel hiç görmedim ve deneylede test etme imkanı bulmadım ama o küçük avcılık toplayıcılıktan gelen insan için şu dünyaya ve evrene baktığımda aaaa bu bir mucize demekten başka bir Kelime gelmiyor aklıma.
×
×
 • Yeni Oluştur...