Jump to content

memjan21

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  435
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

memjan21 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

612 profil görüntüleme
 1. memjan21

  Varolun gerçek nedeni nedir?

  Dincilerin ya da yaratılışçıların ümit ettiği veyahut inandığı bir tanrının varlığına inanmıyorum. Evrim bir kanundur ve gerçektir benim için. Ateizm ise faydasız bir his uyandırıyor, bilmiyorum belki bu da evrimsel bir sürecin sebebidir vs. Dinlerin iddia ettiği tanrının varlığı dışında kendi mantığım ile yani deistik bir tanrının varlığına da inanmıyorum. Bilim şu an agnostisik bir temelde olduğunu söylüyor ki öyle olmasıda hoşuma gitmiyor değil. Ama elbette herkesin aklını meşgul eden tanrı ile bir muhakemesi var. Eğer bir tanrı ya da süpergüç var ise ona ulaşmamız için bizden aklımızı kullanmamızı isteyeceğine inanıyorum. Ama eğer varsa, bizi sevdiğini, düşündüğünü falan da zannetmiyorum. İnsanın bir doğal ışığını vardır, bu ışıkla dünyayı, evreni vs anlar, bunu Aristo söyler ama hristiyanlikta der ki bir de bu ışığı kapsayan bir ışık vardır o da tanrının ışığıdır. Ama bu ışığına nasıl inanabilir insan? Akla uyguluğu, tatminkarlığı nedir, ne kadardır? Problem bu... Eğer bir tanrı varsa bu düzeyde irdelenmeli bence. İsa ve onun öğrettilerinden bahsetmiyorum. Yani tanrı insanı düşünüyor, ötesinde onu seviyor. Seviyor ve ona inanırsak, sadece inanırsak sonsuz huzura mutluluğa kavuşacağız. Ama problem zaten tam da bu benim için, tanrı insanı niye sevsin.? Tüm insanlığın mükemmellik ölçüsü hep tanrı oluşmuştur. Tüm insanlık bunu kabul etmese dahi yinede tanrı çıtanın en tepesindedir. Eğer bir tanrı varsa o mükemmel olmalıdır kuşkusuz. Kusursuz, eksiksiz, her anlamda tam olmalıdır. Oysa tanrı insanı düşünerek, severek bir eksikliğini belli etmiş olur. Oysa en mükemmel fiili düşünmektir, en mükemmel varlıkta tanrı ise, tanrı kendi kendisini düşünür. Yani eksik (insan) kendisini tamamlamak için tama (tanrı) gider. Tam eksikliğe gitmez. Aşağısı yukarıya gider her zaman. Kısacası demek istediğim şey bir tanrı var ise bizimle ilgilenmiyor. Çünkü adalet yok. Zaten insanlarda adalet yok diye tanrıya inanıyor ve tüm bu adaletsizliği yapan varsa bile bu kişinin tanrı olduğuna inanıyorlar. Çünkü tanrıya irade vermişiz. Mesela müslümanlıkta tanrı herşeyi yoktan var etti ve o istediği için yarattı, öldürdü, sakat bıraktı, doğurttu vs eğer sen iradeyi tanrıya verirsen onu istediği gibi kullanır zaten. Bu yüzden İslam bir din bile değil benim için.
 2. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  İlkin o ahmak kafana şunu sok ki ben dinci falan değilim. İkincisi şu ki sen burada müslümanlarla ayetlere uğrasa uğraşa dinin ne olduğu falan öğrenmemiş bilime ve akla aykırı her satırın altını çizmekten başka bir halt öğrenmemişsin din ile ilgili. Felsefe dinin ele aldığı konuları akla uygun bir şekilde sen ona bilimsel olarakta diyebilirsin, anlatır. Din, felsefenin ortaya koyduğu bilimsel kanıtları mecazi bir dille anlatır. Semboliktir. Şiirseldir. Çünkü insanlar ikiye ayrılır. Birincisi senin gibi kendini elit, entelektüel sananlar, ikincisi halk. Din halk içindir, bilim ise sizin gibiler için.. kısacası felsefe bilimdir din ise şiirdir. halk için cennete ki huriler önemlidir. Ama senin içinde böyle bir bok biliyormuş gibi zırvalamak.
 3. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Bilime böyle bakmaları sadece can sıkıyoror. Tüm zaman içinde insanın şu anki konumuna kimse mucize diyecek kadar dürüst değil. Tanrı olsun olmasın konu bu da değil benim için. Ama yaşam bir mucize ne kadar gözlerimizi kapatsakta görüyoruz.
 4. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Yahu onu geç olgu ve algı diye birşeyler var. Algılarımiz devamlı değişiyor. Sabıtlemek için olceriz ve ölçerkende matematigi kullanıriz. Ama bu da yine insan içindir.
 5. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Kimse bir bok bilmiyorda ondan. Bilim bilinmezleri cevaplar başka bilinmezler koyar önüne. Neden sorusu da bu yüzden bilimin konusu olmaz. Nasıl olduğunu açıklar. Örneğin yağmurun nasıl yağdığını sana çok güzel açıklar vs. Ama neden sorusunun ucu bucağı yok.
 6. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Dine sığınmış mışım, komik olan sizin gibi ateistlerdir asıl. Buraya gelen dincilerle egonuzu şişiren sizsiniz ben değilim.
 7. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Hadi ya, gerçekten mi? Biz diyoruz ki Neden var? Mesela Entropi neden var?
 8. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  En azından deney, gözlem, kanitlarla test edilebiliniyor. Bunlar tatminkar sebebler. Ayrıca bu adam yavsağın teki
 9. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  O kadar biliyorsan sen açıkla o zaman Evrim neden var? Neden başlamıştir Evrim? İlk etken nedir?
 10. memjan21

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Asıl boş laf yapan sensin. Canak tutmuşum falan. Sırf ateistsin diye laf yapıyorsun. Bilim bilinmezleri açıklamaya çalışir. Tüm yaptığı budur. Deney kanıt gözlem vs. Ama bilim agnostisizmle aynı eksende hareket eder. bir tanrının var olması ihtimalinden dahi o denli nefret dolusunuzki her şey çok açık.mucizeye falan inanmazsın çünkü bilimsel bir dayanağı falan yok ama evrenin tum bilinen zaman içinde ve insanın varlığı, serüvenini açıklamak için ne yaparsa yapsın, ki Evrim dahi insanın hayatına katacağı tek ama tek şey herşeyin ötesinde olan tek farkındalık hiç kuşkusuz: boşunaliktir. Bilimin üç temel ilkesinin ilki nedir biliyor musun? Şüphecilik
 11. memjan21

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Neden sorusu bilimin cevap alanı değildir. Evrimsel süreci sana anlatir, kanıt falan gösterir ama bu süreçte neden insan sorusu havada kalır.
 12. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Konu mürşitliği ona tek gerçekmiş gibi bakılması. Bilgelik efsaneler ile başlar. Bilim 200 yıldır yükselişte bu insanları aldatıyor. Herşeyin cevabını onda aramak beklemekte cahilliktir.
 13. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

 14. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Felsefe de bir Nevi yorumdur baştan aşağı lakin akla uyguluğu vardır. Mantık vardır içinde. Her şeyi bilime yüklemekte akıl dışıdır. Bilim de devamlı değişiyor. Yeniliyor kendini, onarıyor.
 15. memjan21

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Asıl ata ile kafayı yiyen sizlersiniz. Bak bakalım insan hakları beyannamesine, hukuka, sosyolojiye vs hangisinde bilim var. Bilimi kendinize tanrı ilan etmişsiniz atayi da peygamber. Dışarıdan hiç kendinizi görmüyorsunuz. Dincilerden hiçbir farkıniz yok. Sadece akla dayanan bilim değil bilimden çok önce felsefe var. Mantık var. Nasıl sorusuna cevap verir bilim.
×
×
 • Yeni Oluştur...