Jump to content

memjan21

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  148
 • Katılım

 • Son ziyaret

memjan21 kullanıcısının paylaşımları

 1. memjan21

  Tanrı, Tanrı olduğunu nasıl anladı?

  Bu evrende bizden başka canlı yok o zaman, öyle mi?
 2. memjan21

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Senin gibi lalelere haddini bildirmek lazım gerçi arkadaşlar hallediyor. Ama senin gibi bir lale ye vakit harcamam. Hadi naş
 3. memjan21

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Hadi oradan Medineniz bile Yahudice. Allah dediğin bile Yahudice bir isim yehova dan türeme.gelmis burada ilim muhabbeti yapma
 4. memjan21

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  İnsan evrimin bir sürecidir ve bu bal gibi ortada. Hemencecik aha ben insanım demek için ne kadar süre geçti biliyoruz. Biz yine iyi kotu kendimizi tanıyoruz, nerede olduğumuzu biliyoruz ama hala bir nedeni var mı yok mu bilmiyoruz tam olarak. Eee peki tanrıyida burada ki tecrübelerimizin dışında başka bir bilinçle tanımlamamiz mümkün mü? Hayır. O zaman o bizim ürünumuz ya da bu çıkmazda olsa olsa anca ümidimiz olur. İman kişisel bir seçimdir. İnanıyorum demek, bilmiyorum demenin başka bir şeklidir.
 5. Tanrının varlığı veya yokluğu bilinemez. Bilimin geldiği noktada da butasi zaten. Mutlak varlık hep vardı demek bir önerme.oyle ise bile bizim yapmamız gereken şey bundan nasıl fayda sağlayabiliriz. Bence daha akıllıca bir çozum de yok. Var ki yok mu tartışması lüzumsuz. Bir şey var gibi gözüküyor ama acaba o bizimle gerçekten de ilgileniyor, kısacası tanrı insanı seviyorum mu? Bunu anlamanın tek yolu da burasi ve burada donen olaylar. Tanrının bizi sevmesine sebeb yok? Agam bizimle eğleni olayı birazda 😋 ayrıca eğer tanrı varsa o mükemmel olmalidir ve en mükemmel fiil düşünmek olduğu için tanri Kendi kendisini düşünür.
 6. Yanlız başına iken hiçbir anlamı olmayan, hiç bir işe yaramayan, o mutlak varlık, kendisini anlamlandirmak mı istedi?
 7. memjan21

  genel evde çalışan kadınlar, hakkında.

  Peki filozoflarin ya da düşünürlerin bahsettigi ahlak nedir?
 8. Asıl akıl sağlığı yerinde olmayan sensin. Allahla kafayı yemişsin senin dünyadan haberin yok henüz. Yani şu an gelinwn son noktayı bilmek dünyayı bilmek ve tanımak değildir. Müslümanlıkta efendi köle ilişkisi vardır Allah la kul arasında. Terim ve varlık üretecek yerde ilkin öğren bı kaç tane. İslâm şart ve kurallarla doludur. İman yoktur İslam'da.
 9. Ruhlar aleminde iken, ete ve kemiğe büründürdüğü insana, İslam'ın Allah'ı, elestü birabbiküm diye soruyor. Hani diyor ya ben sizin Rabbiniz değil miyim? Onlar da he ya sen Bizim rabbimizsin demisler. Burada ki rab, efendi demektir. Köle alıp satan, siken, öldüren ya da onun yaşamasina müsade eden efendi demektir. Peki birisinin müslüman olabilmesi için yapması gereken ilk şey nedir? Kelime i şahadet getirmek. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü" bu ne demektir, Allah tekdir, Muhammed onun kulu ve elçisidir demi? Hayır öyle değil. Abdühü de ki abd köle demektir. Yukarıda ki Efendi'nin kölesi. Ok? Yani bir antlaşma var, eğer bu antlaşmaya uyarsan seni bir cennet bekliyorum. Peki antlaşma şartları neler, onlardan daha önce bahsettik. Kim dinden çıkar İslam'da? Kime kâfir denir? Peygambere inanmayana denir, Allah'a değil. Analadin mi? İslam'ın Allah'ı denmesinn sebebi ne biliyorsun mu? Çünkü ondan önce de tanrılar var. Herkes biliyor bunu? Peygamber neden vahiye başvurur, neden , çünkü Allah şöyle yapmanızı istiyor, böyle yapmanızi istiyor demez mi? Yani ilkin şartlar önemlidir. Eğer şartları yerinedegetirmuyorsan antlaşma kimsenin sikende değildir.
 10. Alıntılari karıştırmis olabilirim ama ben ortada anlatılacak dediğiniz bi şey görmüyorum. Ne mantık, ne felsefe, ne fizik, ne matematik vs vs kısacası aklın anlayamadıgi, 1500 yil önce yazılmış bir kitabi delil göstererek anlatılmak istenen bir şey varmı diyorsunuz.hadi oradan sende.
 11. kluk, Göreceli yokluktur. Her göreceli yokluk aslında varlığın bir türüdür. Uzay boşluğu bile varlık ihtivâ eder. Ya'nî hiçlik değildir. Hiçliği ise Mutlak yokluğun karşılığı olarak kullanıyoruz. Hiçlik, Mahz-ı Ademdir, sırf yokluktur. Bilim şebekliği yapma, kendi kafanla düşün. Yukarıda anlatmışız, oku, anlamaya çalış. Kroluk yapma. Allah dediğin, burada kimsenin söz etmesine müsade etmediğin, var mı yoksa, yok mu ya da ne vaaarrr ne yookk dediğin varlık senin mantığından başka bir şey değil.
 12. memjan21

  Dil

  'Neden buradayız bilmiyorum, ama eğlenmemiz için olmadığı kesin' bu adam.tam olarak tercümanim olmuş 😁 teşekürler
 13. memjan21

  Dil

  Koşullarmis vay ve koşullar hep vardır önemli olan onu nasıl algılandigindir. Örneğin canlılık için şartların oluşması gerekir. dil olsun olmasın mı? Dünya da kaç tür felsefe var acaba. Felsefenin bile Türleri var ve tüm bu Türler dilllerin yani yine kültürun çeşitliliğinden doğar.
 14. memjan21

  Dil

  İşte tam da burada ahlâk boyunu ölçütürür insana. Büyük gelişmeler dediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. Ne gibi bir büyük gekisme imiş o? Ahlâk, insanin kısacası yaşama karşı sergilediğ duruş ya da davranışlarin bütünüdur.yani davranışlarimiz, özgürce olmalıdir. En az iki şey arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmak/kalmak ahlakı bir seçim değidir. (Sızın için filozoflarin gözünden belalım olaya)ama bütün bildiğim filozofar olaya başka bakıyor. burada coğrafya yani kültür farkınin payı büyük ama olsun. Hepsi erdemlerden bahsediyor insanlığa. Bilgilerini sunan, öğüdünü kitleyen adamlardi. iyi adamlardi, kötü demedik. Yine var mı, var.sonsuza kadar yaşayacaklar mı? Hayır. Ama suyu bulandiriyorlar işte.
 15. memjan21

  Dil

  Kelimelerin size ne anlattığı önemli değil. Genel önemlidir her zaman. İnsanlara neler anlattığı önemlidir.
 16. memjan21

  Dil

  Mesela İslam dünyasi felsefe ile tanıştıktan sonra, daha dogrusu ciddi felsefe ile tanıştıktan sonra tanrı var mı yok mu konusu bırakmıştir, çünkü mantıksiz olduğunu anlamışlardir. Özelikle İbn-i Haldun. Zaten tek konusu tanrı değildir ama insanın kafasında ki tanrı lekesini silmeye çalışmistir. Ayrıca şüphe bilginin asil sebebidir. Etrafıniz az gelir evrene bakın evrende ki bütün bilgi mitlerin toplamı on üzeri on üzeri 23 tü sanırım tüm bu bilgiler şüphenin sayesinde var olmuştur. Hiçbirisi gerçek değildir.
 17. memjan21

  Dil

  Sanat olarak gördüğünüz şey nedir? Modern insanın dini sanattır ben de buna inanıyorum. Ama sanat olarak bakmak gerekiyorsa mesela nietzsche müzik için der bunu. İçinde kelimelerin olmadığı müzikten bahsediyorum. Sadece notalar/sesler. Ya da görsel sanatlar, ama öle kıytırık görsellerden bahsetmiyorum. Medeniyetten bahsetmiyorum kısacası. Mesela filozoflar, örneğin dostoveski suç ve cezasi da bir medeniyetin davranışini sen ruhu daa diyebilirsin ya da zihin dünyasini dille anlatmıştir ama önemli değildir zannettigin kadar.
 18. memjan21

  Dil

  Suyu/akli bulandırlar. Bakın mesela tanrı konusu. Ucu bucağı bilemeyen bir yol oldu kendisi. Felsefe onarır diyorsunuz ama öyle görünüyor. Resmin tamamını bakın. Felsefe sadece rahatlatir.
 19. memjan21

  Dil

  Felsefe bir yaşama sanatımidir? Sanat dediğin şey nedir? Russel aklın öneminden bahsediyor, hegel gibi. Felsefe dilin, dolaysı ile kültürün gelişmesi ile değişen ve hayata yeni anlamlar katan bir düşüncedir.kotudur yanlıştır demedik. Dil zihninmizi ve zihin dünyamizi oluşturur feksefe ile orada sörf yaparız. Dalga varsa sörf yapabilirsin ancak.
 20. memjan21

  Dil

  Doğa kusurludur. Biz sayılardan tutun, fizik yasalarina değin herşeyi doğadan öğrendik. Yasalarımizi ve kanunlarimizi doğaya göre belirledik. Doğada mükemmel bir altın oran var safsatalari gerçeği yansıtmamaktadik. Sadece Bizim doğaya uyguladığımiz matematikten kaynaklı.yani altın oranı doğada görmek şaşılacak bir şey değil akdine olması gereken şeydir kaçınılmaz dir.ayrica bu orana uymayan deniz kabukları vardir. Yani hegel de aklı kullanin demis farklı bir şey yok ortada. Dil doğru şekilde algılanmış olsa felsefeye gerek yoktu. Konuşma dediğimiz şey zihnimizdeki/beynimizde ki görüntüleri kelimelere dokmek.insanoglun devamı değiştigi şey dili olmuş. Neden çünkü? Kültür değişiyor ve elbette beraberinde felsefefe? Kültür yoksa felsefe ne için yapılsin ki? Ortalıgi karıştıran filozoflar.
 21. memjan21

  Dil

  Felsefe aklı nasıl kullanmasi gerektigini öğretiyor insana. Bu işi bilime dahi yaptıriyor. Ama bunu birer dillere sahip olduğu için yapıyor. insanlığın tarihine bakin, kaç dille başladı insanoğlunun dil serüveni ve tarihi. Dil insanın kültürüdür ve ayı zamanda her şeydir. Farklı coğrafyalarda dünya ya dağılmış türleriz.dünya da 7 binden fazla aktif konuşulan dil var.Bir dili hayal etmek, bir kültürü hayal etmektir. Ne ve kim olduğumuzu dilimizle yani kelimelerimizle, anlam veriririz. Mesela bir köpeklerin dilini anlayamayiz, çünkü onlarin dünyasıni bilmiyoruz. Onlarin dilini nasıl bilebiliriz.Onların zihnini görmediğimiz için olabilir mi yoksa? Yanı dil, zihnimizi de doldurdu ya da oluşturdu. Bu da dil evrimi işte, bizi doğadan koparan ilk 'şey' de. Ve şimdi o diller ile felsefe yapıliyor. Doğa kusurludur, insan onun bir örneğidir.
 22. memjan21

  Dil

  Dilin önemi nedir hayatımız da? Örneğin, dil doğru algılanmış olsaydı, felsefeye gerek kalır mıydı? Veyahut bir hayvani neden anlayamıyoruz? Dilini mi yoksa Zihni mı anlayamadığımiz için?
 23. memjan21

  Tanrı, Tanrı olduğunu nasıl anladı?

  İnsan aklı, tanrıdan özgürlük mü, yoksa mükemmellik mi arar?
 24. memjan21

  İman Etmek Doğaya Aykırı.

  Ruhlar aleminde iken, ete ve kemiğe büründürdüğü insana, İslam'ın Allah'ı, elestü birabbiküm diye soruyor. Hani diyor ya ben sizin Rabbiniz değil miyim? Onlar da he ya sen Bizim rabbimizsin demisler. Burada ki rab, efendi demektir. Köle alıp satan, siken, öldüren ya da onun yaşamasina müsade eden efendi demektir. Peki birisinin müslüman olabilmesi için yapması gereken ilk şey nedir? Kelime i şahadet getirmek. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü" bu ne demektir, Allah tekdir, Muhammed onun kulu ve elçisidir demi? Hayır öyle değil. Abdühü de ki abd köle demektir. Yukarıda ki Efendi'nin kölesi. Ok? Yani bir antlaşma var, eğer bu antlaşmaya uyarsan seni bir cennet bekliyorum. Peki antlaşma şartları neler, onlardan daha önce bahsettik. Kim dinden çıkar İslam'da? Kime kâfir denir? Peygambere inanmayana denir, Allah'a değil. Analadin mi? İslam'ın Allah'ı denmesinn sebebi ne biliyorsun mu? Çünkü ondan önce de tanrılar var. Herkes biliyor bunu? Peygamber neden vahiye başvurur, neden , çünkü Allah şöyle yapmanızı istiyor, böyle yapmanızi istiyor demez mi? Yani ilkin şartlar önemlidir. Eğer şartları yerinede getirmuyorsan antlaşma kimsenin sikende değildir. Kapiş😉
 25. memjan21

  İman Etmek Doğaya Aykırı.

  Haha, şimdi olaya bir de tersten bak bakalım. Orada ki meleğe kitaba peygambere inanmıyorum ama Allah'a iman ediyorum dediğin de deist olursun anladın mı? İslamin Allah'ına iman etmen için o saydığın şartlari İlkin yerine getirmen gerekiyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...