Jump to content

Eren Yılmaz

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  7
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Eren Yılmaz kullanıcısının eklediği dosyalar


 1. On 16.08.2019 at 23:26, bayşapka yazdı:

  Dini inanç farklı yargılarla sonuçlanabiliyorsa dini inancı modern toplumda herhangi bir kararı almak için kullanabilir miyiz?

  Örneğin, eşlerimizi nasıl ve ne zaman döveceğimizi ve kadınların ne giymesi gerektiği konusunda anlaşamayan dindarlar hava sahası sınırlarını nasıl çizecekler? 

  Uluslararası hukuka nasıl yaklaşacaklar?

   

   

  Peki laiklik buna nasıl yaklaşıyor? Laiklikte örn. aynı kanun iki farklı şekilde yorumlanıyor mu?

   

   

  Asıl soru şu  :

   

  Kendine inanmayanların öldürülmelerini isteyen bir dinle ile ona inanmayan bir topluluğu yönetebilir miyiz ? (Bkz. Bariz ülke)


 2. Bak alıntı yapcağım örnek verdiğin surelerden:

   

  Alıntı

  Ey iman edenler! Belli bir vade ile karşılıklı borç alış verişinde bulunduğunuz vakit onu yazın. Hem aranızda doğruluğuyla tanınmış yazı bilen biri yazsın. Yazı bilen biri, Allah'ın, kendisine öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın. Bir de hak kendi üzerinde olan adam söyleyip yazdırsın ve herbiri yazarken Rabbi olan Allah'dan korksun da haktan birşey eksiltmesin. Şayet borçlu bir bunak veya küçük bir çocuk veya söyleyip yazdıramıyacak durumda biri ise velisi doğrusunu söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden hazırda olan iki kişiyi şahit de yapın. Şayet iki tane erkek hazırda yoksa, o zaman doğruluğuna güvendiğiniz şahitlerden bir erkekle iki kadın ki, birisi unutunca, öbürü hatırlatsın, şahitler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar; siz yazanlar da az olmuş, çok olmuş, onu vadesine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun olduğu gibi; hem şahitlik için daha sağlam, hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Meğer ki, aranızda hemen devredeceğiniz bir ticaret olsun, o zaman bunu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alım satım yaptığınız vakit de yine şahit tutun. Ayrıca ne yazan, ne de şahitlik eden bir zarar görmesin. Eğer onlara zarar verirseniz, o işte mutlaka size dokunacak bir günah olur. Üstelik Allah'dan korkun. Allah size ayrıntılarıyla öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.  (Bakara  Suresi 282. Ayet - Elmalılı Hamdi Yazır Meali )

   

  Şimdi senin ifadene bakalım:

   

  Alıntı

  Öncelikle ayette işaret edilen bu düzenleme kadınlar için bir kolaylaştırma ve yüklerini hafifletme amacıyla onlar için sağlanmış bir ruhsattır. 

   

  Öncelikle böyle bir  şey yok "şahitlerden bir erkekle iki kadın ki, birisi unutunca, öbürü hatırlatsın" diyor. Yani kadının yarım akıllı olduğunu ve unutacağını söylüyor.

   

  Yine senin ifaden:

   

  Alıntı

  Birinci gerekçede uzmanlık gerektiren ticari hayatta kadınların fazlaca meşgul olmaması sebebiyle bu konuda yanıldığı ve unuttuğu zaman ikinci kadının hatırlatması sağlanmıştır.

   

  Kadınların ticari haytta meşgul olmaması zaten kitabının bu dönem için değil 6-7. yy 'lar için yazıldığının başka bir göstergesi.

   

  Ayrıca ayette diyorki "Bir de hak kendi üzerinde olan adam söyleyip yazdırsın ve herbiri yazarken Rabbi olan Allah'dan korksun da haktan birşey eksiltmesin."  Adam söyleyip yazdırıyor.  Kadının bir iddia atma hakkıda yok. Orada adam söyleyip yazdırabiliyor. Burada da kadını aşağıda tutuyor.

   

   

  Yine senin ifaden:
   

  Alıntı

  Şahitlik konusunda ayette gözetilen şartlar, şahidin erkek veya kadın olması özelliğine değil, şahitlerin şahitliğinin kabul edilmesi konusunda her dönemde gözetilmesi gereken şu şartlara dayanır:

  Birincisi: Şahidin güvenilir ve tarafsız olması aleyhinde şahitlik yapılan kişiyle şahit arasında bir husumetin bulunmaması, ayrıca taraf tutmasını gerektirebilecek bir akrabalığında bulunmamasıdır. Bu durumda eğer kişi güvenilir değilse veya şahitlik yaptığı konuda yeterli ehliyete sahip değilse erkek de olsa onun erkeliğine bakılmaz ve şahitliği kabul edilmez. 

   

  Ayette öyle bir  şey direk yok. Uyduruyorsun. Ayette aynen şöyle diyor:

   

  Alıntı

  Erkeklerinizden hazırda olan iki kişiyi şahit de yapın.

   

  Burada bir koşul belirtmiyor yok akraba yok aralarında husumet bulunmayacak diye. Yeterki şahit  olsun diyor.

   

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   

  Alıntı

  Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor. (Ahzab Suresi 33. Ayet - Elmalılı Hamdi Yazır Meali )

   

  Şimdi senin ifaden:

   

  Alıntı

  Burada  karıştırılan şu hususa dikkat edilmesi gerekir. İslam hukukunda kadın hukuki ve ticari bütün tasarruflarını tek başına yapabilir imzasını atabilir. Mesela bir ev , araba aldığında tek başına tasarrufta bulunabilir , yaptığı akitlerde tek başına hukuki kişiliğe sahiptir. Büyük şirketlere tak başına sahip olabilir ve bunların idaresinde tek başına hukuki tasarruflarda bulunabilir. Kuran bunlara hiçbir sınırlama getirmemekte hatta kadınlara ayrı hitap ederek özellikle zekat ve sadakayı emrederek onların da erkeklerden ayrı olarak zengin olmalarını tavsiye etmektedir.

   

  Nerede erkeklerden zengin olmasını tavsiye ediyor ?  Nerede   tek başına geçinme hakkı veriyor söylermisin.  Diyorki evlerinizde oturun. Hatta üstüne bide  diyorki siz kirlisiniz. Allah sizi temiz  yapacak. Almışsın kadına hakaret ettiği ayeti gidip erkekten zengin olmasını istiyor demişsin.  Üstüne üstelik bu ayet öyle  her  kadına da değil.

   

  Alıntı

  Ey peygamberin hanımları! Siz kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer takva ile korunacaksanız, konuşurken kırıtmayın da kalbinde bir hastalık bulunan kimse tamaha düşmesin. Güzel ve dosdoğru söz söyleyin. (Ahzab Suresi 32. Ayet - Elmalılı Hamdi Yazır Meali )

   

  Buda verdiğin sureden bir  önceki  sure. Ayni Ahzap 33 te sadece peygamberin karılarına sesleniyor. Hem zaten Ahzap 55 te sadaka veren kadınlar zekat veren kadınlar demesi ayrıca saçma çünkü yine Allah şöyle diyor:

   

  Alıntı

  Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür. (Nisa Suresi 34. Ayet - Elmalılı Hamdi Yazır Meali )

   

  Madem erkekler  mallarından  harcıyor kadınlar neden  sadaka veriyor ? Hem  bak yine surede erkeklere diyorki  "kadın üzerine idareci ve hakimdirler".  Ütüne üstelik  aynı surede kadının fenalık ve  geçimsizliklerinden korkulunca  öğüt ver, yatağından ayrıl olmassada döv diyor. Bu nasıl eşitlik ?

   

  Birde şu var:

   

  Alıntı

  Eşlerine zina isnadında bulunup da kendilerinden başka şahitleri olmayanlara gelince, onların her birinin şahitliği kendisinin doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah adına yemin ederek şahitlik etmesidir.  (Nur Suresi 6. Ayet - Elmalılı Hamdi Yazır Meali )

   

  Burada  zaten diyorki eğer kendinden başka şahidi yok ise kadının. Yani eğer varsa o da gelmek zorunda kalacak.  Şahidi olmayan 2 kadın şahit bulamayacağı için bu ayet var. Yine  kadın aşağıda.

   

  Şimdi senin ifaden:

   

  Alıntı

  Ayrıca Kuran getirdiği bu hükümle yıllar boyunca olacak namus kavgalarını ve kadın öldürme olaylarını böyle tarih üstü bir yöntemle önlemiş olmaktadır. 

   

  Kuranda yalancı tanıklık konusunda da insanlar uyarılmakta hatta onlara had cezası uygulanarak şahitlikleri ömür boyu dikkate alınmamaktadır. Yalancı tanıklık ayetine de baktığımızda erkek ve kadın ayrımı yapılmamıştır. Ayet genele yöneliktir. Eğer şahitliklerde erkeğin tanıklığı ön planda olsaydı bu ayette de kadın erkek ayrımı yapılırdı.

   

  Namus kavgası mı ? Muhammed Aişe zina yaptığına şüphlenmesi üzerine Kur'an'a ayet indirmiyormu ?  Bir de engellenmiş diyorsun. Hem Kur'an da kadının evlenme yaşı kaçtır ? Aişe ile Muhammed  kaç yaşında evlendi ? Ben söyliyim 9 yaşında. Al sana namus. Namus kavgası önlenmişmiş. Senin o namus dediğin bekaret kadının üzerine oluşturulmuş sosyal bir tabudan başka bir şey değil. Oysa Muhammed'in yaptığı çocuk tecavüzü. Al sana örnek.


 3. 6 saat önce, bababurayagel yazdı:

  kuranda ol demesi yeter yazıyor????

   

  neden 14 milyar beklendi...???

   

  sınava girmemiz için bu kadar uzun süre???

   

   

  Bak şimdi şöyle bi mucize var 14 milyar yıl diyon dimi ? Bak şimdi aynı Tanrı tevratı da  indirdi. Şimdi orada ne yazıyor  ? 14 milyar yıl değil 6 gün. Şimdi 6'nın karesini al. 36 dimi ? 36 daki 3 ve 6 yı çarp . Kaç çıktı ? 18. Şimdi başka bir mucizevi sayı gerekiyor. Hangi sayının kendisisyle tüm hiperişlemleri (toplama, çarpma, üs, tetrasyon vs.) aynı sayı çıkıyor ? 2 demi. Bak 2 + 2 = 4, 2 * 2 = 4, 2^2 = 4 (tetrasyonu yazamadım :) ). Hah şimdi 2 yle işlemm yapınca ne çıkıyor 4 demi.  18 den 4 çıkar kaç çıktı 14. Tanrı kaç milyar yılda yarattı ? 14. Al hadi budamı tesadüf. Şimdi sana birde 19 mucizesini anlatayım. Bak şu  cümleyi oku: "Ey edip adanada pide ye !" bak şimdi cümleyi terseten oku. Yine aynı dimi. Şimdi "Ey edip adanada pide ye !"  kaç harf ? 19 demi. Bu da  mı tesadüf ? Hadi ateistler açıklasın. (İRONİDİR, BEN BİLE YAZARKEN  ÇILDIRDIM)


 4. 6 saat önce, teogoni yazdı:

  Anibal sarap da antidepresan olabilir gibi birsey demisti. Bilincli icilen sarap insani gevsetip beynini rahatlatabilir mi?

   

  Bir ara beyaz ve kirmizi sarap ictim bi kac aksam yarim su bardagi. Ve anksiyetemde vucut agrilarimda goz agrilarimda bi duzelme oldu sanki.

   

  Ama bir sitede alkol depresandir diyordu. Noratransmitter iletisimini keser. Depresif yapar falan diyordu.

   

  Birileri bizi bu konuda aydinlatabilir mi? İse yariyor ise ara sira ilac gibi icelim. Sacmalamadan bilim adami gibi hareket ederek. 

  Plasebo efekti olabilir mi ? Çünkü kırmızı şarapta en fazla %14 alkol oranı oluyor. Buda 75 cl bi şişede 10.5 cl alkol oluyor demek. Alkol merkezi sinir sistemini etkilediği için  ağrılarında azalma olmuş  olabilir ona  bişey  diyemeyeceğim  ama yarım bardak içtim diyorsun şişeyi diktim demiyorsun :).


 5. 23 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

  ben  size  örnek  verdim  kalemi  attım  yere  düştü  bunun  yere  düşmesinin  sebebi  kütle  çekimi  deriz  peki  kanitimiz  nedir? Birisi  önce  birisi  sonra  nereden  bilebiliyoruz  kütle  cekiminin  ona  etki  ettiğini  ?

   

  Bir saat önce, Eren Yılmaz yazdı:

   

  Teist veya ateist bir görüşe  çekmeyeceğim konuyu.

   

  Öncelikle doğruyu bulduğumuzu idda etmiyoruz. Şayet Newtonun oluşturduğu modellemede  yanlış (Einstein'ın görelilikteoreminden bahsediyorum). Sadece elde ettiğimiz bulguların daha önceden de bildiğimiz bulgularla çelişmediğini ve doğruya yaklaştığımızı  iddia ediyoruz. Sonrasında ise eğer bir deney yapıcaksan bağımlı/bağımsız/sabit değişkenlerin olmalı. Örneğin X türünde iki bitki aldım ve aynı koşullarda bu bitkilerin topraklarından birine (100g) aspirin kattım. Bitkileri oda koşullarında her gün 120ml su ile suladım. 30 gün sonunda bitkilerden  toprağında aspirin olan daha çok büyüdü. Buradan hareketle ben aspirinin X bitkisinin büyümesini hızlandırdığı sonucuna vardım. Sonrasında benden başka binlerce kişi daha bu deneyi tekrarladı ve aynı sonucu gördü. İşte o zaman kanıtlamış olurum aspirinin X bitkisinin büyümesini hızlandırdığını. Kütle çekimi de aynı şekilde. İki tane lazer düzeneği kurdum ve lazerleri pvc piramitlerin uçlarına bakıcak şekilde yerleştirdim. Bir pvc piramitin yanına kendi kütlesinden yüz kat fazla bir metal  küre koydum. Bir ay bekledim ve yanında küre olan  metal piramitin ucunun  artık  lazer  ışığı almadığını gördüm. Bunu binlerce bilim adamı daha tekrarladı ve aynı sonuca vardı. Kütle çekimini bu şekilde kanıtladım. Şayet ilerde aykırı bir gözlem çıkarsa   yine hipotezimizi değiştirebiliriz.

  Yazılar yeni üye olduğum için gözükmüyor gibi bir şey mi var ? E-mail doğrulaması  fln ?  Bilen varsa  yazarsa  sevinirim yazılar gözüküyormu ?

   


 6. 1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

  tanridan  bahsetmiyorum  esasında,konuyu  tanrıya  getirmeniz  size  kalmış . Bütün  deneyle  gözlemle  tecrübe  edilmiş  neden  sonuç. ilişkileri peşpeşe  gelir  buraya  kadar  anlaştık. sorum  şu; bir  y  olayı  gerçekleşiyor  öncesinde  z olayı  gerçekleşti. Biz  kanıt  olarak  x  in  y  ye  neden  olduğunu  nasıl  ispatlayabiliriz? Öncelik  sonralik  yani  zamansalllik  dışında?

   

  Teist veya ateist bir görüşe  çekmeyeceğim konuyu.

   

  Öncelikle doğruyu bulduğumuzu idda etmiyoruz. Şayet Newtonun oluşturduğu modellemede  yanlış (Einstein'ın görelilikteoreminden bahsediyorum). Sadece elde ettiğimiz bulguların daha önceden de bildiğimiz bulgularla çelişmediğini ve doğruya yaklaştığımızı  iddia ediyoruz. Sonrasında ise eğer bir deney yapıcaksan bağımlı/bağımsız/sabit değişkenlerin olmalı. Örneğin X türünde iki bitki aldım ve aynı koşullarda bu bitkilerin topraklarından birine (100g) aspirin kattım. Bitkileri oda koşullarında her gün 120ml su ile suladım. 30 gün sonunda bitkilerden  toprağında aspirin olan daha çok büyüdü. Buradan hareketle ben aspirinin X bitkisinin büyümesini hızlandırdığı sonucuna vardım. Sonrasında benden başka binlerce kişi daha bu deneyi tekrarladı ve aynı sonucu gördü. İşte o zaman kanıtlamış olurum aspirinin X bitkisinin büyümesini hızlandırdığını. Kütle çekimi de aynı şekilde. İki tane lazer düzeneği kurdum ve lazerleri pvc piramitlerin uçlarına bakıcak şekilde yerleştirdim. Bir pvc piramitin yanına kendi kütlesinden yüz kat fazla bir metal  küre koydum. Bir ay bekledim ve yanında küre olan  metal piramitin ucunun  artık  lazer  ışığı almadığını gördüm. Bunu binlerce bilim adamı daha tekrarladı ve aynı sonuca vardı. Kütle çekimini bu şekilde kanıtladım. Şayet ilerde aykırı bir gözlem çıkarsa   yine hipotezimizi değiştirebiliriz.

×
×
 • Yeni Oluştur...