Jump to content

insanevladi

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  27
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

insanevladi Hakkında

 • Derece
  Member
 1. 1. yazdığın doğru değil gerçi ne demek istediğini de anlamadım ama üstteki videolarda seyrettiğin canlı bir şekilde parçalanan hayvanlar gerçek bir acı çekiyor. 2. Yani kendi mülkünde dilediğin gibi katliam vahşet yapabilirsin. Bütün sadistçe arzularını tatmin et ama kendi mülkün olduğu icin sıkıntı yok. Bravo süper mantık 3. Hani cennette sadece iyilik güzellik ve haz vardı? Şarap içip huri badeleyerek sonsuza kadar keyif çatacaktınız? Bu mantıkla cennetteki iyiliğin de bi anlamı kalmaz çünkü zıddı yok ve her şey zıddı ile kaim. Dünyada yaşanan bütün kötülüklerin altında tanrının parmağı vardır. Sonuçta iyiliğin yanında kötülüğü de yaratmış. Ve kötülüğü engelleyebilecek kadar kudretli iken kötülüğe müsade ediyor.
 2. insanevladi

  2023 seçimlerinde AKP den kurtulur muyuz?

  Yaşlı kesime nazaran gençler daha seküler bir yaşam sürüyor. Ama bunu bilgiye dayalı olarak yapmıyorlar sadece daha kolay geldiği için böyle yapıyorlar. Kastım şu 10-15 sene sonra sosyal açıdan çok farklı bir ülke olabiliriz ama cehaletimizden herhangi bir şey kaybetmeyiz bundan eminim.
 3. insanevladi

  Muhsin Yazicioglu neden ve nicin öldürüldü?

  Muhsin Yazıcıoğlu cumhuriyet ilkelerini hiç bir zaman benimsememiş islamcı, şeriat sevdalısı bir adamdır. Zaten mhp den kopması bu sebepten. İnandığı şeylerin doğruluğundan şüphesi olmadığından elini kana bulamaktan hiç çekinmemiştir. Belki bazılarınız söylediklerime kızacaksınız ama bu adam ne kadar katil ve canavar olsa da servet sahibi olmamış paraya, ranta tapmamış sadece davasına inanmış bir adam. Parayla satın alınamıyorsan ve bilmemen gereken şeyleri biliyorsan fazla yaşamıyorsun.
 4. Çocuğun sadece 2 tane videosunu izleyip böyle bir teşhiste bulunman doğru değil. Keşke benim de bu yaşlarımda böyle bir öğrenme sevdam olsaydı. Çevremde ne ailem ne öğretmenlerim kimse yönlendirmedi maalesef.
 5. insanevladi

  Kader ve Özgür İrade

  Hatem hayatımda senin kadar saçmalayan bir insan görmedim. Yazdıkların baştan sona zırvalık.Bu söylediklerinin zincirlerini kırmış, rasyonel düşünebilen bir insan için hiç bir değeri yok. Fazla arapça kelime kullanınca yazdıkların daha değerli olmuyor. Bu yazdıklarına aklı başında bir insan inanamaz. Hepsi uydurma
 6. insanevladi

  Kader ve Özgür İrade

  , Bu görüş ibn ül arabide de vardır bazı tasavvufçularda da. Ama sizin ulemanın ekseriyeti cehennem azabının sonsuz olduğunda ittifak etmişlerdir. Sen mi allamesin onlar mı bilmiyorum ama islamın ne söylediği belli deği.
 7. insanevladi

  Kader ve Özgür İrade

  Bu saçmalık hukuka tamemen terstir. Müebbed hapis cezasının bile bir mantığı vardır. Öldüğün zaman biter. Bir insanın sonsuza kadar ceza görmesi için nasıl bir suç işlemesi lazım? Arap putuna inanmamak mı bu suç? h...tir ordan!
 8. insanevladi

  Kader ve Özgür İrade

  Bir tek ben mi dindarların yazdığı saçmalıkları okumaya tahammül gösteremiyorum acaba? Siz mütedeyyinler olarak önce hangi islama inanacağınızı belirleyin. Söyleyin alimleriniz hocanız ulemanız birleşsin bir bildiri falan yayınlasınlar islam bu diye. Bu nasıl bir din ise her inanan başka türlüsüne inanıyor.
 9. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Daha önce de söyledim tanrı mevzusu bilimin tamamen dışındadır. Bu evren tanrısal bir düzendir ve ya değildir demek başkadır. Ama tanrı modeli oluşturduktan sonra evreni açıklamak için-yani bilim yapabilmek için- herhangi bir teori falan üretmeye gerek kalmaz. İhtiyaç kalmaz çünkü cevap basit "Kün fe yekün"
 10. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Tanrı ve tanrılar zaten binlerce yıldır durmaksızın değişmiştir. Biz istesek de istemesek de aklını sevdiğimin insanları kendilerine yeni bir tanrı bulurlar zaten. Özellikle dindar bir toplumda ateist olabilmek için sorgulayabilen eleştirel düşünen bir beyin lazım. Maalesef bu kitle toplumlarda hep az bulunur. İnsanlara egemen olabilecek bir tanrı fikri yaratmak lazımsa daha işlevsel bir model olmalı. Ne biliyim fakir olana şükretmeyi öğütleyen, cihat edip zenginlik ve kadın vaad eden bir tanrı lazım. Bunlardan da piyasa bolca mevcut zaten. Bu tanrı hep dominant olmuştur başka tanrı piyasa yapmaz.
 11. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Haci benim yazdıklarından anladığım teizmin bir tanrı anlayışı var. Ama ateizm teizme karşı olduğu halde bir tanrısı yok. Bizde teistler gibi mabaddan uydurup bizimki sizinkini döver diyecez?
 12. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Bu arada tanrı modeli oluşturmanın ateizme ne katacağını anlamıyorum. Tanrı üzerine düşünmek ne insanlığa ne de ateizme bir şey katmaz bence. Ateizmin bugün tutunduğu dal bellidir. 21. yüzyıla gelmişiz ve hala dinlerin zorbalığı devam ediyor. Bir gün dünyada şu anda yaşayan insanlardan daha aklı başında insanlar yaşar ve fikir hürriyetinin olduğu bir dünya olursa zaten ateizm diye bir şey kalmaz.
 13. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Peki Sayın hacı bu modelimize illaki tek bir tanrı mı lazım? Düalist dinlerdeki gibi 2 olabilir mi? Hatta daha fazla da olabilir?
 14. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Benim mantığıma göre tanrı kavramı bilimsel düşünceye tamamen zıt bir kavramdır. Bilimin konusu bellidir. Dünyayı evreni açıklamaya çalışır. Tanrı ise bunlarla alakası olmayan her insanın kendi düşüncesinde oluşmuş kişisel bir hipotezdir. Aynı dinden de olsan,aynı mezhepten de olsan, aynı köyden de olsan bu durum aynıdır. Herkesin başka bir tanrısı var. Ulaşılabilme mevzusundan kastım şu, eğer tanrı mutlak kudret ve güç sahibi ise, bizim onu hissetmemizi ya da bilmemizi istiyor ise bizim ateist olmamız mümkün olmazdı. Çünkü biz onun varlığını bir şekilde bilirdik. Tanrı var önermesi üzerinden konuşursam: Tanrı bilinmek istemiyor. Eğer kutsal kitaplar tanrının bilinmek için gönderdiği sözler olsaydı herkes okuyup ikna olurdu. Ne de olsa tanrı sözü. Kutsal kitaplar sadece örnek burda.
 15. insanevladi

  Ateistlerin de Kabul Edebileceği Bir Tanrı Modeli

  Bilimsel temelli bir tanrı modeli olamaz. Farazi olsa bile o zaman o model tanrı olamaz. Tanrı ulaşılamaz olmalıdır.
×
×
 • Yeni Oluştur...