Jump to content

ck789

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  367
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

ck789 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

146 profil görüntüleme
 1. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  güzel video. programlama sürecini, java gibi sanal makine kullanan dilleri, aynı dil ile yazılan derleyiciler çok güzel anlatmış. bazı yerlerde alt yazı sapıtıyor gerçi sizin ilk mesajınız bilgisayar nasıl çalışıyor onu merak ediyorum dediğiniz için biraz detaylı anlatmaya çalışmıştım. fazla karıştıysa kusura bakmayın konu çok geniş. backend kavramını merak ediyorsanız bizim telefonlarda pc de kullandığımız web siteleri ve uygulamaların alt yapısını programlamada kullandığımız sistemler diyebiliriz. en basit anlamda bir forum ya da sosyal medya sistemi geliştiriyorsak onun altyapısını kodluyoruz sürekli açık kalacak bir sunucu bilgisayar sistemine yüklüyoruz. kullanıcılarda uygulama ve web sitesi üzerinden bu alt yapıya bağlanıp bu sistemi kullanıyorlar . bu alt yapı back end oluyor. backendler kullanıcı verilerini veritabanlarına kaydediyorlar. bu forumdaki mesajlar konular gibi. facebook’taki gönderiler gibi şeyler veritabanlarında saklanıyor. Mysql bu veri tabanlarının en meşhuru. Php de web tabanlı backend geliştirmede kullanılan en yaygın programlama dili. web programlamaya mobil uygulama geliştirmeye ilginiz varsa bunlar güzel teknolojiler ama amacınız felsefi anlamda bilgisayar nedir nasıl çalışır incelemek ise bunların hiçbir önemi yok. bunlarınkiyle hepsi C dili ile de yapılabilir, ne php ye ne de veritabanlarına ihtiyacımız yok zaten bunlar da C ile geliştiriliyor. makine kodu ve işlemcilere bakmak bilgisayar sistemlerinin temellerini anlamak için yeterli. C++ bile gereksiz. Linux çekirdeğini geliştiren Linus Torvards bile gömüyor C++ ı. Dünyanın en yaygın işletim sisteminin çekirdeği düz C ile geliştiriliyor.
 2. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  bu yaklaşımın metaryalizm e yakın olduğunun farkında mısınız var olan her şey önceden var olanların üzerine kuruludur gibi bir anlam çıkıyor söylediklerinizin çünkü yapay zeka bu şekilde çalışıyor. yani sartre varlık ve hiçlik eserini yazarken tüm ilhamı önceki felsefi eserlerden mi aldı kendinden bir şey katmadı mı? her şeyden önce şunu sorabiliriz. biz insan olarak kendimizi ifade etmek istiyoruz. müzik roman vs buradan doğuyor. yapay zeka nın da böyle bir motivasyonu var mı? böyle bir şey yok veri setine de algoritma yı vererek bunlara benzer eserler üret diyoruz. bu herşey den önce temel motivasyon un bile dışardan verildiği bir durum. bununla insanın kendinden gelen motivasyon ile ortaya çıkan eserleri nasıl aynı kefeye koyabiliriz. önceki mesajlarınızı bilmesem materyalist biri ile tartıştığımı düşünürdüm. hem insana hayata özel bir anlam yükleyip hem de nasıl tüm bu sanatsal üretim sürecini bu kadar materyalist mekanik bir süreç olarak görüyorsunuz anlayamıyorum.
 3. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  siz bu eserleri birbirine benzer şeyler olarak görüyorsunuz tarihsel gelişimini yok sayıyorsunuz. yapay zeka benzer şeyler üretebilir yeni ve orijinal bir şey üretemez. klasik felsefeyi okuyup varlık ve hiçliği yazamaz. Mozart dinleyip dubstep üretemez. insan ise bunları yapabiliyor.
 4. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  siz yapay zekaya bilim insanlarının yüklendiğinden daha fazla anlam yüklüyorsunuz. yapay zeka özünde çok gelişmiş istatistik sistemleridir. kendisine öğretilenlenlerden verisetlerinden farklı bir sonuç üretmezler.
 5. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  yapay zekanın özgün içerik üretmesi farklı bir perspektif sunması yeni bir sanat akımı başlatması mümkün değil. yapay zeka kendisine öğretilen verisetine bağlı çalışır. onda olmayan komple bambaşka bir eser üretmesi mümkün değil. klasik müzik veriseti ile öğrenme yapılan bir makinenin sistematik bir jazz kültürü oluşturmasını beklemeyiz
 6. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  mysql gibi veritabanları çok fazla veriyi düzgün bir biçimde saklamanı ve kullanmanı analiz etmeni sağlayan sistemlerdir. excel in access in çok daha gelişmişi olarak düşünebilirsin. bu tarz veri tabanlarını yönetebilmen için standart komutları içeren SQL diye bir dil var. bu dil ile MySQL, microsoft sql server, postgreSQL, oracle gibi ilişkisel veri tabanlarında temel işlemleri aynı komutlar ile yapabilirsin. gelişmiş işlemler için ise hepsinde ayrı ayrı öğrenmen gereken detaylar vardır. temel SQL dilini de 1 haftada öğrenebilirsin. Oracle, SQL server uzmanlıkları ise bir sürü sınavı sertifikası olan farklı uzmanlık alanlarıdır. uzmanlaşmak yıllar sürer. SQL dilini kullanmayan nosql olarak geçen veri tabanları da var. bunların en popüleri mongodb. bu veritabanlarının kullanımları çok daha kolay uzmanlıkları da yeni yeni şekilleniyor. ben oyun geliştiriciliği ile uğraşıyorum. backend de kolaylık olsun diye nosql kullanıyorum. ilişkisel veritabanları çok daha uğraşı gerektiren esnek olmayan sistemler böyle kişisel projeler için. mysql php den python javascript nodejs mongodb ye geçtim backend de yani oyunların sunucu altyapılarında php python nodejs backend de veritabanı ile bağlantı kurmayı sağlayan ek kontrollerin yapıldığı basit programlama dilleridir. hiçbiri c kadar detaylı bellek yönetimi ve performans sağlamaz ama temel işlemleri bu diller ile yapmak çok daha kolaydır. php bin gerçek hayat örneğine eğer bilgisayar kullanıyorsan bu sayfayı sağ ile tıklayıp kaynağı görüntüle diyerek bakabilirsin. orada gördüğün html kodunu php üretmektedir. arkaplanda mysql e bağlanarak verileri alır ve kendi şablon motoru ile bu verileri html koduna çevirir biz de kullandığımız tarayıcı ile bunu ekranda görürüz.
 7. ck789

  YAŞAMIN ANLAMI

  her hayatın anlamını insan kendisi karar vermiyor mu? bunun dini inanç ile direkt ilgisi yok yani inançlar için anlamı var dinlere inanmayanlar için yok diyemeyiz. en basiti dindar insanlar da dini kendileri seçiyor idealde yani değer yargılarını kendileri belirtiyorlar. aksi halde atalarının dinini takip etmiş olurlar. kendi iradesi ile bir dini benimseyen ler ile dinleri kenara koyup farklı değer yargılarını benimseyenler arasında yaşamın anlamlandırma açısından ne fark var. dindar olmayan herkes nihilist mi? insanların bir kısmı kendi değer yargıları ile dinler çeliştiği için dinlerden uzaklaşmıyor mu? öyleyse nasıl bu insanların yaşamı anlamlandırmadığından bahsedebiliriz? bu insanların da kendi değer yargıları var yani bir şekilde hayatı anlamlandırıp farklı değer yargılarına sahip olmuşlar
 8. ck789

  Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

  anibal çok güzel anlatmış. önce yapmak istediğin alana hakim olmak daha önemli. işletim sistemleri tam olarak nasıl çalışıyor onu öğrendikten sonra c gibi bir sistem dili çok daha anlamlı gelecektir. benzer şekilde oyun motoru yapmak istiyorsanız grafik kütüphaneleri directx opengl Vulcan nasıl çalışır bunlara bakmak gerek. bunlar da c c++ ile kullanılıyor ama sadece c öğrenmek bunları kullanabilmek için yeterli değil. c aslında çok temel bir dil. derleyicilere özel düzenlemeleri saymazsak temelleri gerçekten bir ayda öğrenilebilir ama sistem programcısı olmak ömürlük iştir. sürekli öğrenilecek yeni şeyler var. sadece işletim sistemleri olarak düşünmemek lazım. VMware gibi sanallaştırma, Golang gibi nodejs gibi dillerde kullanılan eş zamanlı programlama modelleri, docker gibi hafifsiklet sanallaştırma konteynerlaştırma sistemleri hep sistem programlama nın alt dalları. hepsi de bir ömür arayabililecek alanlar c öğrendikten sonra Python javascript öğrenmeniz kolaylaşacaktır ama bu iki dilin de önemli farklılıkları var. özellikle javascript thread modeli event sistemi oldukça farklı. bir de bunlardan komple farklı fonksiyonel programlama gibi disiplinler var. lisp haskell gibi diller c den oldukça farklı şekilde çalışır.
 9. ck789

  Ötenazi ve intihar demokratik bir hak mı yoksa cinayet mi?

  canlı bomba olaylarını kast ediyorsanız tartışmalıdır. bunlar sonradan tartışmalı fetvalar ile ortaya çıkmıştır. kaynak batı merkezli belgesel hypernormalization youtube da alt yazılı bulabilirsiniz. bu fetvalar ne kadar kabul görüyor bilmiyoruz.
 10. ck789

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  yapay zeka makine öğrenmesi örneğiniz mesela direkt yanlış. bu alanda bilgi olduğu için bunu net görebiliyorum. ama siz bunu bilmediğiniz için bilginiz olmamasına rağmen kendi görüşünüzü göre yorumlamışsınız. insan davranışlarını da bilmiyoruz. hür irade gerçekten olabilir ben de olduğunu düşünüyorum ama siz bunun üzerinden akıl mantıkla değil doğrudan bu bilinememezlikten güç alarak kendi görüşünüzü desteklemeye çalışıyorsunuz. halbuki bilmiyorsak bilmiyoruz deriz bu bilgisizlik bizi bir sonuca götürmemeli
 11. ck789

  Allah'a verdiği nimetler için neden şükür etmiyorsunuz?

  apateist ler dışında her görüş bir yerde bunu tartışmıyor mu? bunu aramıyorsak bu forumda ne yapıyoruz. ahlak, varlık, bilgi hepsi bir yerde anlam ile ilgili. sizin dediğiniz mutlak nihilisme kadar gider ateizmin de deizmin de diğer ontolojik görüşlerinde böyle bir yaklaşımla doğrudan bir ilgisi yok
 12. ck789

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  bilimsel deliller den bahsediyorsak neden deli muamelesi görsün. bilimsel yöntem bellidir. kimdir bu deli muamelesi gören bilim insanları bu konudaki çalışmaları nelerdir?
 13. ck789

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  koskoca uluslararası bilim camiasından bir Edward Snowden bir bir Bradley Manning çıkamıyor mu. o yürek yok mu? yoksa bilim camiasını baskılayanlar nsa'yden CIA den daha güçlü tüm dünyadaki bilim camiasını tek bir mutlak delil sızmayacak şekilde kontrol altında tutabilecek kudrete sahip varlığından kamuoyunun haberi bile olmayan uluslararası bir merkezi örgüt mü?
 14. ck789

  Allah'a verdiği nimetler için neden şükür etmiyorsunuz?

  ateist olsan ne olacak bu kafayla dinlerin verdiği manayı felsefi görüşlerde mi arıyorsun. bunlara bulaşmadan önce mistik manayı kenara koyup diğer görüşleri aklın vicdanın ile incelemen daha sağlıklı olur. hiçbir varlık felsefesi akımının dinler gibi insanı mana anlamında tatmin etmek gibi bir gayesi yok. deizm saçma geldi de ateizm aydınlatma mı yaşattı. hayata dair sorulara cevap verme konusunda ateizm daha mı tatmin edici?
 15. ck789

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  bu çok ciddi bir iddia. tanrının reddedilmez bir şekilde bilimsel olarak tespit edildiğini ama kaygı ve kaçınma gibi dünyevi sebepler ile bilim insanlarınca gizlendiğini mi söylüyorsunuz. koskoca bilim camiasından bir kişi bile çıkamıyor mu bu mutlak delili söyleyecek.
×
×
 • Yeni Oluştur...