Jump to content

towboatery

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  68
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

towboatery Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

284 profil görüntüleme
 1. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Bu sorular zaten bu olayın ilk evrelerini oluşturuyor. Her ihtimali tartıyor insan. Hangi taraf ağır basarsa seçimini ondan yana kullanıyor. Eğer bu söyledikleriniz gerçekten de var ise, ne olmuş yani? Sırf bir şeyleri tarttığımız için, normal olarak ağır basan tarafı seçtiğimiz için Allah, Tanrı, Yahwe veya Baba-Yaga herhangisiyse beni cehenneme atamaz. Bu seçimi yapan kimseyi atamaz, atmamalı da. Bu ahlaki açıdan bile komedi iken, artık bunları düşünüp zihnimi meşgul etmem sadece vakit kaybı olur. Ben iyi bir insanım ve dünyada iyiliğin son bir zerresi kalsa bile iyi olmaktan vazgeçmeyeceğim. Tek önemli nokta bu. Bu yüzden katı kuralları olan dinlerin cennet ve cehennemi yerine iyiliklere ve kötülüklere göre varolan bir cennet cehennemi tercih ederim.
 2. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Yeniden herkese merhaba. Konuya yazdığım ilk iletide, düştüğüm boşluktan ve hayatın anlamsızlığına dair düşüncelerim olduğunu yazmıştım. Bu düştüğüm boşluktan ve anlamsızlıktan sıyrıldığımı söylemem gerek ki, bu aslında o kadar da zor olmadı. Çünkü bulunduğum durumdan şüphe etmedim. Doğru seçimi yaptığımı bildiğim için vicdanen rahatladım ve tahmin ettiğimden çok daha kolay bir şekilde bu süreci atlattım. Hayatımın anlamı yok vs. gibisinden cümleler de kullandım fakat bu cümlelerin ne kadar boş olduğunu fark ettim. Fark etmemin sebepleri ise yaşımın forumun yaş ortamasının altında olmasıydı. Dine mensup olmayan abilerim diyebileceğim siz insanların, uğruna yaşadığınız onlarca sebep varken benim daha yolun başında olarak bu cümleyi kurmam çok mantıksız. Bu da yazdıklarımın anlamsız olduğunu fark etmeme sebebiyet verdi. Bu soru bu kadar çabuk cevaplanmamalıydı ve öyle de oluyor. Önceden kendimi geliştirmem konusuna çok uzaktım. Sadece ibadetlerimi doğru şekilde yapıp, iyi bir insan olarak kalarak, öldüğümde zaten cennete gidecek ve dünyada istediğim bir çok şeyi telafi edebilecektim. Ne gerek vardı kendini geliştirmeye? Fakat şimdiyse eski dini düşünlerimden dolayı baskıladığım isteklerimi ve hayallarimi telafi etmeye çalışıyorum. Bunun yolu da kendimi geliştirmemden geçiyor. Sanırım bu yüzden dini inancı olmayan insanlar, vizyon, misyon ve bilgi konusunda diğer insanlara üstünlük kuruyor. Çünkü buna mecbur kalıyor ve tek hayatını en iyi ve en doğru şekilde yaşamak için bunlara ihtiyaç duyduğunu biliyor. Her neyse çok uzatmadan, ben de bunun farkına vardım ve karantina sürecini de lehime kullanarak, zamanımı kendimi geliştermeni sağlayacak şeylere ayırıyorum.
 3. towboatery

  evrim doğru olsa bile öbür dünyaya inanırım

  Bekir abi merhaba hoşgeldin. Forumda zaman geçirdikçe belli kişileri tanıyor, bir şekilde dost oluyorsunuz illa. Gitmeden de şuraya Alan Watts'ın sözünü bırakayım. "Ölüm bilinç dalgalanmasıdır. Bir zamanlar ölü olmasaydın şimdi canlı olduğunu nereden bilebilirdin."
 4. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  ahahah bilimin köpeğiyiz
 5. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Belki ama o dersi hala görmedik. En sevdiğim ders şu ana kadar din psikoloijisi oldu. Eğer yükseklisans yapacak olursam bu alandan yapmayı düşünüyorum.
 6. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Herkes kadar. Bu konuda beni inançlı insanlardan ayıran bir durum yok. Zaten dersler tamamıyla ezbere dayalı.
 7. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Maalesef. Fakat şu an da eskisi gibi problem oluşturmuyor. Teşekkür ederim görüşlerin için.
 8. towboatery

  Satanizm

  Bu çocuk 321GO kanalının soramazsın videosunda da vardı. Neden satanist olduğunu söylüyor zaten. Ateist olarak yaşamak kötü etkilemiş ve o da bir inanç arayışına girip satanist olmuş. Satanistlik doğru olduğu için değil. Birde videoda çok mantıklı geldiğini falan söylemişti satanistliğin. Neye göre mantıklı geldiyse artık.
 9. towboatery

  Sigaranın zararları

  Niye direkt olarak öyle sormadın
 10. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Müslüman olmayanlar da yapıyor bunu. Fakat din dediğimiz kavram katı kurallar içeren bir sistem. En basitinden, müslüman bir arap üzerinde ihram ile avlanamazken, müslüman olmayan bir arap için bu problem oluşturmaz. Doğru yanlışı hepimiz biliyoruz. Sen doğru ve yanlışı dinine göre yorumlarken ben kendi bağımsız aklımla yorumluyorum. Sabah 5 de kalkıp namaz kılmak zorunda olan da sizlersiniz. Bana göre derin uykudan kalkıp, uykumu bölmek bünyeme zararlı. Daha bir çok şey var ve insanın direk karakterine, hayatına hükmeden din (buna müslümanlar Allahın boyası ile yıkanmak derler) sana hükmediyor. Boyanan sensin, benim boyam kendim.
 11. towboatery

  Sigaranın zararları

  Ben çay kahve ile içildiğinde daha zararlı olduğunu duymuştum. Sebebi de boğazda kalan çay veya kahve damlaları sigara ile etkileşime geçip boğaz kanseri olma riskini arttıyormuş.
 12. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Şeytanın ağaçla ilgili söylediklerinin doğru olmasına rağmen, yine de yalan söyleyen Allahın doğru düşündüğünü düşünenlerin de dinidir.
 13. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Yazınız gayet iyi fakat özgürlükten kast ettiğim şeyin ne olduğunu biliyorsunuz Kuşa göre ise özgürlük kafesin kapısıdır. Özgürlük bile görecelidir şahsi görüşüme göre.
 14. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Fakat kanıtlanamaz. (Eklemeyi unutmuşum)
 15. towboatery

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  @mmmrkl Sağduyunun dedikleri mantıksız şeyler değil. Siz asla bir yaratıcının varlığınını kanıtlayamazsınız. O da aynı şekilde yokluğunu kanıtlayamaz. @Yeni Üye İşte tek gerçek bu. Tek gerçek bilinmeyen ise tartışmak fazlasıyla mantıksız. Fakat şu da var ki bizler yani inanmayanlar en azından hayatımızı bilinmeyen üzerinden kurmaktansa özgürce yaşamayı yeğliyoruz. Dünyadaki tüm tanrılar 1000 taneyse bu tanrıların hepsi gerçek dışıdır. Bu kadar da basit.
×
×
 • Yeni Oluştur...