Jump to content

RadikalKemalist

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  205
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne RadikalKemalist kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. 14 dakika önce, tolonbey yazdı:

  İşte böyleee,

                        Eeeeeeee,İsmetin partisindende başkaşey beklenemez.

  BAYKAL gibi adam o partiye başkan seçilirse ,bu adamın CHP ye başkan yardımcısı seçilmesi çok sayılmaz.

  Bu habar CHP ye çok oy kaybettirecektir.

  HADİİİİ gözün aydın olsun İREİS.

  Bu durumda istesen bu HABARLA KIRAL degil  TÜRKİYEYE İMPARATOR bile seçilebilirsin.

  GİLİCİDAROĞLUNU eccik okşayı vir,sana yardımlarından dolayı .

  Çünkü hakketti bunu.

  İREİS,sende birşey var ama anlayamadım o sende olan şey nedir.

  Muhalefet bile arkanda.

                       Sağcı bir gazatada olan bir dişi  gazatacı, şöyle demişti. İreis beni kabul etse kocamı,2 çocuğumu  bir kenara atar gider onun CARİYESİ  olurum.

  REİS,hatırlıyorsun dimi?

  Demekki sende gerçekten çok önemli birşey var,bizim bilemedigimiz.

  Hadi hayırlısı.

  Dedeniz.

  İsmet dediğin adam Tunceli Harekatı'nın kahramanlarından birisidir yalnız.

 2. Hayatta en çok uyuz olduğum şeylerden birisi çifte standarttır. Çifte standartçılığa asla tahammül edemem. 

   

  Bu konuda da bir çifte standartın mevcut olduğu aşikar. 

   

  Mesela Ahmet Kaya ile Hakan Şükür'ü ele alalım. Ahmet Kaya bir PKK'lı, Hakan Şükür ise Fetullahçı. Ama bu ikisine farklı muamele yapılıyor. Bir kişi çıkıp "Hakan Şükür Fetullahçı olabilir ama ben futboluna bakarım" demiyor mesela. Belki de terörist ilan edilmekten korktukları için diyemiyorlar.

   

  Ama Ahmet Kaya ise el üstünde tutuluyor. Aleyhinde konuşana hemen ırkçı, faşist vb. deniyor. Adam Atatürk'ten, hatta belki de Muhammed'den bile daha çok seviliyordur bu ülkede. Sevmeyenler ise "Olsun şarkıları güzel" diyor. 

   

  Sadece bu kadarla da sınırlı değil. Bugün Türkiye'de rahatlıkla PKK'yı savunabiliyorsun. Adamların mecliste partisi, medya gücü, şirketleri vb. her şeyleri var. Ama Fetullahçıların neyleri varsa hepsi kapatıldı ya da el konuldu. Bırak Fetullahçı parti kurmayı Fetullah lehine en ufak bir cümle kursan hapsi boylarsın. 

   

  Peki nedir bu farklı muamelenin sebebi? PKK neden kayırılıyor?

 3. 2 saat önce, bilgivehis yazdı:

   

  Her açtığın başlıkta tayyip zihniyeti dışında yerin dibine sokmadığın kalmadı.

  Solcular, komünistler, kılıçdar, şimdi de nazım, yerin dibine soktuğun herkes var ama dinciler, tayyip yok.

  Sürekli herkesi değersizleştirerek dolaylı olarak dincileri yüceltmen yaptığın tek iş.

  Bugün akp diktatörlüğü ekonomiyi çökertirken, milletin orasına koyarken, milleti araplaştırırken, cumhuriyeti kendine evirirken sen kalkmış sürekli muhalif tarafa sataşıyorsun.

  Bu gidişten nemalanıyor isen bir diyeceğim yok ama iyi niyet taşıyorsan tamamen yanlış taraftasın.

  Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Tayyip'i ve dincileri de eleştiren onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce gönderim var. Nazım Hikmet öldüğünde AKP mi vardı ki muhalif tarafı temsil ediyor? Nazım Hikmet CHP döneminde 12 yıl hapis yatmış, Demokrat Parti tarafından önce affedilip sonra da askere gitmeyip Sovyet Rusya'ya kaçtığı için vatandaşlıktan atılmış, AKP tarafından ise vatandaşlığı ve itibarı iade edilmiş bir şahsiyettir. 

   

  Benim gözümde bir komünist ile bir şeriatçı zaten aynıdır. 

   

 4. İnternette Celal Hoca'nın Nazım Hikmet ile ilgili hiçbir konuşmasını bulamadığım için kendisine bir mail yazarak şansımı denemek istedim. Sağolsun kısa da olsa bir cevap yazdı. Celal Hoca'nın son derece dürüst, kimseden bir çekincesi olmadan doğru bildiklerini pat pat söylemekten hiç kaçınmayacak karakterde bir insan olduğunu bildiğimden verdiği cevabı paylaşmakta bir sakınca görmedim. 

  S3tBjn.jpg

   

  Celal Hoca'ya göre Nazım vatansever ama akılsız bir vatansever imiş. 

  Şahsen akılsız olduğuna katılıyorum ama vatansever olduğuna katılmıyorum. 

 5. Aziz Atatürk! Bükülmez bileklerimizde kuvvet, gözlerimizde ışıksın. Aydın dimağlarımızda ilkelerin, kalplerimizde sınırsız sevgin ve inancın var. Yarattığın her yaştan 82 milyon kahraman ve asil Türk ulusu, acı kaybının 82. yıl dönümüne yasınla başlarımız eğik, bizlere verdiğin azim ve gururla yolunda, ardında dimdik yürüyecek, koşacağız; sana ve idealine mutlaka ulaşacağız.

   

 6. 4 saat önce, Googler yazdı:

   

  "Atatürk'e nasyonal sosyalist demek mantıki olabilir ama sosyalist denmesi çok büyük bir hata. "

   

  Nasyonel sosyalist terimi Hitler le özdeşleşmiş bir kavram. Hitler itiyle Atatürk'ü aynı cümlede bile anmam. 

   

  "Atatürk de Marksizm'e net bir şekilde karşıdır. Atatürk asla sosyal demokrat birisi de değildir."

   

  Atatürkelbette Marksizme karşıydı. "Komünizm saçmalık" der. Ki gerçekten de öyledir. Atatürk gerçekçidir. Birçok gerzek sosyalistin sandığı gibi Atatürk Marksist öğretinden de habersiz değildir. Marx'!ın Kapitalini de Kapitalin eleştirisini de okumuştur. 19 Mayıs'ta Samsuna çıkan M. Kemal bunların tümünü biliyordu. Zihnindeki Türkiye'yi daha o gemiye binmeden çizmişti. Ve onu yaratırken karşısına dikilecek olan önemli gruplardan birinin  komünistler olduğunu da biliyordu. Yolunu buna göre çizdi. Ve hepsinin de hakkında geldi. 

   

  Fakat, bunların hiçbiri Atatürk'ün gerçek bir sosyal demokrat olduğu gerçeğini değiştirmez.

   

  Sosyal demokrasinin temeli bilimdir, marksizm, şucizm bucizm değildir!

   

   

   

   

   

   

  Atatürk hiçbir zaman sosyal demokrasiden bahsetmemiştir. Atatürk döneminde de sosyal demokratlar vardı. Türkiye'de ilk sosyal demokrat parti 1918'de Dr. Hasan Rıza önderliğinde kuruldu. Atatürk 1925'te sosyal demokratların partisini de kapattı ve onları yasakladı. 

   

  Sosyal demokrasinin özünde Marksizm vardır. Dönek Marksistlerin kapitalizmi kabullenip bulduğu bir yoldur sosyal demokrasi. Sosyal demokraside milliyetçiliğe yer yoktur çünkü sosyal demokrasi küreselci ve evrenselci bir görüştür.

 7. 36 dakika önce, Googler yazdı:

  Abartmışsın. Muhalif medyanın tamamı da komünist değil. Sözcü tüm diğer gazetelerin toplamından daha çok satan bir gazete ve komünist değil kemalisttir. Soner Yalçın hariç köşe yazarlarının içinde komünizmi savunan yok. Gerçi kemalist yazarlarının çoğu da komplo teorisyeni de o ayrı mesele.

  Belki komünist olmasalar da onlar da bu başlıkta bahsettiğim tipe giriyorlar. Mesela Yılmaz Özdil'in "Adam" kitabında Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'a da yer verdiğini hatırlıyorum. 

   

  Benim anlamadığım nokta da burası tam olarak. Irkçı olmayan birisi kalkıp Ku Klux Klan'ı över mi mesela? Aynı şekilde komünist olmayan birisi neden bir komünisti över? 

 8. 15 saat önce, Googler yazdı:

   

  Pek geride kalmış sayılmaz. Halk TV, TELE 1 gibi muhalif kanallarında bangır bangır Mahir Çayan kitapları pazarlanıyor. 

  Atatürkçü geçinen komplo teorisyeni Soner Yalçın bu kanallarda çıkıyor "Yolumuz Mahirlerin yoludur" diyor. 

  Muhalif kesim M-L ideolojiye açıkça olmasa da hoşgörüyle yaklaşıyor, hatta zaman zaman destek veriyor. 

  İdeolojiler de tıpkı dinler gibi insanlara güç ve umut veriyor. Cehaletin kol gezdiği bir ortamda başka türlü olmasını ummak da zaten olanaksız. 

   

  Aynen öyle. Şu anki medya zaten dinciler ve komünistler diye ikiye bölünmüş durumda. Muhalif medyanın tamamı da komünist olduğu için özellikle de genç muhaliflerin beyni çok kolay bir şekilde yıkanabiliyor. 

   

  Öyle ki solcu olmayan herkesi dindar ya da AKP'li zannedecek kadar salak insanlarla dolu ortalık.

   

  İnsanlara "ya AKP'li olacaksın ya da DHKP-C'li" diye iki seçenek dayatılıyor. Tabii ki ikisine de hayır. 

 9. 14 saat önce, bilgivehis yazdı:

  Bugünkü yönetimden memnunsan bir şey yazmama gerek yok ama memnun değilsen komünizme laf etmeye hakkın yok. Çünkü komünizm bugünkü yönetime karşı bir sistemdir.

  Ayrıca komünizm bitmiş falan değil, komünizm kapitalizmin zıttıdır, zıt olmadan diğeri olmaz, kapitalizm varsa onun zıttı komünizmde var demektir ve kapitalizm olduğu müddetçe var olacaktır. Hem komünizmi anlamış değilsiniz, daha dünyada komünizm diye bir sistem olmadığını dahi bilmiyorsunuz, kapitalist propagandaya aldanarak devrim yapan her yeri komünist zan ediyorsunuz. İyice araştırmadan, okumadan size lanse edilen, yediğiniz morfini aktarıyorsunuz.

  Komünist diye size kakalanan ülkelerin sistemi birebir değilse de Atatürk sistemiydi, devrim yapan liderleri ölünce aynen bu ülkede olduğu gibi sistem de bitti.

  Yani siz bilerek veya bilmeyerek Atatürk sistemine de komunist diyorsunuz. Çin devrimini bir araştırın, devrim lideri Mao'nun Atatürk'ü örnek aldığını görürsünüz.

  Mao'nun Atatürk'ü örnek aldığını kim söylüyor? En fazla bir saygısı ve hayranlığı olabilir o kadar. Mao gibi bir katil mi Atatürk'ü örnek alacakmış? 

   

  Benzer iddialar Hitler için de mevcut. Onun da Atatürk'ten etkilendiğine dair pek çok asılsız iddia ve ona ait olup olmadığı meçhul söz var. 

   

  Bugünkü yönetim diyerek neyi kastettiğini bilmiyorum. Bugünkü hükümetten elbette ki memnun değilim ama kapitalist düzen ile bir sorunum da yok. 

   

 10. Anlamakta en çok zorlandığım insan tiplerinden birisi de budur. Komünizm dinine inanmaz, ama komünistlere yalakalık yapar. Veyahut en azından onlara saygı duyar.

   

  Vahhabi olmayan birisinin IŞİD'e saygı duyması beklenebilir mi? Veyahut beyaz ırkçısı olmayan birisinin Ku Klux Klan'a saygı duyması?

   

  Komünizm sonuçta her türlü bireysel özgürlüğün ve insan haklarının yoksayıldığı, içinde muhalefetin bile olmadığı, koskoca bir halkın silah zoruyla kendisine boyun eğdirildiği ve kendisini ayakta tutmak için her yolun mübah görüldüğü sapık bir ideolojidir.

   

  Ama bakıyorsun dibine dek liberal yaşayan, ufacık bir özgürlüğü kısıtlansa hemen sokaklara dökülecek tipler aynı zamanda Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan gibi çapulculara övgüler düzüyor. 

   

  Peki soruyorum sizlere: Eğer Deniz Gezmiş ve arkadaşları hedeflerine ulaşmış olsalardı Kemalist rejim yerine getirecekleri düzen acaba demokratik ve güzel bir düzen mi olacaktı? Yoksa diğer sosyalist rejimler gibi katliamların, işkencelerin, sürgünlerin, kıtlıkların, zorbalıkların, zulümlerin ve diktatörlüğün hüküm sürdüğü cehennem gibi bir ülke mi olacaktık?

   

  Adamlar senin benimsemediğin ve hatta gerekli gördüğünde sana yaşam hakkını bile çok görecek bir rejimi sana sormadan silah zoruyla getirmeye çalışıyorlar. Bu uğurda senin alın terinle çalışıp biriktirdiğin paranı çalıyorlar, güvenlik güçlerine silah doğrultuyorlar, konsolos katlediyorlar, küçücük bir kızı utanmadan rehin alıyorlar vb. ama sen bunlara rağmen bu adamlara saygı duyuyorsun.

   

  Neymiş davalarında samimilermiş, ölümü göze almışlarmış. Ona bakarsanız IŞİD militanları davalarında gayet samimi. Adamlar sonsuza kadar hurilerle seks yapacaklarına o kadar içtenlikle inanıyorlar ki tereddütsüz ölüme gidiyorlar. Keza dağdaki PKK'lılar da ölümü göze almıyorlar mı? Adamlar canlı bomba bile oluyorlar. Ne yapalım bunlara da mı saygı duyalım yani?

   

   

 11. Dede kusura bakma ama sen şuurunu yitirmeye başlamışsın. İlerleyen yaşına veriyorum bunu. Şimdi de Arapçı köpeklerin uydurduğu komplo teorileriyle İsmet Paşa'ya çok çirkin bir iftira atıyorsun. O İsmet Paşa ki yıllarca Atatürk'e yoldaşlık etti. O İsmet Paşa ki Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Atatürk'ün yanında yer almaya devam eden tek komutanımız oldu.

   

  Ergenlik dönemimdeyken ben de Atsızcı kesimin propagandalarına aldanıp İsmet Paşa'ya aleyhtarlık yapmıştım. Ancak zamanla onun büyük bir devlet adamı ve vatansever olduğunu anladım ve pişman oldum.

   

  Atatürk'ü kimse zehirlemedi. Bunlar salak komplo teorisyenlerinin uydurması. Atamız ne yazık ki sağlığına dikkat etmedi, zararlı alışkanlıklarından vazgeçemedi ve erken yaşta ölüp gitti. Keşke bu olanı değiştirebilseydik.

 12. 515899159_images(93).jpeg.1358939e4da7c9def8a1db79e5f28fca.jpeg

  Ölümsüz Atatürk! Bir zamanlar ifade ettiğin gibi, fani vücudun toprak oldu. Fakat kurduğun ve bize emanet ettiğin Cumhuriyet, gerçekleştirdiğin eserler ve koyduğun ilkeler daha nice yüzyıllar korunacak ve sonsuzluğa dek yaşatılacaktır. 

   

  Bizlere verdiğin azim ve gururla yolunda, ardında dimdik yürüyecek, koşacağız; sana ve idealine mutlaka ulaşacağız.

 13. Bu alçakça bir masumlaştırma ve meşrulaştırma operasyonudur. Bir etnik kökenin arkasına sığınarak, halkımızın Kürtlere olan sevgisinden faydalanarak bir terör örgütünün aklanması amaçlanmaktadır.

   

  PKK ve onun uzantılarından "Kürtler" diye bahsetmenin iki büyük sakıncası vardır:

  1- PKK'lı olmayan Kürtleri PKK'lılarla aynı kefeye koymuş oluruz ki bu onlara çok büyük bir haksızlık ve hakaret olur.

  2- PKK'yı sanki sadece Kürtleri temsil eden masum bir örgüt gibi göstermiş olur, yani PKK'yı legalleştiririz.

   

  Özellikle Batı medyası bu alçaklığı sık sık yapıyor ki sanki Türkiye Cumhuriyeti durup dururken masum Kürtleri öldürüyormuş algısı oluşsun. Halbuki biz Kürtlerle değil, Kürtleri temsil ettiğini iddia eden bir terör örgütü ile mücadele ediyoruz.

   

  Keza IŞİD, El Kaide, Hamas ve Boko Haram gibi terör örgütleri de İslam'ı savunuyor. Aynı mantıkla bunlarla mücadele eden devletler için de "Müslümanları öldürüyorlar" algısı mı yaratmamız gerekiyor?

 14. Çok eşliliğin yaygın bir şekilde uygulanması zaten mümkün olamaz ki. Kadın-erkek oranı "neredeyse" birbirine eşit iken sadece erkeğin çok eşli olması nasıl mümkün olabilir? Bu ancak elitist ve azınlık bir kesim için mümkün olabilir. Bir erkeğe 4 kadın düşmüyor ki her erkek 4 tane kadınla evlensin. Anca kadın da çok eşli olur, yani herkes gavat olur öyle mümkün olur.

   

  Şahsen aşık olduğum zamanlar gözüm cidden de başkasını görmüyor. Tek bir kadını düşünmek, sadece ona ilgi duymak beni fazlasıyla tatmin ediyor zaten. Yani çok eşliliğe ihtiyaç duymuyorum. E ben de sonuçta diğerleri kadar erkeğim. Benim de cinsel dürtülerim var. İsterse her erkek benim gibi kendini kontrol altına alabilir. Yani tek eşlilik erkeğin doğasına aykırıymış, erkektir yapar falan hepsi hikaye... Bunlar abazan ve sapık erkeklerin uydurduğu bahaneler.

 15. 26 dakika önce, Googler yazdı:

   

  Sosyalist dediysek kelimenin Marksist anlamıyla demedik. Sosyalist aslında toplumcu demektir. Sosyal eşitlik, fırsat eşitliği adil ücret paylaşımı demektir. 

   

  Atatürk de zaman zaman sosyalizmden bahseder: "Evvela sosyalist olmalı, maddeyi tanımalı" sözü ona aittir. 

   

  Atatürk'ü en iyi bu saydıkları mı idrak etmiş? Pek sanmam. Ben Celal Şengör'ü severim. Her şeyden önce onun cesaretine ve bilim aşkına hayranım. Yıllar önce ShowTV gibi çok izlenen bir TV kanalında adam açık açık ateist olduğunu söyledi, evrim kuramını uzun uzun anlattı. Milyonlarca insanımız izledi bu programı. Yani C. Şengör bizlerin burada yapmaya çalıştığından belki de fazlasını yapmış oldu. Ben onun başka konuşmalarını da izledim. O kadar bilgili ki, bilgileri o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki insan onu dinlerken gerçekten gurur duyuyor. Ne var ki Şengör'ün kimi siyasi yorumları, hele hele Atatürk hakkındaki bazı görüşleri ciddi yanlışlar içeriyor. Şengör 12 Eylül darbesinin kaçınılmazlığını doğru bir biçimde tespit ediyorsa da 12 Eylül'de yapılan faşistçe insan hakkı ihlallerinden, dinci grupların devlet içindeki garı meşru yapılanmasına yol verilmesinden tek kelime etmiyor. Terörle hiçbir biçimde ilişkisi olmayan Atatürkçü aydınlara yapılan haksızlık ve zulümden hiç söz etmiyor. Gasp edilen haklardan hiç bahsetmiyor. "Bok yedirmek işkence değil" diyerek de tümden sapıtıyor...

   

  Ve yine Şengör Atatürk hakkında yazılmış en iyi biyografi Armstrong'un Bozkurt'udur diyor. Oysa bu kitap O'nun hakkında yazılmış en kötü, en yanlış kitaptır. Atatürk bu kitaba Akşam gazetesinde sayfalar dolusu yanıt vermiş, Armstrong denen Türk düşmanını rezil etmiştir. Ki zaten bu kitabı referans alan hiçbir tarihçi yoktur. 

   

  Yani maalesef C. Şengör'ün bu tür kafa karışıklıkları da var. 

   

  Diğer yandan Atatürkçülüğün ne olduğu bir sır değildir. İlkeleri, yaptıkları, söyledikleri, yazdıkları ortadadır ve açıktır. Bunun için kimsenin yorumuna ya da yol göstericiliğine ihtiyaç da yoktur. 

  "Evvela sosyalist olmalı" sözünü yanlışım yoksa 19 yaşındayken defterine yazdığı iddia ediliyordu. Ama o sözü de araştırdığım zaman Atatürk'ü komünist gibi göstermeye çalışan taraflı birkaç site dışında bir yerde kendisine rastladığımı hatırlamıyorum. 

   

  Medeni Bilgiler'de bir yerde "devlet sosyalizmi" ifadesini kullanıyor. Aynı ifadeyi Mahmut Esat Bozkurt da kullanmış. Kemalizm'i Nazizm ile kıyaslarken "Biz de Naziler gibi devlet sosyalistliğini kabul ediyoruz..." gibi bir şey söylüyordu. Yani burada devlet sosyalizminden kasıt aslında sosyal adalet ilkesi, benim anladığım budur. 

   

  Atatürk'e nasyonal sosyalist demek mantıki olabilir ama sosyalist denmesi çok büyük bir hata. Sosyalizm denince genelde insanlar Marksizm diye anlıyor çünkü.

   

  Atatürk de Marksizm'e net bir şekilde karşıdır. Atatürk asla sosyal demokrat birisi de değildir. Zaten sosyal demokrasi de Marksist kökenli bir ideolojidir. 

   

 16. Bir de işlerine gelince hümanist takılmaları yok mu ölüyorum gülmekten...

   

  Adamlar Dersim Harekatı'na katliam der. Veyahut Ülkücülerin ya da faşistlerin yaptıklarını eleştirir. Ama bir yandan da ellerinde milyonların kanı bulunan sapık sosyalist diktatörleri savunurlar. Aslında sadece kendilerine gelince hümanistler. Çünkü sadece kendilerini insan olarak görüyorlar. Kendilerinden olmayanları öldürmeyi ise mübah görüyorlar. Tıpkı radikal İslamcılar gibi.

   

  Deniz Gezmiş gibi çapulcuları sevip demokrasiden dem vuracak kadar da ikiyüzlülerdir. Sanki Deniz Gezmiş'in getirmek istediği rejim demokratik bir rejimmiş, bireysel özgürlüklere çok saygılıymış gibi.

   

   

 17. Komünistler tıpkı Fetullahçılar gibi omurgasız, dönek ve şekilden şekile giren tiplerdir.

   

  Günümüzdeki komünistler genelde komünizmin ne olduğunu bilmeyen cahil ergenlerle sınırlıdır. Dibine kadar liberal yaşayan, en ufak bir bireysel özgürlüğü kısıtlansa ortalığı ayağa kaldıracak tipler sosyalist-komünist olduğunu iddia ediyor. Aslında bugün kendilerini komünist olarak tanımlayanların çoğu komünist değil liboştur.

   

  Zaten liboş olarak tabir edilen Cihangir solcuları da aslında 1980 öncesinin klasik komünistleridir. Bunlar 1980 İhtilali ile devletin demir yumruğunu yiyince liboş olmuşlardır. 

   

   

   

 18. On 24.10.2020 at 23:57, Googler yazdı:

   

   

  İzmir'de.

   

  Canım İzmir!

   

  İzmir sapına kadar sosyalist, sapına kadar Kemalist!

   

   

   

   

   

   

  İzmirliler Ecevit'in CHP Genel Başkanı olduğu dönem ve 1999 sonrası hariç hiçbir zaman sol partilere oy vermemiştir. Daima DP, AP, ANAP ve DYP gibi merkez sağ partilere oy vermişlerdir. Hatta 1961 Anayasası'na en yüksek hayır oyu da yanılmıyorsam İzmir'den çıkmıştı. 

   

  Yani İzmirliler gayet de sağcı insanlar. Sadece son 20 yılda halk iyice kutuplaşıp dincilik=sağcılık, sekülerizm=solculuk gibi salakça bir algı oluşunca İzmirliler de solcu gibi görülmeye başlandı. 

   

  İlber Ortaylı da mesela bir dönemler hükümete aşırı muhalefet edince çomarlar tarafından "solcu" olarak lanse edilmişti. Halbuki İlber Hoca da gayet sağ görüşlü birisidir.

   

  Küçükken ben de solculuğu dinsizlik ya da sekülerlik, sağcılığı ise dincilik ve muhafazakarlık gibi algılıyordum. Çünkü toplumda öyle bir algı var. Ben de sol karşıtı söylemlerde bulunduğum zaman cahil solcular tarafından dinci olmakla suçlandığım çok olmuştur. Halbuki ben gayet ateist birisiyim. 

   

  Ne Atatürk sosyalisttir ne de Kemalizm soldur. Bana göre Atatürk'ü en iyi idrak etmiş ve özümsemiş adamlar tarihten örnek vermek gerekirse Turhan Feyzioğlu, günümüzden örnek vermek gerekirse Celal Şengör'dür.

 19. Kemalizm'in Atatürk ile ilgisinin olmadığı ve sonradan uydurulduğu iddiası Atatürk düşmanlarının uydurduğu bir yalandır.

   

  Kemalist kelimesi ilk kez İngilizler ve Yunanlar tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvâ-yi Milliyecileri tanımlamak için kullanıldıysa da bu kavram Atatürk ve arkadaşları tarafından da benimsenmiş ve 1935 CHP Kurultayı'nda kullanılmıştır. 

   

  Atatürk'ün en yakın arkadaşlarından ve Kemalizm'in en önemli kuramcılarından birisi olan Mahmut Esat Bozkurt da eserlerinde bu kelimeyi sık sık kullanır. 

   

  Kemalizm değil tam aksine Atatürkçülük kelimesi sonradan uydurulmuştur. 

 20. 3 saat önce, Googler yazdı:

   

  Senin gibi picleri neden burada tutarlar ki?

   

  Ulan adam geldiği günden beri ben trolüm diye bağırıyor. Ve bizim yönetim hala uyukluyor. 

   

  Anlaşılan bu forumda değişen hiçbir şey yok. Yöneticiler kafasına göre takılıyor. 

   

  Bir daha böyle bir şeye tanık olmak istemiyorum. Bu pisliği derhal göndereceksiniz!

  Boşver kale alma şu Kürtçüyü.

×
×
 • Yeni Oluştur...