Jump to content
Ateistforum

husnu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  73
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

husnu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. husnu

  Forum Çok Durgun

  Forumun sahibi ile yöneticileride aktif değil. Başıboş bıraktılar. Ayrıca hem şikayet ediyorsun aktif değil diye hemde foruma çok nadir uğruyorsun. Konu açmazsanız forum zaten pasif konumda kalır. :)
 2. husnu

  Geometri sevenler

  En ilginci sıfır diş. Dişlinin çapı büyüyüp küçülüyor.
 3. husnu

  Geometri sevenler

 4. husnu

  Geometri sevenler

  https://www.desmos.com/calculator/dl15dbv8tw Diş dibi yarıçapı(p) ile diş yüksekliği(q) arasındaki oran bir oranı geçince dişliler birbirlerine tam oturmuyor. Diş sayısı artışıda etkiliyor. Sikloid eğrisine göre dişli yapımı oldu bu. Sikloid eğrisine göre yapılmış dişliler artık kullanılmıyormuş. Onun yerine evolvent eğrisine göre yapılmış dişliler kullanılıyormuş.
 5. husnu

  Geometri sevenler

  Dişli simulasyonu nasıl yapabilirim? Grafik hesap makinesi ile deneme yanılma ile oluşturdum. Ama diş sayısını değiştirince uyumsuz olmaya başlıyor. Denklemi yazamadım bir türlü. https://www.desmos.com/calculator/e88ngvr4pc
 6. Sorun kapitalist sistem. Para yoksa hizmet yok. uygulanan demokraside temsili demokrasi. Çıkarılan kararları toplum değil sermaye sahipleri veya onların temsilcileri belirliyor. demokrasinin uygulanabilmesi için oylamaya sunulan şey hakkında bilgin olması gerekiyor. Yapılan şey evet hayır.Kanun paketinin içinde neler var bilmiyorsun.Sana paketin güzel yanlarını söylüyorlar.
 7. Wikipedia linkini verebilir misin? Ters kare yasasını kullanmadığını biliyorum. Ben ters kare yasasını kullanmaya kalktığımda uyumsuz sonuçlar elde ettim. Aydan yansımayıp dünyanın güneşten uzaklığına dünyanın ay mesafesi kadar uzağa koyarsam sonuç başka çıkıyor. Aydan yansıyıp dünyaya gelince farklı çıkıyor. Nerede hata yaptığımı bulamadım. Yansımayı %100 yapıncada tutarsız sonuçlar elde ediyorum. Aynı çıkmalıydı.
 8. husnu

  Geometri sevenler

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kosin%C3%BCs_teoremi C2=A2+B2-2*A*B.cos(a) cos(a) çekip çıkaramadığım için istediğin eşitliği yazamadım.:)
 9. husnu

  Geometri sevenler

  D noktasını A veya B noktası üzerine getirirsek A1 + A2 =|AB|2 oluyor.
 10. dünya yörüngesi yarıçapı uzaklıkta enerji miktarı 1362watt/m2 Dünyanın albedo değeri 0,30-0,36 Ayın albedo değeri 0,12 Ters kare yasasını nasıl uygulayabiliriz? Aydan yansıyan enerjiyi hesaplarken ayın dünyaya uzaklığını hesaba katacak mıyız? Ayı sıfır noktası kabul edersek yayılan dünyaya düşen enerji verdiğin değerlerden çok küçük oluyor. Yoksa 1362watt/m2 x 0.12 olarak mı hesaplayacağız? Bu şekilde hesaplarsak çok büyük oluyor. :)
 11. husnu

  Mutlak Determinizm Var Mı?

  verdiğin bağlantıya eski nickimle bende yazmışım.:) Konu başlığı mutlak determinizm.Kaotik determinizm mutlak değildir. :) demonun hangi forumda olduğunu biliyorum.Oraya gel tartışalım. Burası öldü.Gelen giden yok. https://antidogmatik.com/
 12. husnu

  İlginç Fizik Soruları

  Kuşun su içmediği halde çok hızlı çalışıyor.
 13. husnu

  Mutlak Determinizm Var Mı?

  Mutlak determinizm yoktur. Klasik mekanikte bile engel var. Üç cisim problemi Kelebek etkisi Kesin ölçme ve hesaplama yapılamaz.Pi sayısı,trigonometrik fonksiyonlar vb şeyler sonsuz döngü içerirler.
 14. husnu

  Bilimsel Olarak Özgür İrade Var mıdır?

  Mesleğimi seçmekte özgür değilim.Çevre şartları yönlendirdi. Bir mesleğin hoşuma gitmesi doğuştan gelen özelliklerimle uyuştuğu içindir. Toplum içinde hatta chat ortamında bile konuşamam.Bu utangaçlıktan değil unutkanlığımdan kaynaklanıyor. Bu yüzden sözel meslekleri sevmiyorum. Kötü yanlarımı bilip onları düzeltmeye çalışmam özgürlükten değil doğuştan gelen özelliklerimle çevreden gelen bilgileri karşılaştırmamdan kaynaklanıyor. Özgür irade yanılsamadır.
×
×
 • Yeni Oluştur...