Jump to content

Freudyen

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  52
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Freudyen Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

743 profil görüntüleme
 1. Sarhoş olduğunda git kızlara yaz olm bu sitede ne yapıyorsun?
 2. Freudyen

  cehenneme gidersem bahanem hazır

  Kalu bela açıklıyor işte, tabii yersen. Müslüman saçmalıklarına inanmadığım için cehennem hakkında hiç kafamı yormuyorum.
 3. Freudyen

  cehenneme gidersem bahanem hazır

  Hacı kalu belada yaratılmamış demek ki ruhları.
 4. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Kitap makale ne dersen de. Okuyorum, ne fark eder? Senin kalın kafana sokamadığın, empati için ahlakın gerekli olmadığı. Konuyu hırsıza katile çekeleyip durma eşek herif. Ahlak bütünü ile dine bağlı değildir, ancak evrensel ahlak oturtma amacında olanlar dinlerdir. Ahlakın temeli psikolojiktir, evrimsel psikolojidir. İçgüdülerin, gelişmiş zeka ile karşı karşıya kalması duruma ile ortaya çıkmıştır ahlak. Ben ahlakı sadece dine bağlamadım, ancak ahlakın ortaya çıkışı sınırlayıcıdır. Ahlak, ilkeldir. Bu sebeple çıkar yol bulunamıyor, evrensel ahlak oluşturulamıyor. Benim bu fikirle
 5. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Gayet de olur. Tanımı ayrı ayrı yapılıyor evet. Ahlakın içinde empati olabileceği, empatiyi ahlakın bir parçası yapmaz. Empati tek başına yeterlidir. Sadece nöroloji değil, ahlak felsefesi de okumalısın. Kant'ın ödev anlayışını vs. derinlemesine araştır. Senin ahlak bilgin, sözlük tanımından ibaret.
 6. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Ahlak empati getirmez. Şu an evrensel ahlak olarak değerlendirilen şeyler genelde dinlere ait ahlaklardır. Bu ahlaklar empati amacı gütmezler, insanlar cennete gitmek için iyilik yaparlar. Karşıdakini düşünmek yoktur, kişi kendi kıçını kurtarmak ister. Senin ayna nöronları ve empatiyi anlamadığın çok belli. Ciddiyim, uzun uzun okumalısın bu konuyu.
 7. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Filozoflar yüzyıllardır evrensel ahlakı temellendirmeye çalışıyor, ancak temellendiremiyor. Sen ortak diyorsun? Nörolojiyi katlettin şu an. Cidden de bayağı iyi biliyormuşsun. Bağımsızdır.
 8. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Alıntılayan arkadaşların anlamadığı noktalara bir değineyim. Bu konu felsefi değil, bilimsel olarak düşündüğüm bir şey daha çok. Empati, ahlaklılığın bir parçası olabilir yazmışsınız. Benim dediğim şey ile alakası olmayan bir durum. Ayna nöronlar, motor nöronlarla da uyum içerisinde çalışır. Sadece empati işine yaramaz. Zeka seviyesi arttıkça, ayna nöronların getirdiği empati duygusu da artar. Maymunların da oldukça gelişmiş empati duyguları mevcuttur. Bizim ayna nöronlarımız diğer türlerden daha gelişmiştir, ancak yine de hayvan öldürüyoruz. Çünkü yememiz gerekiyor, em
 9. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Ayna nöronları ve empatiyi tam anlamamışsın. Git oku biraz. Nöroloji okumanı tavsiye ediyorum sana.
 10. Freudyen

  Ahlak nedir? Benim tanımımdan ahlak

  Değildir. Ahlakı yukarıda açıkladım. Empati dediğimiz şey ise ayna nöronlarımızla ilişkilidir. Ahlak, üzerine felsefesi olan geniş bir konudur ve içgüdülerin bastırılması ile ortaya çıkmıştır. Ancak empati böyle değildir. Bir kişi sağlıklı düzeyde empati kurmayı becerdiğinde, ahlak kurallarına ihtiyacı kalmaz.
 11. Freudyen

  Doğa kanunları yaratıcı olabilir mi ?

  Ne güzel bir çıkmaz değil mi? Böyle böyle kandırıyorlar siz de yiyorsunuz. Dua et, olursa kabul etmiş olmazsa kabul etmemiş. Ulan sen o duayı et ya da etme, her şey olacağına varır. Determinizm diyoruz biz buna, sen dua ettin diye olmuyor. Doğanın işleyişi gereği olmuş oluyor. Ne kafalar var anasını satayım ya!
 12. Aslında bu biraz ahlak felsefesi ile alakalı bir konu, ancak felsefe forumu bulunmuyor. Bu sebeple tavan arasına açmak zorunda kaldım. Ahlak nedir? Gerçekten nedir ahlak, tanımı çok zor gibi gözüküyor belki de ama değil aslında. Ahlak insanın içgüdülerini bastırması sebebiyle ortaya çıkmış, aklımızdan öte gitmeyen kurallar bütünüdür. Saçmalığın daniskasıdır, ahlak gereksizdir. Ahlakı kendimiz ellerimizle uydurduk, geri kalan her şeyi uydurduğumuz gibi. Ve diğer hepsi gibi kendi uydurduğumuz şeyler yine gelip bizi engelliyor. Ahlak müthiş bir güç, çok tehlikeli
 13. Freudyen

  EVRENDE DÜZEN Mİ VAR YOKSA KAOS MU?

  Her şeyi tersinden düşünüyorsunuz da o yüzden bu sonuca varıyorsunuz. Madde, koyulan kurallar gereği bu şekilde hareket etmez. Madde bu şekilde hareket ettiği için bir insanlar kuralları yarattık.
 14. Freudyen

  İnsanlar neden kendi kendine konuşur?

  Bu bir sorun değildir. Kendinle konuşmak normaldir, herkes konuşur. Sorun kendi beyninde başka bir kişiyle konuşuyorsa vardır. Örneğin kişi dissosiyatif kimlik bozukluğu yaşıyorsa, kendi beynindeki başka bir kişiyle konuştuğu için sorundur. Ama kişinin kendiyle konuşmasında bir şey olacağını düşünmüyorum.
 15. Freudyen

  Evrenin ortaya çıktığı 'hiçlik' nedir?

  Tanrı parçacığı dediğin şey "Higgs bozonudur". Anti-madde ayrı bir şey, tanrı parçacığı ayrı bir şey. İşkembeden sallamayın.
×
×
 • Yeni Oluştur...