Jump to content

Khan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  574
 • Katılım

 • Son ziyaret

Khan kullanıcısının paylaşımları

 1. Khan

  Kendini tanımak

  İnsan kendini gözlemledikçe tanır. Ancak bir yerlere not almalısın. Aksi hâlde anlık bir gözlemin kendinde mutlak bulunuyormuş gibi yanılsamalar olabilir. Mutluluk için söyleyebileceğim, en son mutlu olduğunda yaşadıklarını düşünmen. Neler olduğunu yine bir yerlere not al derim. Olabildiğince iradeli ve koyduğun kurallardan sapmaman gerekiyor. Prensipli ilerlemelisin ancak bir miktar esneklikle. Aksi takdirde katılığın getirdiği dezavantajlar başına dert olur. Bu bir kabul mu? Niye yozlaşmış, neye göre? İlişkilerde pasifize kalıp saygı mı görmüyorsun? Dediklerin önemsenmiyor mu? Kişiliğinin olgunlaşması ile birlikte bakış açın değişeceği için hep kendini tanıyamamışsın gibi hissedebilirsin. Ancak "Nasıl kendisi olur?" sorusu memnuniyetsizlik göstergesi. Canlanman gerekiyor, önüne bakmalısın. Bunun için yapacağın, eskiyi her yönüyle aramamak. En son olarak sakın olmadığın biri olmaya çalışma. O hayali kişinin temelsizliği içinde kendini kaybeder, ne o kişi, ne de kendin olabilirsin. Arafta kalırsın.
 2. Khan

  Astral Seyahat

  Şu "trans hali" ya da meditasyonda hissedilen sukûnet ve keyifin birlikte olduğu bir hâl.
 3. Khan

  Astral Seyahat

  Ortalığı yine şarlatanlar bastı. Dinginliği, kozmik seyahat diye yutturtmak...
 4. Khan

  Kapitalizm canavarı...

  Kapitalizm üzerine olan bu bakış açısının mantıksal değil, tamamen duygusal olduğunu düşünüyorum. Nick - konu uyuşmazlığı. Kapitalizm, sermayenin bireylerde bulunmasıdır. Bireyler zenginlik elde ederek kendi ekonomik aktivitelerini uygular ve en önemlisi (amiyane tabirle) ceplerinde para olduğu için özgürlük sahibi olurlar. Özgürlükte en önce temel ihtiyaçlarda başkasına bağlı olmamak gelir. Erdoğan da söyler, "Para alan emir alır." diye ki yüzde yüz haklı. AKP iktidarında patlayan "nepotist kapitalizm" - "yağmalama kapitalizmi" -ne dersen- devlet gözetiminde sadece kamu mallarını değil, özel sektördeki rakipleri destekleyenleri de yok edip ele geçiren hastalıklı, yıkıcı bir sistemdir. Bu sistem kapitalizmden ziyade, bürokrasi ve feodalizmin iç içe geçtiği ortaçağ sistemidir. Kapitalizm ile birlikte diğer sistemler de eklenip objektife yakın bir konu ortaya açılmalı ki, hiçbiri mükemmel olmamasına rağmen en makul olanın hangisi olduğu göz önüne gelir.
 5. Khan

  sünnet askerlik evlilik

  Yükümlülükleri abartan sensin. Bazıları bunları toplum içinde geçmeleri gereken aşama, kendilerine katılan bir artı olarak görüyor. Çalışmayı eklemeyi unutmuşsun. Tembel adam için çalışmak zulümdür.
 6. Danışmanlarının haberi olması gerekirdi. Süleyman Soylu her yanına gelen adamın hayatını mı inceleyecek. Siyasetçi isen her adımına dikkat edeceksin, danışmanını iyi adamlardan seçeceksin.
 7. Khan

  Alkol Beyni Rahatlatıp Ritme Sokabilir mi?

  İlk başlarda iyi gelecek. Sonra ufaktan içtiğin kadarının yetmediğini farketmeye başlayacaksın. Bir sonraki adım aynı olacak. İki-üç sefer kadeh yükselttikten sonra bağımlılık başlayacak. Daha sonrası var olan dertlerinin üzerine içki içmediğinde yoksunluk krizi...
 8. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Kimden alıntı yapmışım? Akışı takip etmiyor musun? Ne evrimseli? İyice uçtun. Bu yazdıklarından evrim konusundan o kadar uzak olduğun belli ki... Kurduğun cümle saçmalık.
 9. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Birincisi, sen bu arkadaşın avukatı mısın? İkincisi, iki paragraf psikoloji makalesi okumayıp burada bir taraflarından en basit insanların söylediği "genlerimde sorun var", "kanımda bu var" ya da daha geniş tabiriyle "kaderim bu" saçmalıklarını dillendirme. Bir de "doğuştan böyle olmaya müsait" yazmışsın. Kontrollü deney yaptın, kesin yani doğuştan böyle. Yetiştirilme ile bir insanın psikolojisi nasıl bozulur örneklerinden biri (yukarıdaki arkadaş için geçerli mi bilemem): https://www.youtube.com/watch?v=DYY1E6bJmBE
 10. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Bu arkadaş da güzelce ehlileştirilmiş. Kullanışlı olmuş. Birey değil, kollektif kültürel yapının bir numaralı adamı. Beyni iyi yıkandığı için çelişki yaşamıyor. Ruhsal sağlığı yerinde. Fakat bir birey, arkadaşa dışarıdan gözlemci olarak baktığında kaçık sanar.
 11. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Benzer konuları açıp duruyorsun. Düzgün bir psikologa git. Çareyi burada bulamazsın. Yok beynin nöral anotomisindeki zayıflık, yok nörotransmitter eksikliği bilmem neyi gibi, sonuç vermeyecek şeyleri suçluyorsun. Psikolojiyi tamamen atlayıp beyindeki kimyasal olaylara yoğunlaşıyorsun ve bu yaptığında bile suçlu bulup kendini rahatlatma çabasındasın. Eğer durumun gerçekten beyin kimyasının bozukluğundan kaynaklanıyorsa, zaten antidepresan aldığında bir süre sonra düzelir. Yok, kişiliğinde sorun varsa; o zaman?
 12. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  İmlân çok kötü. Baştan bunu belirteyim. Ne anlatmak istediğini zor anladım. Özgüvensizlik için ayrıntılı yorumları geç, çok basittir. Özgüvensiz kişi yapacağı bir eylemin kendi açısından negatif sonuçlanacağını düşünüp, işe girişmez. (Kaygı) Aslında korunma ihtiyacının bir uzantısıdır ancak kendini koruma aşırı hale geldiğinde artık bir çok eylemi gerçekleştiremez. Pişmanlık yaşamaya başlar. Özgüvensiz olduğunu anladığı nokta da burası olur.
 13. Khan

  asosyallik

  Yaşın küçük belli ki. Söylentilerle hareket ediyorsun. Baştan farketmedim.
 14. Khan

  asosyallik

  Sıçt.ktan sonra sıvamaya çalışmak... "Narsist" kelimesinin yazımını bile bilmediğine göre ne olduğundan haberin yok. (Teşhis koymuyorum) Özgüven üst seviye diye iddia ediliyor. Dominant bir kişilikten bahsediliyor. Spor, kitap, enstrüman şov öğeleri öne koyuluyor. Zor beğenme var ve kızların bu şahısla yatması büyük lütuf. Yani seninle, erkeklerin yegânesi. Grandiyöze bak! İn de aşağıda konuşalım. Toplumdan kopuk mu yaşıyorsun, anlayamadım. "Etinden sütünden yararlanmak" hiçbir anlamda olumlu bir deyim değildir. Tamamen "sömürmek" anlamına gelir.
 15. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Özgüvensizlik özel bir konu ile ilgili ise, konu ile ilgili tecrübesizken edinilmiş kayıpların sonucunda yeni girişilecek, yeni yapılacak bir girişimle ilgili öngörü yaparken sonucun olumsuz olacağına dair yargıya varma ile hissedilendir. Total özgüven, herhangi bir şey yapmaya korkan kişinin, yani ödleğin sahip olamadığı ise çok derinlerden, hayata hazırlanamamış bir çocuk olmaktan geçiyordur muhtemelen.
 16. Khan

  Özgüven Nedir, Nerede Kaybedilir

  Vücudun yaşlanması ve dolayısıyla çöküşü, yaşlılık kaynaklı hormonal değişimler duyguların daha az hissedilmesine sebep oluyor diye düşünüyorum.
 17. Khan

  İNGİLİZCE ÖĞRENMEYE BAŞLAMAK

  Türk tipi başlamayın. Malum sitelerde Cambridge'nin A1 seviyesinden başlayan kitapları var. İsteyene özelden link veririm. Özellikle Reading, Listening, Writing ve mümkünse Speaking ile başlamak, dili anadil konuşmacılarından dinlenmek temeldir. Başınıza "Vatisyorneym" felaketi gelmesin. B1 seviyesinden sonra heryerde indirim veren malum program ile devam edilebilir.
 18. Khan

  Akıl ve Zihin gelişir mi?

  Geçmişin izlerinin silinmesi diye bir şey yok. Geçmişten iyi veya kötü tecrübe ettiklerinle bu noktaya geldin. Başına seni memnun etmeyen çok fazla olay gelmiş olabilir. Aklıma gelmişken; zihniyet, yani hayata bakış açını/hayatı anlayış biçimini değiştirmek mümkün ancak çok yavaş ilerleyen bir süreç. Kesinlikle durumunla ilgili kitaplar okumalısın. Hayatını zindan eden ana etmenler üzerine yoğunlaşman faydalı olur. Diğer başlıktan hatırladığım, ailevi problemler. Özellikle ailen tarafından suistimal edilmiş olman. Buradan başlayabilirsin. Başladıktan sonra kendini kandırmamak için inkar mekanizmalarını devre dışı bırakmanı öneririm. Genel anlamda yazdığım için şu bölüm askıda kaldı. Şayet durumun ciddi ise terapistler bakış açını değiştirmene yardımcı olabilirler. Akıl ile ilgili yazmayı unuttuğum bir şey var. Akıl kelimesinin asıl anlamını ve bir kişinin sahip olup olmadığını, akıl hastası diye adlandırdığımız kişilere bakıldığında rahatça farkedilir. Doğru ile yanlışı, kişinin kendi iç dünyası ile dış dünyayı ayırt edebilme kabiliyetidir. Şizofrenlere bakıp, aklın geliştirilebilir mi, olgunlaştırılır mı yoksa sahip olunur bir şey mi olduğuna karar verebilirsin.
 19. Khan

  asosyallik

  TDK'dan alıntı: şarlatan Fransızca charlatan 1. isim Kendi bilgi ve niteliklerini veya mallarını överek karşısındakini kandıran, dolandıran kimse: "Kim namuslu, kim dalavereci, kim şarlatan, laf ebesi ve dalkavuk, biliyordu." - Tarık Buğra 2. isim Bilir geçinen kimse: "Ben şarlatan değilim, oğlum. Bu illetin devası bendedir." - Peyami Safa
 20. Khan

  Akıl ve Zihin gelişir mi?

  Akıl, kültür ve yetişme tarzınla ilgili. Gelişen değil, olgunlaşan bir şey. Ahlâki kavramlarla alâkalı olduğu için öncelikle terapi, daha sonrasında sosyal çevre içerisine girmek yararlı olur diye düşünüyorum. Zihin derken, zihniyetten bahsettiğini düşünüyorum. Bana sorarsan aklın üzerine inşa edilir.
 21. Khan

  asosyallik

  Yine cevap hariç her şey var. Bırak şimdi yok bu kadar ders aldım, yok şunu yaptım vs. kendini övmeyi. Laf dalaşını da geç. Asosyalliği hâlâ yazacaksın. Üşengeçliğin geçmedi mi?
 22. Khan

  asosyallik

  Bir s.kt.r git, sallamak parayla değil. Neyi neyle bağlayıp bu sonuca ulaştın hiç bir açıklama yapmadan? Komünizm ve sosyalizmi evrime nasıl bağladın? Arkasındaki kanıt ne? Yazdığımın aynısını tekrar tekrar yapıyorsun. Evrimsel süreçlerle bunlara sahip olmuş olabiliriz. Ancak evrim zaten bireyleri incelemez. Kişi dış dünyadan tecrübe ettiklerini kendi dünyasına alır, kendine göre bir mantık silsilesi yaratır ve buna göre kişiliği oluşur, gelişir. Biyoloji bireylerin yaptıkları çıkarımlar, akıl yürütmeleri ile ilgileniyor mu? Ya da bunların ruhsal hastalıklarda nasıl rol oynadığıyla? Hissettiklerini ele almıyorum çünkü duyguların (korku, stres, mutluluk, coşku vs.) hormonal sonuçları var. İkisi el-ele yürüyor. Ver kitap linkini olsun bu iş. Okumam lazım. Ondan sonra tartışırız. Hâlâ asosyallik ile ilgili bir şey yazmadın. Konu laf dalaşına girdi. Bu nereden çıktı? Evrimin tanımı belli. Evrimi inanca mı çevirdin? Basit olduğu için "evrim"in ne olduğu hakkında şu linki vereyim (kavramlar iç içe girdi): https://evrimagaci.org/evrim-nedir-5509 Kuruntu kavramına iyice eğil ama. Kaygılarının temeli.
 23. Khan

  asosyallik

  İllaki yorum yazacak diye saçmalıyor. Dolaylı, direkt konuyla ilgili olmasa bile uzaktan, oradan buradan bir şeyler buluyor, getiriyor evrime bağlıyor. Uçakla uçabilmemizi bile evrime bağladı, konuyla ne alakası varsa. İktisadı da biyoloji-evrim ile incelesin, edebiyatı da biyoloji-evrim ile incelesin. Sonuçta evrimimiz sonucu bunlara sahip olduk değil mi? Kişinin yarattığı iç dünyayı nasıl ele alacaksın? Mesela iç objeleri (internal objects). Bilinci nasıl ele alacaksın? Bunu tam olarak toplumdan kaçmak değil; gizli-gizemli olmaya çalışmak veya sahte kişilik (false-self) yaratıp olmadığı biri gibi davranmak anlamında yazmak istemiştim.
 24. Khan

  asosyallik

  Paragrafın ilk ve orta kısmı zorla uydurma. Nasıl bağlasam diye kırk takla attım. Tek başına iken motivasyonsuz hissetmen, lakin insanlarla birlikte iken enerjik ve üretken olman benim durumuma benzerlik gösteriyor. Sadece insanlardan onay ve takdir alarak motive oluyorsan durum bir miktar kötü. Kendine bariyerler koymuşsundur. Çekingenlik kendini bir koruma mekanizması. "beynim zayıf" diye bir tabir duymadım. Anlamsız kavramlar icat etmemeni tavsiye ediyorum. "Güçlü beyin" ne, "Zayıf beyin" ne? Geçmişte yaşadığın bu olayları ben aklına getirdim diye düşünüyorum. Eğer ben aklına getirmedim, sen iç dünyanda bunlara takılı kaldıysan sorunlar var. Öğrenilmiş çaresizlik yaşamadığını umuyorum.
 25. Khan

  asosyallik

  Psikolojiyi saf biyolojiye-evrime-genetiğe indirgemek kara cehâlettir. Bir noktada algılamamız farkı diye düşünüyorum. "Tüm canlıların, tüm özellikleri, evrimle ortaya çıkar." demekle, evrimi etkilemeyecek, yani genlere işlemeyecek bazı şeyleri dahi evrime mal ediyorsun. Evrimi aşırı kapsamcı, her şeyi etkileyen bir kavram gibi ele alıyorsun. Bu bakış aşırı deterministik gibi geldi gözüme. Genetik her şeyi önceden belirlemiş gibi. Dünyaya çarpan bir göktaşının çevresel felaket yaratarak dinozorları yok ettiği biliniyor. Sence bu olay dinozorlar için evrimsel bir seçilim miydi, yoksa evrimle alakası olmayan ani bir felaketin onları yok etmesi mi ve yahut felaketi evrimin içinde mi değerlendiriyorsun? Yazsan da bir aydınlanma yaşasak diyorum. Şayet üşengeç isen, bu girdileri neden yapıyorsun? Mesaj kasmak mı, yoksa biliyormuş gibi yapmak mı? Özellikle asosyalliği nereye bağlayacağını merak ediyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...