Jump to content

CultureClub

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  21
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

9 Takipçiler

CultureClub Hakkında

 • Derece
  Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Alphacentauri

Güncel Profil Ziyaretleri

2.953 profil görüntüleme
 1. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Klonopin kimsin bilmiyorum ama.Burada yazamayacağım şeyler var.
 2. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Sevgili Nemecsek,o yazı bana değil Gezgin 95 nick'li arkadaşa aitti.Onunla da bağımız koptu malesef,nerede ne yapıyor bilmiyorum.Gezgin 95 forum dünyasında tanıdığım en değerli yazar arkadaşlardan birisiydi. Yazdığı o yazıyı ve diğerlerini internet ortamında -eğer arşivlemediyse-bulman mümkün değil . Gözün evrimi yazısı da aynı şekilde. Bunların hepsi orijinal çalışmalardı,Berkeley Üniversitesi evrim bölümünde bile bulamazsınız. Bu yazılarımızın hepsi daha önce de belirttiğim gibi akademik tez konusu olacak,biyoloji,antropoloji okuyanları bir üst düzey yukarıya taşıyacak yazılardı. Tekrar bunları yazar mıyız,açıkçası bu ortamda biraz zor. Artık yazarları eften püften nedenlerle hapise atıyorlar.
 3. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Ne twitter,ne facebook,ne youtube,ne Instagram,ne blog hiç bir yerde yazım yoktur. Olursa burada mother ateist forumda ilan ederim.
 4. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  -Salvador Dali avatarı ile sağda solda (facebook) yazarak beni taklit edenler.Bu avatar ile yazı yazmaya başlayan tek kişi benim. -Fikirsel adını kullanarak blog açanlar. Bunların hiç birisi ben değilim,mother ateist forum yönetiminin ve yazarlarının dikkatine sunarım. Ben burada,ana çıkış yerimizde belirtene kadar ben gibi yazanların hepsi sahtekardır.Geçmişte kullandığım avatar ve yazılarımı izinsiz kullananlar,Fikirsel adını kullananlar.. Yapacaksanız kendiniz bulun yapın,başkalarının geçmişteki emeklerine izinsiz şekilde koınmak ahlaki değildir.
 5. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Nemecsek,kusura bakma senin takma adını hatırlamıyorum,önceki ile aynımıydı,şimdiki farklı mı?Yazılarımın yedekleri var,henüz ulaşamasam bileÖnemli değil,çünkü hepsini tekrar baştan daha iyi yazabilirim.Önemli olan buna karar vermek,henüz karar vermedim. Bir kaç satır mı birkaç sayfa mı insanları doyurur o konuda ciddi şüpheler oluşmaya başladı bende.Çünkü biz yazmaya başladığımızda uzun açıklamalar gerekliydi.Şimdikilerin zamanı çok değerli.Nereye yetişiyorlar bilmiyoruz,birkaç sayfa açıklama yerine bir cümle "allah yok din yalan"yazısını yeterli gören var. İslamın siyasallaşması doğal olarak muhalefetin islam karşıtı olması algısını yarattı,oysa böyle bir şey yok.Öte yandan biz islamın siyaset üzeri tartışılmasını gerekli görüyoruz,ama ben hiç bir zaman islami tartışmalara fazla girmedim,beni sıkıyor,boğuyor.. Dinler bana ve antropolojiye göre zaten "eskilerin masallları".Bunlarla zaman kaybedemem,o işe aşırı hevesli olanlar var onlar yapsın. Ben bilimsel tartışmaların peşindeyim.Antropolojiye göre tüm dinler insan yapımıdır,ürünüdür,yukarıdan inen bir şey yoktur. Neden insan tarım hayatına geçince din başladı sorusunun peşindeyim,tabi ki buna yanıtımız var. Bu nedenlerle dini tartışmalar ilgimi çekmiyor. Ben işin bilimsel tarafındayım.
 6. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Forum ciddi emek istiyor.Evrim teorisi veya quantum teorisi gibi konular üzerine yazmak için bir çok kaynağı araştırmanız ve Türkçeye çevirmeniz gerekiyor.Bu forumda ve diğer forumlarda,bloglarda kullandığımız yazılar neredeyse akademik düzeyde yazılardı.Bir de 10-15 yıl önce internette bu konularda ciddi boşluklar vardı.Biz gönüllü olarak bu boşlukları doldurduk. Ancak şu andaki durum biraz daha farklı,kimsenin uzun konular yazmak için zamanı yok,twitter veya facebook üzerinden konular birkaç yüz karekter sınırları içinde geçiştiriliyor.Evrim teorisi üzerine açılmış siteler var,twitter üzerinde veya youtube'da yayın yapan bir çok ateist organizasyon var. Hatırlarım,bir hata sonucu Cumhuriyet yazarı yapılmış liberal bir yazar hakkında yazı yazmak için tüm yazılarını günlerce taramıştım.Sonuçta o yazar kovuldu.Böyle bir çalışmayı o gazete kendisi yapmış olsa böyle bir hataya düşülmeyecekti.Yazarın kovulması tabi bizim yazılarımız sonucunda olmadı,dediklerimizi 2 yıl sonra gördüler. Demek istediğim bizim yazılarımızın bilimsel nitelikte olması gerekiyor,"ol dedi oldu" tarzı bize uymadığı için yazı yazmak bizim için ciddi iş.
 7. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Eski arkadaşları tekrar görmek güzel
 8. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Fikirsel IPB free version,yani ücretsiz alt sürüm kullanıyordu.Amerika'da host ediliyordu.IPB kendisi kapattı,biz kapatmadık.IPB ücretsiz sürümleri artık tamamen kapatıldı.Yeni forum açar mıyım?Bilmiyorum. Kim izliyordu..tabi ki şu anda hepsi hapiste olan adnancılar.
 9. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Sağol eski ve yeni vakum(vakum yazıların,eski tartışmalarımız)
 10. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Hacı arkadaşıma teşekkür ediyorum.Başlığı buraya taşıdığı için. İfade özgürlüğü bence bizim en önemli konumuz.Arkadaşlarımızın çoğu bu suçlamadan dolayı yazamıyor,ben dahil. Normalde insanlar normal ülkelerde bir insanın hayatını tehdit ettiği zaman suçlanır ve yargılanır. Peki sadece bir fikir ileri sürüyorsanız bunun suçu olabilir mi? Olmaması gerekir. Nerede? Demokratik olan ülelerde. Peki benim yazmam neden 5 yıldır engelleniyor? Yazarsan hapse atarız diye. Yazınca 1-3 beş adamı öldürmüş mü oluyorum? 216/3 maddesini uygulansa bile din eleştirisinden kimsenin ceza almaması gerekiyor. Neden? Diyor ki kamu barışı bozulursa,şart bu. Kamu ne demek? Belirli bir grup sosyal topluluk...yani? Bir kişi değil,üç,beş kişi değil. Kamunun ne anlama geldiğini anlamayan savcılar,hakimler mi mezun ettik ? Yoksa 216/3 yasa maddesinin yarısını okuyup yarısını görmezden mi geldik? Türkiye'de açılan TCK/216/3 davalarının hepsi hükümsüzdür.
 11. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Ancak İslam'da demokrasiye küfür denir.Küfür ,Türkçe'de sövme anlamına gelir.Arap dilinde islami düzene karşı olmak anlamına gelir.
 12. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Normalde birisi bir şey düşündü diye hapis cezası almaması lazım.Dinsizleri veya inançlıları ,gücü ele geçiren hapse atmamalı.İstediğimiz demokrasi.Yani herkesin fikrini özgürce ifade edebildiği ortam,karşı görüştekileri hapse attığı ortam değil. Ancak 1789 giyotinini tatmamış her dinci akım diğer görüştekileri düşman ve öldürülüp yok edilmesi gerekenler olarak gördüğü için,bu insanlara ne kadar insani yaklaşılması gerektiği soru işaretidir.
 13. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Yok korkan ben değilim,tails,shoulders,legs değil mesele.Mesele neden kendimizi ifade edemiyoruz.? İfade özgürlüğü bir haktır,nimet değil. İfade özgürlüğü anayasa ile herkese tanınmıştır. Anayasa fiilen askıya alınmıştır.Bu suçtur,ancak bu suçu işleyen biz değiliz. Eğer yeni bir anayasa var ve bizim haberimiz yoksa en kısa sürede biz de bilelim ki ona göre bakalım.
 14. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Tabi,bir takım daha fazla yollar vardır.Yazılım kısmı benim mesleğin ilgilenmediğim alanı,hala bizim meslek sınırları içinde.Ancak mesele bu değil,mesele demokratik olması gereken bir rejimde neden özgürce bizim düşüncelerimizi ifade edemediğimiz.?
 15. CultureClub

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Ben galiba 2019 yılında yazacağım.Forum izin verirse bu başlığın ateizm cafe'ye taşınmasını rica ediyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...