Jump to content

teflon

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  3.211
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

9 Takipçiler

teflon Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü Temmuz 24

Contact Methods

 • Website URL
  chemako@mynet.com

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

5.071 profil görüntüleme
 1. teflon

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Aha yakalandık! Sorma üstad Anca pas ve de es geçebiliyorum...
 2. teflon

  Allah sınasın diye çocuk yaptım

  Hep iyilik, hep kötülük ya da her ikisini de yapabilme kabiliyeti, üstünlük ya da alçaklık kıstası değildir. Bunlar izafi kavramlardır. Onları üst ya da alta koyansa senin insan merkezli, antropik yaklaşımındır. Antropik yanılgın yani. Bir de ucu açık demişken: Mesela ben bu hayatımı ateist ama bir suça karışmamış olarak tamamlayacam diyelim. Ama: Mesela ben bir hacı hocanın oğlu olsam, veyahut başka bir coğrafya ya da tarihte doğmuş olsam da sonuç böyle mi olacaktı? Ya da: Duruma göre belki ateist ama suç işlemiş İmanlı ya da suç işlemiş İmanlı ve suç işlememiş hristiyan, yahudi, budist, hindu vb. vb.... olarak da görebilir miyim finişi..? Yani bu sözde ucu açık ve sözde sınavda "neye göre" değerlendiriliyorum? Sonuçta tanrı beni de, sınavın sonucunu da, falanı da filanı da her şeyi biliyor değil mi? O zaman bir de, neden değerlendiriliyorum, neden sınav oluyorum?
 3. Ve halen daha sana sorulan asıl sorulara cevap veremiyorsun. Ne kadar acı değil mi. Haklı olduğumuzun en güzel kanıtı bu uzun ama boş yazılarındır. Asıl soruya cevap veremiyorsun, hırslanıyorsun, birşeyler yazman lazım, çünkü içinde patladı. Arkasından da bu boş paragraflar geliyor işte..
 4. Kusura bakma ama yazıp yazılabilecek en basmakalıp, en aptalca safsatalardan biri. Bunun arkasında duramazsın ve sana yedirirler. Yedirecekler de. Şimdiden geçmiş olsun. Ama algı seviyeni örneklemesi açısından güzel bir vesile olmuş.
 5. teflon

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Neden "insan" değil. Sonuçta ortaya çıkan şeye insan denmiş. Neden insan diyebilmen için, sürecin öncesinde ve zarfında da insan olması lazım. İnsan diye bir şey.
 6. teflon

  İslam ve Kölelik

  Kuranda açık açık kölelik haram diyememiştir demiş, itiraf etmişsin. Bu da bir ilerlemedir. Aferim. Ceası da yoktur haliylen. Böylesine aşağılık, iğrenç, insan onuruna aykırı bir uygulamayı, peygamberin kimlerle halvet olabileceği detayına kadar girebilen kuran, pas geçmiştir. Hadis, icma kıyas ayağını geçeceksin. Sen insanlara bir kitap gönder tanrıdan son yol gösterici olarak. Neden? İnsan aklı ve iradesi kusurlu, kitap ise kusursuz bir kaynaktan gelen yol gösterici olduğu üzere..Akabinde kalk o kitabı yine yol göstermek için göndermiş olduğun insan aklına emanet. Şu kusursuz kadiri mutlak halinle kitaba sığdırmayı becereme de, iş yine o sütü bozuk dediğin insana kalsın..Netice de ortada işte. 1400 yıllık islam tarihi. Kim, neye, hangi referansa dayanarak diyebilir ki: şu sahih hadis, icma kıyas yoluyla yapılan çıkarım, kuranla tam olarak, birebir uygun ve tutarlıdır? Hangi babayiğit neye göre yapacak bunu? Hele hele islam dünyasının bu gibi çıkarımlar hususunda ekseri hem fikir olamadığı tecrübe edilmişken? Ayrıca hadis mevusuna girdik mi, beraberinde dibi sonsuz bir gayya kuyusuna da inmiş oluyoruz. İşinize gelen hadisi kabul eder, diğerini etmezsiniz. Zaten kimse daha kuran üzerine dahi hem fikir olamamışken, daha da büyük bir arapsaçına emanet etmektir konuyu bu. Ötesi değil. Velhasılı: 1- Sigara migara ne alaka, o tarihte yoktu zaten. Ayrıca sen, yılan eti falan fişmekanla, köleliği bir mi tutuyorsun? 2- Kuranda haramlarla ilgili hiç hüküm yok mudur? Ceza, cıss kaka falan? Bütün kitap dediğin gibi midir? Kuranda açıkça "haramdır" diye yazmaz mı yani? 3- İlk girdiğim ve senin cevap veremediğin mesajda da belirttiğim üzere, siz kendi tarihinizle, kendi islamınızla, kendi kuranınızla güreşiyorsunuz şu an, bizimle değil. 4- Seksen çıkarım ve hükümde bulunuyorsun, kuran ve allahın ne demek istediğine, neyi kast ettiğine, ne düşündüğüne dair. Peki bunlar hakkında kesin olarak: Evet, ben allah ve kuran adına karar verdim, ve bunlar kesinlikle bu şekildedir diyebilir misin? Bunlar kuranda net olarak yazmamışken; küfre, şirke düşme ihtimaline karşılık hem de? Ben baştan söyleyeyim. Kuranda açık şekilde verilmemiş, belirtilmemiş bir hükme istinaden hiçbir insan evladı; evet kuranda kesin olarak bu denmek istenmiştir. Allah bunu kast etmiştir diyemez. Kuranda olmayan şeyle ilgili kuran adına hüküm veremez. En fazla biz icma kıyas cart curt yaptık, neticede böyle bir "yorum" çıkarttık diyebilir. Diğeri de tam aksini söyleyebilir tabii. 1400 yıldır olagelen arapsaçı da bu zaten. Kitapta "yok". Boyna goygoy var.
 7. teflon

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Böyle bir şey yok. Özellikle bu konu bağlamında. Cevap yazayım derken çanak tutmuşsun.
 8. teflon

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Sen, evrimi kanun olamamış bir teori olarak kabul eden; akabinde ise bilgi eksikliğine istinaden içinde bulunduğun kavram kargaşası sana gösterildiği vakit onca geri adımına rağmen, çıkıp da "evet ben yanlış biliyormuşum" diyebildin mi ki mertçe, şimdi kalkmış bu soruyu soruyorsun? Dahası sen hala, evrimin "kanun olamamış bir teori" olduğunu mu düşünüyorsun? Burası önemli. Niyetin üzüm yemek mi, yoksa birşeyler ima eder halde bağcıyı dövmek mi? Öğrenebilecek misin, öğrenme kabiliyetin var mı? Eğer ortada bir rekabet varsa, bunun bir de neticesi vardır. Neticesi sonuçtur. Hele hele o sonuç, zaten sürecin "sonunda" ortaya çıkan, daha önce var olmayan bir şeyse..O vakit o sonuç için neden demek kadar abes bir yaklaşım olabilir mi?...İnsan bütün bir süreç zarfında ortada olup da, önceden seçilmedi, ya da aday değildi ki..Bu 100m. koşusu, ve ondaki gibi bir rekabet değil anlayacağın. Ya da anlamadığın. Kural dediğin şey ise, konulmuş olması gereken anlamına gelmez her zaman. Bu dincilerin, o zaman fizik kanunlarını kim koydu demesi seviyesinde bir soru. Çünkü kanun deyince akılları, 3194 sayılı imar kanunu gibi, bir amaca yönelik konulmuş yönergeler silsilesi ile özleştirme yapmaktan öteye gidemiyor. Ve en "en tepe" diye bir yer, bir merhale de yok. Kime, neye, hangi kıstas ve kritere göre en tepe? Biz insanlar bir çok kritere göre en tepede değil, belki de en diplerdeyiz. Bu soruları evrimi, hatta öndan öte canlılığı bilmediğin, bir türlü anlayamadığın için soruyorsun. Bundan önceki tavrını bildiğim için böyle iğneleyici tarzda yazıyorum. Ve görünen o ki aradan geçen sürede bir dirhem ilerleme dahi kaydedememiş, muhtemelen bunun için hiç çaba da göstermemişsin. Evrimin bir yönü, bir amacı yoktur. Önce bunu bir öğrenin, kafaya kazıyın. Ve şu başlık içeriğini bir okuyun. Benim kendi adıma yazdığım bu ileti, ve bir sonraki. Hatta ondan sonraki de... Ve şu forumda, bu konuya ilişkin olarak belki kırk kez tavsiye ettiğim şu kitabı ister allah, ister bilim, ister öğrenme aşkına oturup bir kez bulun okuyun: https://www.idefix.com/Kitap/Yasamin-Tum-Cesitliligi/Stephen-Jay-Gould/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0000000289129 Bütün sorun "ilerleme mitosunda"..Ama gerçekte böyle bir hadise, yok. Ama gördüğünüz üzere çeşitli parazitler direk yanaşmakta bu mevzuya. Tıpkı "rüya görüyom, aman da uyuyom da nasıl oluyor, o zaman tanrı var" zerzevatı gibi. Uyurken çişimi nasıl tutuyom, ahan da tanrı tutuyor benim yerime demek kieahh... Bunları öğrenemezseniz, sizi daha çok güderler koyun gibi.
 9. Alaka tam burası zaten adam öldürme fıtratta yoktur demedim.. bunun cezası yaptırımı yok mudur fıtrat mıtrat hesabına? hani illa yazmasına gerek falan diyorsun ya.. mesela bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi demiş ya..devamı? Bağlıyacam bir yere ama, sabun gibi kaçıyorsun Geyiği de geç. Senin kendinden geçtiğin kendi öznel söylemlerin para etmiyor burada, anlasana be adam.. Yok allahuekber diyen adammış suymuş buymuş Çalıştırmak istiyorsan makineye jeton, bize ayet getireceksin. Ama gördüğün üzere yok.
 10. adam öldürmek meselesi de böyle mi mesela.. fıtrat mıtrat hesabına, kuranda bunun için hiçbir yaptırım ceza yok de mi? Bunu da tersinden, kinaye ile mi anlatmış mesela..
 11. teflon

  İslam ve Kölelik

  Sen bunca yaz ama Kavak'ın asıl sorusuna cevap vereme...trajik bir durum. Kuran adamı böyle yapar işte. Kıvrım kıvrım kıvrandırır, ıkın ıkın ıkındırır, ama yine de "içerde" kalır İstedi mi her bir halta ceza vermesini bilen kitabın, her ne hikmetse bu konuda nutku tutulmuş. Bu arada ben sizin kullanıcı adınızı sürekli "nogodbutabdullah" olarak algılıyorum, buna ne buyrulur?
 12. @sağduyu güzel yakalamış: "Kölem ve cariyem demeyiniz, hemen azat ediniz" mesela de mi? "Kölem ve cariyem demeyiniz, çünkü yasak ve haram" mesela de mi?
 13. Bir kez daha yazalım @nogodbutAllah Türk ceza kanununda ise mesela uyuşturucu kullanımı ve satımı ile ilgili böyle teşvik ve öneriler falanlar filanlar yok. Seksen koldan dolandırılmamış. Çünkü yasak!
 14. Bu demogojilerin hiçbirisine gerek yok. Geçiniz. Cımbızlamaya falan da. Yok cehalet sosu falan geç bunları. 1400 yıllık tefsir, anlayış ve uygulamalarınız ortada. Peygamberinden sahabesine, islam alimlerinden mezheplerine, ta ki tatlısu müslümanlarına kadar. Siz bizimle değil, kendi öz tarihinizle güreşiyorsunuz. Bakalım ne zaman uyanacaksınız?
 15. Kölelik de tabiatta olan fıtri bir şey he mi Ha keza cariyelik de.. Senden kuran avukatlığı hikayeleri değil, kuranından kesin ve net vecizeler bekliyoruz. Aciz olanı, muktedir olan savunsun.
×
×
 • Yeni Oluştur...