Jump to content

teflon

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.551
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

7 Takipçiler

teflon Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü July 24

Contact Methods

 • Website URL
  chemako@mynet.com

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

3.905 profil görüntüleme
 1. teflon

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  Gerçekler semavi dinler açısından küfre düşüyor evet Taze bitti..
 2. teflon

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Tebriği kabul ediyoruz, teşekkürler
 3. teflon

  Tasarlanmış İnsan Nasıl Olmalıydı?

  Bilinç yüzüncü boyuttan, şuur da onun bir üst caddesindeki caminin içerisindeki bilinçmatikten geliyor. Oldu mu?! Sormuşmuş..Nerde ne sordun da, ne cevap aldın da anlamadın..!! Yüzsüzlüğün bu kadarı.
 4. teflon

  Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

  O kadar da değil bak ama ..Baya bi sövmüş sayılırım son birkaç mesajımda.
 5. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Allah'ın insanlarca anlaşılması ve kavranması mümkün olmayıp (kuran referansı ile); bu minvalde allahı görüp görmediğimizi, gördüğümüzün allah olup olmadığını anlama ve bunu teyit etme kabiliyetimiz bulunmamaktadır. Allah'ın referans bir sureti resmi falan yok bir yerlerde neticede.. Gerçekten de, karşınıza heybetli bir şey çıkıp "ben allahım" dese, sonra sizi evrenin bir ucuna götürüp geri getirse falan filan, onun allah olduğuna hemen iman eder misiniz? Siz, önünüze çıkacak bu tip her bir şeyi tanrı olarak kabul etme durumunda mısınız mesela? Dış dünyayı algılamak üzerine kurulu ve onu sinyaller aracılığı ile simüle eden bir beyniniz var neticede. Her şekilde manipule edilebilir. Yeterli teknolojiye sahip bir ırk, bunu gerçekten yapmaya gerek duymadan da sizin evrenin öteki ucuna gittiğinizi "zannetmenizi" sağlayabilir..Ötesini de.. Sonra gerçek tanrı ortaya çıkıp da ensenize tokatı patlatabilir. ..Tabi onun da gerçek tanrı olduğundan emin olabilirseniz. İroni şaka maka ama, "bayağı gerçek" bir sorun bu. O tanrının zeus meus çıkmasına hiç girmedim bak. O zaman "bana allah'ı getirin" diye bilir misin mesela? Adamı oyarlar valla..
 6. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Benim başlangıç ve sona dair kastım ve yaptığım göndermeler, dar anlamda ve sınırlı olarak bu evrene dairdir. Başlangıcı olmayan, ya da hep var olandan kastım ise geniş anlamda varlık ya da varoluş. Başından beri anlatmaya çalıştığım şey. Varlık ya varoluş: Hep var. Evren ya da evrenler: Varoluşa içkin kesitler. Başlangıç ve son bizim koyduğumuz referans noktaları. Başlangıç ya da son da izafi kavramlar. Aslolan sonsuz döngü ve devinim.
 7. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Evren yok olacak (büzülecek ya da ısıl ölüme gidecek vb. demek) hepten yok olacağı ya da onunla birlikte tüm var oluşun ortadan kalkacağı anlamına mı geliyor? Aksini söylüyor gibi görünüyor ama halen bu evren ve bigbang sınırları çerçevesinde akıl yürütüyorsunuz. Ne başlangıcı tam olarak gösterilememiş, ne de sonunun net olarak gösterilemediği yerde, üzerine üstlük. Yaratıcı eldeki tek gerçek olmak şöyle dursun, daha bir alternatif olarak kabul edilme selahiyetine bile sahip değil. Hem gereksiz hem de mümkünsüz. Bize evrenle ilgili mantık dışıymış gibi görünen şeyleri öne sürüp(ki öyle değil), çözüm olarak ise asıl ve onlardan çok daha mantık dışı olan bir şey öneremezsiniz. Yaptığınız şey hem mantığa, hem de eşyanın tabiatına aykırı. Varlık hep vardı ve bir yaratıcıya ihtiyacı yok. Bunun aksini gösterebilen beri gelsin. Göstereceğiniz şey daha da mantık dışıysa eğer, ona hiç yeltenmeyin bile.
 8. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Bu cevap kime yazıldı bilmiyorum ama, kimse evren ya da sonsuzluk derken sadece bu evrene atıfta bulunmuyor. Evren, sonsuz ya da hep var olanın kaplamında zaten. Ona isterseniz varoluş ya da varlık deyin. Evren ise bunun içerisinde bir kesit. Onun sonlu ya da sonsuz oluşu üzerinden basit bir indirgemeye gitmemenizi öneririm. Varlık hep varsa, zaten yaratılmaya ihtiyaç duymuyor demektir. Yaratılmaya ihtiyaç duymayan bir şey için bir de mantık dışı ve sıfatları da çelişik bir tanrı icat etmenin gereği yok. Eğer varsa, o gereği siz göstereceksiniz. Benim bir önceki mesajda yazdıklarıma direk bir cevap verirseniz daha kolay anlaşır ve ilerleyebiliriz. Önce anlaşıp anlaşamadığımız konusunda anlaşmak lazım.
 9. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Buzul selam.. Bence de bu başlık bağlamında sadece varlık ve tanrı çerçevesinde kalmak daha doğru. Senin yazdıkların haklı, ama sonraki meseleler.
 10. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Mutlak bir yokluk yoksa eğer, bu varlık her zaman vardı anlamına gelir. Mesele ve bu başlığın da konusu d bu zaten: her zaman var olana tanrı dememizi gerektiren gerekçeler nedir? Var mıdır? O tanrı ki, çelişik sıfatları ile birlikte mantıksal olarak mümkünsüz duruma geliyor. Siz de mantık dışı olduğunu düşündüğünüz yeri, başka bir mantık dışılıkla açıklamış, yani açıklamamış oluyorsunuz. Mantıksal olarak mümkünsüz olanları yok kabul ettiğimize göre, var dediğinizi zannetiğiniz şeye, aslında "yok" demiş oluyorsunuz. Bigbang, "bu evrenin" zamansal başlangıcına gönderme yapıyor olmakla birlikte, aslen onun bir başlangıcı olduğunu bile tam olarak gösteremiyor. Bkz: Planck zamanı ve ötesi. Hudüs delilinin ayakları bu bağlamda da yere basmıyor, basamıyor. Ayrıca, evren ve varlık kavramlarını karıştırmış gibi görünüyor olsanız da yazayım: bugün itibari ile evrenin hep var olması önünde mantıksal bir engel bulunmadığı gibi, güncel bilgilerimiz(Kaos-determinizm ve, termodinamik) tam aksi yönde, tanrıyı dıştalayan çıkarımları koşulluyor. Bu, aman da evrenin başlangıcı bigbang şeklinde iki satırlık bir mevzu değil anlayacağınız. Her seferinde baştan yazdırıyorsunuz, yine baştan yazacaz mecburen demek ki..
 11. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Misafir olsun bakalım şimdilik. Lafa "ondan öncesi yokluktu.." gibisinden girmişsin ya, işte yanılsamaların için yokluk ya da hiçlik kavramlarından başlayabilirsin. Bu başlıkta bolca konuşuldu üzerine. Tam olarak yerleştiremediğiniz kavramları her seferinde açıklamak biraz yorucu, biraz da boğucu olabiliyor takdir edersiniz ki...
 12. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Daha önce kim olarak bulunduğunu lütfedip söylersen boşa açıklamamış oluruz.
 13. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Cevaplar zaten bu başlığın içinde, hatta forumun her yerinde var. Sorduğun sorunun dayanağı: insansı bir yanılsama. Savunduğun tanrı: Boşlukların tanrısı. .................................. Bulundun ama, kim olarak bulundun peki?
 14. teflon

  Tanrı ve Varlığı

  Mesaj attığın başlığın tek bir satırını okumadığın belli. Münazara edeceğin adama önce öğretmek zorunda kalmak da artık sıkmaya başladı. Yaz yaz konuş, sonra biri gelsin en başa sarsın, hem de alabildiğine klişe ve boş bir şekilde.. Ayrıca sen bu forumda -şu veya bu şekilde- daha önce bulundun mu(?)
 15. teflon

  Tanrıya İnanmak Ne İşe Yarar?

  Tasmalı; Daha besmeledeki harf saysı, kurandaki ayet sayısı, ayetlerin bölümlendirilmesi vb. en basit başlangıç konularında bile hem fikir olamayan bir müslüman dünyasının olduğu yerde, 19'u tartışmaya başlamak bile anlamsız bir komedi. Formülü olmayan, olamayan bir nümeroloji oyunu olduğu defalarca kere gösterildi. Kuranda namaz ve orucun kutuplarda nasıl ifa edilebileceğini bile çıkartama, sübyancılıktan çok eşliliğe köleliğe kadar her bir haltın hesabını vereme, sonra 3-5 tane hesabı put edin. Aferim . Evet müslümanlar ispanyada ne arıyordu mesela savunma savaşı derken? Lane craig ve argümanları defalarca kere tartışıldı ve patates oldu. Ama senin gibi kendi fikirleri olmayan adamların videoları buraya getirmeleri normal. Dawkins nerede nasıl kaçmış, gerçekten kaçmış mı bilmiyorum ama, kendisi zaten özünde ne bir kozmolog, ne de bir felsefeci. Yaptıkları ya da yapmadıkları kimseyi bağlamaz. Sen verdiğin video içeriği üzerine yapılmış tartışmalar ve verilmiş cevapları araştırdın mı acaba? Gerçi sana bunları yazıyoruz ama es kaza dinden çıksan direk tecrit edilmen gerecek, çok fena..
×