Jump to content

BUKET

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  183
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne BUKET kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. Dandiğinden iki public web-proxy kullanmak kimliğini gizlemeye yetmiyor. Aynı salaklıkları tekrarlayarak kendini bariz bir şekilde belli ediyorsun, hem inkar ederek, hem de bağlantı hayranı olduğunu iddia ederek kendini küçük düşürüyorsun.

  Uzun etme Kodoman. Şurada bilgi tartışması yapıyorum. Ezber mezber diye başlamışsın. Ya madem ezber bu inanç işi gece gündüz bu ezberle ne diye uğraşıyorsunuz? Aman beyni yıkanmış insanların biz bir düzeltelim mi diyorsunuz? İyide bak gelen geçen soruyor bu kadar güçlü bir inancın ve kökleşmiş din bilgisinin yerine ne koyacaksınız diye. Cevap sanat ve bilim. He babanızın malıydı sanat ve bilim.

  Argümanlarım sağlamdır sağlam. :) Öyle olmasa gelip uğraşmazsın yazdıklarımla.

  Küçük düşmek mi? Ben aldırmıyorsam sana ne? Demek ki umurumda değil. Hem Bağlantı hakkında iyi konuşmak aşağılayıcı birşey mi? İyide onun hakkında başka iyi konuşanlarda oldu. Sizin ne garip düşünceleriniz var. Kendi düşüncelerinizi gerçekten çok önemsiyorsunuz. Biraz sizi toplumun ve buraya giren bazı inançlı insanların nasıl gördüğüne bir bakın bakalım. Dünyadaki tüm ateistlerin hakkında düşünülen ve söylenenler hiç hoşuna gidecek cinsten değil. Siz kendinizi öyle bilgili ve saygın falan sanıyorsunuz ama herkes öyle düşünmüyor. Yapılan tartışmalarla burası kalburüstü tabii. Ama forumun genel tarzı bilgili ve seviyeli müslümanları kaçırtacak cinsten. Açıkça ortadaki ateizmde bir kibir ve saldırganlık var. Ha ben buna aldırmayabiliyorum. Hatta fena halde nasıra basarım arada. Az savaşçı değilimdir hani. Ama çok kişi böyle değil tabii.

 2. iman etmez ise kişi isterse ağzıyla kuş tutsun,kişinin iyi huylu olması iman etmediğini örtmez.sizin isteğinize göre dinmi belirleyecem,hasbinallah.

  bunu ben değil bizi sınava gönderen diyor.ben aciz bir kulum sadece.

  ALLAH KATINDA EN HAYIRLIMIZ GÜÇLÜ İMAN VE YÜKSEK TAKVA SAHİBİ OLANIMIZDIR.

  para pul şan şöhret tip makam mevki sadrazam padişah,imaparatorluk orda sökmez.çünkü bunlar Allahın sana imtihan amacıyla bajşettiği nimetlerdir.kimin malını kime satıyosun.

  bu tarz soru soracak olanlara peşinen cevabım yukardaki büyük harfli cümledir.

  Garip birşey. İman insanın kalbinde Allahtan verilen bir hidayet. Bunları okuyorsun ve kalbin doğru diyor. Ama kalbin ya kalbin diyor bunu. Ben bunu insanlara anlatamıyorum. Sizde de öyle mi? Aklında anlıyor ama doğru diye kalbinde hissediyorsun.

 3. Sen sahiden çok zavallısın be Bağlantı. Çok utanmaz ve yüzsüz insan gördük hepimiz ama, sen bayrağı taşıyansın.

  Yok be IFeelGood ben yılmam bu sözlerle. Sivrisinek vızıltısı bana. Bilgi için neler çektim ben. Çekerim aldırmam. İmanlı insanlardan fikir ve düşüncenin bayrağını taşıyanlardan olurum inşaallah.

 4. anaaa bağlantı :blink:

  BUKET. BUKET in buranın tozunu attırmadığını söyleyemezsin. Bak atılmakla tehdit ediliyorum. Demek ki durum bu.

  Bağlantının yaptıkları ise efsaneydi. Asla unutulmaz. O başka. :)

 5. Bağlantı(bak, sana ilk defa gerçek sanal kimliğinle hitap ediyorum) sen salaksın... Ve bu şekilde başlıkları sabote etmeye çabalarına devam edersen, ömrün bağlantıdan kısa olacak haberin olsun.

  Anlamadım şimdi fikir ve düşünce beyan etmek sabotaj mı oluyor? Bağlantıya salak demende cabası. Teknik admin olarak bence hiç yakışmıyor.

  Bak fevri adam beni iyi dinle. Fikir ve düşüncelerimle mücadele edemeyip beni tehdit etme. Atacaksan at. Ben buranın tozunu attırmışım zaten. Benim için önemi yok atmanın. Demek siz fikir ve düşüncelerle mücadele edemeyince atıyorsunuz üyeleri. Madem nefesiniz bu kadarına yetiyor ne demeye bu kadar iddialı konuşuyorsunuz. Savunduğu görüşe güvenenler şakır şakır cevaplarını verir. Ha dersen ki biz anlatıyoruz sen anlamıyorsun. Buraya gelen ve hala inançlı olan başkalarıda var. Onlarda anlamıyor demek ki. Ben gözüne battığıma göre yazdıklarım sizin görüşünüzü sarsıyor o zaman. Ne yaparsın oluyor böyle şeyler. :)

 6. Mana gözünün resmini şuraya bir assana.. Neymiş mana gözü biz de görelim :D

  Bu kavram (Mana) ''görünenin arkasında bir gerçek olmalı'' şeklinde tasvir ediliyor günümüzde.. Ama geçmişte, ''herşeyi ruhlar/manalar hareket ettirdiği'' için onlardan başka hiçbir gerçeklik kabul edilmiyordu.. Madde, ''Maya enerjisi''dir.. Gerçeğin, insanlara hoş görünen yanıdır..

  Örneğin; Sevmek, hüzünlenmek, korkmak gibi davranışlar sadece ''Maya enerjisi'' olduğu vakit, anlamlıdır.. İnsanlara bir şeyler ifade eder.. Ama gerçekte maddenin reaksiyonundan başka bir şey değildir.. Bir anlamda insanları imtihan etmek için ''Maya enerjisi/yanıltıcı enerjiye'' dönüşmüştür..

  Geçmişte en çok mana toplayıcı olarak putlara tapılıyordu.. Esasen tüm canlılar ve cansızların bir manası vardı, ama en çok mana toplayan putlardı ve tapılması gerekirdi.. Bunun dışında tüm mananın varlığı, Tanrıdandı.. Herşey Tanrıydı..

  Bu tür eski inanışları günümüzde de sürdüren öküzler hala çıkabiliyor tabii.. Ne de olsa insanların aptallığı eskimiyor :)

  Kalp gözü/gönül gözü/mana gözü denilen kavramlar da, bu inanışlardan kalmadır.. Ama bu saçmalıkların hiçbir bilimsel değeri yoktur.

  İster kabul et ister red et. İnsanda o manevi dünya vardır. Misal vicdan için empati deyip geçiyorsunuz. İşte duygu falan. Oysa öyle değildir. Kişi bazen telafi ettiği bir hatası için bile vicdan azabı duyar. Geçmişte yaptığı o hata canını yakar. Bu garip birşeydir. Empati ile açıklanamaz.

  Kişinin ahlak anlayışı her zaman ona öğretilmez. Öyle insanlar vardır ki o onun içinden öyle gelir. Onun kendisine göre bir ahlak yasası vardır.

  Allah sevgisi ve korkusu duymadan hayatı anlamsız bulacak çok insan vardır. He sanrı sanrı. Bu kadar insan hasta zaten size göre. Saçmalamayın.

  İki yokluk arasında bir varlık olarak insan çıkacak öyle mi? Bunu anlamsız bulan çok kişi var. Öncem yoksa sonram yoksa ben olamam zaten. Esas hokus pokus öncesiz sonrasız bir varlığın olmasıdır. Esas bunun için bile bir müdahale gerekir. Nasıl bir mantığınız varsa anlamıyorum. Öncesiz sonrasız varlık madde ve enerjinin marifeti ile oraya çıkıvermez.

  Evrenin bildiğimizden ibaret olmadığı aşikar. Bunu bilim bile söylüyor. %4 ü diye duymuşsundur. Gerçi ortada kesin bir bulgu yok. Bu sadece bir tez. Ama ilginç ve boş değil. Bunu dışında zaten algımızın kısmi olduğu kesin. Onda şüphe yok. Kalanı ne o zaman? Meleklere neden inanmayayım? Işık hızının ötesinde yada ışık hızında varlık alemi neden olmasın? Madem evrenin bu kadar az kısmını algılıyorum kalanı neden olmasın? Bence İslam çok önemli ve mantıklı şeyler söylüyor.

 7. hz.muhammed amcası ebu talibi cok severdi himaye etmiş ölene dek ölürkende kelima-i şahadeti kureyşliler ölümden korktugu için söyledi demesin diye söylememiş ölmüştür bu adam cehennemdemi yanacak o akdar iyilk etmiş resule

  Kesin olarak elbette bilmeyiz. Ama İslamın kuralları belli. İslam ona anlatıldığı halde iman etmedi. Bak istediğin ilahiyatçıya sor. Hatta Kurandada açık ayetler var. İman etmeden ölmek cehennemi gerektiriyor. Ama nasıl bir cehennem bilmeyiz tabii. Orasıda kat kat.

  Hatta zebaniler sorarlar diyor. Size kitap gelmedi mi diye. Sanırım kitap ifadesi var. Diyanetin mealinden zebani kelimesi ile tara. Kolayca bulursun. Kitap geldiği halde kabul etmeyen için ifadeler açık Kuranda. Ateistler bile biliyor. Bir siz öğrenemediniz. Yapmayın.

 8. bilmediğin anlamadığın birşeye mi inanıyorsun yani??? hiçbir zaman bilemeyeceğin birşeye?? peki madem öyle, inanmak için gerekli olan kesinliği nereden buluyorsun?? madem kesin olarak bilemeyeceğin birşeyse neye dayandırıyorsun??? ya tutarsa mı diyorsun, yoksa tombala mı çekiyorsun??

  tutarlı olan Tanrı olamaz diyorsun, katılıyorum sana, mesela islamın allahı tutarlı değildir kesinlikle, buna rağmen ona tanrı diyorsunuz... tanrının tutasız olduğunu kabul ettikten sonra herşey mümkündür artık... tanrının kendini öldürmüş olması bile mümkündür.. serde tutarsızlık var ya...

  bağlantılarında arıza var bağlantı, benden söylemesi...

  O kadar basit değil. Bende bilinç var mı var? Bende bir arayış var mı var? Duygularımın ve aklımın bir güç ve bilen arayışı var. Enerjinin ve maddenin süper yetenekleri masalına tabii ki inanmıyorum. Benim bilincimi var eden bilinç yoksa bende bilinç ne gezer? Manevi duygularım nereden gelmiştir bana? Enerji ve maddeden ibaret olan bir evrenin canlıları için fazla sofistike ve inceliklerle doluyuz. İnsan adeta bu organik beden içinde fazlasıyla sırlı birşey taşıyor. Hele üstün nitelikleri olan insanlarda artık bu iyice kendisini belli ediyor.

  Varlğı sonsuz sınırsız, gücü sonsuz sınırsız, herşeyiyle hikmet dolu bir Yaradan bence kaçınılmaz. Çünkü bu varlık alemi öyle böyle açıklanacak şey değil. Hergün biz adeta yokluk sanrımızdan varlığa uyanırız. Her uyandığımızda ben varmışım dünya varmış oluruz. Bizler bu kadar aciziz işte. Biz acizsek güçlü olan mutlaka var. Aksi mümkün değil.

 9. tanrı inancı ayrı bir konu dini inanclardaki tanrı ayrı konu sen dürüstsün o kadar iyilik yapıyorsun ama mantıgın kurandakine ters geliyor ne kadar ugrasmıssan ugras inanamamısın bir türlü kalben zorlamana arastırmana ragmen ama saygu duyuyorsun inanalara kesinlikle bir manide bulunmuyorsun bu insan yanacak adam mı?

  Senin Ebu Talipten haberin yok galiba. Bırak saygı duymayı yardım bile etti. Ama İslamı kabul etmedi. O konuda bilgilen istersen.

  Allahı yada o zamanda Allah bilinmiyorsa tek Yaratıcıyı tanımak çok önemli işte. Sanırım burada kişi hayata ve kendisine tek gözle bakmaktan kurtulmuş oluyor. Çünkü madde gözü ile bakanın tek gözü kördür. Kişi ne zaman ki mana gözü ilede bakmayı öğrenir o zaman gören oluyor ve amalıktan kurtuluyor. Manayı görmemek amalık sayılıyor. Allah yada Yaratıcıyı inkar eden madde gözü ile bakar herşeye. Madde gözü ile bakarak ölen o bilince kendisini hapsetmiş oluyor. Madde gözü ile bakmak bir anlamda cehennem zaten. Eğer manayı ve Allahın nurunu göremiyorsan dünyadada cehennemdesin. Ne kadar iyi ve bilgili olursan ol bu cehennemdir.

 10. <<Buket bu kadar çok biliyorsan gel seninle DİN TANRILARININ VAR OLMASININ İMKANSIZLIĞI üzerine hodri meydanda tartışalım. Sallayıp duramazsın.>>

  Senle mi? Ben hodri meydanda tartışmam. Çünkü sevmem. Ama tartışacak olsam bile senle tartışmazdım. Sen çerez kalırsın yanımda bilgi ve akıl mantık yürütme açısından.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  <<Forum yönetiminin bağlantı'nın hodri meydan bölümüne girmesine izin vereceğini hiç sanmıyorum.>>

  Karnının ağrısından çatlayacaksın yakında. Müshil kullanmanı tavsiye ederim.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  <<Bir kereden bi şey olmaz. Ondan sonra foruma da uğramaya yüzü kalmayacak. Merak etme>>

  Kişi kendisini ancak bu kadar bilmez. Ne marifetin varsa döktür işte burada. Yerim dar diye süzülüp durma. Senin kayda değer birşey yazacağına ihtimal vermem.

 11. aristo mantığıyla ilgili örnekler verip dalga geçerdik diyip de sonra sözde örnekler veren sen değil miydin??

  kendini rezil ettin nasıl yırtarım dye işi şakaya vuruyorsun... hadi ordann...

  ben burada aristo mantığı doğru mu yanlış mı diye tartışmadım hiç.. mantık diyince sadece aristo mantığı aklına geliyorsa senin sorunun.. sen kalkıp aristo mantığı saçma dedin komik dedin sonra kendin saçmalayıp durdun...

  Zırvalayıp durma saçma sapan. Bu yazdıklarının neresini düzelteyim ben. Kırk kere aynı şeyleri tekrar edemem. Aristo mantığı ile ilgili ciddi örneklerde verebilirim. Doğru olanlar ve yanlış olanlarla ilgili ciddi örnekler. Ama başlığın konusu bu değil. Hem ben başkasına cevap verdim sana değil ki. Senin Aristo mantığı ile ilgili benimle tartışmayı başlatmadığını biliyorum.

  Provoke etmek için gelip başlığa yazı yazma. Senin zırvalarını çekemem. Sadece bilgili ve zeki olanlarla başlık konusu dışında olsa bile tartışırım. Çünkü değer.

 12. Hani sen bilim biliyordun Buket?

  Bugünkü bilgilerimize göre evrendeki madde-enerji miktarı sonlu ve sınırlıdır (Bkz. enerjinin korunumu yasası).

  ... da konu bu değil.

  Enerji miktarına sonlu ve sınırlı diyemiyecek olsam bile, ben enerjiye senin tanrıya atfettiğin sıfatları yüklemiyor, enerjinin gücü sonsuzdur, sınırsızdır; canı ne isterse yapar demiyorum. Enerjinin yapacağı yapamayacağı bellidir; kuralı var yasası var.

  Tanrının da tabii olduğu kurallar yasalar var mı?

  Bir daha yazıyorum: Tanrının tabii olduğu yasalar, kurallar var mıdır? Çelişkiye düşmeden sonsuz - sınırsız gücü olan bir varlık tanımlayabilir misin?

  Big bang öncesi kaçınılmaz olarak var. Oradada enerji var diyorsunuz. Orada söz konusu olan enerji için hiçbir yasadan söz edemezsin. Yasaları yada her neyi varsa senin anlayışını aşar. Enerjinin korunumu yasası tabii var. Ancak bu yasa çerçevesinden bakıp enerjiye sınırlı diyemezsin. Enerji aynı zamanda maddeyi oluşturuyor. Aynı zamanda anti madde var. Kara madde ise başka bir bilinmez. Kara enerji var mı yok mu? Evrenin dışındaki enerji ne olacak? Tüm bunlara baktığın zaman enerji konusunda öylece kalırsın.

  Tanrının tabi olduğu yasalar kurallar vardırı yokturu tartışamam. Bize söylenen o dilediğini yapardır. Ne diler bilmem. Makul olanı tabi olduğu yasa ve kuralın olmayacağıdır. Ama o zamanda hikmetle yaratması konusu beni düşündürüyor. Zaten zatı ile ilgili konuşmak mümkün bile değildir. Sadece yarattıkları açısından konuşabiliriz.

  Şimdi senin söylediğin zaten benim başlıktaki iddiamla çelişiyor. Çelişkiye düşmeden sonsuz sınırsız varlık tanımlanamaz diyorum. Tutarlı olan Tanrı olmaz dedim ya. Biz sonsuz kelimesini kullanırız. Anlamı sonu olmayandır. Ama işin içine birde sınırsızlığı katarsan gelde anla bakayım. Anlayamazsın. Kimse anlamaz.

  Ateizme görede enerji için bunu anlamak söz konusu değil ki. Evrenin dışındaki enerji içindeki ile aynı özelliklerde değil. O enerjide bir muamma. Yani ateizmden hareketle gittiğin zamanda aynı çıkmazın içine giriyorsun. Burada sorun sadece ateistlerin çoğunun bunları bilmemesi.

 13. bana göre adam olanı inanmadı diye kimse yakamaz:S

  Güldüğüne göre şaka yapıyorsun herhalde. Tanrıyı inkar eden hele din ona ulaşmışken inkar eden yanacak tabii. İnkarıyla ölenin kurtuluşu var diye nerede yazıyor? Şunu anlarım bak. Kişinin içinde bulunduğu toplumda din anlamı bakımından çok yozlaşmıştır. Kişinin aklına mantığına ve vijdanına sığmayacak yorumlar vardır. Kişide bunlara dayanamaz ve o dine inanmaz. Ama bir Tanrı inancının olması gerekir yinede. Gerisi artık Allahın takdirine kalmış.

 14. aristo mantığını eleştiriyorsun da, aristo mantığının ne olduğunu bile bilmiyormuşsun sen be... ben de bu bağlantı mantığı yalayıp yutmuş herhalde dedim... şu verdiğin örneklere bak allasen.. devamını bekleriz, gerçekten çok güldük, ama aristo mantığına değil, senin şebekliğine güldük...

  Al biri daha. Espri diyoruz ya. Anlamayacak kadar saf olamazsın herhalde. Aristo mantığı tabii böyle işletilmez. Ne var ki Aristo mantığı her zaman doğru değildir. Mantıkla ilgili link verdim yukarılarda. Aç oku bakalım Aristodan sonra neler denmiş. Aristo mantığı nasıl eleştirilmiş. Tamam bir temel var ama tümüyle doğru olması söz konusu değil. Daha siz mantığı felsefeyi bilmiyorsunuz. Hayret birşey. Kimlerle tartışıyoruz ya.

 15. Ateizm ile allahı yarıştırmıyoruz. Tamam ateizm yapamaz da, Allah da mı yapamaz; konu bu.

  Senin cevabın ise (boş lafları bir kenara bırakırsak): "Allahın hikmetidir". Babaanneme geri dönmüş oluyoruz yani.

  O sorular saçma değil, asıl sonsuz sınırsız gücü olan bir varlık tanımlamak saçmadır. Böyle bir tanım kendi içinde çelişkilerle doludur. O sorular da o çelişkilere örnektir.

  Peki enerjiye sonlu sınırlı de bakayım. Bana enerjinin sonlu ve sınırlı olduğunu kanıtla. Yada sonsuz sınırsızsa enerji bunu akla mantığa uygun olarak bana açıkla. Ya de get işin içinden hayatta çıkmazsın. Ateizme görede bu işin içinden çıkılamıyor. Siz ateist ağızlarında ortada dolanıyorsunuz ama savunduğunuz şeyi bile bilmiyorsunuz.

 16. Aynısını ben de sallarım. Ancak temiz akıl sahipleri Allahın saçma sapan çocuk masallarından ibaret olduğunu anlar. Düz iki boyutlu mantıkla düşünen Allah ne olursa olsun var der, üç boyutlu düşünemez. Ne dersin?

  Boş konuşmalar bunlar. Boyut kelimesi geometri ve ölçüm alanından çıkartılmış, saçma sapan çarpıtılmış.

  Seni varya okullarda öğretilen bilgiler tamamen sınırlamış. Oysa o bilgiler iyidir hoşturda hayatı anlamak adına pek bir işe yaramazlar. Zaten eğitim sisteminin döküldüğüde ortadadır. Elbette öğretilecekler bunlar. Ama işler bu kadar basit değil.

  Sen o kadar laf geveliyorsun ama havaya. Ne tür bir inançsızsın bilmiyorum ama benim için faketmez. Panteist bile olsan benim için ateistsin sonuçta. Ateizmi sen akla mantığa göre bana kanıtla hemen şurada ateist olacağım. Dini o kadar sorguluyorsunuz. Şu ateizmide bir sorgulayın bakalım. Ben sorguladım. Elimde un ufak oldu. Hala car car car konuşuyorsunuz. Üstelik ateist anlayış birçok bilimsel bilgiye uymaz. Siz hala bilimi ateizmin malı ilan edersiniz. İyide sadece bir iddia bu. Bizde bilim İslamla örtüşüyor diyoruz. Yani aksini iddia etmeniz kaç kişiyi ikna ediyor ki?

 17. Yahu arkadaş,

  Hala aynı şeyleri söylüyorsun.

  Tamam dediğin gibi olsun; ilgili, bilgili, filozof sen ol; bilerek konuşmuş ol; tanrıyı da bulmuş ol.

  Ama soruya cevap ver; boş konuşma.

  Soruyu tekrar hatırlatayım: Olmayacak şeyleri tanrı oldurabilir mi? Mesela sınırsız tanrı kendini sınırlayabilir mi; veya tanrı kendini yok edebilir mi?

  Madem "aklınla mantığınla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorsun", madem "felsefe bilip mantığını kullanabiliyorsun", madem "bilerek konuşuyorsun", ister "bütüncül" ister "analitik" yaklaşarak, cevap ver aydınlat bizi, biz de öğrenelim "bu nasıl iştir acaba"?

  Allahın hikmeti denir. Duymuşsundur herhalde. Hikmeti ile yaratan Allah için kendisini sınırlamaktan yada yok etmesinden söz etmek saçmadır. Allah tektir ve gücünün bir karşıtı yoktur. Yani buradan anladığım yokluk ile bir mücadelesi olmadığıdır. Sonsuz sınırsız varlık. Hep varlık. Yokluğun mümkün olmadığı bir varlık. Bak bu sınırlama ve yokluk sorunsalının içinden ateizmde çıkamıyor. Ateizm der ki madde enerjidir. Evren çöker enerjiye dönüşür. Sonra yeniden evren olur. Sonsuz döngü yani. Peki sınırla bakayım bunu. Enerjiyi sınırla bana. Nasıl yapacaksın bunu? Ateizm becerebilse enerji yok olur diyecek. Ama o zaman enerjinin şu anki varlığını açıklayamayacak. Dolayısı ile maddenin tabii. Ateizm çaresiz enerjiye sonsuzluk vermeye mecbur kalıyor. Bak bu kadar yokluğa ve boşluğa tutkun olan ateizm bile işin içinden çıkamamış. Tanrı için siz işin içinden nasıl çıkacaksınız?

  Hele cahil ateistler yok mu aman aman. Bir oradan bir buradan saçma sapan akıl yürütürler. Söz konusu ateizm olsa bile bir mantık silsilesi olmak zorundadır. Birşey iddia ediyorsan yarın ondan vazgeçtim diyemezsin. Oysa buradaki birçok cahil ateist bunları hiç kaale almaz. Tabii o zaman boş laftan ibaret söylemler.

  Ayrıca hikmetin sözlük açıklamasını ekliyorum.

  1.İnsanın, mevcudatın hakikatlerini bilip hayırlı işleri yapmak sıfatı. Hakîmlik. Eşyanın ahvâlinden, hârici ve bâtini keyfiyetlerinden bahseden ilim. (Buna İlm-i Hikmet deniyor)

  2.Herkesin bilmediği gizli sebeb. Kâinattaki ve yaradılıştaki İlâhî gaye.

  3.Ahlâka ve hakikata faydalı kısa söz.

  4.Sır.

  5.Bilinmeyen nokta. İlim, adâlet ve hilimin birleşmesinden doğan değerli sıfat.

  6.Kuvve-i akliyenin vasat mertebesidir. Hakkı hak bilip imtisal etmek, batılı batıl bilip içtinab etmektir.

  7.Allah'a itaat, fıkıh ve sâlih amel.

  8.Akıl, söz ve hareketteki uygunluk.

  9.Hak emre uymak.

  10.Allah'ın yarattıklarında tefekkür. (Bak: Felsefe)

 18. Tanrı fikriyle ilgili bir-iki sorunum var.

  Tanrı neden irade sahibi? İradeye ihtiyacı mı var?

  Birşeyleri açıklaması için tutarlı olması gerekir.

  Tutarlı ise neyi açıklıyor? Tutarlı değilse neden var diyorsunuz?

  Aslında bütün bu tanrı tartışması saçma. Tartışmayı açan dinini ilan ederek çoktan soyut bir tanrı modelini reddetti.

  Sınırlı bir varlığın aklınca tutarlı olan varlık Tanrı olmaz. Bunu anlamak çok mu zor? Sen sınırlısın. Tanrı ise sınırsız. Ancak temiz akıl sahipleri Tanrıyı sıfatları itibarıyla tutarlı bulurlar. Tabii burada artık söz konusu olan aslında Allahtır. Allahın zatı ise tutarlı tutarsız tartışmasına bile giremez. Temiz akıl sahiplerininde Allahın kitabı ve hidayeti ile anlamaları söz konusudur.

  Diyeceksinki bana vermemiş ben anlamıyorum. Ama en azından şunu anla. Senin düz mantığına göre tutarlı olabilecek bir Tanrı yoktur. Yani sorun senin düz mantığındadır. Bu tıpkı iki boyutu bilenin üç boyutu kavrayamaması gibidir. Oysa potansiyel olarak anlaman belkide mümkündür. Bugün böylesin geleceği bilemezsin.

 19. Buket,

  utanmaz pislik biri senin hakkında çok fena bir başlık açmış tavanarasında uyarayım dedim böyle şeyleri hiç sevmem

  adi şerefsizi şikayet et atsınlar forumdan artık bukadar da olmaz burası kişileri rencide etme yeri değil ne olursa olsun

  Sazan gibi atlayayım diye mi yapıyorsun Sazan? Baktım yok öyle birşey. Dalga mı geçiyorsun? Varsa linkini ver.

 20. Bayşapka, 30:50 yede baktım. Sonrasına da baktım. Adam evrim teorisini anlatıyor ve savunuyor. Klasik bir durum. Tabii dönüştü oldu etti diyecek. Teori böyle çünkü. Bunu anlatan bilim zaten biliyoruz. Ama şunu anla ki bireylerin bilimin söylediğinden şüphelenme ve hatta red etme hakları vardır. Ben ikna olmuyorum arkadaşım. Var mı ötesi? Bilim dünyasıda biliyor ki bu konuda netlik yoktur. Bunu açıkça dile getirenler var zaten. Yok kuramdırda yok açıkları olsada kuram çökmez falan geç bunları. Öyle bir göçer ki şaşar kalırsın. Bilimde yapsa dayatma dayatmadır. Evrim tartışmalarını okudukça ortada netlikten eser olmadığını gördüm. Okudukça evrimi kabul etmedim. Okumadıkça değil.

 21. Neden bahsediyorsun sen yavvv.. Kulaktan kulağa oynar gibi. Nerden başlamışsın nereye gelmişsin. Kelime salatası olmuş. Sen soruya cevap vermeyi bir denesene.

  Sizin sorununuz bu işte. O kadar analitik düşünüyorsunuz ki bütüncül yaklaşımları anlayamıyorsunuz. Gerçi analitik yaklaşımlarda da bizim sorunumuz yok. Akıl mantık kullanmak deyince akla ne gelir? Bilgi değil mi? Bilgi olmadan akıl mantık yürütmek sağlıklı olmaz. Felsefe bileceksinki mantığını daha iyi kullanabilesin. Gerçi Tanrı anlayışı felsefeyi aşar ama bunu sağlıklı bir şekilde anlayabilmek içinde felsefe bilmek gerekir. Bilimle ilgili bilgileri anlayacak kadar temel bilgin olacak ki anlatılanları anlayacaksın. Ben aklımla mantığımla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorum. Buradan Tanrının olması gerektiği sonucuna varıyorum. Olmaması açıklanabilir bir durum değil esas. Tanrının olmaması durumuna göre evreni ve bizleri siz açıklayabiliyormuşsunuz gibi konuşuyorsunuz. Bu nasıl iştir acaba? Neyi açıkladınız? İkna edici ne var ortada? Her tarafı dökülen bir görüş sadece. Babaannen bilmeden konuşuyordu. Biz ise bugün bilerek konuşuyoruz. Bilmem anlatabildim mi?

 22. Neyi tartışacağız ki? Sen son noktayı koymuşsun. Soru soruyoruz, "Bizim aklımız ermez, akılla mantıkla bir yere varamayız diyorsun". Babaannem de böyle derdi...

  Babaannen bilgisizce derdi. Biz bugün din, bilim ve felsefe okuyarak bunları söylüyoruz. Her insan Tanrı ile ilgili düşünür ve kendince bir sonuca varır. Şimdi benim bir sonuca varmak için felsefe, ilahiyat ve belli başlı bilim dallarının fakültelerinde okumam gerekmiyor. Çünkü bu imkansız. İnsanlar bu konuların uzmanlarından yararlanarak bilgiye dayalı bir sonuca varabilirler. Tabii herkesin kendi vardığı sonuç olacaktır bu. Ancak bence bu bilgilerin getirdiği sonuçlarda öyle sadece felsefik diye değerlendirilebilecek gibi değildir. Tek taraflı bilgilenerek ha bire ahkam kesiyorsunuz. Ama iş öyle değil. Git karbonu araştır. Canlılığı oluşturan karbonun nasıl normal şartlarda kullanımı olamayacağını anla. Karbon adeta müdahale ile canlılığın temel yapı taşı olmuştur. Bunun gibi daha neler var neler. Normal şartlara uymayan durumlar nasıl oluşmuş peki? Üstelik bunları bilim insanlarının araştırmaları ortaya koyuyor. Ha birde başka bilim insanları var. Onlarda çıkıyor yok öyle birşey diyor. İyide işin içine kişisel görüş girince böyle olur tabii. İnançlı yada inançsız bilim insanı olmak fark yaratıyor. Ama şu bir gerçek ki bilim birşeyi söylüyorsa ona karşı çıkan bir başka bilim insanı kanıtını ortaya koymalı. Sadece laf ve görüş olmaz. Yok öyle birşey. Nasıl yok anlat o zaman. Efendim çok karışık o işler anlamazsınız falan. Olmuyor ama böyle. Anlatanlar nasıl anlatıyor ya.

×
×
 • Yeni Oluştur...