Jump to content

Cedric

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  163
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Cedric Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Antalya
 1. Neden 6 değil , 2 değil de 4 ? Hiç düşündünüz mü ? DNA 'nın bazlarını bana saysanıza. Durun zahmet etmeyin , ben sayayım. Adenin , Timin , Guanin , Sitozin. Tamı tamına 4 tane... Artık DNA testiyle kesin olarak ispatlanmıyor mu böyle şeyler ? Kesinlikle evet. Taa kaç sene evvel , DNA'ya işaret edilmiş. Bence sayıdaki kerameti böyle arayın.
 2. Arkadaşım üç adam dedikodu çıkarsa demişsin , dört adamda çıkarabilir. Üç kişinin dedikodu da kalacak , dört kişinin ki doğru olacak demekki... Dört kişinin dedikodu çıkarması imkansız mı ? Bu olayla ilgili özel durumdur demekki. 3 tane adam konuşuyorsa Ayşe hakkında ,susturmak için hani 4. nüz , iftiracılar demiştir. 4 tane konuşsa ,5 denirdi. Aldattığı ispatlanırsa kaçışı yok cezası recm. Yani kabul görseydi Ayşe recm edilecekti. Neyse ben yatıyorum yarın sınavım var. Yarın okurum yazdıklarını artık.
 3. Zina'da 4 şahitin gerekliliği özel durumdur. Ayşe ile ilgilidir. Ayşe'nin Muhammed'i Safvan isimli biriyle aldattığı çevrede konuşuluyor. Bunun üzerine ilgili ayetler iniyor. - "Muhammed' in eşine o yalanı uyduranlar, içinizden bir gürûhtur. Bunu kendiniz için kötü sanmayın. O, sizin için hayırlı olmuştur. O kimselerden her birine, kazandığı günâh karşılığı, cezâ vardır. İçlerinden elebaşılık yapana ise, büyük azâb vardır. Onu işittiğiniz zaman; erkek, kadın mü'minlerin, kendiliklerinden hüsn-ü zanda bulu- nup da: 'Bu apaçık bir iftiradır!' demeleri gerekmez miydi? Dört şahid getirmeleri gerekmez miydi? Işte bunlar, şâhid getirmedikçe Allah katında yalancı olanlardır. Allah'ın dünyâ ve âhirette size lutuf ve merhameti olmasaydı o kötü sözü yaymanızdan ötürü, büyük bir azaba uğrardınız. Onu dilinize dolamıştınız. Bilmediğiniz şeyleri ağzınıza alıyordunuz. Onu önemsiz bir şey sanıyordunuz. Oysa Allah katında önemi büyüktü. Onu işittiğinizde: 'Bu konuda konuşmamız yakışık almaz. Hâşâ, bu, büyük bir iftiradır.' demeniz gerekmez miydi?" (Nûr, ayet: 11-16.) . Bu olayla ilgilidir 4 şahit meselesi. Hadis kaynaklarını incelemeni öneririm ,neden 4 şahit sorusunun cevabını orada bulabilirsin.
 4. Cedric

  Bunu Yapabilir misiniz?

  Ne o hacı abi , forumdan bir gösteri ekibi mi kuracaksın ?
 5. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Zaten saf ırk neki ? Herkes aynı kökenden gelmiyor mu , en başa alırsak. Rusun işi , güçü yok koca dili baştan aşağı uyduracak. Kürtlerde ezberleyecek , yeni nesillere öğretecek. Yeni bir dil oluşturmak kolay mı veya sıfırdan bir dil öğrenmek. Tabiki Ermenice , Farsça , Arapça , Süryanice olacak , bu halklarla komşu değiller mi ? Etkileşim içinde diller. Dil aileleri var. Hint- Avrupa dil ailesi , Ural - Altay dil ailesi vs. Sonuç olarak Hint - Avrupa dilinden İngilizce de çıkmış , Fransızca da , Farsça'da , Almanca'da. Birbirine benziyorlar zaten kökeni aynı. Hint - Avrupa dil ailesi zaten aynı kökene sahip , diğerleri de keza öyle. Şu an konuştuğumuz Türkçe'de bir sürü arapça , rumca , farsça yok mu ? Orta asya Türkünün Türkçesini , Anadolu Türkü anlayabiliyor mu ? 1400 sene de o kadar değişmiş. Yeni komşulardan almışız kelimeleri , söyleyişler değişmiş. Bana bir millet söyleki konuştuğu dilde yabancı kelime olmasın.
 6. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Etkileşim olur tabi. Şu an konuştuğumuz Türkçe'de de birçok dilden kelime var. Zaten Hint - Avrupa dil ailesi aynı kökenden değil mi ? Şu anda kürtçe diye bir dil var. Adamlar dil mi uyduracaklar , saf dil nedir ki zaten ?
 7. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Kürtlerin konuştuğu dil ne ? İngilizce mi ?
 8. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Birşeyi denemeden ne olup , olmayacağını bilemezsin. Bu hakları ver ,ondan sonra hala böyle devam ediyor mu bakalım. Bu hakları versen bölünme zaten insanlar kendilerini ülkelerinde hissedecek , bölünmek isteyen hakları elde edemediği için bölünmek istiyor. Bu hakları verdiğinde kendi ülkesini kurduğunda da böyle yaşayacağı için tercih edilmez. İstanbula , Antalyaya , İzmir'e , Bursa'ya hiçbir kürdün vize ile girmek isteyeceği düşünmüyorum. Böylece birlikte yaşayabilen ülkeler var. Şimdi gelelim daha önceki iletimdeki sorularıma , tekrar yineliyorum bu hakları onları versek Türk olarak benden ,senden ne götürür bu uygulamalar. Kürdün kürtçe hizmet alamaması onu mağdur eder ,onun mağdurluğu bana yarar sağlamaz. Evet bu adamların çoğu kendini bu ülkeye ait hissetmiyor , kendini ezilmiş hissediyor. Haksızlar mı ? Türkün kimliğini başka bir halk inkar etse , Kürt yok dese , anadilde eğitim alamasak , çocuğumuza Türkçe isim koyamasak ayaklanmaz mıyız ? Almanya bile sonradan gelmiş Türklere bu kadar zulm uygulamıyor. Benim akrabalarım Almanca bilmeden , Türkçe ile okula başlıyorlar. 7 yaşındaki çocuğun 2. dili öğrenmesi çok zor. Ayaklanmakta haksızlar mı ? ''Türkün üstünlüğünü kabul et , sığıntı gibi yaşa , kabul etmiyorsanda defol git.'' diyoruz. '' Ya sev , ya terket. '' diye asmadılar mı afişleri Türkiyenin her bir yanına... Amip gibi bölünerek ürüyorlar diyorsun. Çok çocuk yapma sebeplerinden biri de olası savaşta korunmak , daha etkili olabilmek. Hadi bazı senaryolar üretelim. Şu an 55 milyon Türk , 12 milyon Kürt var diyelim Türkiye'de. Otuz sene bu şekilde haftada 4-5 şehit vere vere götürdük işi. Onlardanda haftada 4-5 kişiyi öldürdük. Senin tabirinle '' Amip gibi çoğalan '' bu insanlar 30-40 yıl sonra 40-50 milyon olur , Türkte 70 milyon olur. TC vatandaşı olarak. Kuzey Irakta kurt devleti kuruluyor , al sana peşmerge ordusu , üstüne PKK , İran'daki Kürtler , Suriye'deki kürtleri de ekle. İşte bu saatten sonra savaştan kaçamazsın ,sessiz , sakin duranda burnundan fitil fitil getirmek için elinden geleni yapar. Ne demişler. ''Bir kişinin kişiliğini anlamak istiyorsan , ona güç ve para ver. '' İçten içe bilenen insanlar gücü elde etti mi ,öyle bir hesap sorarlarki. Ciddi bir savaşa girersin., Neden barış şu an ilk tercihimiz olmasın da , savaş olsun ? Barış için her yolu denersin ,baktın olmuyor savaşırsın. Ama bizim barış için uğraştığımız yok ,savaş ilk tercihimiz.
 9. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Bu ülkede bizim gibi düşünenlerin görüşleri hüküm sürmedi. Senin gibi düşünenlerin görüşleri hüküm sürdü. Cumhuriyet dönemi boyunca bütün halkları tep potada eritmeye uğraştın ,hepsini Türkleştirmeye çalıştın. Ulus olmayan bir halktan ,ulus devleti kurmaya çalışınca bu sorunlarda patlak verdi haliyle. Kürte dağ Kürdü dedin , Araba Eti Türk'ü dedin de ne oldu ? Yok demeyle yok mu edebildin ? Olay üstüne olay oldu. Yıllardır savaşarak çözmeye çalışıyorsun. '' Kürt , Türk kardeştir PKK kalleştir. '' inanmadığın bir sloganı söyleyip duruyorsunuz. Bu sistemi savunarak , ölü istiyorsunuz. Birşeyler düzeltmeye çalışana direk hain diyorsunuz. Asıl hain sizsiniz aslında. Başınız sağolsun yazıyorsunuz ve sonra kendi hayatınıza dönüyorsunuz. Bu savaşan insanların hayatları üzerinden siyaset yapıyorsunuz. Kürdün , Türküm diyebilmesi , Kürdün kürtçe hizmet alamaması bu insanların hayatlarından daha önemli sizin için. 17 yaşında molotof ile otobüste ölen kız için yaşaması mı önemliydi , yoksa kürdün şanlı türk ırkının kimliğini kabul etmesi mi ? Ya canın ya kürdün türküm demesi denilseydi bu kız sence hangisini tercih ederdi. Siz aslında bu ölen insanların hayatlarına hiç önem vermiyorsunuz ,önem verseniz hatadan döner , karşılıklı çözüm üretirdiniz. Siz istemediniz mi bu sistemi ? Rüzgar ektiniz , biçiyoruz fırtınayı. Senin milliyetciliğinin ,ırkcılığının karşıt ırkcılığı körükleyeceğini hiç düşünemedin mi ? Al işte karşında milliyetci bir sürü kürt var. Onlarda senden , Türk kanı akıtmak istiyorlar. Sokakta molotof atanları vur , onlarda başkasını vursun. Yiyelim birbirimizi , birinden biri bitene kadar. Harbiden çok muhteşem bir çözüm. Çözüm belli , her kimliğe saygı gösterilcek. Türk ne ise , Kürtte o olacak bu memlekette. Zor değil. Bir adamın kürtçe konuşması , trafik bilgi levhalarında kürtçe bilgilerinde var olması ( Zaten İngilizcesini de yazıyorsun) , çocuğuna kürtçe isim vermesi , kürtçe kanal açması , kürtçe hizmet alabilmesi , kürtçe eğitim alabilmesi bir Türkten ne götürür ? Kaşın mı eksilir , gözün mü şaşı olur ?
 10. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Senin gibi adamların , bu Pkklılardan ne farkı var ? Senden olmayanı yok etmeye çalışan adamlarsınız. Tek çözüm yolunuz kan akıtmak , Pkk'nın da bu , destekleyenlerinin de. Al birini , vur ötekine. Keşke birbirinizi yok etsenizde şu ülke rahat nefes alsa.
 11. Cedric

  7 sehit, 3 yarali..

  Pkk'sız çözüm olmaz diyen , Apo'nun 17 cmsini dert edinen Ahmet Türk ile , '' Yatırım ile çözülür sorunlar deyip duran Baykal , '' Kürtçe diye bir dil yok , kürtte yok , sorun da yok '' diyen Nihilist Devlet Bahçeli'yi , '' Askerlik yan gelip yatma yeri değildir. '' diyip oğlu 21 gün askerlik yapan Tayyip'in ve geri kalan bütün dinazor siyasetcilerin , ülke tarihi boyunca siyaset yapmış adamların hepsinin yüzüne tükürmek lazım. Bunca yıllık sorunlara yok diye diye üstünü örttüler. Sadece suçlu meclis değil , asıl suç bu pis siyasete alet olan halkta. Queen demişki al sana açılım. Açılım olmadan da binlerce insan ölmedi mi ? Birşeyler yapılmazsa durum bu. Bunu anlamak için zeki olmaya gerek yok. İşiniz gücünüz Türk mü , Kürt mü , Kürt asıllı Türk mü , Kürt asıllı Türk mü , Kürtçe adam konuşursa bölünür müyüz , bölünmez miyiz. İnsanlar ölüyor , ölen insanların bölünmüş müyüz , bölünmemiş miyiz diye derdi varmıdır şu an sizce ? Sadullah Türküm mü demiş , Kürt asıllı Türküm mü demiş , Kürdüm mü demiş umrunda olabilecek mi ? Benim de umrumda değil. Ottan , boktan sebeplerle birlikte yaşayamadığımızın farkında değil misiniz ? Bu zihniyetteki insanlar ölüler üstünden vicdan masturbasyonu yapmasın. İki dakika üzülürsünüz , başın sağolsun dersiniz. Ağlarsa anası , babası ağlar. Gerisi yalan ağlar. Kocaman ülkede birlikte yaşamayı beceremiyorsak resmi ideolojiyi savunan adamların yüzüne. Kürt adam kürdüm demesin , kürt adam kürtçe konuşmasın. İlla Türküm desin , İlla müslümanım desin , illa sünniyim desin. Desin de , desin. Kendi kimliğini , inancını , düşünceni kabul ettirmeye çalış dur. Sonucu da ahanda bu. Bir sürü ÖLÜ! Bu ülke insanından hiç mi hiç umudum yok. Birşeylerin becerecek , düzeltecek kapasite yok bu halkta.
 12. Türkiye Nigar'ı İran'a iade etmiyor. Türkiye Nigar'ı ya ABD , ya Kanada , ya da Avustralya'ya gönderecekmiş.
 13. Cedric

  Sayin Basbakani Uyariyoruz

  Şehitlerimiz , gazilerimiz var. Bu bir gerçek. PKK ile çarpışıp elini , kolunu bacağını verenler , oğlunu şehit verenler kesinlikle karşı çıkabilir. Çünkü bedeli ödeyen bu insanlar. Yıllardır uygulanan fakat tutmayan bir politikanın sonucudur bu insanlar. Kürt tarafına bakınca da köyleri yıkılıp zorunlu göç ettirilenler oldu , yıllarca kimliği inkar edildi. Kürdüm dedikleri için bok yedirildi , diyarbakır cezaevinde insanlık dışı muameleye maruz kaldılar. 17.000 faili meçhul cinayet var. Bu insanların da anası , babası ,çoluğu ,çocuğu ,gururu var. 19-20 yaşındaki insanlar iş olsun diye dağa çıkıp ,silaha sarılmaz. Hayatta beyaz ya da siyah yok. Herkes arada derede. Grinin tonları. Bu politikalar sonucu ülkenin insanları birbirini kırdı yıllarca ,bu insanları anlayamazsın , onlar bedel ödedi dediğimiz zaman yeni nesillerde bedel ödeyecek demektir. Biz sıramızı sağdık , yeni nesil devam etsin. Yeni nesilden bedel ödeyenler olacak , onlar sırasını diğer nesile sağacak şehitlerimiz var diye , onlar diğerlerine , onlar diğerleri , bu böyle sürüp gidecek. Bir yerde dur demek lazım. Savaşı durdurarak ölenleri geri getiremeyiz ama başka can kayıplarının yaşanmamasını önleriz. Dünyada birçok savaş çıkıyor. Yunanla da savaştık , İngilizle de. Bu savaşlarda her tarafın kaybı oldu. Kayıplar var diye savaşa devam mı edeceğiz ? Ebedi düşmanlık mı besleyeceğiz. Bazı zamanlarda geçmişe sünger çekmeliyiz , bu gerekiyor. Birçok savaşa girmiş toplumuz. Her ailede bir şehit vardır. 1900lerden bu güne milyonlar öldü bu topraklarda. Çoğu savaş kapandı gitti , bu da kapanabilir. Yanlışı sonsuza kadar sürdürmeli miyiz ?
 14. Cedric

  Sayin Basbakani Uyariyoruz

  taopaipai'nin Balaban'a yazdıklarını ben NTV'de dinlediydim. Beşir Atalay söylemişti veya duyumlardı , bilemiyorum. Ortada birşey yok destekliyorlar diye suçluyorlar bazılarını , bazıları da aynı şekilde ortada birşey yok ama karşı çıkıyorlar. Yani böyle iyi diyorlar. Ortaya sadece AKP koymasın birşeyler ,CHP , MHP , DTP'de koysun. Konuşsunlar , bu adamlar milletin vekili değil mi ? Bunlar konuşmayacakta , biz mi konuşacağız ? Şu forum ahalisi mecliste olsa daha çok fikir üretilirdi.
 15. Cedric

  Sayin Basbakani Uyariyoruz

  Şimdi Kürt bir çocuk kürtçe eğitim alsa bir Türkten ne eksilir ki ? Hacı yazmış ,Türkler bile dünyaya açılmak için İngilizce eğitim alıyorlar. Haklıdır. Türkçe dünya için yetersiz kalıyor. Kürtçe eğitim alınsa kürtçe de Türkiye için yeterli olmaz. Handikap olur mu ,olmaz mı kürtçe eğitim alanların sorunu olur o. Biz bu imkanı sağlayalım ,isteyen alır , isteyen almaz. Birde anadili kürtçe olan çocuk Türkçe öğrenmemişse , 7 yaşına kadar 2. dili öğrenmesi çok zor. Onun için büyük handikap oluyor. 17-18 yaşlarında daha rahat öğrenebilir Türkçeyi. Trafik bilgi tabelalarıda kürtçe yazılabilir. Şehir merkezlerinde İngilizce - Türkçe yazılıyor zaten , bir de kürtçe eklense sorun olmaz diye düşünüyorum. Kürtçe özel kanal açabilsinler , dergi çıkarabilsinler. Devlet dairelerinde birer kürtçe çevirmen de bulunabilir. Yardımcı olmak için. Kürt kürtçe söyler , çevirilir resmi belge olarak sunulur. Acaba biz elimizin altında bir ırkı tutmak mı istiyoruz. Şu an Türklerin kürtleri sevdiğini zannetmiyorum ama beraber yaşamak için can atıyorlar. İstediklerini de vermiyoruz. Ya böyle kabul edin , ya da savaşa devam diyoruz. Ölenler oluncada ağıt yakıyoruz. Kurşunu atan kadar bizim de suçumuz yok mu insanların ölmesinde. Direten biziz bu sistemin böyle devam etmesinde. Sistem bu olunca , böyle bir Türkiye'de yaşar gideriz. Belki bölünmeyiz ama haftada bir biryerler taşlanır , biryerlerde cam , çerçeve iner. Bir insan ölür. Bu üstte yazdıklarım Türklerden ne eksiltirki ? Kürt , kürtçe hizmet alabilse beni etkilemez. İkincisi böyle bir ülke olunca bu insanlar neden bölünmeyi düşünsün ? Zaten ülkesinde gibi olacak. Bölünmeyi düşünen adam ,bu arzuları için bölünmek istiyor. Ben hiçbir Kürdün İstanbul'a , İzmir'e , Antalya'ya vize ile gitmek isteyeceklerini düşünmüyorum. Bölünmekten Türkler neden korkuyor ki , bölünürse iki tarafta zarar görür. En çok zararı da kürtler görür.
×
×
 • Yeni Oluştur...