Jump to content

Neofreeman

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  338
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Neofreeman Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 01-01-1981

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.youtube.com/user/NeoFreeSelf

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  İzmir

Güncel Profil Ziyaretleri

3.067 profil görüntüleme
 1. Paylaşıma değer görüp çevirdiğim bir video.
 2. Neofreeman

  Ahlak Tartışması Bitti

  Tarafsız realite savunuru gibi girmişsiniz ama mevzuyu değil düşünmek ve anlamak "istediğinize" göre cevap yazmışsınız. Videonun mesajı gayet net inançsızlar ortak kabul gören davranışları gösteremez iddiası bitmiştir. Madde iyi kötüdür diyen zaten yok .Böyle bir tartşma yok. Haydi ateist ahlakı geliştirelim de yok. Konu realitenin tanımlanaması değil, kimse realiteyi iyi ve kötü diye bakmıyor. Burada sosyal bir tespitten bahsediyoruz. Ateistleri yok siz müminsiniz yok dindarsınız ifadeleriyle suçlamak da son derece keyfi bir inançtır ki anlaşılan siz böyle bir inancı temsil ediyorsunuz. Konuyu spesifikken mevzuyu sanki vay aman maddeye iyi/kötü atfediliyor demek yorum yazdığı platformu anlayamamaktır.
 3. Çok çarpıcı bir video. Fikirlerinizi öğrenmek isterim. Video için seçilmiş kaynaklar http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053535710000752 http://www.patheos.com/blogs/epiphenom/2011/05/non-religious-nations-have-higher.html https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism https://en.wikipedia.org/wiki/Irreligion_by_country http://www.salon.com/2012/08/29/eight_of_the_best_countries_to_be_an_atheist/ http://journals.cambridge.org/action/displayAbstract;jsessionid=CAB08560E5A932D37A742F3E3BE4CA72.journals?aid=8988733&fileId=S0033291712003066 http://www.city-data.com/forum/religion-spirituality/1571809-non-religius-countries-do-much-better.html http://www.pewforum.org/2012/10/09/nones-on-the-rise/ http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-0115-zuckerman-secular-parenting-20150115-story.html#page=1 https://www.psychologytoday.com/blog/our-humanity-naturally/201103/misinformation-and-facts-about-secularism-and-religion http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2013/07/16/what-percentage-of-prisoners-are-atheists-its-a-lot-smaller-than-we-ever-imagined/ http://www.livescience.com/47799-morality-religion-political-beliefs.html http://www.livescience.com/20005-atheists-motivated-compassion.html http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2014/09/religious-or-not-we-all-misbehave http://www2.psych.ubc.ca/~ara/Manuscripts/Shariff_Norenzayan.pdf http://redcresearch.ie/wp-content/uploads/2012/08/RED-C-press-release-Religion-and-Atheism-25-7-12.pdf
 4. Bilimsel perspektifin "Zihinsel dünyası kapalı" mı? ))) Tabi ya nasıl düşünemedim? Bilgisayar, ulaşım, evrene ait olan bulduğumuz bilgiler, başdündürücü teknoloji ve daha gelecek olan MUAZZAM ilerleme dar kafalı bilimsel perspektife sahip olanlar tarafından geliştirilmiyor...! Halbuki her türlü gelişime, meraka açık, islam tarafından onun dindar/dinci köleleri tarafından geliştiriyor., islam bizi uzaya çıkarıyor...xD
 5. Fizikçi Sean Carroll bilimsel perspektifi net ifadelerle anlatıyor. Benim sorum Sean Carroll'ın konuşmasının finalde ifade ettiği "Evreni olduğu gibi kabul etmek" "kendi kökenimizi olduğu gibi kabul etmek" bizi nerelere taşıyabilir?
 6. Şu sözü bilirsiniz "ne düşünmesini değil nasıl düşünmesi gerektiğini öğretin"... İşte Lawrence Krauss'da tam da bunu yapıyor...
 7. Neofreeman

  TANRI

 8. Neofreeman

  Bilim Senfonisi!

 9. Neofreeman

  İslama "RAĞMEN" İyi kalabilmek...

  Ilımlı olup da bunu kabul etmeyen dindarların yaptığı şey İslamda,kitabında geleneklerinde sadece iyi yönleri görüp kötü olanları elemine etmeleri, görmezden gelmeleri. Sam Harris'i burada hatırlamak gerekiyor: "Ilımlı dindarlık seküler bilgi ile din kitaplarındaki cehaletin bir ürünüdür."
 10. Neofreeman

  Christopher Hitchens Anısına...

  Youtube blokladığı için düzenleyip tekrar yükledim
 11. Önemli bulup çevirdiğim bir video; ana başlıklar 1.Öteki insanları "aşağı" görmeyi ya da onların cehennemlik olduklarını öğretiyorsa, dininiz zararlıdır. 2. Siz ve sevdiklerinizin arasına giriyorsa dininiz zararlıdır. 3. Bu hayatı yaşamak yerine sonraki hayatı yaşamanız gerektiğini söylüyorsa dininiz zararlıdır. 4.İbadethanenize sıradışı miktarda vakit ve para harcıyorsanız dininiz zararlıdır. 5.Bir şeyler yapabilecekken yapmamanız gerektiğini söylüyorsa dininiz zararlıdır. 6.Realiteye güvenmememiz konusunda sizi teşvik ediyorsa dininiz zararlıdır. 7.Sizin bir günahkar ya da arızalı olduğunuzu öğretiyorsa dininiz zararlıdır. 8.Eleştirel düşünmekten sizi caydırıyorsa dininiz zararlıdır.
 12. İslama rağmen iyi kalabilmek… Eğer kendi dininizden olmayanlara tepeden bakmıyor, “sapkın” mahlukat olarak görmüyor, diğer milyarlarca insana“pis kafirler” demiyorve kendinizle “eşit” görüyorsanız neden hala müslümansınız? Sizden farklı inançları olanları ya da inanmayanların bilime katkı sağlamış neredeyse tüm şahsiyetlerin sırf sizin kulübünüzde olmadıkları için sonsuza kadar ateşle işkence görecek olması sizi üzüyorsa ya da bunun kendi ahlakınıza, vicdanınıza kabul ettiremiyorsanız neden hala müslümansınız? Kadınlarla erkekleri eşit görüyor, 2 kadının şahitliğinin 1 erkeğe denk sayılması ya da kadınları dövme hakkı ya da kadınların akılca geri olduğu fikri ya da bir erkeğin dört kadın alabilme ayrıcalığı sizi ahlaken rahatsız ediyorsa neden hala müslümansınız? Gay ve lezbiyenlerin iğrenç pislik olarak görmüyor, onların da evlenme, mutlu olma özgürce yaşama hakları olduğuna inanıyorsanız neden hala müslümansınız? Bilimi ve bilimsel ilerlemeyi şeytan işi görmüyor, destekliyor, evrimi kabul ediyor, dünyanın güneş etrafında döndüğünü kabul ediyor, dünya-merkezli evren anlayışında değilseniz neden hala müslümansınız? Küçük yaşta çocuklarla cinsel ilişkinin sapkınlık olduğunu kabul ediyor ve bu tür durumlar sizin midenizi bulandırıyorsa neden hala müslümansınız? Yıldız sayısının dünyadaki toplam kum taneciğinden fazla olan bu muazzam büyüklükteki evreni “sadece ve sadece” insan için var olması fikri size egoistlik, kibirlilik geliyorsa neden hala müslümansınız? İnancınızdan olmayan birini sevebilme fikri hoşunuza gidiyor, sizin gibi düşünmeyen birileriyle evlenmeye sempatik bakıyorsanız neden hala müslümansınız? Bir tanrı figürünün intikam alması, küfretmesi, nefret dolu sözler söylemesi, savaşın demesi sizi ahlakınıza ters geliyorsa neden hala müslümansınız? İntihar bombacısı olmak, şeriatla yönetilmek, din için savaşmak sizi ahlaken rahatsız ediyorsa neden hala müslümansınız? Mirasınızı paylaştırırken erkek ve kızlarınıza eşit olarak pay bırakıyorsanız neden hala müslümansınız? Sırf inanmadığı için ateistlerin nefret etme ya da sırf yahudi oldukları için yahudilerden nefret etme fikrini yanlış buluyorsanız neden hala müslümansınız? Cennette erkeklere huri verilirken kadınlara bir şey vaat edilmemesini adaletsiz buluyorsanız neden hala müslümansınız?? Dünyaya hükmetme arzunuz, islamı yayma ve İslami kurallarla yönetme arzunuz yoksa neden hala müslümansınız? Kol kafa bacak kesmek, taşlamak size itici geliyorsa neden hala müslümansınız? 10 dakika boyunca dua ederken bu sürede 114 çocuğun açlıktan ölmesi, 23 çocuğun köleliğe zorlanması, 15 kişinin intihar etmesi,13 kişinin tecavüze uğraması, 10 cinayetin gerçekleşmesi ve savaşta 3 kişinin ölmesi durumunu seven, kollayan,dualara cevap veren bir tanrı imajıyla bağdaştıramıyor, küçük yaşta tecavüzü “tanrının yaptığı ilahi bir test”le açıklamanın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız neden hala müslümansınız? Şimdi soruyorum İslama "RAĞMEN" iyi kalabiliyorsanız NEDEN HALA MÜSLÜMANSINIZ?
×
×
 • Yeni Oluştur...