Jump to content

TTNET TARAFINDAN SANSÜRLENEN SİTELERE ERİŞİM


Recommended Posts

Telekomun son günlerde keyfi denilebilecek kararlar neticesinde bazı sitelere erişimi engellediği sanırım sizlerinde dikkatini çekmiştir. Bu engelleme kimi zaman mahkeme kararı ile yapıldığı gibi, kimi zamanda "siteye ulaşımın engellenmesi gizlice" yapılmaktadır. Herhangi bir hata yada uyarı mesajı görmeden, sadece standart "bağlanmaya çalıştığınız web sitesi görüntülenemiyor" mesajını alır ve şüphelenmezsiniz bile. Bu ve benzeri sorunlarınızı çözebilecek program hakkında detaylı açıklama verilmiştir, kurulumu ve konfigürasyonu çok kolaydır.

Aşağıdaki yazı, http://www.divxplanet.com adresinde yayınlanmış orjinal yazının kopyasıdır.

TTNET Tarafından Sansürlenen, Bloklanan, Engelenen Sitelere Erişim...

Merhabalar,

Sizlere DNS (Domain Name Server), Türkçe adıyla Alan Adı Sunucusu, Alan İsimlendirme Sistemlerinden bahsetmek istiyoruz. Nereden çıktı bu dediğinizi duyar gibiyiz. Mesleği, hobisi veya ilgi alanı web servisleri olmayan arkadaşlar için hiç de ilgi çekici veya bilinmesi gereken bir şey değil. Zaten çok da sıkıcı bir konu. Ögrenilmesi bir tarafa anlatmasi bile pek zevkli degil.

Zaten amacımız teknik bilgilerle sizi boğmak değil. Hatta teknik bir şeyler de anlatmayacağız. Anlattıklarımızın içerisinde hatalı şeyler bile olacak. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan özürlerimizi de peşinen dileyelim.

Bu DNS denen şeytan icadı sistem sayesinde akılda kalması güç ip adreslerini ezberlemek zorunda kalmıyoruz. Aklımızda tutmamız gereken, sadece gitmek istediğimiz sitenin alan adı. Biz sitenin ismini, internet gezginimize yazıp sayfanın açılmasını bekliyoruz. Arkada ne olup bittiği bizi ilgilendirmiyor.

Ama bu aralar arka planda olup bitenler bizleri de ilgilendirmeye başladı.

Bu alan adı sistemini, muhtarlıklara, telefon defterine benzetebiliriz. Tüm telefon defterini ezberlememize veya muhtarlıklarda ne kadar kayıt varsa bilmemize gerek yoktur. Lazım olduğunda gider sorar, adresi öğreniriz. Bizim yerimize tüm bu kayıtları tutan, organize eden kişiler, kurumlar vardır. Onların görevi sadece bu işi layığıyla yapmaktır. İşte bu muhtarlık işini internette DNS sunucuları üstlenmiş durumda. Tüm interneti alan adlarına ayırıp merkezi muhtarlıklar ve ona bağlı bölgesel muhtarlıklar, onlara da bağlı ucu mahalle muhtarlıklarına kadar varan bir muhtarlık zinciri kurulmuş durumda.

Sizin kalkıp merkez muhtarlığa gitmenize gerek yok. Bu sistem sayesinde, mahallenizdeki muhtar amcaya gidip adını soyadını verdiğiniz kişinin adresini öğrenebilirsiniz. Artık adresini bildiğiniz kişiyi de gider ziyaret edersiniz.

Bu noktada, mahalle muhtarının istediğiniz adresi vermek istememesi gibi bir lüksü DNS sisteminde yani internette olamaz. Veya sizi yanıltması da olası değildir. Görevi; istediğiniz adresi size doğru şekilde vermektir. Sorduğunuz adres var olsa bile; böyle bir adres yok veya böyle bir adres var ama size veremem gibi bir yanıtla size geri dönemez. Eğer merkezde bir kayıt varsa bunu size iletmek zorundadır. Bunu sansürleyemez, bloklayamaz.

Ama Muhtarınız kafasına göre iş yapmayı seviyorsa, örümcek kafalıysa veya yetersiz birisiyse size keyfine göre hizmet verecektir. Bu yüzden gitmek istediğiniz adrese ya ulaşamayacak ya da geç ulaşacaksınızdır.

Iste bahsetigimiz bu muhtar örnegine, telekomun dns sunuculari çok da güzel bir örnektir.

Son dönem popüler olan, site engelleme, sansürleme, bloklama, banlama, artık adını nasıl anmak istiyorsanız anın, bunun bir sonucudur. Kaydı ROOT DNS SERVER'lar da olan domainlere erişime keyfi bir şekilde engellemek sadece Türklere özgü bir yöntemdir. Madem ortada bir suç varsa ve keyfi hareket edilmiyorsa yansız ve tarafsız ortamlarda davanızı açınız ve o sitenin kaydını tamamen internetten sildiriniz. Elbette bunu yapmak olasıdır. Ama yapabilmek için sağlam delillerle gitmeniz gerekir. Kafanıza göre savcılık veya mahkeme kararını 1 günde çıkartamazsınız. Bu işler sadece Türkiye'de olur.

Peki biz Türk insanı bu muameleye maruz kalmaya mecbur muyuz? Hangi siteye erişip erişemeyeceğimize, TTNET veya ISS'miz mi (servis sağlayıcımız) karar verebilir? Bizler internette özgür olamaz mıyız?

Elbette hayır. Her problemin bir çözümü olacağı gibi bununda bir çözümü mevcut. Birinci çözüm internet muhtarınızı değiştirirsiniz. Yasakçı DNS sunucuları yerine, düzgün çalışan DNS sunucularını kullanabilirsiniz.

Yada;

Madem muhtarınız yetersiz ve keyfi çalışıyor. O zaman kendi muhtarımız kendimiz oluruz. Aradan mahalli ve bölgesel muhtarlıkları çıkartır direk Merkeze bağlı çalışırız. Böylece de hem özgür oluruz hem de istediğimiz adresleri hızlıca bulur interneti daha hızlı dolaşırız.

Bu alan adı sunucusu dediğimiz zımbırtıyı sadece kendimize ait olacak şekilde çalıştırabiliyoruz. Basit bir yazılımla kişisel bilgisayarımız kendi dnslerini kendisi çözüyor.

Programın adı; TreeWalk DNS

Web sitesi: http://treewalkdns.com

Program indirme kısmı: http://ntcanuck.com/downloads.htm

Windows 2000, XP, 2003 için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/051111twdns.zip

Windows 2000, XP, 2003 için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/051111twdns.zip

Windows 2000, XP, 2003 için yansı 2: http://confetch.com/download/051111twdns.zip

Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/BIND-LE.exe

Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/BIND-LE.exe

Gelelim Win XP için kurulumuna;

Kurulum çok basit ama genede kurmadan önce adımları görmek isteyebileceğinizi düşündüm.

051111twdns.zip (1,19 MB (1.248.367 bayt)) hardiskimize indirdiğimizde Zip'li olduğunu görüyoruz. Zip'i açıp içerisinden TreeWalk.exe'yi uygun bir klasöre çıkaralım. Ardından TreeWalk.exe çift tıkladığımızda bizi aşağıdaki hoşgeldiniz penceresi karşılıyor.

post-7-1144799929.jpg

Kurulumun düzgün olması için TreeWalk bizi Antivirus ve Firewall programlarımızı disable etmemiz için uyarıyor. İsteneni yapıyoruz. Antivirüs ve firewall yazılımlarımızı kapatıp NEXT sekmesine tıklıyoruz.

post-7-1144800103.jpg

bizi lisans sözleşmesi ekranı karşılıyor. I accept the agreement seçili yapıp sözleşmeyi kabul ederek NEXT sekmesine tıklıyoruz.

post-7-1144800231.jpg

Önümüze yazilimla ilgili teknik açiklamalar ve uyarilar geliyor. Bize yeniden hafizada kullanimda bir yazilim bulunmamasi gerektigini hatirlatiyor. TreeWalk'in Xp ve türevlerinde servis olarak çalisacagini. Dns caching islemini gerçeklestirecegini ögreniyoruz. Kuruluma devam etmek üzere NEXT sekmesini tikliyoruz.

post-7-1144800557.jpg

Tekrar Next ile devam ediyoruz.

post-7-1144800630.jpg

Karşımıza kurulumdan önce son bilgilerin verildiği pencere geliyor. Next ile devam ediyoruz.

post-7-1144800806.jpg

Bu son ekranda kurulumun tamamlandığın, bilgisayarımızın başdan başlatılması gerektiğini görüyoruz.

Eğer bilgisayarımızı yeniden başlatmaya hazırsak Finish'i tıklıyoruz.

Bilgisayarımız reboot oldukdan sonra eğer firewall yazılımı kullanıyorsak, gerekli izinleri vermek durumundayız.

Örnegin Zone Alarm;

post-7-1144801022.jpgpost-7-1144801111.jpg

verdiği bu iki uyarıda, remember this setting (ayarları anımsa) seçeneğini işaretleyip, Allow (izin ver) tıklayıp sorunsuzca çalışmasını sağladık.

Hemen ardından daha önce giremediğimiz siteleri kontrol ettik. Artık hepsi sorunsuzca ve hızlıca geliyorlardı

Yazılım otomatik bir şekilde; yerel ağ bağlantılarımızda TCP/IP ayarlarında dns sunucu ayarımızı 127.0.0.1 yapmış.

Eğer bir problemle karşılaşırsanız mutlaka bu kısmı kontrol edip, dns sunucu olarak kendi bilgisayarınızı işaret eden 127.0.0.1 nolu loopback, localhost denen ip'yi elle giriniz.

post-7-1144801879.jpg

Yazılımı işletim sistemi yüzünden kuramayan üyelerimize, Ulak Net Kök Dns sunucusunu önermek istiyorum.

Böylece sansürcü ve yavaş TTNET DNS sunucularından etkilenmemiş olacaksınız

Girmeniz gereken Ulak Net Kök DNS sunucu adresleri: 193.140.83.251 ve 193.140.83.252

Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 1 month later...

DNS değişikliğini otomatik olarak yapan bir script hazırladım. Yalnız bu script Vista'da çalışmıyor.

Script, bilgisayarınızdaki tüm ağ bağlantılarınızdaki aygıtları sırasıyla görüntüleyip, değişiklik yapmak isteyip istemediğinizi soracak. İnternete hangisinden bağlanıyorsanız ona evet demeniz gerekiyor. İnternete ethernet kartı üzerinden bağlanıyorsanız, ethernet kartınıza evet demeniz gerekiyor. USB üzerinden bağlanıyorsanız, büyük ihtimalle modeminizin markasını veya chipset markasını gösterecektir.

Aşağıya, neyi çalıştıracağınızı görmeniz için scriptin kodunu asıyorum:

On Error Resume Next

strComputer = "."

Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" _
    & "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")
Set colNicConfigs = objWMIService.ExecQuery _
    ("SELECT * FROM Win32_NetworkAdapterConfiguration WHERE IPEnabled = True")

For Each objNicConfig In colNicConfigs
    arrDNSServerSearchOrder = objNicConfig.DNSServerSearchOrder
    
    res = MsgBox(" Aşağıdaki aygıtın DNS ayarlarını değiştirmek istiyor musunuz?" _
        & vbNewLine & objNicConfig.Caption, vbYesNo)
        
    If res = vbYes Then
        ReDim Preserve arrDNSServerSearchOrder(1)
        arrDNSServerSearchOrder(0) = "4.2.2.1"
        arrDNSServerSearchOrder(1) = "4.2.2.2"
        
        intSetDNS = _
            objNicConfig.SetDNSServerSearchOrder(arrDNSServerSearchOrder, earchOrder)
            
        If intSetDNS <> 0 Then
            WScript.Echo "DNS server degistirilemedi"
        End If
    End If
Next

İsteyen bu metni vbs uzantılı bir dosyaya kaydedip çalıştırabilir, isteyen aşağıdaki linke sağ tıklayıp "Hedefi Farklı Kaydet..."(Firefox için "Farklı Kaydet...") diyerek dosyayı kaydedebilir. Scripti çalıştırmak için çift tıklamanız yeterli.

http://208.131.134.76/portal/modules.php?n...etit&lid=97

Saygılar.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Sadece DNS ayarları değiştiriyor. Başka hiç bir şey yapmıyor. DNS'leri 4.2.2.2 ve 4.2.2.1 şeklinde değilde farklı bir dns istiyorsanız:

        arrDNSServerSearchOrder(0) = "4.2.2.1"
        arrDNSServerSearchOrder(1) = "4.2.2.2"

Kısmında değişiklik yapmanız yeterli olacaktır.

Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 3 weeks later...

Geçenlerde 4.2.2.1 ve 4.2.2.2'de problem vardı, şu an ne durumda bilmiyorum ama, bu yüzden katılımcılarımıza DNS adreslerini 4.2.2.3 ve 4.2.2.4 olarak değiştirmelerini öneririm.

On Error Resume Next

strComputer = "."

Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" _
    & "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")
Set colNicConfigs = objWMIService.ExecQuery _
    ("SELECT * FROM Win32_NetworkAdapterConfiguration WHERE IPEnabled = True")

For Each objNicConfig In colNicConfigs
    arrDNSServerSearchOrder = objNicConfig.DNSServerSearchOrder
    
    res = MsgBox(" Aşağıdaki aygıtın DNS ayarlarını değiştirmek istiyor musunuz?" _
        & vbNewLine & objNicConfig.Caption, vbYesNo)
        
    If res = vbYes Then
        ReDim Preserve arrDNSServerSearchOrder(1)
        arrDNSServerSearchOrder(0) = "4.2.2.3"
        arrDNSServerSearchOrder(1) = "4.2.2.4"
        
        intSetDNS = _
            objNicConfig.SetDNSServerSearchOrder(arrDNSServerSearchOrder, earchOrder)
            
        If intSetDNS <> 0 Then
            WScript.Echo "DNS server degistirilemedi"
        End If
    End If
Next

Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 2 weeks later...
 • 1 month later...

Evet,bende başka bir yöntem öğrendim,paylaşmak isterim;

İnternet Explorer_araçlar_internet seçenekleri_bağlantılar_yerel ağ ayarları_

proxy sunucusuna adres: 200.65.127.161 B.NOK. : 80

yazın tamam diyerek çıkın artık yasaklanan sitelere erişebilirsiniz!!!

Link to post
Sitelerde Paylaş
Evet,bende başka bir yöntem öğrendim,paylaşmak isterim;

İnternet Explorer_araçlar_internet seçenekleri_bağlantılar_yerel ağ ayarları_

proxy sunucusuna adres: 200.65.127.161 B.NOK. : 80

yazın tamam diyerek çıkın artık yasaklanan sitelere erişebilirsiniz!!!

Denedim bunu ama dns leride kapatmışlar

Link to post
Sitelerde Paylaş

enens 3492 ;

dostum mesajın üzerine hemen tekrar sınadım,verdiğim proxy çalışıyor

youtube engellendiği halde bu proxy ayarı ile girebiliyorum.Fakat hız yavaşlıyor.

Link to post
Sitelerde Paylaş

birde şu siteyi dene;

http://www.ktunnel.com/

Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 3 weeks later...

TreeWalk DNS kullanıyorum dns sunucu adresi olarak elle bir sürü değişik adres girdim, sonuç: yine aynı yine aynı. örnek olarak google.com.tr uzun zamandır açılmıyor. Ama http://66.102.9.99/ yazınca güzelce açılıyor. Başka ne yapabilirim? Burayada http://www.launchmyspace.com'den girebiliyorum ancak.

Kafamı ekrana vurmak üzereyim.

tarihinde Hannibal tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 2 weeks later...
 • 2 weeks later...

http://www.ktunnel.com/

Şimdilik işe yarıyor!

Link to post
Sitelerde Paylaş
 • 2 weeks later...

Arkadaşlar,youtube yi çözdüm.

Evet,youtubeye mahkeme kararı ile yasaklı olmasına rağmen gayet hızlı giriliyor arkadaşlar. Şu yolu izleyin;

Yeğlenen DNS 4.2.2.1

Diğer DNS 4.2.2.2

Sonra da,adresi http://youtube.com şeklinde girin.

Ayrıca herhangi bir DNS ayarı yapmadan sevgili gezgin95'in vermiş olduğu http://youtube.com.nyud.net

adresi ile de girilebiliyor!!

Sevgiler :)

tarihinde drys tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş
Drys bu daha önce de verilmişti sen bunu çözene kadar youtube zaten açıldı :]
Normlade,internet bağlantılarına hiçbir ayar yapmadan youtube'ye giremezsin, çünkü mahkeme kararı halen geçerli!!Sağ alt tarafta ki tarihe dikkat et!!
Link to post
Sitelerde Paylaş
 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
 • Yeni Oluştur...