Jump to content

Yüksek kolesterol gerçekten zararlı mıdır?

Recommended Posts

Yani kastettiğim milyonlarca yıldır et yiyen, tabiatta eti ve yağı ayırma olanağı olmayan bir canlı için özellikle hayvansal yağın zararlı olması mantıklı olabilir mi?

İlk insanların ömrü yaklaşık ortalama 25 yıldan fazla değildi.

Ve bu insanlar ne bulurlarsa onu yiyorlardı. Uzun yaşama sorunları yoktu. 40 yaşını geçen çok azdı.

Bu insanlar için yağ elbette bir sorun değildi. En olağan ölüm nedeni saber tooth tiger ve diğer vahşi hayvanlar tarafından yenilmek ile bulaşıcı hastalıklar ve diyare idi..

Yaşlılık ölüm nedeni değildi. Yağlı diyete bağlı aterosklerozis (damar sertleşmesi) sorun değildi.

40'ını geçmeyi düşünen her insanın aşağıdaki basit önlemleri almasını tavsiye ediyorum. Zahmet olmazsa tabii..

Benim Crom gibi hastalara tavsiyem, günde yarım saat yürümeleri, kilo almamaları, günde bir aspirin almaları, statin almaları, günde 2 bardak şarap içmeleri, her sene doktor kontrolünden geçmeleri, tansiyonlarını sürekli ölçtürmeleri ile sınırlıdır.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İlk insanların ömrü yaklaşık ortalama 25 yıldan fazla değildi.

Bunu doğru olarak zaten bende kabul ediyorum lakin yaşam süresinin kısalığı beslenmeden ziyade senin de belirttiğin gibi tabiatta yaşam zorluğu ve medikal anlamda müdahale olmaması.

Fakat daha yakın örnekler var misal olarak. Örneğin son 2000 yılın savaşlarda ölen veya bulaşıcı hastalıklardan ölen insanlarının ortalamayı düşürdüğünü saymazsak gayet bol kolestrollü beslenmeye ve asıl kalori alımının hayvansal yağlarla karşılanmasına rağmen metabolik hastalıkların frekansının bugünkünden farklı olmadığını hatta daha düşük olduğunu görürüz.

Kastettiğimi yanlış anlamamak lazım tabi kalkıp da avuç avuç hayvansal yağ veya besin alımından değil, normal bir insanın, normal kilosunu muhafaza edecek kadar beslenmesinden bahsediyorum. Bence yağlardan ziyade, hareketsizlik ve artan vücut yağ oranları aterosklerozis için daha ciddi bir parametre.

Ki burada hemfikir olduğumuz konu kolestrol yüksekliği tabiki doğru bir durum değil. Adı üzerinde yüksek. Lakin alınan besinlerin kan kolestrolü üzerindeki etksi sanıldığı kadar yüksek değil. %10-15 civarında sadece. Yani biz hiç yağ almasak bile (ki mümkün değil) karaciğer bir şekilde o açığı kendi sentezleyerek kapatacaktır. Bunun aynı boy, göz rengi vs gibi doğal bir miktarı var kişilere özgü. Nasıl 2.10 boy ender ve zor rastlanılırsa 300 üzeri kolestrol de aynı durumdadır ve nedeni araştırılmalıdır. Lakin bunu hayvansal kaynaklara yüklemek doğru değil bence.

Sitelerde Paylaş

En son istatistiklere göre ABD'de kalp ve felçlerden ölümler son yıllarda yüzde 30 azaldı..

Neden dersiniz?

Akdeniz diyetinin kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin azalmasından sorumlu olduğu anlaşıldı.

Neden dersiniz?

Lipid teorisini reddetmek mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

En son istatistiklere göre ABD'de kalp ve felçlerden ölümler son yıllarda yüzde 30 azaldı..

Neden dersiniz?

Akdeniz diyetinin kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin azalmasından sorumlu olduğu anlaşıldı.

Neden dersiniz?

Lipid teorisini reddetmek mümkün değil.

Lipid teorisini çok rahat göz ardı edebiliriz. Ölümün azalması yakalanma sıklığından bağımsızdır çünkü senin de bildiğin üzere şu anki müdahale miktarı ve takip son yıllarda giderek daha teknolojik ve etkili hale geldi.

Akdeniz diyetinin başarısı konusunda katılıyorum. Fakat akdeniz diyetini sağlıklı yapan yalnızca düşük lipid profili değil, daha fazla çiğ sebze tüketimi, Omega 3/6 dengesinin birbirine oranı ve total kalori alımının kısıtlılığı. Yani bu parametreleri standart batı diyetinde oturttuğumuzda yine aynı sonuca varırız.

Yağ ile gelen kalori miktarı toplam kalorinin %30-40 civarını aşmıyorsa ve kişi sedanter bir yaşam sürdürmüyorsa lipidler ihmal edilebilir.

Aslında Akdeniz diyetinin asıl başarısı aynı zamanda işlenmiş karbonhidrat oranının düşüklüğü ile birlikte kan şekerini çok daha iyi optimize etmesi. Bu yaşlanmayı bile yavaşlatıyor kimilerine göre.

Sitelerde Paylaş

Lipid teorisini çok rahat göz ardı edebiliriz. Ölümün azalması yakalanma sıklığından bağımsızdır çünkü senin de bildiğin üzere şu anki müdahale miktarı ve takip son yıllarda giderek daha teknolojik ve etkili hale geldi.

Akdeniz diyetinin başarısı konusunda katılıyorum. Fakat akdeniz diyetini sağlıklı yapan yalnızca düşük lipid profili değil, daha fazla çiğ sebze tüketimi, Omega 3/6 dengesinin birbirine oranı ve total kalori alımının kısıtlılığı. Yani bu parametreleri standart batı diyetinde oturttuğumuzda yine aynı sonuca varırız.

Yağ ile gelen kalori miktarı toplam kalorinin %30-40 civarını aşmıyorsa ve kişi sedanter bir yaşam sürdürmüyorsa lipidler ihmal edilebilir.

Aslında Akdeniz diyetinin asıl başarısı aynı zamanda işlenmiş karbonhidrat oranının düşüklüğü ile birlikte kan şekerini çok daha iyi optimize etmesi. Bu yaşlanmayı bile yavaşlatıyor kimilerine göre.

Bu iddianızı destekleyen deliller yok. Fantezi ile bilim yapılmaz ve hastalara yararlı olunmaz.

Statinler kalp enfarktüslerinin yüzde 30 azalmasından sorumludur.

Lipid teorisi 20'nci yüzyılın en başarılı teorilerinden biridir. Denenmiş ve birçok kereler kanıtlanmıştır

Gazete haberleri ile bilim yapılmaz.

Sitelerde Paylaş

Hacı bunun gazete haberi ile ilgisi yok. Statinlerin zararları yararlarından fazladır. Ayrıca ben statin kullanılmamasını savunduğum biryer hatırlamıyorum, yukarıdaki iletilerimden hiçbirinde statinlerin zararlı veya gereksizliğinden de bahsetmedim. Ben sadece lipidlerin abartıldığı kadar önemli bir faktör olmadığını, asıl suçlunun yaşam tarzının durağanlaşması, etrafımızdaki kimyasal çevrenin giderek kötüleşmesi gibi sebepler olduğunu söyledim sadece. Bunların lipidlerden daha güçlü bozma mekanizmaları var. Lipidler tabiki ateroskleroz'un gelişimde pay sahibidir ama tek suçlu ilan edilmeleri doğru değil diyorum.

Sitelerde Paylaş

Hacı bunun gazete haberi ile ilgisi yok. Statinlerin zararları yararlarından fazladır. Ayrıca ben statin kullanılmamasını savunduğum biryer hatırlamıyorum, yukarıdaki iletilerimden hiçbirinde statinlerin zararlı veya gereksizliğinden de bahsetmedim. Ben sadece lipidlerin abartıldığı kadar önemli bir faktör olmadığını, asıl suçlunun yaşam tarzının durağanlaşması, etrafımızdaki kimyasal çevrenin giderek kötüleşmesi gibi sebepler olduğunu söyledim sadece. Bunların lipidlerden daha güçlü bozma mekanizmaları var. Lipidler tabiki ateroskleroz'un gelişimde pay sahibidir ama tek suçlu ilan edilmeleri doğru değil diyorum.

Statinlerin sağlığı tehlikeye atan bir zararı yok. Karaciğer toksisitesi çok ender karşılaşılaşılan bir hassasiyettir. Statinlerle ilgili en büyük sorun onların miyosite ve yorgunluğa neden olmalarıdır. Bu engeli aşarsanız statinler ideal ilaçlardır. Bu engeli aşmanın çeşitli yöntemleri var. Haftada iki veya üç gün verilen statinler total kolesterolü, trigliseridleri ve LDL'i önemli ölçüde düşürmektedir. Kan lipidleri yukarda değindiğiniz sağlıklı yaşama tarzlarından bağımsız zararlı etkilerdir. Yani sizin kan kolesterolünüz ve LDL yüksek ise, siz istediğiniz kadar zıplayın, koşun, yürüyün, kalp ve damar hastalıklarının öldürücü etkisinden kurtulamayacaksınız. Lipidlerin zararlı etkisini abartmaya imkan yok. Yüksek kolesterel (özellikle LDL) en önemli kalp ve damar hastalıkları nedenidir. Statin'lerin zararı abartılmakta ve hastaların bu ilacı alması önlenmektedir. Bu insan sağlığına ihanettir. Bağnazlıktır.
Sitelerde Paylaş

Statinlerin yan etkileri konusunda Mayo Clinic güzel bir makale yayınlamış..İngilizce bilenler için güzel bir kaynak.

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statin-side-effects/art-20046013

Dikkat edilirse bazı yan etkilerine rağmen statinleri kullanmada israr ediliyor ve onlar mümkün olduğu kadar kullanılmaya çalışılıyor.

Yan etkilerin çoğunu yukarda değindiğim yöntemle azaltmak, hatta yok etmek mümkün.

Sitelerde Paylaş

Kan lipidlerinin zararlı olmadıkları konusunda bize tek bir bilimsel makale gösteremezsiniz.

Ama statinlere ve lipid teorisine karşı çok sayıda sorumsuz gazete haberleri gösterebilirsiniz.

Onların bazılarının kaynağı sapkın inançlar ve dinlerdir.

Sitelerde Paylaş

Kan lipidlerinin zararlı olmadığı konusunda bilimsel makaleye bile gerek yok. Kan lipidleri zararlı falan değildir zaten, kan lipidlerinin görece yüksekliği zararlıdır. Ki bu zararında kardiovasküler sistem üzerinde tek başına bir anlamı yoktur yanısıra bir sürü parametre de beraberinde olmak zorundadır. CRP gibi, tansiyon gibi, obezite gibi vs vs. Kolestrol molekülüne zararlı demek, Böbreklere virüs muamelesi yapmaktan farksızdır. O lipidler vücut tarafından üretilen ve bir sürü işlevde hatta senin esas konun olan bir sürü sterol hormonun yapımında ana madde olarak kullanılır testosteron, kortizol gibi. Sorun lipidlerin optimal değerleri ne olmalıdır? Aynı şey diyet ile aldığımız yağ asitleri için de geçerli. Bunlar esansiyeldir. Fakat ne kadar alınmalılardır asıl mesele bu? Buna çok net bir cevap vermek mümkün değil, kişisel bir durum olacaktır mutlaka. Kimisinde az miktarlar bile sıkıntıya sebep olurken, kimisi bunu tolere edebilecek.

tarihinde Ahilevs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca doğuştan gelen veya sonradan gelişen karaciğer rahatsızlıkları hariç sağlıklı bireylerde sakatat, yumurta, kırmızı eti abartmadıktan sonra ılımlı miktarlarda tüketmek değil kardiovasküler sisteme zarar vermek, yarar bile sağlar. Sen bu yazdıklarımın aksini kanıtlayacak bir araştırma gösterebilir misin peki hacı? Örneğin karaciğer, dalak gibi içinde neredeyse hiçbir bitki ve meyveden alamayacağız kalitede amino asit, mineral, vitamin kompleksini, haftada veya 10 günde 1 tüketmenin vücuda ne zararı olacağını? Veya günlük protein miktarının %60-70 inin hayvansal kaynaklardan toplam kaloriyi aşmadan karşılamanın ne zararı olduğunu? Gösteremeyeceksin çünkü yok. Bunu iddia etmek tıp falan değil, dümdüz tabiata küfür etmektir. Bir türün 1,5 milyon yıllık evrimini hiçe saymak demektir.

Sitelerde Paylaş

Kan lipidlerinin zararlı olmadığı konusunda bilimsel makaleye bile gerek yok. Kan lipidleri zararlı falan değildir zaten, kan lipidlerinin görece yüksekliği zararlıdır. Ki bu zararında kardiovasküler sistem üzerinde tek başına bir anlamı yoktur yanısıra bir sürü parametre de beraberinde olmak zorundadır. CRP gibi, tansiyon gibi, obezite gibi vs vs. Kolestrol molekülüne zararlı demek, Böbreklere virüs muamelesi yapmaktan farksızdır. O lipidler vücut tarafından üretilen ve bir sürü işlevde hatta senin esas konun olan bir sürü sterol hormonun yapımında ana madde olarak kullanılır testosteron, kortizol gibi. Sorun lipidlerin optimal değerleri ne olmalıdır? Aynı şey diyet ile aldığımız yağ asitleri için de geçerli. Bunlar esansiyeldir. Fakat ne kadar alınmalılardır asıl mesele bu? Buna çok net bir cevap vermek mümkün değil, kişisel bir durum olacaktır mutlaka. Kimisinde az miktarlar bile sıkıntıya sebep olurken, kimisi bunu tolere edebilecek.

Mugalata ve polemikle savınızı savunamaz, sadece saçmalarsınız..Bu zırvalara bilim forumunda yer yok.

Başlığa dönelim...

Yüksek kolesterol gerçekten zararlı mıdır?

Biz bu sorunun cevabını yanıtlıyoruz.

Evet. Yüksek kolesterol (LDL kolesterol, düşük HDL ile nitelikle total kolesterol ve trigliseritler) gerçekten çok zararlıdır..

Soru kolesterol zararlı mıdır değil..

Siz sorunun dışına çıkıyorsunuz.. O konudaki açıklamalarınız da yanlış ama hesine teker teker cevap vermek bu başlık altında mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Hacı yüksek kolestrol zararlıdır diyoruz zaten aksini iddia eden var mı? Hiçbir yerde yüksek kolestrol zararsızdır veya ne kadar yüksekse o kadar iyidir gibi bir laf etmiş miyim? Lakin şunu söylüyorum kolestrol niye yüksek? Misal kan şekeri yükselir açlık veya tokluk olarak. Bunun sebepleri vardır. Ya pankreasda sorun vardır ve insülin yeterli değildir, ya insülin vardır fakat hücrelerin insüline tepkisi düşmüştür vs vs şimdi kalkıp burada tedaviyi insülini yok ederek mi yapacağız tip2 diabette?

Kolestrol yüksekliği bir semptomdur. Yanlış giden birşeylerin habercisidir. Kişi hastadır daha bunun açıklanacak durumu var mı yüksek zaten nerede anlaşamıyoruz onu anlamadım ben?

Tamam şöyle yapalım o zaman, kolestrol yüksekliği gerçekten zararlı mıdır? Evet bu konuda haklısın ve hemfikiriz.

Peki kolesterol neden yükselir? Yani sağlıklı ve kan lipidleri ortalama olan bir birey ile, sağlıksız ve kan lipidleri artmış bir birey arasındaki farklılık tıbbi anlamda nedir?

Ayrıca hepsine tek tek cevap ile zamanınızı harcamanızı istemem, açıkçası bu foruma katılma sebebimsiniz diyebilirim. Lakin o iletimdeki bir hatayı bana söyler misiniz?

Sitelerde Paylaş

Hacı yüksek kolestrol zararlıdır diyoruz zaten aksini iddia eden var mı? Hiçbir yerde yüksek kolestrol zararsızdır veya ne kadar yüksekse o kadar iyidir gibi bir laf etmiş miyim? Lakin şunu söylüyorum kolestrol niye yüksek? Misal kan şekeri yükselir açlık veya tokluk olarak. Bunun sebepleri vardır. Ya pankreasda sorun vardır ve insülin yeterli değildir, ya insülin vardır fakat hücrelerin insüline tepkisi düşmüştür vs vs şimdi kalkıp burada tedaviyi insülini yok ederek mi yapacağız tip2 diabette?

Kolestrol yüksekliği bir semptomdur. Yanlış giden birşeylerin habercisidir. Kişi hastadır daha bunun açıklanacak durumu var mı yüksek zaten nerede anlaşamıyoruz onu anlamadım ben?

Tamam şöyle yapalım o zaman, kolestrol yüksekliği gerçekten zararlı mıdır? Evet bu konuda haklısın ve hemfikiriz.

Peki kolesterol neden yükselir? Yani sağlıklı ve kan lipidleri ortalama olan bir birey ile, sağlıksız ve kan lipidleri artmış bir birey arasındaki farklılık tıbbi anlamda nedir?

Ayrıca hepsine tek tek cevap ile zamanınızı harcamanızı istemem, açıkçası bu foruma katılma sebebimsiniz diyebilirim. Lakin o iletimdeki bir hatayı bana söyler misiniz?

Tartışılan ve cevaplanması istenen konu bunlar değil. Bunların konu ile hiç alakası yok.

Onları ancak ayrı bir başlık altında tartışabiliriz. Hataları da ancak o zaman tartışabiliriz.

Hatalar demek de pek doğru değil aslında. O konularda değişik fikirler olablir. Onlar tartışma konusu olacaklardır.

Kolesterol ve statin konuları hem çok önemli hem de çok tartışmalı konular. Hem hastaları için statin tavsiye eden, hem de onları bizzat kullanan bir doktor olarak, sizi gayet iyi anlıyorum. İtiraz etmekte haklısınız. Ama statinleri bazı hastalarda kullanmamazlık da edemezsiniz. Bazı hastaların tek yaşam umududur onlar. Yıllardır üzerinde durduğum ve çok iyi bildiğim bir konu.. Çok da geniş bir konu. Bu nedenden konu dışına çıkmak mümkün. Belki de burada tartışılamayacak kadar ayrıntılı konular.

Yorumlarınızın çoğu doğru olsa bile başlığın cevabı değil. O nedenen itiraz ediyorum daha çok.

Konunun dağılmamasına çalışıyorum anlayacağınız.. Zor bir konu zaten.. Biz tartışınca açıklık kazanmadı. Daha da zorlaştı ve karıştı sanki..

Sitelerde Paylaş

Tartışılan ve cevaplanması istenen konu bunlar değil. Bunların konu ile hiç alakası yok.

Onları ancak ayrı bir başlık altında tartışabiliriz. Hataları da ancak o zaman tartışabiliriz.

Hatalar demek de pek doğru değil aslında. O konularda değişik fikirler olablir. Onlar tartışma konusu olacaklardır.

Kolesterol ve statin konuları hem çok önemli hem de çok tartışmalı konular. Hem hastaları için statin tavsiye eden, hem de onları bizzat kullanan bir doktor olarak, sizi gayet iyi anlıyorum. İtiraz etmekte haklısınız. Ama statinleri bazı hastalarda kullanmamazlık da edemezsiniz. Bazı hastaların tek yaşam umududur onlar. Yıllardır üzerinde durduğum ve çok iyi bildiğim bir konu.. Çok da geniş bir konu. Bu nedenden konu dışına çıkmak mümkün. Belki de burada tartışılamayacak kadar ayrıntılı konular.

Yorumlarınızın çoğu doğru olsa bile başlığın cevabı değil. O nedenen itiraz ediyorum daha çok.

Konunun dağılmamasına çalışıyorum anlayacağınız.. Zor bir konu zaten.. Biz tartışınca açıklık kazanmadı. Daha da zorlaştı ve karıştı sanki..

Haklısınız konunun içeriği ile doğrudan alakalı değil aslında. Sorunun tek cevabı zaten sizin verdiğiniz cevap yani, Evet. Yüksek kolesterol sağlığa zararlıdır. Burada zaten ayrı düşünmemiz sadece mantıksızlık olur. Statin konusunu benden daha iyi bileceğiniz mutlak bir gerçek, tıp doktoru olduğunuzu biliyorum. Gerekli görüldüğü durumlarda kullanılması da zaruridir zaten elimizde bu konuda çok fazla ilaç yok. Fakat yakın gelecekte bu konuda gelişmeler olacağını düşünüyorum açıkçası. Çünkü statinler iki ucu keskin bir bıçak, yararları ile birlikte uzun süre kullanım zararları olabileceği iddiaları mesnetsiz iddialar değil, zaten yükselttiği karaciğer enzimleri de bir şeylerin habercisi gibi.

Bu arada bir takım sorunlar dolayısıyla uzun süredir takip edemiyordum burayı. İnanın attığınız fırça bile hoşuma gitti, burada olmak güzel. :)

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Yüksek kolesterol gerçekten zararlı olmasa bile sizin kalp krizi riskiniz yüksek...Kaldı ki yüksek kolesterol (kolesterolün türne göre) tehlikelidir. İyi ve kötü kolesterol düzeylerine baktırınız.. Kolesterol tek başına kesin bir kriter değil.Diğer etmenler de önemli. Ama kolesterolün kan düzeyini manüple etmek çok kolay..Size hemen bir statine başlamanızı tavsiye ediyorum. Hemen!......Ve bir kardiyoloğa görünmenizi ........

Kolesterol: 146 mg/dl

HDL kolesterol: 31,3 mg/dl

LDL kolesterol: 86 mg/dl

Trigliserid: 143 mg/dl

Haci, benim degerlerim nasil? Internette iyi kolesterol icin ciddi risk altindasin falan diyorlar ama bilemedim simdi.

Ailemde kalp rahatsizligi yok AMA onlarin da kolesterolu falan biraz yuksek cikiyor.

Sitelerde Paylaş

Kolesterol: 146 mg/dl

HDL kolesterol: 31,3 mg/dl

LDL kolesterol: 86 mg/dl

Trigliserid: 143 mg/dl

Haci, benim degerlerim nasil? Internette iyi kolesterol icin ciddi risk altindasin falan diyorlar ama bilemedim simdi.

Ailemde kalp rahatsizligi yok AMA onlarin da kolesterolu falan biraz yuksek cikiyor.

Bu değerler gayet güzel.. İdeale yakın bile diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Bu değerler gayet güzel.. İdeale yakın bile diyebiliriz.

2 yil once iyi kolesterolum 66, kotu kolesterolum 50, trigliserid degerim 50 cikarken simdi bu degerleri gormek beni biraz dusunduruyor. Bunun sebebi ya SSRI ilaclar ya da agir egzersiz ve yemek yemege kendimi zorlamam diye dusunuyorum. Sen ne dusunuyorsun haci? Bu degerler oynak degerler midir yoksa genelde stabil bir profil mi izlerler?

Hastalik hastasi oldugumdan degil sadece merak benimkisi :) Birazda can sikintisi...

Sitelerde Paylaş

Bu değerler hem her zaman değişir, hem de yaş ilerledikçe değişir.

Hacım bir de ben sorayım yahu, 55 yaşımdayım, son 10 yıldır hiçbir ölçüm yaptırmadım. Kendimi iyi hissediyorum. Sigara içmiyorum. Haftada iki üç kere alkol alıyorum. Yürümeyi severim. Sence gidip çek yaptırmalı mıyım? Sonuçlardan sonra durum beni telaşlandıracak diye çek yaptırmıyorum. Sence nedir ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...