Jump to content

Kutsal mezarı Atatürk kurtarmış

Recommended Posts

‘Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim!'

demiş..

Bana pek inandırıcı gelmedi ..

Gerçekten böyle bir olay olsaydı , içeride o kadar isyan varken ve dış güçlerce kışkırtılan bu isyancılara rağmen Atatürk orduya böyle bir emir verirmiydi ?

Bence vermezdi ..

Sitelerde Paylaş
‘Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim!'

demiş..

Bana pek inandırıcı gelmedi ..

Gerçekten böyle bir olay olsaydı , içeride o kadar isyan varken ve dış güçlerce kışkırtılan bu isyancılara rağmen Atatürk orduya böyle bir

emir verirmiydi ?

Bence vermezdi ..

müslüman olan biri o an gözü hiç birşey görmez anladınmı? Atatürkte müslüman olduğuna göre bunun olması çok doğal. ;)

tarihinde Kaybolan Yıllar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bırakın Atatürk'ün arap mezarını kurtarması yalanını da, Atatürk'ün yazdığı şu cümlelere bir açıklık getirin...

milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu arap fikri ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed'in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasr etmeğe mecburdular. Bununla beraber, Allah'a kendi lisanında değil Allah'ın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe Allah'a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyyet karşısında Türk Milleti bir çok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin

Türk’ler Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türk'lerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi.. Bilakis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü Muhammed'in kurduğu dinin gayesi milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu.
Sitelerde Paylaş

Bu konu daha önceden açılmıştı:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=10027

Birleştirilmesi daha iyi olabilir.

"Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer. İnsana hüzün verir... Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür." Niyazi Ahmet Banoğlu, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, s. 196

"Türk Millet'i daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime; bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı, ilerlemeye engel bir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye'ye egemenliğini veren bu Asya milletinin içinde; daha karışık, yapmacık, batıl inançlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır. Onlar bu aydınlığı göremezlerse kendilerini mahva mahkum etmişlerdir demektir. Onları kurtaracağız.." Maurice Perno ile yaptığı ropörtaj 11 Şubat 1924 (Atatürk'le Konuşmalar, Cumhuriyet Gazetesi eki, s. 111

"Bizde ruhbanlık sistemi yoktur. Hepimiz eşitiz ve dinimizin buyruklarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz. Her fert; dinini, diyanetini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır. Orası da okuldur... Nasıl ki, her hususta yüksek meslek ve ihtisas sahiplerini yetiştirmek lazım ise, dinimizin gerçek felsefesini tetkik ve bilimsel ve fenni telkin kudretine sahip olacak güzide ve gerçek büyük alimler dahi yetiştirecek yüksek kurumlara malik olmalıyız." Atatürk'ün SD, c. II, s. 90 (Türk Tarihi TSK ve Atatürkçülük, s. 318)

"O'nun hak peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar. Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir'de kazandığı zafer, fani insanların karı değildir; O'nun peygamber olduğunun en kuvvetli işareti işte bu savaştır." Hakikati Tasvir, "Ş. Günaltay'ın Anıları"( A. Gürtaş, s. 26)

"İlk olarak Kuran'ın dilimize çevrilmesini istedim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye çevriliyor: Hz. Muhammed'in hayatına ait bir kitabın çevrilmesini emrettim." Fethi Naci, Atatürk'ün Temel Görüşleri, s. 55

"Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimizi Allah insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor." Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Beni eklediğim alıntılar Atatürk'ün el yazılarından alıntı...

Atatürk'ün dini yücelttiği sözlerin çoğu yalan, doğru olanlar da "takiyye"den başka bir şey değildir...

Bu sizin gönlünüzden geçen...

Ama gelin görün ki gerçekler öyle değil.

Atatürk'e bir ateistler dinsiz der, bir de tarikatçılar.

Yard. Doç. Abdurrahman Kasapoğlu'nun "Atatürk'ün Kuran Kültürü" adlı kitabına göz atabilirsin.

İçinde kendi el yazısıyla yazmış olduğu sözlerden tut, yakın çevresinin kendisi hakkında anlattığı anektodlara kadar herşey var. Zaten kitabın kaynakçası yaklaşık 45-50 sayfa.

Buradan çıkarılacak bir başka büyük ders daha 70 yıl önceki tarih hakkında bile emin olamıyorken, 1400 yıl önceki rivayetlere dayanarak peygamberimize atılan iftiralardır...

Sitelerde Paylaş

Ben Atatürk hiç bir zaman dini yüceltmemiştir demiyorum...

Dikkat ederseniz dinle ilgili sözlerinin çoğu cumhuriyetin ilk yıllarından...

Fakat dini yeren sözleri ölümüne daha yakın tarihlerden...

Bu devletin Osmanlı'nın devamı olduğunu unutmamak gerekir...

Kaldı ki Atatürk'ün dini görüşünü yalnızca özdeyişlerinden anlayamayız, icraatlerine de bakmalı...

Ben tüm bunlara bakarak Atatürk'ün deist olduğu sonucunu çıkarıyorum...

Sitelerde Paylaş
Ben Atatürk hiç bir zaman dini yüceltmemiştir demiyorum...

Dikkat ederseniz dinle ilgili sözlerinin çoğu cumhuriyetin ilk yıllarından...

Fakat dini yeren sözleri ölümüne daha yakın tarihlerden...

Bu devletin Osmanlı'nın devamı olduğunu unutmamak gerekir...

Kaldı ki Atatürk'ün dini görüşünü yalnızca özdeyişlerinden anlayamayız, icraatlerine de bakmalı...

Ben tüm bunlara bakarak Atatürk'ün deist olduğu sonucunu çıkarıyorum...

İçki içmesi dışında dine ters bir kanıt yok eldeki verilerde.

Bu da yetersiz bir kanıt. Çünkü içki içip dindar olan, bol bol Kuran okuyan hatta namaz kılıp-oruç tutan pek çok insan var.

Atatürk tarikat ve mezhep dinine çok uzak biri.

Ama Kuran dinine hiç uzak değil.

Zaten kendisi de söylemiş ve bu sözü eylemleriyle de son derece uyumlu;

"Türk Millet'i daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime; bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı, ilerlemeye engel bir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye'ye egemenliğini veren bu Asya milletinin içinde; daha karışık, yapmacık, batıl inançlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır. Onlar bu aydınlığı göremezlerse kendilerini mahva mahkum etmişlerdir demektir. Onları kurtaracağız.." Maurice Perno ile yaptığı ropörtaj 11 Şubat 1924 (Atatürk'le Konuşmalar, Cumhuriyet Gazetesi eki, s. 111

Atatürk gerçek İslam'la değil bağnazlıkla, yobazlıkla, hurafe diniyle savaşmış biri.

Zaten burada mühim olan Atatürk'ün inancının ne oldugu bile değil. Sizlerin kimlerin ekmeğine yağ sürdüğünüz...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk, daha önce islam'la yönetilmiş bir millete dinsizliği dikte edemezdi...

Bunun yerine, milletinin islam'dan göreceği zararı daha aza indirgemek istemiştir...

Ben Atatürk'ün yukarıdaki sözlerini kabul ediyorum, Atatürk halkının huyuna gitmiştir...

Hacı-hocadan medet ummasınlar diye Diyanet'i kurmuştur...

Peki müslümanlar Atatürk'ün islam'ı "arap milliyetçiği" olarak tanımlamasına ne diyecek?

Ayrıca kimlerin ekmeğine yağ sürüyormuşuz?

Sitelerde Paylaş

Hayır o değil de ( kimse üzerine alınmasın lafım meclisten dışarı )

Bu olayın üzerine kırk yıllık şeriatçılar bize karşı Atatürk'ü savunmaya kalkacaklar ..:)

Belki de iyi oldu böyle bir haber , bu bahaneyle Atatürk'e karşı olan gruplar birazcık yumuşarlar

Gerçi bu yumuşama Cumhuriyet tarihini yeniden gözden geçirmeye teşvik eder mi bilmem ama ..

Ne dersiniz arkadaşlar

Sitelerde Paylaş
Atatürk, daha önce islam'la yönetilmiş bir millete dinsizliği dikte edemezdi...

Bunun yerine, milletinin islam'dan göreceği zararı daha aza indirgemek istemiştir...

Ben Atatürk'ün yukarıdaki sözlerini kabul ediyorum, Atatürk halkının huyuna gitmiştir...

Hacı-hocadan medet ummasınlar diye Diyanet'i kurmuştur...

Peki müslümanlar Atatürk'ün islam'ı "arap milliyetçiği" olarak tanımlamasına ne diyecek?

Ayrıca kimlerin ekmeğine yağ sürüyormuşuz?

O Yıllarda Yaşanan Olayları.. Sizin gibi abuk sapuk yorumlar yazanlar iyi bilemez..O ylları yaşayan insanlar iyi bilir..

Benim Babamın Dedesi Hala Yaşıyor Benden sapa sağlam hemde..Cumhuriyetten büyük yaşı...

O Haberde Yazılanlarda ıspatlanmış deliller...

Sen ataturkle berabermi savaştın?

Elinden gelse ataturkun aldığı nefesi bile aklımda sayısını tuttum yazacaksın o kadar uçmuşsun sen Dinsiz kardeşim...

Biji AhmediNejad Diyorum Sözü Kısa kesiyorum...

Sitelerde Paylaş
O Yıllarda Yaşanan Olayları.. Sizin gibi abuk sapuk yorumlar yazanlar iyi bilemez..O ylları yaşayan insanlar iyi bilir..

Benim Babamın Dedesi Hala Yaşıyor Benden sapa sağlam hemde..Cumhuriyetten büyük yaşı...

O Haberde Yazılanlarda ıspatlanmış deliller...

Sen ataturkle berabermi savaştın?

Elinden gelse ataturkun aldığı nefesi bile aklımda sayısını tuttum yazacaksın o kadar uçmuşsun sen Dinsiz kardeşim...

Biji AhmediNejad Diyorum Sözü Kısa kesiyorum...

Senin deden ne biliyor ki?

Atatürk'le birlikte namaz mı kılmış?

Haberde yazanı kim ispatlamış, ne zaman istpatlamış?

Boş konuşma...

Sitelerde Paylaş
Senin deden ne biliyor ki?

Atatürk'le birlikte namaz mı kılmış?

Haberde yazanı kim ispatlamış, ne zaman istpatlamış?

Boş konuşma...

Madem boş konusuyorum doldur o zaman...

Dinsiz arkadaşım benim

Sitelerde Paylaş
Madem boş konusuyorum doldur o zaman...

Dinsiz arkadaşım benim

Sen ruh hastası mısın birader?

Seni kaale alıp cevap veriyorum, yazdıklarıma cevap vermek yerine alakasız şeyler yazıyorsun...

Amacın insanı sinirlendirip bütün kutsallarına sövdürmekse git başkasına yaptır o işi...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...