Jump to content

Hasırın Üstünde Yatan Açgöz !

Recommended Posts

Ey peygamber, eşlerine söyle: "Eğer siz dünya hayatını ve onun süslü-çekiciliğini istiyorsanız, gelin sizi yararlandırayım ve güzel bir salma tarzıyla sizi salıvereyim." "Eğer siz Allah'ı, Resûlü’nü ve ahiret yurdunu istiyorsanız artık hiç şüphesiz Allah, içinizden güzellikte bulunanlar için büyük bir ecir hazırlamıştır." (Ahzap\28-29)

Bu ayet indiğinde hayber kalesi fethedilmişti..Hayber kalesnin fethine 1400 yaya ve 200 atlı toplanmış (Ibn Hisâm, es-Sîre, III/343)

eee..Bu kadar insanı ölüme toplayan adam Ömerimi takar...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yani Jadı senin tezin iptal..Adama inanan çok kişi var..

kimsenin inandığı falan yoktu.muhammed etrafına topladığı çapulcu sürüsüyle baskınlar yapıp milletin malını mülkünü,karısını,kızını gasp ediyordu.ganimet hepbirlikte paylaşılıyordu.olay bu kadar basit aslında

Sitelerde Paylaş

Omer'i kucumsemeyin emirlik sahibi insandir ve Muhammed den sonra Halife olmasi da onun ne kadar guclu oldugunu gosterir,Peygamberin Omer'i ve Ebubekir'i takmamasi mumkun degildir cunku onun butun gucu bu ikisinden gelir.

Bu hadisleri yaziyorsunuz da zircahilmisiniz hic mi arastirmazsiniz??

Ayet medine de iniyor !!

Ve bu hikaye bu fantezi bana ait degil Islami kaynaklara ait ben biraz yorum katmisimdir hepsi bu !!

bakiniz Elmalili neler demekte:

yalnız Mâriye veya sahih olan "Bal şerbeti içtim." rivayetlerinden birine hasretmenin doğru olmayıp imamet haberleriyle beraber üç rivayetin birleştirilmesiyle meydana gelecek öz üzerinde mütalaa etmek ve asıl nüzul sebebinin Hz. Ömer'in beyan ettiği şekilde bu nevi birtakım sebeblerden doğmuş bulunan îlâ tahrimi ile Peygamber'in bir müddet inzivaya çekilmeyi gerekli görmüş olması hakikatine varmaktır. Bu âyetten anlaşıldığına göre hadisenin başlangıcı, Hz. Peygamber (s.a.v.)'in eşlerinden birine karşı bir fiil yapmış olması değil, sır olarak mühim bir söz söylemiş olmasıdır.

Demek inzivaya cekildigi palavra degilmis,bu bile isi bitirir neden???

Cunku hasirda yatmak genel huyu degildir,gecici bir durumdur,inziva ve ettigi yemin nedeniyledir,genel huyu her aksam farkli bir evde yatmaktir,caminin avlusunda her esine ait ayri birer oda mevcuttur.

Bununla beraber bir rivayete göre Hz. Peygamber Hafsa'yı ric'i bir talakla boşamış, bu yüzden Hz. Ömer de kızına, "Hattab ailesinde bir hayır olsaydı Peygamber seni boşamazdı." demiş,

Burada da Hafsa ile olan sorun acikca gorulmekte, (Hafsa Omer in kizidir)

Onun için bu İlâhî beyandan sonra Allah tarafından Hz. Peygamber'in eşlerine hitaben buyuruluyor ki eğer her ikiniz Allah'a tevbe ederseniz ki Hz. Ömer hadisinde bu iki hanımın Aişe ve Hafsa olduğu zikredilmişti.

Yani bu iki kadinin Ayse ve Hafsa oldugunu biz sallamiyoruz bizzat Elmalili ve diger kaynaklar soyluyor

Sonuc hasirda yatma gecici durumdur kalenderlik isareti degildir,benim fantezim Kuran ve Islami kaynaklarla desteklenmektedir sizinki zirvadir ilgili ayetleri yazmis arkadaslar,ya da o kadar kadina mehir vermekten o duruma dusmus olabilir vs vs

Sitelerde Paylaş
kimsenin inandığı falan yoktu.muhammed etrafına topladığı çapulcu sürüsüyle baskınlar yapıp milletin malını mülkünü,karısını,kızını gasp ediyordu.ganimet hepbirlikte paylaşılıyordu.olay bu kadar basit aslında

Yermük Savaşında, Haris b. Hişam, İkrime b. Ebi Cehil ve Süheyl b. Amr ağır yaralar

alarak yere düştüler. Haris b. Hişam içmek için su istedi. Askerlerden biri ona su götürdü.

İkrime'nin kendisine baktığını görünce "Bu suyu İkrime'ye götür" dedi. İkrime suyu alırken,

Süheyl'in kendine baktığını gördü, suyu içmeyerek "Bunu götür Süheyl'e ver" dedi. Fakat su Süheyl'e yetişmeden Süheyl öldü. Bunun üzerine sucu İkrime'ye koştu. Fakat İkrime de ölmüştü. Hemen Haris'in yanına koştu. Haris de ölmüştü.....

(Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatü's Sahabe, Hz. Muhammed ve Ashabının Yaşadığı İslami Hayat, Cilt 1, Sentez Neşriyat, Temel Eserler Serisi: 2/1)

>>>>>>>>>>>>>>><

Hz. Ebubekir ve Hz. Osman'ın ardından Peygamberimiz (sav)'e tabi olarak ilk Müslümanlardan olma şerefine erişen ve bundan dolayı işkenceye uğratılan Talha bin Ubeydullah da Uhud Savaşı'nda Resulullah'ı koruyabilmek için büyük kahramanlıklar gösteren sahabelerdendir. Peygamberimiz (sav)'in yanında bulunan bütün sahabelerin şehit düşmesiyle birlikte Resulullah'ın yanında O'nu koruyabilecek tek kişi Talha bin Ubeydullah kalmıştır. Pek çok kılıç darbesi almasına rağmen büyük bir cesaretle savaşmaya ve Resulullah'ı korumaya devam etmiştir.

Malik bin Zübeyr adındaki çok keskin bir nişancının Peygamberimiz (sav)'e attığı oklara karşı koyabilmek için oklara elini tutan Talha bin Ubeydullah'ın eli parçalanmış ve parmakları bu yüzden çolak kalmıştır. Bu savaşta seksene yakın yara aldığı, hemen her yeri kılıç, mızrak ve ok darbeleriyle yaralandığı halde Resulullah'ın yanından ayrılmamış, O'nu korumaya çalışmıştır. Hz. Ebû Bekir ve Sa'd bin Ebî Vakkâs, Resûl-ü Ekrem Efendimiz (sav)'in yanına yetiştiği sırada kan kaybından bayılan Talha bin Ubeydullah'ın ayılır ayılmaz sorduğu ilk soru ise kendisine değil, yine Resulullah'a yönelik olmuştur. Bu olay rivayetlerde şöyle anlatılmaktadır:

Sevgili Peygamberimiz (sav), Hz. Ebûbekir'e, hemen Hz. Talhâ'ya yardıma koşmasını emrettiler. Ebû Bekr-i Sıddîk, Hz. Talhâ'nın ayılması için mübârek yüzüne su serpti. Talhâ bin Ubeydullah Hazretleri ayılır ayılmaz;

- Yâ Ebâ Bekir! Resûlullah nasıl?

- Resululah iyidir. Beni O gönderdi.

- Allahü Teâlâ'ya sonsuz şükürler olsun. O sağ olduktan sona her musîbet hiçtir(Salih Suruç, Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı, cilt 1, Yeni Asya Neşriyat) .

>>>>>>><<<

Es'ad B. Zürare

"Ey Allah'ın Resulü!.. Allah kimin doğru yolda olmasını istiyorsa ve bütün bu işlerin neticesinde kim hayrı arıyorsa tüm bunlar onlara kolay gelir. Biz herşeyimizle sana icabet ettik, senin getirdiğine iman ettik, kalbimizde yerleşen marifeti tasdik ettik. Bu hususta sana biat ediyoruz. Rabbimiz'e ve senin Rabbine biat ediyoruz. Allah'ın Eli ellerimizin üstündedir. Bizim kanlarımız senin kanının önündedir. Ellerimiz senin ellerinin altındadır. Biz kendi nefsimizi, çocuklarımızı ve hanımlarımızı nelerden korursak seni de onlardan koruruz. Eğer bu va'dleri yerine getirirsek bunu Allah için yapmış oluruz. Bundan dolayı da şaki oluruz. Ey Allah'ın Resulü! Bu sözlerim samimiyetle söylenmiş sözlerdir. Yardım ancak Allah'tandır." (Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatü's Sahabe, Hz. Muhammed ve Ashabının Yaşadığı İslami Hayat, Cilt 1, Sentez Neşriyat, Temel Eserler Serisi: 2/1)

tarihinde dirilisbasliyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tüm konuyu kelime kelime okudum... Ayetler ve tarih çok açık... Müslüman arkadaşlar hala kıvırtmanızı anlamak çok zor; gerçeği teslim edin artık; kral çıplak... Biraz cesur olun, özgür ve çok yönlü düşünmeyi öğrenin artık... Bakın biz başardık siz de başaracaksınız...

Sitelerde Paylaş
Omer'i kucumsemeyin emirlik sahibi insandir ve Muhammed den sonra Halife olmasi da onun ne kadar guclu oldugunu gosterir,Peygamberin Omer'i ve Ebubekir'i takmamasi mumkun degildir cunku onun butun gucu bu ikisinden gelir.

Bu hadisleri yaziyorsunuz da zircahilmisiniz hic mi arastirmazsiniz??

Ayet medine de iniyor !!

Ve bu hikaye bu fantezi bana ait degil Islami kaynaklara ait ben biraz yorum katmisimdir hepsi bu !!

bakiniz Elmalili neler demekte:

Demek inzivaya cekildigi palavra degilmis,bu bile isi bitirir neden???

Cunku hasirda yatmak genel huyu degildir,gecici bir durumdur,inziva ve ettigi yemin nedeniyledir,genel huyu her aksam farkli bir evde yatmaktir,caminin avlusunda her esine ait ayri birer oda mevcuttur.

Burada da Hafsa ile olan sorun acikca gorulmekte, (Hafsa Omer in kizidir)

Yani bu iki kadinin Ayse ve Hafsa oldugunu biz sallamiyoruz bizzat Elmalili ve diger kaynaklar soyluyor

Sonuc hasirda yatma gecici durumdur kalenderlik isareti degildir,benim fantezim Kuran ve Islami kaynaklarla desteklenmektedir sizinki zirvadir ilgili ayetleri yazmis arkadaslar,ya da o kadar kadina mehir vermekten o duruma dusmus olabilir vs vs

Deha

1.Muhammed öldükten sonra Ebubekir halife olmuştur,Ömerde ebubekirden sonra...

2.Ömeride Ebubekir kendisi seçmiştir.Muhammed değil..

3.Muhammed hayber fethinde 1600 savaşçı toplayabiliyorsa iki kişiye ihtiyacı yoktur...İlk başlarda yani daha mekke döneminde çok yardım görmüştüür ama sahtekar,menfaatçi,çıkarcı bir herif güçlendikten sonra bu insanlara ihtiyaç duymaz ve ikisinide rahatlıkla ortadan kaldırabilir...Hem geçenlerde sexy huri Muhammed'in suikastçi kimliğini öne çıkardı..Ve orda suiikastini istediği kişiler hemen öldürülüyordu...Neyse Bu konuyu uzatmaya gerek yoktur çünkü Muhammed'in gücü ortadadır..

4.İnzivaya çekilmek illada kendine eziyet etmekle mi olur..Yok..İsteseydi postlar getiriip yatabilirdi..ama yapmıyor...eee?

Sitelerde Paylaş
Tüm konuyu kelime kelime okudum... Ayetler ve tarih çok açık... Müslüman arkadaşlar hala kıvırtmanızı anlamak çok zor; gerçeği teslim edin artık; kral çıplak...

Andromeda severim senide yanlız böyle bazen kendini gerekli gereksiz topiğe atıyorsun ya onu anlamyorum..Sence burda kıvırılıyor mu?Evet diyorsan ner

ede?

Sitelerde Paylaş
La fontane i denediniz mi??

O da fena degil !!

Ne yani istediğiniz kaynakları cımbızlama misali seçiyorsunuzda ben kaynakk getirince hikaye mi oluyor??

Yav ayıptır ayıp biraz dürüst olun dürüst..Tarafsız olmaya sürekli çağırıyorsunuza senn yaptığın ne oluyor?

Sitelerde Paylaş
3.Muhammed hayber fethinde 1600 savaşçı toplayabiliyorsa iki kişiye ihtiyacı yoktur...İlk başlarda yani daha mekke

Yaw bu nasıl mantık hayberde 1600 kişi topladı diye Ebu bekire ,Ömere ihtiyacı yok mu oluyor.Her kafası atanı öldürse kim sağ kolu olacak.Ebu Bekirin, Ömerin hiç mi ağırlığı yok.Onları farzı mahal bir anlaşmazlık için harcasa Muhammed güvenirliği zedelenmez mi??

Bugün Tayyip partisinde daha radikal kanatın temsilcisi olan B.Arınçı bir çırpı da harcayabiliyor mu?

Sitelerde Paylaş

Deha

1.Muhammed öldükten sonra Ebubekir halife olmuştur,Ömerde ebubekirden sonra...

Aaa iyi ki soyledin ben bilmiyordum !!

2.Ömeride Ebubekir kendisi seçmiştir.Muhammed değil..

hadi ya kanitin var mi??

Bak ben sana yine Elmali dan alinti yapiyorum,

Hz. Ömer'in "ben ve Ebu Bekr" demiş olması ve bu ikisinin Hz. Peygamber'in veziri durumunda bulunmaları cihetiyle

3.Muhammed hayber fethinde 1600 savaşçı toplayabiliyorsa iki kişiye ihtiyacı yoktur...İlk başlarda yani daha mekke döneminde çok yardım görmüştüür ama sahtekar,menfaatçi,çıkarcı bir herif güçlendikten sonra bu insanlara ihtiyaç duymaz ve ikisinide rahatlıkla ortadan kaldırabilir...Hem geçenlerde sexy huri Muhammed'in suikastçi kimliğini öne çıkardı..Ve orda suiikastini istediği kişiler hemen öldürülüyordu...Neyse Bu konuyu uzatmaya gerek yoktur çünkü Muhammed'in gücü ortadadır..

Hayber hicretten 7 yil sonra yani orada Ebubekir ve Omer yok mu onlarin kabileleri yok mu??

Ömer (r.a), risaletin altinci yilinda müslüman olmustur. O, iman edenlerin arasina katildigi zaman müslümanlarin sayisi yetmis seksen kisi kadardi (Ibn Sa'd, ayni yer).

Ne diyecen buna??

Omer Mekkede mi musluman oldu Medine de mi??

Hicretten once mi sonra mi???

Omer ve Ebubekir sandigin gibi birer kisi degildir,emirlikleri kabileleri ordulari vardir,aklini kullansan oyle olmasa bu adamlar halife olabilir mi idi?????

Neden bir suru adamin icinden bunlar halife oldu ??cunku bunlar guclu idi bosa tartismayalim

4.İnzivaya çekilmek illada kendine eziyet etmekle mi olur..Yok..İsteseydi postlar getiriip yatabilirdi..ama yapmıyor...eee?

Yaw kardesim madem anlamiyorsun bari sus???

Arap adetleri o devirde oyle yanina bir su kirbasi aliyor bir hasir,bunlarda boyle magaralarda inzivaya cekilme gelenegi falan da var

Sitelerde Paylaş
Ne yani istediğiniz kaynakları cımbızlama misali seçiyorsunuzda ben kaynakk getirince hikaye mi oluyor??

Yav ayıptır ayıp biraz dürüst olun dürüst..Tarafsız olmaya sürekli çağırıyorsunuza senn yaptığın ne oluyor?

Saka mi bu arkadasim??

Getirdigin seyler masal niteliginde hadis ,hadis ,onlari birak Edip Yukseli yasar Nuriyi cogu islam adami kendileri kabul etmiyor yalakalar sallamis diyorlar ve ben burada hadis yazmam

sana Kuran ayetleri ve Elmalili dan kaynak getirdim,sen hala masallari kaynak getirdim diye bir de savunuyorsun arkadasim sen safmisin ??

Sitelerde Paylaş
Hicretin yedinci yılı muharrem ayında Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hazretleri dört yüz piyade ve iki yüz süvari ile burasını kuşattı.

Burada da ordu 600 kisilik 1600 degil

Hayber savaşında müslümanlar on beş şehid vermişti. Düşmanın kaybı da doksan üç kişi idi.

hayber kalesi dedigin oyle ahim sahim bir yer degil dusmanin tum erkekler olduruldu ve 93 kisi idi neden oraya 1600 kisi ile gitsin,

Bu savasin bilindigi gibi ganimeti Safiye idir

http://www.canlikuran.com/hudeybiye-antlas...-hayber-savasi/

Sitelerde Paylaş
Omer'i kucumsemeyin emirlik sahibi insandir ve Muhammed den sonra Halife olmasi da onun ne kadar guclu oldugunu gosterir

Bunu ben mi yazdım deha...Okuduğunu görde ondan sonra ''aaa iyi ki söyledin'' mesajları at...

Şimdi ben sana bir soru sorayım..Bu forumu kuran mı güçlüdür yoksa bu foruma sonradan üye olup moderatör olan mı??

Ömerde ebubekirde güçlü olabilir...ama muhammedkadar deil..

Sitelerde Paylaş

Muhammed den sonra Halife olmasi da

arkadasim buradan Muhammed olur olmez halife oldu manasini mi cikardin???

Yani benim bu konulari ne kadar iyi bildigimi burada herkes bilir ve cogunluk boyle bir yargiya varmaz,tanidikca sende anlarsin orada asil niyetimin Muhammedin arkasindan halife oldu demek oldugunu yani sira degil burada vurgulanan,halife olacak kadar guclu olmasi vurgulaniyor

Sitelerde Paylaş
Ömerde ebubekirde güçlü olabilir...ama muhammedkadar deil..

bak burada anlasiriz,sen onlari sinek gibi goruyordun da

cok basittir ki guclu olmasalar Muhammedden sonra halife olamazlardi

simdi de istermisin "Ikisi birden olmadi deha,tek tek oldular" desin !!

Sitelerde Paylaş
bak burada anlasiriz,sen onlari sinek gibi goruyordun da

cok basittir ki guclu olmasalar Muhammedden sonra halife olamazlardi

simdi de istermisin "Ikisi birden olmadi deha,tek tek oldular" desin !!

Eşşeğin şakası çiftesi olur d erler...Neyse

Evet arkadaşlar Muhammed Ömere yaranmak amacıyla yapmadıysa neden hasırın üüstüünde yatıyor??

Sitelerde Paylaş
Evet arkadaşlar Muhammed Ömere yaranmak amacıyla yapmadıysa neden hasırın üüstüünde yatıyor??

Arkadasim sizin kafa kalin oluyor galiba, o gecici bir durum anlamiyormusun Muhammed neden orada yatsin oniki karisi var o anda,yemin edip inzivaya cekilmis hepsi bu,zaten fazla surmuyor orada tahrim suresini hazirliyor ve kendi yeminine karsi da af cikartiyor kendine,karilarini da tehditle sindiriyor vs vs

Ondan sonra normal hayat

sence omur boyu hasirin uzerinde mi yatti???

ya da omur boyu hasir da yatiyordu da Omer ilk defa mi gordu???

Neden sasirsin Omer neden aglasin???

Adam onun kayinpederi yillardir yanyana cam cama lar vs vs

Sitelerde Paylaş

Bunlar Islami kaynaklardir !!

Hicretin 9. yılında,[1] Peygamberimiz Aleyhisselam, zevcelerinin kendisine karşı takındıkları bazı uygunsuz tutum ve davranışlarından dolayı, bir ay yanlarına uğramamaya yemin etmişti.[2] Peygamberimiz Aleyhisselamin inzivaya çekildiği sıradaki zevceleri:

1. Hz. Âişe binti Ebi Bekr,

2. Hz. Hafsâ binti Ömer,

3. Hz. Safiyye binti Huyey,

4. Hz. Şevde binti Zem´a,

5. Hz. Ümmü Habibe binti Ebu Süfyan,

6. Hz. Ümmü Seleme binti Ebu Ümeyye,

7. Hz. Zeyneb binti Cahş,

8. Hz. Meymûne binti Haris,

9. Hz. Cüveyriye binti Hârisü´l-Mustalakî idi.[3]

Bunun üzerine, Peygamberimiz Aleyhisselam, kadınlarının odalarından ayağını çekip, Meşrebe diye anılan çardakta 29 gece yalnız başına oturdu. [23]

Sabah akşam, yemeğini orada tek başına yedi. [24]

Peygamberimiz Aleyhisselam, evvelce, attan hurma kütüğü üzerine düşüp sağ yan bacağı sıyrıldığı zaman da [25] Meşrebe´ye çekilmişti. [26]

Sahabileri kendisini orada ziyaret etmişler, Peygamberimiz Aleyhisselam orada oturarak namaz kılmış ve ki İdi rm işti. [27]

Kadınlarından bir aylık inzivasını da bu Meşrebe´de geçirdi.

Sonra, Meşrebe´den indi, ben de indim.

Ben basamaklı kütüğe tutunarak inmiştim.

Resûlullah Aleyhisselam ise, sanki yeryüzünde yürür gibi inmiş, inerken de eliyle bir yere dokun­mamış, tutunmamı ştı.

´Yâ Rasûlallah! Hücrede 29 gün kaldın!´ dedim.

Resûlullah Aleyhisselam:

´Bu ay 29 gündür!´ buyurdu.

Mescidin kapısına dikilip en yüksek sesimle:

´Resûlullah Aleyhisselam kadınlarını boşamam ıştır!´ diyerek bağırdım.

Bunun üzerinedir ki, Yüce Allah Tahyir âyetlerini indirdi.[101] ve o âyetlerde şöyle buyurdu:

´Ey Peygamber!

Allah´ın sana helâl kıydığı şeyi, kadınlarının hoşnutluğunu arayarak, sen ne diye haram edersin?

Bununla birlikte, üzülme! Allah çokyarlıgayıcı, çok esirgeyicidir.´"[102]

"Ey Peygamber! Kadınlarına de ki:

´Eğer siz dünya yaşantısı ve onun ziynetini istiyorsanız, geliniz, size boşanma bedellerini vereyim de, hepinizi güzellikle salıvereyim.

Eğer Allah´ı, Allah´ın Resûlünü ve ahiretyurdunu istiyorsanız, şüphe yok ki, Allah sizlerden, güzel hareket edenler için, büyük bir mükâfat hazırlamıştır." [103]

Hz. Âişe´nin bildirdiğine göre; Peygamberimiz Aleyhisselam zevcelerini ya dünyayı ve dünya ziyne­tini, ya da Allah´ı ve Allah´ın Resûlünü ve ahiret yurdunu tercih etmeleri hususunda serbest bırakmakla emrolunduğu zaman, Hz. Âişe´nin yanına varmıştı. [104]

Hz. Âişe:

"Yâ Rasûlallah! Yanımıza bir ay uğramamaya yemin etmiştin. Sen ise, aydan 29 gün geçince uğradın. Ben onları (geçen günleri) sayıp duruyordum" dedi.

Peygamberimiz Aleyhisselam:

"Bu ay, 29 gündür. [105]

Ey Âişe! Ben sana bir iş açıklayacağım ki, onu ana ve babana danısıncaya kadar cevaplamakta acele etmemende sana bir vebal yoktur" buyurdu. [106]

Hz. Âişe:

"Nedir o yâ Rasûlallah!" diye sordu. [107]

Peygamberimiz Aleyhisselam, Ahzâb sûresinin inen 2£^29. âyetlerini okudu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...