Jump to content

İnananlar şüphe edermi?

Recommended Posts

Mümkündür, başka örneklerde var ibni sina farabi, hayyam vb.

Ama asıl sorun şurdadır, bunlar münferit örneklerdir. Dini düşüncenin egemen oldugu hiçbir dönemde ve hiç bir toplulukta bilimsel atılımlar olmamıştır. Tarih buna şahittir.

Dini düşünce bilimsel şüpheciliği törpüler toplumda bilimsel düşünce/şüphecilik egemen hale gelemez. Avrupadada reform hareketlerinden sonra bilimsel düşüncenin yaygınlaşmaya başlaması tesadüf değildir.

İslamdaki 8-11. yy arası olan , Endülüsteki felsefi ve bilimsel atılımlar, islam düşünürlerinden bazılarının (yukarda isimlerini saydıklarımda dahil) yunan felsefesini keşfetmesi ve "akıl imandan üstündür, iman avam için gereklidir" düsturu ile hareket etmelerinden dolayıdır. Nitekim bu mutezile dönemi diye anılan dönem daha sonraları bir sapkınlık dönemi olarak anılmıştır.

Bilime/felsefeye o kadar önem veren bir dinin sahabeleri ve onların takipçileri mutezile dönemine kadar olan 200 yıl neden bilimsel hiçbir bulguya imza atamamıştır orasıda ilginç tabi

Ellerinde kılıç ortaasyaya avrupaya yaylırken bilimsel düşüncenin felsefenin umurlarında oldugunu hiç sanmıyorum. Halbel kader fethedilen yerlerde (örneğin endülüste) felsefe ile tanışan bir grup "müslüman" bir kıvılcım çakmaya çalışmışlarsada başarılı olamamışlardır.

Nitekim günümüzde islam toplumlarının durumu ortadadır

Suçluyu dışarda aramaya hiç gerek yok

Sevgili Dehri:

Çok güzel yazmışsın teşekkürler. Ank.Ünv. İlahiyat proflarından Sevgili Hüseyin Atay da aynı şeyi savunur, akıl vahiyden öncedir, akıl olmazsa vahiy kavranamaz der ve ben de aynını savunuyorum. Ancak emevi-endülüs ün de dine sekteleri olmuştur, araştıranlar bilir. Bir örnek verecek olursak, siyasal-sosyal vb nedenlerle, kadınları eve hapsetme, kadınları toplumdan 2. plana itme o dönem alimlerinin icadıdır....Ve bunlar endülüs-emevinin içinden çıkmıştır.....

Selametle....

Sitelerde Paylaş

Sn. Berguzar'ın dediğine bende katılıyorum.. Akıl olmasaydı; Vahiyde olmazdı, Ahirette Olmazdı.. İnsana verilen en büyük emanetlerden birisi akıldır.. İlim cehlin eline geçtikçe malesef yobazlaşıyor.. Bundan İslamiyette nasibini almış.. Bazı hurafelere hakikat diye inanmışız ve hala bunu iddia edenleri görmek mümkün...

Bazıları itiraz etsede; Din de Felsefe gibi bir bilimdir ve kendi kuralları vardır.. En temel kurallarından birisi;

"Akılla, Nakil çatıştığında; Nakil Akla göre tevil edilir.. Ama bunu tevil edecek aklında Akıllı olması gerekir."...

Bu kaideye uyulmazsa hurafeler hakikat zennedilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...