Jump to content

KALBİ MÜHÜRLÜ OLMAK NE DEMEK?

Recommended Posts

Kalbe mühür vurulması nedir? Kalbe mühür vurulmasının aşamaları nelerdir? Kalbine mühür vurulan bir kişi mühürü açtırmak için ne yapması gerekir? Kalbine mühür vurulan kişi mürted mi sayılır? Tekrar iman etmesi, Hakk'ı bulması mümkünmüdür?

Kalbin mühürlendiğini herkes bilemez. İslamı tebliğ eden bir kimse bu ön yargıyla hareket edemez. Bir insan islam dairesinden çıksada, kafirde olsa dünyada yaşadığı müddetçe müslüman olması mümkündür.

“küfür ve isyana müptela olan kalplerin, imanı kabul edemez hale gelmeleri.”

Hidayet konusunda sıkça muhatap olduğumuz bir soru var: “kur’an-ı kerimde bazı kulların kalplerinin mühürlendiğinden söz ediliyor. Bunların hidayete ermeleri imkânsız olduğuna göre dalâlete düşmekten nasıl sorumlu tutulabilirler?”

Çoğu zaman, zihinleri bulandırmak için ve kasıtlı olarak sorulan bu soruya ana hatlarıyla şöyle cevap verebiliriz: Allah resulü(a.s.m.) Buyururlar ki:“her günah ile kalpte bir siyah nokta meydana gelir.”

Şirk ise en büyük günah: “Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını (sair günahları) dilediği kimse için bağışlar.” Nisa, 48

Bu hadis-i şeriften ve âyet-i kerimeden anladığımıza göre, kalbi karartan en büyük siyahlık şirk, yani Allah’a ortak koşmak. Bir insan, şirki dava eder ve bu hususta müminlerle mücadeleye girişirse, her geçen gün kalbindeki bu siyahlık daha da koyulaşır ve genişlenir. Git gide bütün kalbi sarar. Artık o insanın iman ve tevhidi kabul etmesi âdeta imkânsız hale gelir. Nur müellifinin ifadesiyle, “salâh ve hayrı kabule liyakati kalmaz.”

İşte sözü edilen âyet-i kerime, Allah resûlüne(a.s.m.) Cephe alan, onunla mücadele eden müşrikler hakkında nâzil olmuş. Ve o müşriklerin kalplerinde şirkin tam hâkimiyet kurması ve tevhide yer kalmaması, “kalp mühürlenmesi” şeklinde ifade edilmiş.

İşte kendilerine hidayet kapısı kapananlar, bu noktaya varan bedbaht gruptur. Yoksa günah işleyen, yahut zulüm eden her kişi için hidayet kapısının kapanması söz konusu değil. Aksi halde, asr-ı saadette, daha önce putlara tapan on binlerce insanın islâm’a girmelerini nasıl izah edeceğiz?!..

Şirke giren her insanın kalbi mühürlenseydi, hiçbir müşrikin müslüman olamaması gerekirdi. Demek ki, kalbi mühürlenenler, tevhide dönmeleri imkânsız hâle gelenlerdir.

Ve onlar, bu çukura kendi iradelerini yanlış kullanarak düşüyorlar.

Çok önemli bir noktaya da kısaca değinmek isteriz: nur külliyatında küfür iki kısımda incelenir: adem-i kabul ve kabul-ü adem. Adem-i kabul, yani “iman hakikatlerini kabul etmeme” hakkında “bir lâkaydlıktır, bir göz kapamaktır ve cahilane bir hükümsüzlüktür,” denilir. Kabul-ü ademde ise küfrü dava etmek ve batıl itikadını ispata çalışmak söz konusudur. Bu ikinci gurup, küfür cephesinde yer alarak iman ehliyle mücadele ederler. İşte kalp mühürlenmesi, büyük çoğunlukla, bu gurup için söz konusudur.

Sitelerde Paylaş
Çok önemli bir noktaya da kısaca değinmek isteriz: nur külliyatında küfür iki kısımda incelenir

Kisim 1: Bu külliyati cikaranin anasini avradini sinamaya götüreyim.

Kisim 2: Bugün bile bunlara itimat edenlerin yedi sülalelerini ara matineye sokayim.

Sitelerde Paylaş

bi de beynin mühürlü olmasını anlat....

bu arada aptal imzandaki hikayeni taaaa ilk okuldayken hoca anlatırdı.o zamanlar islamı güzel bişi sanardım ama o zman bile şöle demiştim.akılın kanıtlanması mümkün ama konunun allah ile alakası yok diye düşünmüştüm.gözle görmemen demek kanıtlayamaman demek değildir.baska bilimsel yollarda var.ama allahı hiç bi bilimsel yolla kanıtlayamıyoruz.imzanızı sevimmmm...

Sitelerde Paylaş
Kisim 1: Bu külliyati cikaranin anasini avradini sinamaya götüreyim.

Kisim 2: Bugün bile bunlara itimat edenlerin yedi sülalelerini ara matineye sokayim.

Şimdi sen kalksan bir müslümana evrimi allahın olmadığını islamın yanlışlarını anlatsan seni takan bulunmaz.

konuşmayı bilmeyen insan hakaret eden insana insan denilmez.

İnsanı hayvandan ayıran farklardan biriside nasıl davranacağını düşünüp bilmesi saygısıdır.

Üstelik senin gibi ateistplatformda yönetici olan birinden böyle bir yorum çıkıyorsa o siteyi çöpe atmak lazım.

Ben bu sitenin adminlerinden vallahi böyle bir saygızılık görmedim görsem burada olmazdım.

Bırak islami evrimi bir kenara önce insanlığını bir sorgula.

Şu yazdığın yoruma karşıdan bir bak acaba nasıl biri yazmış bir tahmin et.

Sitelerde Paylaş

Adamina göre muamele diye bir sey vardir. Kendi düsüncesi bile olmayan, deli saitin soytariliklarindan kopyalayip buraya asan birine, yazdiginin aynisini iade ettim. Bu ambiansi bile anlayamayacak kadar acizmisin?

Bak orda ne diyor

küfür iki kısımda incelenir

diyor.

Bende iki kisim olarak ona küfürü gösterdim

Sitelerde Paylaş
bi de beynin mühürlü olmasını anlat....

bu arada aptal imzandaki hikayeni taaaa ilk okuldayken hoca anlatırdı.o zamanlar islamı güzel bişi sanardım ama o zman bile şöle demiştim.akılın kanıtlanması mümkün ama konunun allah ile alakası yok diye düşünmüştüm.gözle görmemen demek kanıtlayamaman demek değildir.baska bilimsel yollarda var.ama allahı hiç bi bilimsel yolla kanıtlayamıyoruz.imzanızı sevimmmm...

gerçekten basit bir imza ama size göre turan bey.hem hakkın hak oldugunu ispatlasak ta(ki zati ispat var da size göre yok) siz hakkın hak olduguna bile hak vermezsiniz

Sitelerde Paylaş
Kalbe mühür vurulması nedir? Kalbe mühür vurulmasının aşamaları nelerdir? Kalbine mühür vurulan bir kişi mühürü açtırmak için ne yapması gerekir? Kalbine mühür vurulan kişi mürted mi sayılır? Tekrar iman etmesi, Hakk'ı bulması mümkünmüdür?

Örnekle açıklayayım, yeni bir din kurarsın, Tanrı'dan buyruklar geldiğini söylersin, sonra İslam'ı veya her neye inanıyorlarsa bırakıp yeni icat ettiğin dine davet edersin... Vaadlerine inanıp sana katılanlar olur. Ama bazılarını asla ikna edemezsin, mantıklarıyla seni yenerler, yada sadece inatçıdırlar. Tanrın da bu konuda sana yardımcı olmaz. Bu durumda, takipçilerine başarısızlığını itiraf edemeyeceğine göre, bazı yakınlarının bile sana inanmadığı gerçeğini "kalpleri mühürlenmiş" diyerek savuşturursun.

"Yani ben bile ikna edemiyorum ama Tanrım onların zaten kalpleri mühürlü cehennemlikler olduğunu söylüyor" dersin.

Kalp mühürü olayı budur...

Benim gibi hayatının büyük kısmını müslüman olarak geçirmiş, kuran okumuş ama sonra kendine gelmiş, uyanmış bir adamı tekrar uyutman zordur. Yani senin terminolojine göre benim kalbim mühürlüdür.

Ben müslüman ana ve babadan doğup, İslam öğretilerek büyütülen ama sonradan dinden çıkan biri olarak mürted sayılırım.

Mühürü açtırmak demişsin, o iş -belki- söyle olur;

1. Cerrahi müdahale ile beyinde araz oluşturarak

2. Çeşitli uyuşturucu maddeler ile beyin hasarı oluşturarak

3. Uzun süren, ağır ama öldürmeyecek bir işkence ile düşünce bütünlüğünü bozacak bir psikolojik hastalık oluşturarak.

Saygılar,

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

Allah sözde evreni yaratmış,canlıları yaratmış,bilgisi sonsuz ama gelin görün ki yarattığı insanların beyni olduğunu bile bilmiyor. Habire kalp, kalp diye sayıklayıp duruyor.Aksini iddia eden varsa bana kuranda geçen bir tek beyin kelimesi göstersin.

Sitelerde Paylaş
Adamina göre muamele diye bir sey vardir. Kendi düsüncesi bile olmayan, deli saitin soytariliklarindan kopyalayip buraya asan birine, yazdiginin aynisini iade ettim. Bu ambiansi bile anlayamayacak kadar acizmisin?

Bak orda ne diyor

küfür iki kısımda incelenir

diyor.

Bende iki kisim olarak ona küfürü gösterdim

Öncelikle orada ki küfür sizin şahsa ettiğiniz küfür gibi değildir.

Orada bahsedilen küfür füre düşmek kelimeleri inkar etmek manasına gelir.O zamanlarda halk dilinde böyle idi.

Yani anasını avradını gibi küfürler ile bediüzzamanın bahsettiği küfür farklı şeyler.

İkincisi Adamına göre muamele edecek olursan bu kişiye küfretmek yerine onun islam tarafından kandırılan zavallı biri olduğunu varsaymak zorundasın.

Durum böyle olunca iyi bir insan ancak onun yazdıklarına antitez üretir gerçekleri ona açıklamaya çalışırdı.

Siz tam tersini tercih ettiniz.

En azından şimdi kendinize dürüst olun ve hakareti savunmayı bırakıp yorumda bırakmayın.

Daha iyisi açık yüreklilikle yanlış yaptığınızı kabullenmek ve kişiden özür dilemektir.

Hakaretin savunması olamaz.

yanlışa yanlışlık ile mukabele edilmez.

Sitelerde Paylaş

Ya o zaman beynin ne ise yaradigini bilmiyorduki Allahin resulu. Yani Muhammed nerden bilsin beyin insani idare eder diye?

O sadece mirac geceside oldugu gibi kalbini cikarttirip yikattirmasi, gibi olaylar ile ilgilenirdi. Birde spermin kalbe yakin bir yerden geldigini millete kakalardi.

Belki hani bazi durumlarda kalp atislari hizlanir falan ya iste o yuzden garibim kalbin insani idare ettigini saniyordu.

Sitelerde Paylaş
gerçekten basit bir imza ama size göre turan bey.hem hakkın hak oldugunu ispatlasak ta(ki zati ispat var da size göre yok) siz hakkın hak olduguna bile hak vermezsiniz

aslında burdaki bi cok ateistin aksine tanrının var olma ihtimalini kabulk ediyorum.zaten benim asıl sorunun islam kuran ve muhammed.bunların sacmalığı.

Sitelerde Paylaş
Oradaki espiriyi bile anlayamayacak kadar kalin kafalisin, kalkmis bana oradaki küfürün tarifini yapiyorsun.

Siz boşuna ateist platformda yöneticilik ve burada iman ile inkar münazaraları yapıyorsunuz.

Daha siz yolun başındasınız.Önünüzde uzun bir yol var.

İslam yanlış bile olsa ki değil muhakkak bunu sizin anlatımınızdan anlamayacağımız kesin.

Sitelerde Paylaş
aslında burdaki bi cok ateistin aksine tanrının var olma ihtimalini kabulk ediyorum.zaten benim asıl sorunun islam kuran ve muhammed.bunların sacmalığı.

bende bunu anlamıyorum.en başta şunu söyliyim.kesinlikle tereddütsüz bir şekilde inanıyorum.ve şu saçmalık diye bahsettiğiniz dinimizden biraz bahsetmek istiyorum.detaya girmeden,eğer bizim dinimiz saçmalıksa,mantık nerede?ben inanıyorum ve benimle birlikte sayısı her geçen gün artan milyarlar islama geçiyor,beğenmediğiniz risale-i nur kitapları en önemli bilim adamlarının bile dikkatini çekip üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor...,yakında ramazan ayıda geliyor herkesin gözlerindeki sevgiyi imanı o ramazan ayındadamı göremiyorsunuz?bunca şey saçmalık öylemi?peki ya sizin mantığınıza ne demeli?

müslüman bir ülkede yaşıyorsunuz.bugun ölseniz tabutunuzda kuran ayetleriyle gömülüp,ve yine sadece inancımıza özgü dualar eşliğinde toprağın dibini boylicaksınız.bu nasıl bir mantıktır?nasıl bir saçmalıktır.bukadar millet saçmalıyorda,Allahın varlığına inanan ama henüz olmadığına dair bir delil bulamayan ve en ufak bir sarsıntıda biz inananlardan önce Allah Allah diye koşacak olan sizmi mantıklısınız....konuyu dağıtmak istemiyorum ama hepinizin iç dünyası bu...işte mühürlenmek budur.kalbi mühürlü olanın beynide mühürlüdür.

Sitelerde Paylaş

Kardeş onların mantığı şu;

Bunlar ölünce atomları toprağa karışacak.

Sonra bu atomlar ağaç olacak.

Hızarcının birisi birgün ormanda gezerken o ağacı kesecek.

Matbaaya götürüp ağacı kitap yapacaklar.

Daha sonra üstüne kuranı basacaklar.

Açıkcası bunların kurtuluşu yok istemeselerde islama hizmet edecekler.

Sitelerde Paylaş
İşte kendilerine hidayet kapısı kapananlar, bu noktaya varan bedbaht gruptur. Yoksa günah işleyen, yahut zulüm eden her kişi için hidayet kapısının kapanması söz konusu değil. Aksi halde, asr-ı saadette, daha önce putlara tapan on binlerce insanın islâm’a girmelerini nasıl izah edeceğiz?!..

yusuf çelik

adamın kendisine hidayet kapısı kapanmışsa yapacağın bişi yok.buraları deli saitin zırvaları ile kirletme.yani allah kapıyı kapattı ise buluş muluş yapsan insanlığa hizmet etsen nafile.öbür yandan adam öldür hırsızlık yap sonra tövbe et işi bitir.

Gelelim azrı saadet denen zulüm evresine.o devirde müslüman olmayanın yaşama şansı yoktu.

Sitelerde Paylaş
müslüman bir ülkede yaşıyorsunuz.bugun ölseniz tabutunuzda kuran ayetleriyle gömülüp,ve yine sadece inancımıza özgü dualar eşliğinde toprağın dibini boylicaksınız.

ben vasiyet edecem.cesedim yakılsın.tabutun üzerine öyle saçmalıklar koydurmayı düşünmüyorum.burada deniz var.küllerimi denize savurtacam.sen toprağın dibini boylayacaksın.

Sitelerde Paylaş
bende bunu anlamıyorum.en başta şunu söyliyim.kesinlikle tereddütsüz bir şekilde inanıyorum.ve şu saçmalık diye bahsettiğiniz dinimizden biraz bahsetmek istiyorum.detaya girmeden,eğer bizim dinimiz saçmalıksa,mantık nerede?ben inanıyorum ve benimle birlikte sayısı her geçen gün artan milyarlar islama geçiyor,beğenmediğiniz risale-i nur kitapları en önemli bilim adamlarının bile dikkatini çekip üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor...,yakında ramazan ayıda geliyor herkesin gözlerindeki sevgiyi imanı o ramazan ayındadamı göremiyorsunuz?bunca şey saçmalık öylemi?peki ya sizin mantığınıza ne demeli?

müslüman bir ülkede yaşıyorsunuz.bugun ölseniz tabutunuzda kuran ayetleriyle gömülüp,ve yine sadece inancımıza özgü dualar eşliğinde toprağın dibini boylicaksınız.bu nasıl bir mantıktır?nasıl bir saçmalıktır.bukadar millet saçmalıyorda,Allahın varlığına inanan ama henüz olmadığına dair bir delil bulamayan ve en ufak bir sarsıntıda biz inananlardan önce Allah Allah diye koşacak olan sizmi mantıklısınız....konuyu dağıtmak istemiyorum ama hepinizin iç dünyası bu...işte mühürlenmek budur.kalbi mühürlü olanın beynide mühürlüdür.

değil milyar insan tüm insanlık kurana inansa ben inanmam.kadını erkeğin malı yapan,köleliği yasaklamayan hatta ayetlerle sağlamlaştıran,farklı görüş besleyenin katlini vacip kılan bi kitap yüce yaratanın kitabı olamaz.9 eşi ve 60 cariyesi olan bi adam onları kendine helal kılmak için ayetler olduğunu söylüyosa ben o adamın tanrı ile konustuğuna şüphe ederim.peygamber dediğin ağır başlı olur.önüne geleni kendine helal kılmaz.nasıl bir evrensel kitaptır ki muhammede hicrette teyze kızları hala kızlrını helal kılıyo ayrıca kendini sunan kadınlarıda kendine helal kılıyo.bundan benim ne anlam cıkarmam gerek söylermisin bir.

Sitelerde Paylaş
kim şimdi bu en önemli bilim adamları.

Sam Harris

Richard Dawkins

Richard Feynman

Susan Blackmore

Fransis Crick

James Watson

Brian Greene

.

.

.

Hangisi loo.

bu en önemli bilim adamları,en önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yapan adamlar.bildiğim kadarıyla yaklaşık birkaç ay önce bir toplantıda bir araya gelmişler.bu kadarını biliyorum.

Sitelerde Paylaş
değil milyar insan tüm insanlık kurana inansa ben inanmam.kadını erkeğin malı yapan,köleliği yasaklamayan hatta ayetlerle sağlamlaştıran,farklı görüş besleyenin katlini vacip kılan bi kitap yüce yaratanın kitabı olamaz.9 eşi ve 60 cariyesi olan bi adam onları kendine helal kılmak için ayetler olduğunu söylüyosa ben o adamın tanrı ile konustuğuna şüphe ederim.peygamber dediğin ağır başlı olur.önüne geleni kendine helal kılmaz.nasıl bir evrensel kitaptır ki muhammede hicrette teyze kızları hala kızlrını helal kılıyo ayrıca kendini sunan kadınlarıda kendine helal kılıyo.bundan benim ne anlam cıkarmam gerek söylermisin bir.

bunlardan nekadar eminsin?nerden biliyosun 60tane cariyesi olduğunu.o dönemde onları sadece korumak için nikahına almış günümüzdede var korumak amaçlı nikah altına almak.illaki bu iğrenç boyutuyla algılamak zorundamısın olayı.o dönemin şartlarını hiç düşünmeden kulaktan dolma bilgilerle dinimizi yorumluyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...