Jump to content

milliyetçilik

Recommended Posts

az önce ekşi sözlükte denk geldim yeniden. uğur mumcu. seslenişini okudum, tekrar saygı duydum. boğazım düğümlendi.

ama anlayamıyorum. neden? sadece üstünde dünyaya geldim diye bu ülkeyi neden sevmeliyim? inançlarım uğruna beni öldürecek olan vatandaşlara sahip ülkenin vatandaşıyım. neden sevmeliyim?

bana yol göstersin biri. lütfen. uğur mumcu neden ülkesi uğruna öldü? kendi dizelerinde söylediği gibi, mor binlikleri alıp rahatça yaşayabilirdi. neden?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

az önce ekşi sözlükte denk geldim yeniden. uğur mumcu. seslenişini okudum, tekrar saygı duydum. boğazım düğümlendi.

ama anlayamıyorum. neden? sadece üstünde dünyaya geldim diye bu ülkeyi neden sevmeliyim? inançlarım uğruna beni öldürecek olan vatandaşlara sahip ülkenin vatandaşıyım. neden sevmeliyim?

bana yol göstersin biri. lütfen. uğur mumcu neden ülkesi uğruna öldü? kendi dizelerinde söylediği gibi, mor binlikleri alıp rahatça yaşayabilirdi. neden?

Çünkü şu an üzerinde bulunabilmeni sağlayan dedenin mirası sana bu topraklar..

Sitelerde Paylaş
Çünkü şu an üzerinde bulunabilmeni sağlayan dedenin mirası sana bu topraklar..

ne mirası? geldim 18 yaşıma önümdeki bilgisayarımdan başka birşeyim yok. ailemin bir evi var, 40 yıl öğretmenlik yaparak aldılar.

dedem savaşmasaydı ben doğmayacaktım değil mi? ama annem ile babam birlkte olmasalardı da ben doğmayacaktım.

Sitelerde Paylaş

bu ülkeyi sevmek için bir neden aramam ki kendime neden sevdiğimi sorup yanıtının peşine düşeyim... bazı şeyler nedensiz de yapılabilir...

EDIT:Aynı bugüne kadar kendime "annemi neden seviyorum" sorusunu sormadğım gibi...

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bu ülkeyi sevmek için bir neden aramam ki kendime neden sevdiğimi sorup yanıtının peşine düşeyim... bazı şeyler nedensiz de yapılabilir...

EDIT:Aynı bugüne kadar kendime "annemi neden seviyorum" sorusunu sormadğım gibi...

annen sana birşeler vermiş. seni senden çok sevmiş. kendisi yemeyip sana yedirmiş.

bunların hangisini bu ülke yapıyor senin için?

Sitelerde Paylaş

Rahatça nefes alabilmek ve bu ülkeyi başkalarına yar etmemek için. Ülkücülerin yaptığını savunmuyorum. Atatürk Milliyetçiliğinden bahsediyorum. Kendi ülkemde başkalarının suratını görmemek için milliyetçi olmalı, vatanımı sevmeliyim. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Ben Türk'üm ve iyiki Türk'üm.

Atatürk ne mutlu Türk olana değil, "Ne mutlu Türk'üm DİYENE!" demiştir... Öyleyse NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

Sitelerde Paylaş
annen sana birşeler vermiş. seni senden çok sevmiş. kendisi yemeyip sana yedirmiş.

hesap sorulan makam yanlış...

bu ülke ne yapıyor değil bu ülkenin yöneticileri ne yapıyor ne vermiş demeniz lazımdı...

eğer vatanı bir toprak parçası olarak değerlendirecekseniz toprak ana çok şey verdi insana... ama oturan insana değil. Aşık Veyszel'in dizelerinde dediği gibi

Koyun Verdi Kuzu Verdi Sut Verdi

Yemek Verdi Ekmek Verdi Et Verdi

Kazma İle Dövmeyince Kıt Verdi...

Ama siz vatanı bir toprak parçası olarak değerlendirirseniz o zaman "ormansız vatan yurt değildir" şeklindeki bir yanlışa ulaşırsınız... (Devamında da ağaçları koruyalım sevelim, çimenleri ezmeyelim sözleri de gelebilir)...

Sorun tek başına bilmem kaç bin kilometrekarelik bir alan değildir. Bugün bu topraklar bir ailenin ifadesidir. siz ailenizi niye seviyorsanız ben de bu vatanı onun için seviyorum...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Kendi ülkemde başkalarının suratını görmemek için milliyetçi olmalı, vatanımı sevmeliyim.

kökende bir zorunluluktan sevme sezdim. ırakta yaşanan olaylar sana yaşatılmasın diye korktuğundan ükeni seviyorsun sanırım.

yanlış anladıysam anlat doğrusunu.

Sitelerde Paylaş
hesap sorulan makam yanlış...

bu ülke ne yapıyor değil bu ülkenin yöneticileri ne yapıyor ne vermiş demeniz lazımdı...

eğer vatanı bir toprak parçası olarak değerlendirecekseniz toprak ana çok şey verdi insana... ama oturan insana değil. Aşık Veyszel'in dizelerinde dediği gibi

Koyun Verdi Kuzu Verdi Sut Verdi

Yemek Verdi Ekmek Verdi Et Verdi

Kazma İle Dövmeyince Kıt Verdi...

Ama siz vatanı bir toprak parçası olarak değerlendirirseniz o zaman "ormansız vatan yurt değildir" şeklindeki bir yanlışa ulaşırsınız... (Devamında da ağaçları koruyalım sevelim, çimenleri ezmeyelim sözleri de gelebilir)...

Sorun tek başına bilmem kaç bin kilometrekarelik bir alan değildir. Bugün bu topraklar bir ailenin ifadesidir. siz ailenizi niye seviyorsanız ben de bu vatanı onun için seviyorum...

saygılarımla

vatan toprak değil,insan değil,hükümet değil,canlı veya cansız bir varlık değil.

hele söyle bana bunun allahı sevmekten farkı ne?

Sitelerde Paylaş

bir ilave..

"annen sana birşeler vermiş. seni senden çok sevmiş. kendisi yemeyip sana yedirmiş.

bunların hangisini bu ülke yapıyor senin için? "

dediğinizde ortada bir sevgiden öte çıkar ilişkisi ortaya çıkar... sevda çıkarsız sevebilmektir....

Sitelerde Paylaş
bir ilave..

"annen sana birşeler vermiş. seni senden çok sevmiş. kendisi yemeyip sana yedirmiş.

bunların hangisini bu ülke yapıyor senin için? "

dediğinizde ortada bir sevgiden öte çıkar ilişkisi ortaya çıkar... sevda çıkarsız sevebilmektir....

çıkar değil. fedakarlık. çıkar iğrenççe bir şeydir.

sen durduk yere arabanı birine verir misin? hediye olarak. çıkarsız.. sanmam. ama sevgiline verirsin. oysa sevgilinin diğer insanlardan farkı ne? her iki ihtimalde de sen arabasız kalıyorsun.

peki bu ülke senin için ne fedakarlık yapıyor? okutuyor,iş veriyor diyeceksin. sormuştum yukarda;

"hepsini geçtim, bana bu ülkeyi diğerlerinden fazla sevmek için bir neden göster."

Sitelerde Paylaş

annenin yaptığı fedekarlık ama sizin sevme nedeniniz çıkarsal...

siz bir annenin neden sevildiğinin gerekçelerini yazmışsınız..

yani anne bir şeyler vermezse, kendisi yiyip çocuğuna vermezse sevilmesi için bir gerekçe kalmayacak... bunun adı çıkardır, başka bir karşılığı olmaz bu durumun...

Sitelerde Paylaş
kökende bir zorunluluktan sevme sezdim. ırakta yaşanan olaylar sana yaşatılmasın diye korktuğundan ükeni seviyorsun sanırım.

yanlış anladıysam anlat doğrusunu.

Iraklı olsaydım da mutlu olurdum. Vietnamlı olsaydım da mutlu olurdum. Konu birlik olmak, içinde bulunulan toplumda olmak. Türkler -kabul etmek istemiyor olsan da sen de Türksün, Türkçe konuşuyorsun Türk gibi- tarihin başlangıcından beri vardırlar. Her ülke zamanında bizden korkmuştur. Aşırıya kaçmadıkça vatanı sevmek gereklidir diye düşünüyorum. Bu vatan bizim ve onu korumamız gerekli, onu her koşulda sevmeliyiz.

Yılbaşlarındaki taciz olayları, pkk terör örgütündeki Türkler gibi istisnalar elbette olacaktır. Ancak sırf böyle diye bu koca ülkeyi sevmememizi gerektirmez. Eğer Türkçe konuşuyorsan bu konuşmayı en çok Türklerle yaparsın, bu Türkiye'deki Türkler olur, Orta Asya'daki diğer Türk Devletleri olur farketmez. Türk olmanın ne utanılacak bir yanı vardır, ne de Türk olduğunu söyleyemeyecek kadar kötülüğü vardır. Yabancılar çok değil daha bir asır bile önceden daha yakın zamanda bu topraklarda gözü vardı. Bu göz vatanımızın üzerinden indi mi? Hayır. Adamlar Türkiye'nin doğusunu ta Trabzon şehrine kadar kesip, bölüp oraya klürdistan devleti diyorlarsa ve bunu diyenler abd askeri dergisinde yazan amerikan komutanlarıysa, ben TÜRK olmaktan övünmeyi asla bırakmam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...