Jump to content

milliyetçilik

Recommended Posts

Iraklı olsaydım da mutlu olurdum. Vietnamlı olsaydım da mutlu olurdum. Konu birlik olmak, içinde bulunulan toplumda olmak. Türkler -kabul etmek istemiyor olsan da sen de Türksün, Türkçe konuşuyorsun Türk gibi- tarihin başlangıcından beri vardırlar. Her ülke zamanında bizden korkmuştur. Aşırıya kaçmadıkça vatanı sevmek gereklidir diye düşünüyorum. Bu vatan bizim ve onu korumamız gerekli, onu her koşulda sevmeliyiz.

Yılbaşlarındaki taciz olayları, pkk terör örgütündeki Türkler gibi istisnalar elbette olacaktır. Ancak sırf böyle diye bu koca ülkeyi sevmememizi gerektirmez. Eğer Türkçe konuşuyorsan bu konuşmayı en çok Türklerle yaparsın, bu Türkiye'deki Türkler olur, Orta Asya'daki diğer Türk Devletleri olur farketmez. Türk olmanın ne utanılacak bir yanı vardır, ne de Türk olduğunu söyleyemeyecek kadar kötülüğü vardır. Yabancılar çok değil daha bir asır bile önceden daha yakın zamanda bu topraklarda gözü vardı. Bu göz vatanımızın üzerinden indi mi? Hayır. Adamlar Türkiye'nin doğusunu ta Trabzon şehrine kadar kesip, bölüp oraya klürdistan devleti diyorlarsa ve bunu diyenler abd askeri dergisinde yazan amerikan komutanlarıysa, ben TÜRK olmaktan övünmeyi asla bırakmam.

ama bunların hiç biri ülkeyi sevmek için yeterli değil. birlik olmaktan yola çıkarsak;

kim birlik? ne zaman? minibüse bindiğimde yüzüme pis pis bakan şöför mü? yoksa sevgilimle el ele tutuştuğumda tövbe çeken insan mı? bu insanlar beni sevmiyorlar. ben bunu biliyorum. ben bu adamları neden seveyim? bu adamlarım ülkesini neden seveyim?

türkçe konuşuyorum çünkü bu bana öğretildi. aynı müslüman doğmak gibi. tercih şansımız omuyor. her ülkenin bizden korkması benim ülkeyi sevmemi gerektirmez. hatta korkutur.

istisnalar ne yazık ki çok fazla. hatta istisnalar tersine dönmüş. mevzuyu uzatmak istemiyorum.

sanırım mantıklı bir açıklaması yok ülkeyi sevmenin. muhtemelen küçüklüten aşılanması gerekir. ben az geç kalmışım.

ne güzel dedi darkness;

insan memleketini niye sever?

başka çaresi yoktur da ondan

Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çünkü Türkçe konuşuyorsun, Türksün. İngiliz veya Fransız vb. değil. Türk olarak doğdun.

tamam da türk olmak türkleri sevmek ile aynı şey değil ki. bu bir seçim değil. mesela beşiktaşı sevdiğin için beşiktaşlı olursun. onu seçmişsindir. ama türklüğü seçmedin.

Sitelerde Paylaş

Hayvanadam, seni ülkeni sevmemen için getirdiğin gerekçeler bunlar mı?

minibüse bindiğimde yüzüme pis pis bakan şöför mü? yoksa sevgilimle el ele tutuştuğumda tövbe çeken insan mı? bu insanlar beni sevmiyorlar. ben bunu biliyorum. ben bu adamları neden seveyim?

Değilse ya da devamı varsa onlar neler? Müslüman doğmak diye birşey yok, ailen müslümandır sana da müslümanlığı öğretir. Ancak türk olmak bambaşka birşeydir. O zaman erkek olmayı da sevmiyorsunuzdur belki erkek olarak doğduğuz diye? Her mecbur olduğunuz şeye düşman olacaksanız yaşamak da doğduğumuzda bize dayatılanlardan biri, yaşamaya da düşman mısın? Ülkemi ben severim, sana da sev diye zorlamam/diretmem ama sevilmesi gerekir bence ülkenin...

Sitelerde Paylaş
Hayvanadam, seni ülkeni sevmemen için getirdiğin gerekçeler bunlar mı?

Değilse ya da devamı varsa onlar neler? Müslüman doğmak diye birşey yok, ailen müslümandır sana da müslümanlığı öğretir. Ancak türk olmak bambaşka birşeydir. O zaman erkek olmayı da sevmiyorsunuzdur belki erkek olarak doğduğuz diye? Her mecbur olduğunuz şeye düşman olacaksanız yaşamak da doğduğumuzda bize dayatılanlardan biri, yaşamaya da düşman mısın? Ülkemi ben severim, sana da sev diye zorlamam/diretmem ama sevilmesi gerekir bence ülkenin...

bende zaten sevmek için çabalıyorum ama nerden yola çıkarsam çıkayım mantıksız geliyor. her insanın bir değeri vardır. kimi ülkesini sever,kimi dinini,kimi tuttuğu takımı. dini geçtik, arayıştayız. takım olayları fasafiso. mlliyetçilik bana en ilginç geleni. bu kadar aydın insan ülkesini seviyorsa bunun vardır bir hikmeti diyorum ama bulamıyorum.

gerekçeler tabiki görecelik gösterir. yaşım gereği şu anda bunlar. özetlemek gerekirse ülkedeki baskı.

bir yerde mantıklı, üstünde dünyaya geldin diye orayı sevmek. bir yere kadar tamam. ama onun uğruna ölmek de ne oluyor yahu?

Sitelerde Paylaş
neden? sadece üstünde dünyaya geldim diye bu ülkeyi neden sevmeliyim? inançlarım uğruna beni öldürecek olan vatandaşlara sahip ülkenin vatandaşıyım. neden sevmeliyim?

Hayvanadam dogdugun ullkeyi seveceksin diye bir kaide yok.Dogdugun ulke kendi secimin olmadigina gore ulkeni sevmen gerektiginin soylenmesi de son derece sacma.Ciktigin kabugu begenmek mecburiyetin yok, begenmeyebilirsin,elestirebilirsin.Dogdugun ulkede yasamayi mecburiyetten degilde tercih ettigin icin yasiyorsan seviyorum sozcugu bir anlam tasir.Gerisi ucuz millyetci soylemleridir.

ister sev,ister sevme..kime ne..

Sitelerde Paylaş

Milliyetçilikle ülke sevgisi aynı şey değil.

Ben milliyetçi değilim, milliyetçi söylemlesi sığ bulurum ama ülkemi severim.

Neden severim diye sorarsan ilk önce sevginin tanımını yapmak gerekecek ama bence sevgi en tanımsız ve en mantıksız duygulardandır. Birisine aşık olduğunda neden bunu mantıklı sebeplerden dolayı açıklayamıyorsak(" olum hatun taş gibi taş" şeklinde bi açıklama sevgiyi değil şevheti gösterir ki onu açıklamak çok daha basittir. )neyseülke sevgisini de hemen sağlam temellere oturtup açıklayamayız.

Doğduğumuzdan beri bu ülkedeyiz bir kere, bir sahiplenme, bir koruma içgüdüsü var. Başka bir ülkede doğsaydık orayı sevecektik( şimdiki sevgilinle karşılaşmasaydın başka birini sevecektin mesela).

Ama benim bu ülkeye olan sevgim hem biraz inattan, hem biraz umuttan. İnattan çünkü amerikalılerın gelip ekonominizi şöyle yapın, asgari ücret çok üksek biraz düşürün demesimi hazmedemiyorum, onlara inat bu ülkeyi terketmiyorum. Bazı insanalrı annenin çocuğunu sevdiği gibi seviyorum. Hani anne çocuğunu görür, bile bile yanlış yapar çocuk. Bir uyarırsın iki uyarursın ama öyle bir an gelirki uyarılara daha fazla devam etmek iyi sonuç vermediği gibi aranızdaki ilişkiyi de gerer.

Şimdi otobüste sana pis pis bakan adam öyle görmüş, o da toplumun bir yansıması. O adam belki sana" karı gibi saç uzatçana adam gibi bıyık bırak" der ama başına bi iş gelse de sana yardım eder.

Yani benim halkıma bakınca genel olarak gördüğüm bu; saf, cahil ama yine de iyi yürekli.

Ülkeyi baya gezdim. Köylere falan gittim çok ve o insanların hala içinde sağlam kalan bişeyler olduğunu gördüm, hala sistemin öğütemediği insanlar olduğunu biliyorum. Bir köy kahvesinde belki anca ilkokul okumuş bir amcanın "deniz gezmiş çok mert çocuktu, yazık ettiler" dediğini duymak insanın hayata bakışını değiştirebiliyor.

Ben bu ülkenin insanıyım, bu ülkeyi itten köpekten, satılmışlardan, seçilmişlerden, liboşlardan çok daha fazla seviyorum. Ve öldüğümde kemiklerimin olmasa bile küllerimin buralarda biyerlerde kalmasını istiyorum. Birgün nasıl olsa herşey yeşerecek...

Sitelerde Paylaş
Hayvanadam dogdugun ullkeyi seveceksin diye bir kaide yok.Dogdugun ulke kendi secimin olmadigina gore ulkeni sevmen gerektiginin soylenmesi de son derece sacma.Ciktigin kabugu begenmek mecburiyetin yok, begenmeyebilirsin,elestirebilirsin.Dogdugun ulkede yasamayi mecburiyetten degilde tercih ettigin icin yasiyorsan seviyorum sozcugu bir anlam tasir.Gerisi ucuz millyetci soylemleridir.

üke uğruna neden ölüyor insanlar gözünü kırpmadan? ben ülkem uğruna kurşun yerim diyor. bunun ötesi var mı? elindeki herşeyi, eliyle birlikte veriyor vatanına. buna başka bir örnek arıyorum ama yok.

nedir bu ölenlerin amaçları? kahramanlık mı? birşeyler uğruna ölmek mi? bu ölenler 2 gün yastan sonra unutulacaklarını bilmiyorlar mı?

öldükten sonra kahramanlığın bir anlamı kalır mı? anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Neyseki sizin gibiler çoğnlukta değil... Sana göre ver doğu anadoluyu PKK ya gitsin... 30.000 kişide .ok yoluna gitmiş olsun... Szin gibi düşünenleri gördükce midem bulanıyor...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkeyi sevmek birazda ülkenin sana verdikleri ile orantili

Ülken sana iyi bir egitim olanagi sagladimi?

Ülken sana iyi bir calisma ortami ve insanca gecinebilecegin bir gelir sagliyormu

Ülkende görüslerini özgürce dile getirebiliyormusun

Ülken sana saglik hizmetlerini sagliyormu

Ülken sana sosyal haklarini veriyormu

Ülken sana güvenli bir ortamda yasama hakki veriyormu

Ülken senin yedigin ictiginin kontrolunu yapip sglikli yasamani garanti ediyormu

veaire vesaire....

Benim ülkem bunlari bana vermedi ama yinede ülkemden nefret etmiyorum.

Sitelerde Paylaş
Neyseki sizin gibiler çoğnlukta değil... Sana göre ver doğu anadoluyu PKK ya gitsin... 30.000 kişide .ok yoluna gitmiş olsun... Szin gibi düşünenleri gördükce midem bulanıyor...

Boyle ilkokul cocuklarinin bile agzina sakiz olmus vatan millet sakarya muhabbetiyle karsima gelmeyin.. Daha fazla mi kan aksin istiyorsun.30.000 kisi daha mi olmesini istiyorsun.Cozumun var mi, yok!!.O zaman gitsin senin gibiler savassin.Gencecik cocuklar b.k yoluna telef olmasin..

Sitelerde Paylaş
üke uğruna neden ölüyor insanlar gözünü kırpmadan? ben ülkem uğruna kurşun yerim diyor. bunun ötesi var mı? elindeki herşeyi, eliyle birlikte veriyor vatanına. buna başka bir örnek arıyorum ama yok.

islamcilar nasil canli bomba oluyorlar kendilerini parcaliyorlar.. bunun gibi bisey iste.. din ya da milliyetcilik..

ikiside insanin beynini eritir :))

tarihinde Cutie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ölen egitimsiz, cahil 20 yasinda dünyadan haberi olmayan gidecegi yerin haritada bile yerini gösteremeyen zavalli askerleri bizmi gönderdik savasa, eline silah veripde.

Yoksa ölen ölür kalan saglar bizimdir , nasilsa insan hayatinin degeri 0 in altinda diyen seref yoksunarimi.

Sitelerde Paylaş
islamcilar nasil canli bomba oluyorlar kendilerini parcaliyorlar.. bunun gibi bisey iste.. din ya da milliyetcilik..

ikiside insanin beynini eritir :))

Böyle düşünüyor olabilirsiniz, ama bunu bu kadar açık dille burada söylememenizi rica edeceğim. İkisi aynı şey değildir. Eğer böyle hakaretler yazmaya devam ederseniz size karşı saygısız davranacağım. LÜTFEN :angry:

Sitelerde Paylaş
Böyle düşünüyor olabilirsiniz, ama bunu bu kadar açık dille burada söylememenizi rica edeceğim. İkisi aynı şey değildir. Eğer böyle hakaretler yazmaya devam ederseniz size karşı saygısız davranacağım. LÜTFEN :angry:

acik dille yazinca agrina mi gidiyor? sen rahatsiz oluyorsun diye kendime sansur uygulayacak degilim..ikisi bal gibi de ayni sey

islamcilardan hic farkin olmadigini goruyorsun degil mi ? onlarda yasaklari sever,tipki senin gibiler gibi

Sitelerde Paylaş
Boyle ilkokul cocuklarinin bile agzina sakiz olmus vatan millet sakarya muhabbetiyle karsima O zaman gitsin senin gibiler savassin.Gencecik cocuklar b.k yoluna telef olmasin..
Cutie, sehit Mehmetciklerin bu milletin degerlerinden biri oldugunu bilmiyor musun? Bok yoluna telef oluyorlar da ne demek? Topraklarimiza goz diken bir teror orgutuyle catisip sehit olmayi, ''bok yoluna telef olmak'' gibi igrenc bir ifadeyle mi tanimliyorsun?

ABD ve AB ulkeleri, kendi sinirlariyla alakalari olmayan bir ulkeye askeri guclerini gonderip, hem kendi askerlerinin hem de isgal ettikleri ulkenin sivillerinin olmelerine neden olurlarken , bizlerin kendi topragimizi savunurken olmemizi ''bok yoluna telef olmak'' olarak tanimlayan bir kimseye ne demeliyim bilmiyorum. Israil gibi yogun catisma yasayan ulkeler, kadinlarina bile 3-4 sene boyunca askerlik yaptirirlarken, Turkiye´nin yillardir terore verdigi mucadeleyi boyle asagilamak senin haddin degildir!!!!!

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Cutie, sehit Mehmetciklerin bu milletin degerlerinden biri oldugunu bilmiyor musun? Bok yoluna telef oluyorlar da ne demek? Topraklarimiza goz diken bir teror orgutuyle catisip sehit olmayi, ''bok yoluna telef olmak'' gibi igrenc bir ifadeyle mi tanimliyorsun?

Bu sozden bunu mu cikarttin..bravo sana

asagilama degil aciyorum,uzuluyorum.. yazik gunah o gencecik insanlara..

20 yasinda cocuklari uniforma giydirip ellerine tufek tutusturup olume gonderenleri kiniyorum

Sitelerde Paylaş
Bu sozden bunu mu cikarttin..bravo sana

asagilama degil aciyorum,uzuluyorum.. yazik gunah o gencecik insanlara..

20 yasinda cocuklari uniforma giydirip ellerine tufek tutusturup olume gonderenleri kiniyorum

Cutie çözümünüz nedir?

Devletler ne yapmalı mesela?

Üzülmekle olmuyor ne yazıkki...

ABD, Irak'a girmeden önce neden düşünmedi acaba!

Yazık hem bizim gençler ölecek hemde Irak'lılar...

Evet sizden orduların ve sınırların nasıl kaldırılacağına yönelik bir çözüm önerisi bekliyorum!

Silah tüccarlarının işlevsizliği nasıl sağlanır?

Saygılar

tarihinde nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herşeye rağmen seviyorum bu ülkeyi,ülke dışına değil şehir dışına bile çıktığımda huzursuz hissediyorum kendimi.Ev gibi düşünebiliriz bunu saraya da gitsen kendi fakirhanenden daha rahat yer bulamazsın.Belki sevmemizi sağlayan şey sahiplik duygusudur bilmiyorum.Açıklaması zor ama santim santim her yerini seviyorum bu ülkenin.

Babakale03.JPG

insanlarına tapıyorum çünkü onlarda kendimi görüyorum,aynı şeylere üzülüp aynı şeylere seviniyorum,aynı dili konuşuyorum,onlara benziyorum.Ve bu insanlar onlar için savaşmayı hakediyor.Uğur Mumcu'nun,Nazım'ın...bu ülkeyi sevme nedenleri de bu ülke için hayatlarını feda etme nedenleri de yukarda resimdeki insanlar.

Yoksa elbette ne insanlar arasında ne de ülkeler arasında bir fark yok ve biri diğerinden üstün değil,ama insanın kendi annesi babası ne ise kendi ülkesi kendi insanıda odur.

Vatan sevgisi milliyetçiliğin tekelinde değil.Ben bir komünist olarak vatanıma aşığım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...