Jump to content

EY MÜSLÜMANLAR:Size göre İslam iyilik,güzellik ve ahlak dini ise

Recommended Posts

Tesekkurler revolution.

Ve bunu yapti diye adama 100 sopa vuracaklar oyle mi?

Illegal,

Size ne kardesim milletin ne yaptigindan. Bekar adam, bekar kadin, ne siterlerse yaparlar. Siz onlarin namus bekcisi misiniz? Size ne!

Bu isler boyledir iste.. En sonunda "kadinlarin pazardan salatalik almasi caiz degildir" e kadar gelirsiniz.

Yazik bu genclere.

Zaten ceza hükümlerini ben koymuyoru m kardeşim.

Allah koyuyor insanı var eden yaratan olarak sanene kimin ne yaptığından demek biraz nankörlük olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hiçe sayıyor derken iradeyi almasını kastedmedim.sadece özgür iradesi olduğunu görmezden geldiğini söyledim

Burada konunun özü insanların özgür iradesini kullanmasını engellediğidir.(elinden aldığı değil)

Bunu kendisinin yapmayıp insanlara yaptırması konunun özünü değiştirmez

Peki bu yaptırımı uygulayanların gücü suçların hepsini bir anda sona erdirmeye yetse bunu yapmazlar mı?

Doğru ya ateistsem bulunduğum yerde öldürülüyordum.o yüzden bu hükümlerin benim gibilerin üzerinde uygulanması söz konusu değil

Diyelim ki inanıyorum

ama seçimimi inançlı fakat zina yapan biri olmaktan ve ahirette sonuçlarına katlanmaktan yana kullandım ve bu konuda ısrarcıyım

yani özgür irademi kullanarak seçim yaptım

sen gene de özgür iradeye dayanan (fakat başkalarına zarar vermeyen) davranışların önüne geçmeyi doğru bulur musun?

Bak kardeşim anlattığımı hiç anlamamışsın.

Sana daha farklı bir örnek ile geleyim.

Şimdi hepimiz çocuk olduk.Yaramazlıklar yaptık.

Babalarımızdan korkardık ya hani.

Babalarımızın bazı kuralları vardı uymassak döverdiler.

Ama bu kurallar keyfi değil bizim iyiliğimiz içindi.

bu kuralları çiğnediğimizde dayak yememiz bizim onları yapmamıza engel olurdu.Böylece sonucun bize zararlarından kurtulurduk.Ama bazı asi çocuklar olur ya bu kuralları takmazdılar.Kuralı çiğnediklerinde dayak yerdiler ama yinede o kuralı çiğnemekte diretirdiler.

Göründüğü gibi merhametten kaynaklanan kurallar söz konusu.

oysa ki kuralı çiğnemeyin uyarısı var ama kuralı çiğnemeye engel bir müdahale yok.

Ne bir irade engelli yok.

Yaparsın ama cezanı çekersin.

Daha bu nasıl açıklanır ben bilmiyoru hani bunun daha üstünde açık bir açıklama yapmaya bneim ilmim kelime bilgim yetmez

Sitelerde Paylaş

Allah koyuyor insanı var eden yaratan olarak sanene kimin ne yaptığından demek biraz nankörlük olmuyor mu?

arkadaşın yadırgadığı ahirette cezasının olması değil

dünyada ceza verilerek özgür iradeyi uygulamanın engellendiğidir ki

şu anda bunu tartışıyoruz

Sitelerde Paylaş

Benim en çok dikkatimi çeken sözlerden biri de ahzap 53 deki "Peygamber eslerini nikahlamanız asla caiz değildir. Doğrusu bu Allah katında büyük bir şeydir." kısmıdır.

Bu sözden nasıl bir ulvi anlam çıkarılabilir?

Ben Muhammed'in kıskançlığından başka birşey göremiyorum.

Muhammed'in karılarının he­men hepsi onun ölümü tarihinde çok genç yaşta olduklarından, ömürlerini erkeksiz geçirmek zorunda kaldılar, ilahi adalete bak..

tarihinde Nitsuga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bak kardeşim anlattığımı hiç anlamamışsın.

Sana daha farklı bir örnek ile geleyim.

Şimdi hepimiz çocuk olduk.Yaramazlıklar yaptık.

Babalarımızdan korkardık ya hani.

Babalarımızın bazı kuralları vardı uymassak döverdiler.

Ama bu kurallar keyfi değil bizim iyiliğimiz içindi.

bu kuralları çiğnediğimizde dayak yememiz bizim onları yapmamıza engel olurdu.Böylece sonucun bize zararlarından kurtulurduk.Ama bazı asi çocuklar olur ya bu kuralları takmazdılar.Kuralı çiğnediklerinde dayak yerdiler ama yinede o kuralı çiğnemekte diretirdiler.

Göründüğü gibi merhametten kaynaklanan kurallar söz konusu.

Daha bu nasıl açıklanır ben bilmiyoru hani bunun daha üstünde açık bir açıklama yapmaya bneim ilmim kelime bilgim yetmez

Ben sana imtihandan bahsediyorum sen bana ödül ceza yaptırımını anlatıyorsun

Asıl sen beni anlamıyorsun bak şimdi

Babamızın bir ol demesiyle bizi istediği gibi dizginlemeye gücü yetse bizim iyiliğimiz için dövmesi sence mantıksız ve vicdansızca bir yol olmaz mı?

oysa ki kuralı çiğnemeyin uyarısı var ama kuralı çiğnemeye engel bir müdahale yok.

biz deminden beri neyi tartışıyoruz

kural zina yapmamak

kuralı çiğnemeye engel zinaya 100 sopa

tarihinde Revolution tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
arkadaşın yadırgadığı ahirette cezasının olması değil

dünyada ceza verilerek özgür iradeyi uygulamanın engellendiğidir ki

şu anda bunu tartışıyoruz

Ceza verilerek özgür irade engellenmez ki nerden çıkarıyorsun.

Günümüzde 119 gasp suçundan yakalanan ceza alan var.

Cezalar iradenin önünü kapamaz.

Belki caydırır.

Ama dikkat et caymakta iradenin seçimi

Sitelerde Paylaş
Ben sana imtihandan bahsediyorum sen bana ödül ceza yaptırımını anlatıyorsun

Asıl sen beni anlamıyorsun bak şimdi

Babamızın bir ol demesiyle bizi istediği gibi dizginlemeye gücü yetse bizim iyiliğimiz için dövmesi sence mantıksız ve vicdansızca bir yol olmaz mı?

biz deminden beri neyi tartışıyoruz

kural zina yapmamak

kuralı çiğnemeye engel zinaya 100 sopa

Değerli kardeşim

Allahın hepimizin günah işlemesini engellemeye gücü var.

Ama bunu imtihan gereği yapmaz..imtihanın ne manası kalır?

kural zina yapmamak

Kuralı çiğnemeye engel 100 sopa

:S kuralı çiğnemeye engel yok.

100 sopadan sonra git birdaha çiğne.

Sadece caydırma var .

Of yahu

Senin mantığına göre adalet sistemlerinin tümü iradeyi engelliyor

Sitelerde Paylaş
Ceza verilerek özgür irade engellenmez ki nerden çıkarıyorsun.

Günümüzde 119 gasp suçundan yakalanan ceza alan var.

Belki caydırır.

ceza vermenin amacı sınava müdahale etmek değil,toplumsal huzuru sağlamaktır

Belki caydırır.

eğer caymaktan kastın inanç nedeniyle caymaksa bu konuda haklısın bu iradenin seçimidir

fakat dünyevi yaptırım sonucu caymak özgür iredenin uygulanmasına müdahaledir(başkalarına zarar veren davranışlar hariç)

Sitelerde Paylaş
ceza vermenin amacı sınava müdahale etmek değil,toplumsal huzuru sağlamaktır

eğer caymaktan kastın inanç nedeniyle caymaksa bu konuda haklısın bu iradenin seçimidir

fakat dünyevi yaptırım sonucu caymak özgür iredenin uygulanmasına müdahaledir(başkalarına zarar veren davranışlar hariç)

Aslında yavaş yavaş söylediğime geliyorsun.

Bana kalırsa caymak ne türlü olursa olsun iradenin seçimi olduğundan iredenin engellenmesi gibi bir şey söz konusu olamaz.

Çünkü zeza verirken birdaha yapmaması umulur.

Ama kişi ister yapar ister yapmaz.

Sitelerde Paylaş
Değerli kardeşim

Allahın hepimizin günah işlemesini engellemeye gücü var.

Ama bunu imtihan gereği yapmaz..imtihanın ne manası kalır?

kural zina yapmamak

Kuralı çiğnemeye engel 100 sopa

:S kuralı çiğnemeye engel yok.

100 sopadan sonra git birdaha çiğne.

Sadece caydırma var

Eveet tekrar başa döndük

Baştan anlatayım

Ben inanan biriysem ve seçimimi zina yapmaktan ve ahirette sonuçlarına katlanmaktan yana kullandıysam

bana sopa atılarak sadece özgür irademi kullanmam engellenmeye çalışılır

sen diyorsun ki seni ahirette kurtarmak için canını yakıcaz

istemiyorum kardeşim ben cezamın tümünü ahirette çekecem zorla mı

yani demek istediğim şudur

başkasına zarar vermeden günah olan şeyleri yaptıysam,bunun cezası da

ahirette veriliyorsa özgür iradeyi kullanmaya müdahale yoktur

dünyada veriliyorsa vardır

olay bu kadar basit

Senin mantığına göre adalet sistemlerinin tümü iradeyi engelliyor

demokrasiye göre işleyen adalet sistemleri sadece başkalarına zarar vermeye yol açacak irade kullanımını engelliyor

neyse sabah olacak acayip te uykum var

sonra devam ederiz

Sitelerde Paylaş
Eveet tekrar başa döndük

Baştan anlatayım

Ben inanan biriysem ve seçimimi zina yapmaktan ve ahirette sonuçlarına katlanmaktan yana kullandıysam

sen diyorsun ki seni ahirette kurtarmak için canını yakıcaz

istemiyorum kardeşim ben cezamın tümünü ahirette çekecem zorla mı

yani demek istediğim şudur

başkasına zarar vermeden günah olan şeyleri yaptıysam,bunun cezası da

ahirette veriliyorsa özgür iradeyi kullanmaya müdahale yoktur

dünyada veriliyorsa vardır

olay bu kadar basit

demokrasiye göre işleyen adalet sistemleri sadece başkalarına zarar vermeye yol açacak irade kullanımını engelliyor

neyse sabah olacak acayip te uykum var

sonra devam ederiz

Bak hatalı cümlen şu

Engellenmeye çalışılmıyor sadece iraden ile yapmamayı seçmene çalışılıyor.

Sitelerde Paylaş

Peki Illegal. Soruyu degistiriyorum. Sana soruyorum..

SENCE, kendi istekleri ile, hic bir zorlama olmadan, iliskiye giren iki bekar yetiskine, 100 sopa cezasi uygun mu? Senin kurandan ve dinden bagimsiz gorusunu merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Peki Illegal. Soruyu degistiriyorum. Sana soruyorum..

SENCE, kendi istekleri ile, hic bir zorlama olmadan, iliskiye giren iki bekar yetiskine, 100 sopa cezasi uygun mu? Senin kurandan ve dinden bagimsiz gorusunu merak ediyorum.

Yani gerçeklerden bağımsız kararımı istiyorsun.

sopa adedini düşünürüm ama yine bir ceza almaları hususunda hemfikir olurdum.

Zİra bunu benim kız kardeşimde yapabilirdi.

çirkin birşey birbirlerini kullanmak gibi.

yani sırf yatmak için bir erkek kadına gidiyorsa o kadına seks objesi gibi bakıyor demektir

Aynı şey kadın içinde geçerli

Sitelerde Paylaş
Bak hatalı cümlen şu

Engellenmeye çalışılmıyor sadece iraden ile yapmamayı seçmene çalışılıyor.

Ama ben iradem ile yapmayı seçiyorsam

Cehennem korkusu nedeniyle değil,sizin zorunuzla yapmazsam senin inancına göre Tanrının yaptığı sınavın pek bir anlamı kalmıyor

Fakat islam bunu emrediyor

bu da dünya hayatının imtihan olmasıyla başlı başına çelişkilidir

maşallah kuranın her tarafından çelişki fışkırıyor

Sitelerde Paylaş
Yani gerçeklerden bağımsız kararımı istiyorsun.

sopa adedini düşünürüm ama yine bir ceza almaları hususunda hemfikir olurdum.

Alan memnun satan memnunsa bunu cezalandırmanın mantığı nedir izah edebilir misin?

Zİra bunu benim kız kardeşimde yapabilirdi.

çirkin birşey birbirlerini kullanmak gibi.

Bunu benim eskiden sevdiğim kız da yapmıştı

Sevmek nedir bilir misin?

Ne kadar acı çektiysem de engellemeye (veya senin ifadenle iradesi ile yapmamasını zorla seçtirme) hakkım yoktu

Evrensel hukuk sistemini biliyosundur.Bunun en önemli kriterlerinden biri de

SENİN ÖZGÜRLÜĞÜN BAŞKASININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BAŞLADIĞI YERDE BİTER

İşte o yüzden karışma hakkım yoktu.

Kızkardeşin yapmak istese bile senin özgürlüğün onun özgürlüğünün başladığı yerde bitecektir

yani sırf yatmak için bir erkek kadına gidiyorsa o kadına seks objesi gibi bakıyor demektir

Aynı şey kadın içinde geçerli

Bu senin bakış açın illegal.Temelleri İslam üzerine kurulu bir toplumda bu şekilde düşünen bireylerin çıkması normaldir

Kaldı ki karşılıklı rızayla ilişkiye girmekle iki şirketin karşılıklı çıkar alışverişi çerçevesinde anlaşmasının bir farkı yoktur

Şirketlerin birbirlerine değer vermesi nasıl zorunlu birşey değilse ilişkiye girenlerin de vermesi zorunlu değildir

Yani olay karşılıklı çıkar alışverişiyle ilgilidir

Ama sen bunu çirkin bir olay olarak görüyorsan bu,senin yetiştirilme tarzınla alakalıdır ve kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişebilir

Ancak evrensel hukuk sistemi böyle bir davranışı suç olarak görmez

Sitelerde Paylaş
Aslında yavaş yavaş söylediğime geliyorsun.

Bana kalırsa caymak ne türlü olursa olsun iradenin seçimi olduğundan iredenin engellenmesi gibi bir şey söz konusu olamaz.

Çünkü ceza verirken birdaha yapmaması umulur.

Ama kişi ister yapar ister yapmaz.

Bak güzel kardeşim.Aynı şeyleri yazmaktan klavyenin tuşları aşındı

İrade,seçimini inanç doğrultusunda yaparsa o zaman (senin inancına göre) dünya hayatı imtihan özelliğini korur

Fakat seçimini,dünyevi cezalandırmanın baskısı altında yaparsa o zaman dünya hayatı imtihan olmaktan çıkar,insanları istediği gibi dizginlemeye gücü etmeyen birinin bunu ödül-ceza sistemi aracılığıyla yaptırmaya çalışmasına dönüşür

Umulur mu? Herşeye gücü yeten bir Tanrının birşeyler umması biraz tuhaf kaçmaz mı?

Bu ceza verirken bir daha yapmamasını ummak veya temenni etmek işi bir insana ait olmasın

Tanrı,neden bir ol demesiyle bir daha yapmamasını sağlamaz

Bunu yapması imtihanın doğasını bozarsa neden dünya hayatında cezai yaptırım uygular

Sitelerde Paylaş
Umulur mu? Herşeye gücü yeten bir Tanrının birşeyler umması biraz tuhaf kaçmaz mı?

Bu ceza verirken bir daha yapmamasını ummak veya temenni etmek işi bir insana ait olmasın

Tanrı,neden bir ol demesiyle bir daha yapmamasını sağlamaz

Bunu yapması imtihanın doğasını bozarsa neden dünya hayatında cezai yaptırım uygular

allah müslümanların ahirete günahıyla beraber gitmesini istemiyor çünkü burda 100 deynekle kurtulacağın bir günahın cezası olarak orada belkide 15 bin deyneklik bir cezayla karşılacacak.

sonra allah bazı kanunlar koymuş o kanunlara göre bazı cezalar şartları oluştuğunda burda gerçekleşiyor.allah' inanmayan birinin cezasını tamamen öbür tarafa bırakırken anne banasına kötü davrananın cezasını burada veriyor. nasıl veriyor ya o adamanın başına kötü bir olay geliyor yada kendi çocuklarıda aynen onun yaptıklarını kendisine yapıyor.

Sitelerde Paylaş
allah müslümanların ahirete günahıyla beraber gitmesini istemiyor çünkü burda 100 deynekle kurtulacağın bir günahın cezası olarak orada belkide 15 bin deyneklik bir cezayla karşılacacak.

sonra allah bazı kanunlar koymuş o kanunlara göre bazı cezalar şartları oluştuğunda burda gerçekleşiyor.allah' inanmayan birinin cezasını tamamen öbür tarafa bırakırken anne banasına kötü davrananın cezasını burada veriyor. nasıl veriyor ya o adamanın başına kötü bir olay geliyor yada kendi çocuklarıda aynen onun yaptıklarını kendisine yapıyor.

Konunun tamamını okumamışsın galiba

bu tarz bir cevap ilk sayfada gelmişti

Sen zina yaptın diyelim ki.

Sana yüz sopa vurdum.Sırtına acıdan ciğerlerin parçalandı.Öyle bir acı çektin ki bunu unutamassın.

Sen bu husustan sonra zinaya nasıl yaklaşırsın?Çok güç değil mi?

İşte seni zinadan alıkoyacaksa ben 150 sopada vururum.Ben zina etsem beni zinadan alıkoyacaksa 200 vurulsun.

Peki vurmadılar sen hayatın boyunca zina yaptın bunun sonucunda zinadan 100 günahın var bunun karşılığıda 100 saat cehehnnem olsa demez misin ah keşke ilk yaptığımda bana caydırıcı bir ceza verilseydide 100 saat yanmaktan kurtulsaydım.

Sana yediğin sopalardan sonra eğer sopalar atılmasaydı yapacağın zinalar ve cehennemde ki karşılığı gösterilse sopa atan kişinini ayaklarını öpersin.

Bu noktadan bakarsan sana o sopalar dünyada yapılan en büyük iyiliklerden.Seni yanmaktan kurtarıyorsa o ne büyük iyilik..

benim de buna cevabım:

Peki Tanrı bize özgür iradeyi ne diye vermiş

Bu dünya hayatı bir imtihansa Tanrı neden müdahale ediyor veya ettiriyor

Bu,imtihanın doğasına aykırı değil mi?

ayrıca inanmayan bir adama sopa vursan ne yararı olacak

boşu boşuna dayak yiyecek yazık değil mi

Sitelerde Paylaş

Anneye babaya kötü davranmanın dünyada cezası olması mantıklıdır.Çünkü bu tarz davranışlar başkalarına zarar vericidir

Benim anlatmaya çalıştığım nokta (sizin inancınıza göre) başkalarına zarar vermeden yapılan bazı davranışların günah olmasının imtihan gereği olduğunu anlıyoruz

Fakat bunlara neden dünyada ceza veriliyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...