Jump to content

Recommended Posts

Bildiğim kadarıyla yeni doğan bebeğin ağlamasının sebebi, ilk defa ciğerine giren havanın canını yakması.

Başka canlılarda ağlıyor, evet.

Şahit olduğum bir olayda, çocuklar toplanmış köpeği taşlıyorlardı.

Köpek duvarın kenarına sıkışmış ağlıyordu.

Sitelerde Paylaş

Hayatta kalma güdüsü etkili olmakta. Ben şöyle düşünüyorum;

Hayatta kalmak için kelimelerin kafi gelmediği,

Hatta kelimelerin kafi gelme gibi bir geçerliliği olmadığı zamanlarda;

Kullandığımız bir iletişim yolu...

Aşağıdaki ilişimede göz atabilirsiniz.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ett...mp;soru_id=1579

tarihinde nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gözümüzün toksik maddeleri dışarı atmak istemiyle beynin ön lobu tarafından terletilmesine verilen ad

her insan evladı yaşamıştır bunun duygusal boyutunu...rahatlatma aktivitesi maksimum olay...boşalma sanatı..kızların sıkça tercih ettiği bir yöntem..

büyük bir kavak ağacını keserken her tarafından her yaprağından sular aktı idi zamanında..bizzat gördüm..başka canlılar ağlıyor mu soruna cevap olur mu bilmem..nokta..

Sitelerde Paylaş
neden agliyoruz?

gozyasi ile, asiri stresli anlardan dolayi olusan bazi hormonlar atiliyor mu?

neden her bebek dogum aninda agliyor?

baska canlilar da agliyor mu?

ornegin kadinlarin daha uzun omurlu olmasinda sıkca aglamanin onemi nedir?

Hayvanlarda ağlar.... Ben onların ağladıklarını görüyorum...En son bu yazın sonunda doğum yapan bir kediye yardım ederken gördüm...

yanına gittiğimde 4 yavrusu olmuştu; 5 ve 6. cı yavru aynı anda baş vermişler doğal olarak da sıkışmışlar vajina ağzında.. (Çift olarak gelenlerde plasenta ortak, o yüzden bazen aynı anda gelebiliyorlar.) Hayvan dört dönüyor, yavrular çırpınıyor ama bir türlü birbirlerinden kurtulamıyorlar....

İlk anda çekindim elle müdahalede anne tepki verir diye..Ama öyle acı çekiyordu ki, kendi etrafında dört dönüyordu.. Yavruların ise boğulmaları an meselesi...Çekinerek elimi uzattım yavrunun birini hafifçe çektim ve anne anında durdu beklemeye başladı.

İşte o anda bana bakan gözlerinde akmayan yaşları gördüm.Sıkışan yavrunun birini aldım, arkasından diğerini, yanına koydum.

Ver gözlerinde ki mutluluğukla sevinci de gördüm..Plasentayı da çekip aldım ve anında yedi, yavrular memeye koşarken.Ardından tek bir yavru daha dünyaya getirdi, yardımsız...Yedi yavrusu oldu...

Aynı plasentaya bağlı olanlar birebir aynıydı, yani ikiz...Üç ikiz bir tekil doğmuştu. :lol:

Yeni doğan canlıların çıkardıkları ilk sesler(ağlama yada diğer sesler...) yardımsız( dolaysız..) alınan ilk okjisen ...solunum..

Sitelerde Paylaş

Güzel bir anı... Hepsinin yaşamasına sevindim gerçekten..

Tebrikler..

Hayvanlar da hislerini belli ederler..

Ağlarlar yani.

Başka duygulara da sahiptirler.

Gülerler, kutlarlar, şölen bile yaparlar..

İnsandaki duygusallık doğanın yeni bir keşfi değildir.

İnsanda ne varsa, diğer hayvanlarda da vardır.

Her hayvan kendini kendisi ile ilgili nitelikler aracılığı ile belli eder.

Bazı hayvanlar ölümün ne olduğunu bile bilirler..

Sitelerde Paylaş

Hepsi yaşamadı.... :( Doğaya yenilenler oldu; kış bastırmıştı...İki tanesinin de göxlerinde hastalık belirdi... Tüm çabalarımıza rağmen bir gözleri kör oldu...

Gözleri kör olan yavrularında ağladığını gördüm... :(

Sitelerde Paylaş
Güzel bir anı... Hepsinin yaşamasına sevindim gerçekten..

Tebrikler..

Hayvanlar da hislerini belli ederler..

Ağlarlar yani.

Başka duygulara da sahiptirler.

Gülerler, kutlarlar, şölen bile yaparlar..

İnsandaki duygusallık doğanın yeni bir keşfi değildir.

İnsanda ne varsa, diğer hayvanlarda da vardır.

Her hayvan kendini kendisi ile ilgili nitelikler aracılığı ile belli eder.

Bazı hayvanlar ölümün ne olduğunu bile bilirler..

sevgili hacı ''Bazı hayvanlar ölümün ne olduğunu bile bilirler..'' derken neyi kastettiğini anlayamadım

bu söz bana enteresan geldi.biraz açarsan sevinirim?

Sitelerde Paylaş
sevgili hacı ''Bazı hayvanlar ölümün ne olduğunu bile bilirler..'' derken neyi kastettiğini anlayamadım

bu söz bana enteresan geldi.biraz açarsan sevinirim?

Sevgili Hattap....

Hayvanların normal yaşamını yansıtan belgeseller var.

Orada küçük bir Afrika köpek grubunun yaşamını izlemiştim birkaç yıl önce....

Bir saatlik bir proğram idi.

Çok etkisinde kalmıştım.

Alfa erkek ve alfa dişi vardı.

Grupta yalnız onların çiftleşmesine izin veriliyordu.

Ama alfa erkek gruptaki dişilerle de seks yapabiliyordu.

Alfa dişi hamile kaldı. Doğurdu.

Bu arada alfa erkek rutbesi küçük bir dişiyi hamile bıraktı.

Alfa dişi buna çok sinirlendi. Sanki sen ne hakla hamile kalırsın gibisine..

Rubesiz dişi gruptan atıldı. Yandaki bir oyukta yaşamaya başladı.

Doğurdu..

Alfa dişi hala öfkeli idi..

Yavruları teker teker yuvadan aldı ve öldürdü..

Sonunda tek bir yavru kaldı.

Nasıl oldu ise ona kıyamadı..

Ama onu da kaçırdı ve kendi bebeklerine oyuncak yaptı..

Bu örnekler çoğaltılabilir.

Şempanzeler de benzer şekilde kıskandıkları dişi şempanzelerin bebeklerini kaçırıp öldürüyorlar.

Katil balinalar da bazan dişi katil balinaların davranışlarnı beğenmiyor ve onları öldürüyorlar.

Diğer balinalar da benzer davranışlar sergiliyorlar..

Bütün bunlar açıkca bazı akıllı hayvanların öldürmeyi bir ceza şekli olarak kullandıklarını ve ölümün ne olduğunu anladıklarını telkin ediyor.

Bence hayvanların en azından bazıları, bizim gibi, ölümü idrak ediyorlar..

HACI

Sitelerde Paylaş
fillerde ölücekleri zaman film mezarlığına gidiyorlar diye biliyorum.

Zannedersen bu eski bir şehir efsanesi.

Ama fillerin ölmüş ve yalnız kemikleri kalmış fil cesetleri ile çok ilgilendiklerini belgesellerde görebilirsiniz.

Hortumları ile o kemikleri yakından inceliyorlar..

Akıllarından ne geçiyor belli olmuyor ama, meraklarını tatmin etmeye çalıştıkları belli oluyor.

Sitelerde Paylaş

Canlının doğasında vardır;kendini korunmasız hissettiğinde saklanmak...Hasta yada gücünü yitirmiş bir beden ölümü kendisine yakıştırmaz - ama karşı koyma içgüdüsünü kaybetmesinin farkındalığı ölümü düşündüğünü gösterir- korunma içgüdüsü ile en sessiz ve sakin bir yere çekilir... :)

Ne tuhaf di'mi?...Ölümü kabullenmeyiz ama ölmek üzere olduğumuzun farkındadır, nötron larımız... ... :(

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

hayvanlarda akıl sahibidirler. en azından hayatta kalmaları için gereken akla sahiptirler. örneğin büyük kedilerin, özellikle aslanların falan av organizasyonlarında bunu görebiliyoruz. ancak şuur insana has bir özelliktir. düşünmek ve dahi düşünebildiğinin farkında olmak homo sapiens türüne özgü bir yetenektir. ve bu insan dediğimiz varlık ölümlü olduğunun ve birgün öleceğinin bilincindedir. bu diğer memeliler için de geçerli mi bilmiyorum. ancak şu var ki bildiğim kadarıyla kuşlar ve kediler öleceği vakit yaklaştığında kuytu bir köşeye çekilip orada ölümü bekliyorlar. bu sebepleki şehir hayatında insanlarla ortak alanda yaşayan kedi, kuş gibi sokak hayvanlarının cesetlerine etrafta pek rastlamayız.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

İnsan aslında çoğu zaman (sinir, üzüntü, öfke...) gözyaşı döker. Ancak bunların tamamı ağlamak değildir. Ağlamak olarak algılanan kısmı, gözyaşı bezlerinden salgılanan gözyaşlarının tamamının buruna aktarılamaması nedeniyle gözlerden akmasıdır. Ağlarken burnunuzun akmasının nedeni de budur. Tabı bunu tetikleyen duygusal olayların tetikleme mekanizması ise ileri bir araştırma gerektirir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...