Jump to content

Siz Allah olsaydiniz?

Recommended Posts

''Ben Allah olsaydım , ne yapardım'' sorusuna geçmeden önce , konuya bir türki ile başlayıp katkıda bulunmak isterim saygıdeğer seyirci gardaşlarımmg ; beni sizler YARATTINIZ , sayenizde ekmek yiyok şükürülallahüyülazim , sagolasız varolasız .

Ama önce tempo , leydiz centilmene ; şappi şappiii , yieeeaah yeaaahhh , vulolöheeaaöö holöleeaa ...

Allah Allah , Allah Allah

Bu nassıl sieevmeeeaagg

Bu nasıl güelmeeeaaggkk

Bu nassıl sievmeeeaakgg

Bu nassıl güilmeeaakgg

İnsang deggil buu

Sankim bir meleaaggg

Gözlerine bakkınca mevlayı gördüüüeeeaaammm

Sevmeyi sevvilmayı onunla bildiiieeeaaam

Bakınca gözlerine , tutunca ellerinieaa

Ölesim gelir , ölesiiieeeaaam geliiiiieeeaaaaar

Bu nassıl sieevmeeeaagg

Bu nasıl güelmeeeaaggkk

Ben Allah olsaydım , ne mi yapardım ?

Bu , gayet mütedeyyin ulusun başına doksandokuz ( sayıyla : 99 ) İbo'yu daha bela eder , böylelikle Batılı uluslar gibi aydınlanıp da medeniyete ulaşmamaları için ne gerekirse yapardım .

O , gazete okumaz .

Dergi , zaten hiç okumaz .

Kitap ...

Allah yazdıysa , bozsun .

Okumak fiili ona yabancı bir kelimedir .

Okumayınca düşünemez .

Düşünemeyince doğruyu bulamaz .

Bulamayınca da başlar :

Bu nassıl sieevmeeeaagg

Bu nasıl güelmeeeaaggkk

Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Siz allah olsaydiniz, su masum bebecigi su halde yaratir miydiniz?

BABY1.jpg

eğer benim,o göz, kulak, el, kol, boy, pos,gibi herşeyi tas taman verdiğim, insanlar.. buna rağmen bana nankörlük etmeye başlamışlarsa ve sanki o sahip oldukları herşeyi kendilerin eseriymiş gibi çalımlı ve havalı yürüyüp... bu küçük dağları ben yarattım havalarına girmeye başlamışlarsa.... benim yerime olmadık şeylere bu yaratımda pay çıkarıp... hakkımı inkar etmeye başalamışlarsa...

belki akııllara başlarına gelir , ders alırlar diye, bir insani bu resimdeki gibi yaratırdım ve onların gözünün içine sokardım.

ha buna rağmen yine ders almayıp, görmezden gelmeye devam edip... hatalarında göz göre göre ısrar etmeye devam ederlerse.

o hesap günü.,o koları, elleri, gözü, kulağı onlardan geri alırdım. ve , buyrun böyle ne halt yiyorsanız yiyin derdim..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
eğer benim,o göz, kulak, el, kol, boy, pos,gibi herşeyi tas taman verdiğim, insanlar.. buna rağmen bana nankörlük etmeye başlamışlarsa ve sanki o sahip oldukları herşeyi kendilerin eseriymiş gibi çalımlı ve havalı yürüyüp... bu küçük dağları ben yarattım havalarına girmeye başlamışlarsa.... benim yerime olmadık şeylere bu yaratımda pay çıkarıp... hakkımı inkar etmeye başalamışlarsa...

belki akııllara başlarına gelir , ders alırlar diye, bir insani bu resimdeki gibi yaratırdım ve onların gözünün içine sokardım.

ha buna rağmen yine ders almayıp, görmezden gelmeye devam edip... hatalarında göz göre göre ısrar etmeye devam ederlerse.

o hesap günü.,o koları, elleri, gözü, kulağı onlardan geri alırdım. ve , buyrun böyle ne halt yiyorsanız yiyin derdim..

Iyi de bu yaratilan cocugun cani yok mu? Sen birilerine ders vereceksin diye, yarattigin canlinin goz gore gore aci cekmesine nasil izin veriyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ulan o çoçuk masum değil mi? Neden birisine ders vermek için masum olanın üzerinde deneme tahtası misali intikam senaryoları yazıyorsunuz. Ulan dangalak tanrı (senden bahsediyorum) senin kafan yok mu da masum çocuk ile ders vereceğine seni inkar edenlere azap edip derslerini versene... Hadi sıkıysa çarp ulan beni. Bırak o masum çocuğu...

Sitelerde Paylaş
Iyi de bu yaratilan cocugun cani yok mu? Sen birilerine ders vereceksin diye, yarattigin canlinin goz gore gore aci cekmesine nasil izin veriyorsun?

o çocuğun acı cekme hislerini alırdım.. bu yaratımımdan dolayı acı çekmezdi..

sonra onu çok yaşatmazdım bu şekilde.. o muhataplar gördükten sonra .. onun canını alıp,,,

ona yep yeni şekilde , en güzel şekilde yeniden can ve hayat verirdim..

Sitelerde Paylaş
Allah olsam kendimi yok ederdim

Hııımm benzeri bir başka tür cevap daha vardı galiba. Sanırım onuda sen yazmıştın. Ne kadar meraklısın yokluğa. Allahın olmaması başka şeydir. Olduğu halde kendini yok etmesi başka şeydir. Bu cümle, cümleyi söyleyen açısından oldukça düşündürücü ve karmaşık bir ruh halinin göstergesidir.

Sitelerde Paylaş
Ne depresifim ne bunalımdayım gayet hovardayım :)

Yokluk düşüncesi muthiş huzur veriyor bana

Birgün yok olacağımı bilmek güzel

Depresiflik ve bunalım kavramlarını hovardalık ile karşılaştırmak çok ilginç bir yaklaşım. Sorunun kaynağı biraz kendini belli ediyor galiba.:) Çapkınım hovardayım yirmidört ayardayım ama varlığımdan rahatsızım diyorsun yani. Şimdi değilim ölüm gelince o öyle de dersin sen. Ama bu zamansız bir algı ve normal değil. Kabul etmemen gerçeği değiştirmez.

Yokluk düşüncesi huzur falan vermez. Kendisini kandırıp duranlara ne demeli bilmem. Yok olacağım aman ne güzel diye zil takıp oynayın birde isterseniz. Hayatımda hiç böyle düşünmedim. Düşünenlere yinede saygı duyarım, çünkü onların düşündüklerini iddia ettikleri bir şeydir ve onlar insandır. Ancak Allah olsam kendimi yok ederdim demek yokluğa duyulan özlemin ifadesidir. Yokluğu zorunluluk olarak algılayıp kabul etmek başka şey, yok olmama imkanına rağmen bunu istemek başka şey. Kesin sorun var.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Depresiflik ve bunalım kavramlarını hovardalık ile karşılaştırmak çok ilginç bir yaklaşım. Sorunun kaynağı biraz kendini belli ediyor galiba. :)

Yokluk düşüncesi huzur falan vermez. Kendisini kandırıp duranlara ne demeli bilmem. Yok olacağım aman ne güzel diye zil takıp oynayın birde isterseniz. Hayatımda hiç böyle düşünmedim. Düşünenlere yinede saygı duyarım, çünkü onların düşündüklerini iddia ettikleri bir şeydir ve onlar insandır. Ancak Allah olsam kendimi yok ederdim demek yokluğa duyulan özlemin ifadesidir. Yokluğu zorunluluk olarak algılayıp kabul etmek başka şey, yok olmama imkanına rağmen bunu istemek başka şey. Kesin sorun var.

Allah'ın kendini yok etmeye gücü yetmez. O varolmaya mecburdur. Bu da zaten herşeye gücü yeten ve mutlak varlık gibi sıfatlarına ters düşer. Çelişir. Yani kısaca Allah kendini yok edebilir ve şu şu sebepten yok edebilir demek mümkün değil iken herşeye gücü yetmesini mümkün görenlere bir gönderme olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca gerçekler hiçte acı değil. Hiçte masala ihtiyacım yok. Ben bir Tanrı'ya inanıyor olsaydım bile, onu olduğu gibi kabul ederdim. Nasıl ki şu anda doğa'yı olduğu gibi kabul ediyorsam. Hiç öyle senaryolara falan ihtiyaç duymazdım. Neyse o derdim?

Değişim sürecini kabul ediyorum ve varlığımı ona boçluyum. Tekrar değişeceğim. Olay bundan ibaret...

Selamlar...

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah'ın kendini yok etmeye gücü yetmez. O varolmaya mecburdur. Bu da zaten herşeye gücü yeten ve mutlak varlık gibi sıfatlarına ters düşer. Çelişir. Yani kısaca Allah kendini yok edebilir ve şu şu sebepten yok edebilir demek mümkün değil iken herşeye gücü yetmesini mümkün görenlere bir gönderme olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca gerçekler hiçte acı değil. Hiçte masala ihtiyacım yok. Ben bir Tanrı'ya inanıyor olsaydım bile, onu olduğu gibi kabul ederdim. Nasıl ki şu anda doğa'yı olduğu gibi kabul ediyorsam. Hiç öyle senaryolara falan ihtiyaç duymazdım. Neyse o derdim?

Değişim sürecini kabul ediyorum ve varlığımı ona boçluyum. Tekrar değişeceğim. Olay bundan ibaret...

Selamlar...

Nedir bu şimdi? Benim yazdıklarıma cevap mı yani, ne alaka. Tanrıya inanıyor olsaydın, Tanrı ne diyorsa o olacaktı elbette. Sana laf düşmezdi, ne haddine olurdu durum.

Gerçek ve doğa nedir? Gerçeğin ve doğanın tanımını bile yapamazsın sen. Kalkıp bana doğayı olduğu gibi kabul ediyorum, masala ihtiyacım yok nutku çekme. Hem bilmediğinizi biliyor, hemde nutuk çekmeye bayılıyorsunuz. Benimde bu hikayelere karnım tok. Ukalalık yapacaksak ben daha alasını yaparım.

Sitelerde Paylaş
Nedir bu şimdi? Benim yazdıklarıma cevap mı yani, ne alaka. Tanrıya inanıyor olsaydın, Tanrı ne diyorsa o olacaktı elbette. Sana laf düşmezdi, ne haddine olurdu durum.

Gerçek ve doğa nedir? Gerçeğin ve doğanın tanımını bile yapamazsın sen. Kalkıp bana doğayı olduğu gibi kabul ediyorum, masala ihtiyacım yok nutku çekme. Hem bilmediğinizi biliyor, hemde nutuk çekmeye bayılıyorsunuz. Benimde bu hikayelere karnım tok. Ukalalık yapacaksak ben daha alasını yaparım.

Ukalalığın daha alasını yapabilirsin elbette. Ama biraz beynini geliştirmen ve kenzo ile uğraşmaman için sana farklı ve daha zekice bir bakış açısını sunmaya çalıştım. O da şu ki, kenzo harika bir şey söylemiştir. O kendini yok edemeyecek bir tanrı olduğuna gönderme yapmıştır. Ancak cevaben görüyorum ki zekice inceliklerden biraz uzaksın. Olabilir doğa bu :) Olduğu gibi kabul ediyorum...

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Bana neyin huzur verdiğini sen mi bileceksin bağlantı?

Ne güzel yokolacağım diye zil takıp oynamam elbette ama gününde birinde öleceğimi biliyorum bu beni zerre korkutmuyor

İster inan ister inanma yokolma düşüncesi bana anlamlı ve huzur dolu geliyor

sonsuz yaşam kadar berbat birşey olabilir mi ya?

Sitelerde Paylaş
Ukalalığın daha alasını yapabilirsin elbette. Ama biraz beynini geliştirmen ve kenzo ile uğraşmaman için sana farklı ve daha zekice bir bakış açısını sunmaya çalıştım. O da şu ki, kenzo harika bir şey söylemiştir. O kendini yok edemeyecek bir tanrı olduğuna gönderme yapmıştır. Ancak cevaben görüyorum ki zekice inceliklerden biraz uzaksın. Olabilir doğa bu :) Olduğu gibi kabul ediyorum...

Selamlar...

Cevabın çelişkiler ile dolu. Birde bana zekadan ve beynimi geliştirmemden bahsediyorsun. kenzoyu savunmak sana mı kaldı? O kendini savunamıyor mu?

O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olduğuna gönderme yapmıştır ne demek? O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olmadığına gönderme yapmıştır demen gerekirdi. Tanrı var önermesi altında, Tanrı kendini yok edemez savunması yapma sakın. Burada Tanrı isterse kendini yok eder diyen oldu, hemde nurculardan birisi dedi bunu. Hem zaten böyle bir önerme yapılabilir. Ancak birisi ben Tanrı olsam kendimi yok ederdim diyorsa, bu çok başka bir şeydir. Birinde Tanrı diye bir varlıktan bahsediyoruz, tabii varsayımsal olarak. Diğerinde birisi kendini Tanrı yerine koyarak yok olma kararı alıyor. Çok vahim bir durum bu.

Doğanın tanımını yapamayan ve gelişimini öngöremeyen doğayı olduğu gibi kabul ediyor. Sınırlı düşünceler olduğunu bilmene rağmen, doğa daha fazla içerik barındırmasına rağmen et bakalım, bana ne.

Sitelerde Paylaş
Cevabın çelişkiler ile dolu. Birde bana zekadan ve beynimi geliştirmemden bahsediyorsun. kenzoyu savunmak sana mı kaldı? O kendini savunamıyor mu?

O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olduğuna gönderme yapmıştır ne demek? O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olmadığına gönderme yapmıştır demen gerekirdi. Tanrı var önermesi altında, Tanrı kendini yok edemez savunması yapma sakın. Burada Tanrı isterse kendini yok eder diyen oldu, hemde nurculardan birisi dedi bunu. Hem zaten böyle bir önerme yapılabilir. Ancak birisi ben Tanrı olsam kendimi yok ederdim diyorsa, bu çok başka bir şeydir. Birinde Tanrı diye bir varlıktan bahsediyoruz, tabii varsayımsal olarak. Diğerinde birisi kendini Tanrı yerine koyarak yok olma kararı alıyor. Çok vahim bir durum bu.

Doğanın tanımını yapamayan ve gelişimini öngöremeyen doğayı olduğu gibi kabul ediyor. Sınırlı düşünceler olduğunu bilmene rağmen, doğa daha fazla içerik barındırmasına rağmen et bakalım, bana ne.

Edebiyat hocası mı kesildin bu saatte başıma. Anla artık saat geç oldu. Bunu da mı ben anlatayım?

Kenzoyu savunmak mı? Onun öyle bir şeye de ihtiyacı yok zaten. Sen niye kişiselleştirip onun psikanalitik tahlilini yapmaya çalışıyorsun ki? Sorunun sende olduğunu gördüğüm için müdahale ettim diyebilirsin benimkisine...Bu yüzden kişi ile uğraşacağına git olaya başka açıdan bak demekti benimkisi. Sana mı kalmış kenzo'nun psikolojik analizini yapmak.Sen de kim oluyorsun?! Hadi oradan!

Cevap çelişkiler ile doluymuşmuş. Neyi çelişkiymiş göster hadi. Allah kendini sıfatları gereği hiç çelişkiye düşmeden kendini yok edebilir de ve göster bakalım. Gelmiş bana ''beyinsiz bir nurcu dedi bak, demek yokedebilirmiş sıfatları ile çelişmeden'' deme sakın.

Sitelerde Paylaş
Bana neyin huzur verdiğini sen mi bileceksin bağlantı?

Ne güzel yokolacağım diye zil takıp oynamam elbette ama gününde birinde öleceğimi biliyorum bu beni zerre korkutmuyor

İster inan ister inanma yokolma düşüncesi bana anlamlı ve huzur dolu geliyor

sonsuz yaşam kadar berbat birşey olabilir mi ya?

A evet sonsuz yaşam berbat bir şeydir. Haklısın, bu konuda nasılda yanılmışım. Ya kenzo, istersen birde slogan falan üret bununla ilgili. Sonsuz yaşamı dön baba dönelim gibi algılıyorsan elbette berbat bir düşünce olur. Ama biz daha kendimizi çözebilmiş değiliz. Ve daha neler var, yolumuz bizi nereye götürür bunu bilmiyoruz. Bu durumda kesin yargılar resmen takıntıdır. Ben şimdi sonsuz yaşamla ilgili ahkam kesemem. Ama gönlüm ondan yanadır. Ancak kesin yargım yoktur bu konuda.

Evrene karanlık son biçenler, ölüp yok oluruz ve bundan hiç rahatsız değilim diyenler, insanlığın geleceği için karanlık senaryolar üretenler... Oooofff biraz ışık, biraz umut, biraz güzellik; sıkıldım bunlardan. Eğer evren bu kadar karanlık ve sıkıcı olmaya gebe ise doğa ve bizler gibi bir güzelliği nasıl var etti? Var olmamız çok düşündürücü. Neyse sana bunları neden anlatıyorum ki. Sonuçta istediğin gibi takılırsın. Hayat senin, düşünce senin. Ben galiba kendim gibi daha neşeli insanlara takılsam daha iyi ederim. Gerçekten sıkıldım.

Sitelerde Paylaş
Edebiyat hocası mı kesildin bu saatte başıma. Anla artık saat geç oldu. Bunu da mı ben anlatayım?

Kenzoyu savunmak mı? Onun öyle bir şeye de ihtiyacı yok zaten. Sen niye kişiselleştirip onun psikanalitik tahlilini yapmaya çalışıyorsun ki? Sorunun sende olduğunu gördüğüm için müdahale ettim diyebilirsin benimkisine...Bu yüzden kişi ile uğraşacağına git olaya başka açıdan bak demekti benimkisi. Sana mı kalmış kenzo'nun psikolojik analizini yapmak.Sen de kim oluyorsun?! Hadi oradan!

Cevap çelişkiler ile doluymuşmuş. Neyi çelişkiymiş göster hadi. Allah kendini sıfatları gereği hiç çelişkiye düşmeden kendini yok edebilir de ve göster bakalım. Gelmiş bana ''beyinsiz bir nurcu dedi bak, demek yokedebilirmiş sıfatları ile çelişmeden'' deme sakın.

Geç olduysa çıkar ve pc ni kapatırsın, benden izin alacak değilsin herhalde.

Canımın istediği kişiye istediğim gibi takılırım. Forumun kurallarına uyduğum ve o insan tarafından bana böyle şeyler söyleme ihtarı almadığım sürece bunda sorun yoktur. Senden izin alacak değilim. Sorun bende diye düşünüyorsan, senin gözünde sorunlu olayım, sende benim gözümde sorunlusun. Ne olmuş yani.

Allah ile ilgili ne kadar tartışsak bir sonuca varamayız. Çünkü sıfatları ve tanımı çelişkilerle doludur. Her şeye gücü yeten olduğuna göre, kendini yok etmek isterse yok edebilmelidir. Ama bu saçma tabii. Ancak o kadar çok çelişkide saçma zaten. Bunun ile ilgili uzun ispatlara ne gerek var. Konu zaten hep tartıştığımız ve hep eleştirdiğimiz bir konu. Artık ezberledik.

Sitelerde Paylaş
O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olduğuna gönderme yapmıştır ne demek? O kendini yok edemeyecek bir Tanrı olmadığına gönderme yapmıştır demen gerekirdi.

Bu cümlemde hata yok ki. Evet bu göndermedir. Yapılamayak bir şeyi yapabilecek gibi göstererek yapılan bir gönderme. Yani ''ben Allah olsaydım kaldıramayacağım taşı yaratırdım.'' demek gibi. Allah kendini sıfatları gereği yokedemez. Yukarda birkaç sıfatını yazdım buna sebep olan. Gönderme yaptığıda kendini yok edemeyecek olan bir Tanrı'ya oluyor bu durumda. Hem dediğim gibi olayı yok neşesiz bir adamsın, yok sen karamsar bir adamsın şeklinde kişiselleştirmeden başka açılardan olayları değerlendirmeye çalışman. Ama sanırım benim bir deve bulup kutuplara yola çıkmam daha mantıklı olacak..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...