Jump to content

''Allah kendisine tapılması için varlıkları yarattı''

Recommended Posts

• İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hahahaa İslam'ın bayanlara neyi reva gördüğünü bilmesek yutturacan vallahi..

İşte sizin önce bunu ve bunun gibileri forumdan uzaklaştırmanız lazım, doğal olarak bana saldırınca ben de savunmaya geçiyorum ve gözüm hiçbirşeyi görmüyor. Karşımda daha nazik biri olunca daha rahat konuşuyorum.

Sitelerde Paylaş
othello: ben itiraf edeyim o zaman sana ben hiç zaman allaha yada zeuasa yada bilumum tanrılara inanmadım...o yüzden böyle sorunsallarım olmadı...yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık...

yeni doğmuş bir bebeğe allahatan bahsedilmezse onunda aklına yaşamı boyunca bir yaratıcı fikri gelmez büyük olasılık.

Bu fikrinize katılmıyorum. Çünki eski kazılarda bulunan bulgulara göre insanlar sürekli birşeylere inanmış, güneş yıldız inek vs. biz Türkler bile eskiden güneşe taparmışız. Yani kimse zorlamasa da bu dürtü içimizde var. Hatta siz de bile var ama tersi yani varlığına inanmıyorsunuz. Bu konuda çok uzun bir başlığınız bile mevcut. ATEİZM, TANRININ VAR OLDUĞUNA İNANMAMAKMIŞ ...

birincisi, bahsettiğin başlığı atan kişi ateist değil, kendisini "agnostik müslüman" olarak tanımlıyor...

ikincisi eskiden beri insanların birşeylere inandığını biz de biliyoruz

eskiden insanlar dünyanın düz olduğuna, evrenin merkezinde bulunduğuna, akdenizin sonunda (sonu dedikleri cebelitarık) dev bir şelaleyle sonsuzluğa düştüğüne vs. de inanıyorlardı, dürtüden mi böyel inanıyorlardı, yoksa henüz bilmedikleri için mi

Sitelerde Paylaş
çok güzel. yokluğunu da kanıtlayamadığınıza göre niçin kesinkes yoktur diyebiliyorsunuz...

Yokluğunu kanıtlamak bize düşmez. Varlığını kanıtlamak sana düşer. Allah iddiasını ortaya atan, Allahın oldugunu kanıtlayacak. İddia'yı ortaya süren kanıtlar. Senin iddianı kanıtlamak bize düşmez. Sen kanıtlayamadıgın sürece yoktur. İspatı olmayan iddia gerçek değildir. Bu felsefeden yola çıkarak ALlah yoktur diyorum. Kanıtlamak sana düşer.

Sitelerde Paylaş
İşte bakın tipik bir ateist... Kızdığı için inanmıyor... Şimdi ne demek istediğim anlaşıldı mı

Yahu güzelim ben Allah'a gerçekten kızıyor olsaydım, dolayısıyla onun varlığını kabul etmiş ve kendi içimde çelişmiş olurdum.

Anlayacağın konseptte bir örnek vereyim. Biz cehennem ile dalga geçiyoruz değil mi? Eğer gerçekten cehennem diye bir yerin var olduğuna inansaydık dalga geçermiydik hiç biz aptal mıyız? Onunla dalga geçmemiz inandığımızdan değil sadece ne kadar aptalca olduğuna dikkat çekmek içindir.

Oysa ki ben Tanrı( eğer varsa ) gibi yüce sıfatı atfedilen bir varlığa İslam'ın öngördüğü Allah modelini reva görseydim zaten inanırdım.

Siz müslüman olarak Tanrı'yı ( eğer varsa ) küçültüyorsunuz haberiniz yok.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar yeni doğan çocuklarına daha dakika 1 gol 1 kulağına Ezan okurlar...ergenliğe gelene kadarda çocuğa allah korkusu aşılanır...gelde şimdi bu çocuk normal birisi olsun...başka türlü düşünsün....

bende çocuğuma komünist manifestoyu okuyacağım...bakalm ne olcak...

Sitelerde Paylaş
birincisi, bahsettiğin başlığı atan kişi ateist değil, kendisini "agnostik müslüman" olarak tanımlıyor...

ikincisi eskiden beri insanların birşeylere inandığını biz de biliyoruz

eskiden insanlar dünyanın düz olduğuna, evrenin merkezinde bulunduğuna, akdenizin sonunda (sonu dedikleri cebelitarık) dev bir şelaleyle sonsuzluğa düştüğüne vs. de inanıyorlardı, dürtüden mi böyel inanıyorlardı, yoksa henüz bilmedikleri için mi

Sebep ne olursa olsun sonuçta bu TAPMA niye çıkmıştır. İnsanın yapısında bilmediğinden korkma mecburiyeti mi var...

Sitelerde Paylaş
Sebep ne olursa olsun sonuçta bu TAPMA niye çıkmıştır. İnsanın yapısında bilmediğinden korkma mecburiyeti mi var...

sinem hanım, tapma olayı insanın doğaya karşı olan çaresizliğinin sonucu olarak çıkmıştır...bu yüzden bilumum şeylere tapmışlardır...daha sonra olaya sınıflı toplumlar ve sömürü girince işler karışmıştır..bu ayrı bir başlık konusudur...

Sitelerde Paylaş
Yahu güzelim ben Allah'a gerçekten kızıyor olsaydım, dolayısıyla onun varlığını kabul etmiş ve kendi içimde çelişmiş olurdum.Anlayacağın konseptte bir örnek vereyim. Biz cehennem ile dalga geçiyoruz değil mi? Eğer gerçekten cehennem diye bir yerin var olduğuna inansaydık dalga geçermiydik hiç biz aptal mıyız? Onunla dalga geçmemiz inandığımızdan değil sadece ne kadar aptalca olduğuna dikkat çekmek içindir.

Oysa ki ben Tanrı( eğer varsa ) gibi yüce sıfatı atfedilen bir varlığa İslam'ın öngördüğü Allah modelini reva görseydim zaten inanırdım.

Siz müslüman olarak Tanrı'yı ( eğer varsa ) küçültüyorsunuz haberiniz yok.

Kırmızı yazıları bilhassa bir daha okumanızı istiyorum... Okuduktan sonra birisi bana Tanrı olsada ona tapmazdım konusu niye açılmıştır ve o konuya yorumda bulunanlar aptal mı sayılıyor. Çünki o forumda birisi tanrıya tapçağıma delikanlı gibi cehennemde yanarım diye yazmıştı şimdi o kişi aptal mı

Sitelerde Paylaş
sinem hanım, tapma olayı insanın doğaya karşı olan çaresizliğinin sonucu olarak çıkmıştır...bu yüzden bilumum şeylere tapmışlardır...daha sonra olaya sınıflı toplumlar ve sömürü girince işler karışmıştır..bu ayrı bir başlık konusudur...

Peki şuanda doğaya karşı çaresizliğimiz bitti mi? Yağmur yağdırabiliyor muyuz veya bir meteorun bize çarpmayacağından emin miyiz veya bu gece 8 şiddetrinde deprem olmayacağının garantisi var mı

Sitelerde Paylaş
Peki şuanda doğaya karşı çaresizliğimiz bitti mi? Yağmur yağdırabiliyor muyuz veya bir meteorun bize çarpmayacağından emin miyiz veya bu gece 8 şiddetrinde deprem olmayacağının garantisi var mı

doğaya karşı olan çaresizlik bitmedide insanoğlu daha da akıllandı bu süre zarfında...Bilim ve bilimsel düşünme gelişti...İnsan sorgulayıcı oldu ve çevresindeki herşeyini doğanın ve kainatın işleyişini çözdü..bu işleyişte herhangi bir tanrısal rol yoktur...yağmurları melekler yağdırmaz...derpemler de içki ve fuhuş nedeniyle cezalandırılmamız için olmaz...bunların nedenlerini biliyoruz artık...yoksa sen bilmiyormusun??

Sitelerde Paylaş

Ben hemen kardeşimi kapıp en yakın kuran kursuna başlıyorum o zaman, elif ba setinide edineceğim en kısa zamanda, yağmur yağdıramıyoruz hala..

Ama bir gün o da olur inşaaallah.

Bu buram buram zeka kokan çıkarımınız beni mest etti sinem hanım

Sitelerde Paylaş
doğaya karşı olan çaresizlik bitmedide insanoğlu daha da akıllandı bu süre zarfında...Bilim ve bilimsel düşünme gelişti...İnsan sorgulayıcı oldu ve çevresindeki herşeyini doğanın ve kainatın işleyişini çözdü..bu işleyişte herhangi bir tanrısal rol yoktur...yağmurları melekler yağdırmaz...derpemler de içki ve fuhuş nedeniyle cezalandırılmamız için olmaz...bunların nedenlerini biliyoruz artık...yoksa sen bilmiyormusun??

Sebepleri bilmek, sonuçlarını görmek yağmurun bulutla yağdığını anlamak, depremin yeraltındaki faylarla ilgili olduğunu öğrenmek bizi üstün mü kıldı? Olanı görüyoruz peki engel olabiliyor muyuz, bilgimiz arttıkça Yaratıcıya karşı küstahlığımız mı artmalı. Yumurtanın mı tavuktan veya tavuğun mu yumurtadan çıktığını bulunca Allah'ı niye bir kenera atıyorsunuz siz çıkartın bakalım. Veya sütün neden olduğunu biliyoruz peki neden labaratuvar ortamında süt yapamıyoruz. Yemeğin tarifini bilmek bizi beş yıldızlı otelde aşçı yapar mı...

Sitelerde Paylaş
bnce sizi bilim degil bilimin cevap veremedigi konular Allaha yakinlastirdi

ben de yok diyemeyenlerdenim ama benim olabilir dedigim tanri tamamen farkli bir tanridir

Evet mesele bu arkadaşlar. İlk adım dinleri bir kenera atıp bir yaratıcı var mı yok mu önce buna bakalım, Kurana Tevrata İncile bırakın. Atoma bakın, yıldızların sayısına bakın galaksilerin sayısına bakın. DNA ya sadece DNA ya bakın.

Sitelerde Paylaş
çok güzel. yokluğunu da kanıtlayamadığınıza göre niçin kesinkes yoktur diyebiliyorsunuz...

Hangi Tanrı kesinkes yoktur diyoruz sinem hanım?

Tanrı tanımsız birşey en başta

Tanrı'nın ne oldugunu (ne yaptıgını değil) tanımlayamadıgın sürece Tanrı içi boş bir varsayım olarak kalacaktır.

Niye inanayım Tanrıya? Buna ne gerek var? Tanrı varsayımı, evreni anlamada bana ne kolaylık sağlıyor? Hangi denklemlerimde parametre olarak kullanabiliyorum onu? "Bu niye böyle" sorusuna "Tanrı öyle istedi" denilince siz tatmin oluyormusunuz? Ağaca, böceğe, atoma bakıp bir Tanrı olmalı diye düşünüp camiye mi koşmalıyız yada başka bir tapınma yerine?

Hadi diyelim bir Tanrı var. Gündelik hayatımda ne gibi değişiklikler yapmalıyım sizce?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...