Jump to content

Evrimsel Ahlak

Recommended Posts

İhtimal hesapları rast gelelik ve tasadüf üzerine yapılıyor. Bu durum da varlığın var edildikten sonra bir şeylerden başka bir şey olması hesaba katılarak bu kombinasyon hesaplarıyla ortaya çıkarılıyor. Bu anlamda pendiğin feneri yenmesinde bir takımın olayı önemsememesi, koşmaması, gevşeemesi ve yenilmesi söz konusuyken karşı tarafta azim gayret inanç cesaret motivasyon ve hedefe kilitlenme söz konusuudr. Bundan dolayı fener yener ama bak noldu pendik yendi denemez. Çünkü burada bir bilinç ve bir kasıt ,yani iki farklı tutum vardır. Tesadüfünse aklı ve bilinci olmadığını da tartışacak halimiz yok değil mi? tesadüf kaos demektir ve bundan bir şey çıkacağına inanan Tac Mahalin btün malzemeleri yanında bulunmasına rağmen bir mimari şaheser olarak ortaya çıkmasının şimşekle rüzgarla depremle hepsi yıkıma dönük çalışan unsurlarla ne kadar zaman içinde ortaya çıkabileceğini söylesin...,

Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

>>> tesadüf kaos demektir ve bundan bir şey çıkacağına inanan Tac Mahalin btün malzemeleri yanında bulunmasına rağmen bir mimari şaheser olarak ortaya çıkmasının şimşekle rüzgarla depremle hepsi yıkıma dönük çalışan unsurlarla ne kadar zaman içinde ortaya çıkabileceğini söylesin...,

Taç mahal için ne gerekir?

Peki ya Licancabur volkanını? Bu volkanı yapmak Tac mahali yapmaktan milyon kere daha zor. Üşenmezsem bir resmini koyayım evdeki makineden. Ama boş ver internetten gör kafi gelir sana..

280px-Licancabur_volcano_summit_chile_ii_region.jpg

Şimdi yapılması binlerce ve milyonlarca kere daha zor olan bu volkanın kendi kendine olduğu görüyorken, neden taç mahal için aksini söylüyorsun?

Sitelerde Paylaş

>>> tesadüf kaos demektir ve bundan bir şey çıkacağına inanan Tac Mahalin btün malzemeleri yanında bulunmasına rağmen bir mimari şaheser olarak ortaya çıkmasının şimşekle rüzgarla depremle hepsi yıkıma dönük çalışan unsurlarla ne kadar zaman içinde ortaya çıkabileceğini söylesin...,

Taç mahal için ne gerekir?

Peki ya Licancabur volkanını? Bu volkanı yapmak Tac mahali yapmaktan milyon kere daha zor. Üşenmezsem bir resmini koyayım evdeki makineden. Ama boş ver internetten gör kafi gelir sana..

280px-Licancabur_volcano_summit_chile_ii_region.jpg

Şimdi yapılması binlerce ve milyonlarca kere daha zor olan bu volkanın kendi kendine olduğu görüyorken, neden taç mahal için aksini söylüyorsun?

ne ilginçki o volkanın oluşumuna sebep olan ''şey'' şu narin yaratıkların oluşmasına da sebebiyet vermiş.

bin tane taj mahale değer bir görüntü .

bence..

post-5187-12784234343_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş

>>> anibal volkan ne tac mahal veya mimari şaheseri başka bir yapı olan Eiffel kulesi ne; böyle kıyas yaparsan sana yazmam rica ederim ya

Ben tac mahalede gittim gördüm. Güzeldi. Ama bu volkanı görünce, resmen nutkum tutuldu.

Buyur bir ölç biç istersen. Taç mahal dediğin ne ola ki?

Ama seninin sorunun şu. Neden yapılması için illaki bir insan gereken şeyi, başka şey için örnek veriyorsun?

diyorsun ki ahada şöyle ahada böyle.. O saydığın şeylerin olması için, hiç bir ek şey gerekmiyor ki? Fotosentezi anlamayacak kadar cahilsen, bundan bize ne?

Sitelerde Paylaş

Küçükte sanat daha zordur. Rocky dağları da çok güzel ama , bunlar tabiat tarafından yapılan değil, tabii hadiseler sonucu ortaya çıkan sanat tabloları gibi. Şimdi Rushmore dağlarındaki 4 başkanın mesela washington'un resminin orada oluşması mı büst gibi daha zor yoksa valkanik bir dağın görkemimi ya belli ki bir mimar var heykeltraş var, bir bilinç var bilmem ne bitkisinin içinde klorofilin yaptığını rastgele yaptığını biz bilinçle yapamıyorsak burada bir ses bize bakın bu iş onların değil perde arkasından benim yaptığım bir şey öyle olsaydı siz onların yaptığını dehanızla düşünürken yapabilirdiniz, derler ya onun eti ne butu ne....

Sitelerde Paylaş

Küçükte sanat daha zordur. Rocky dağları da çok güzel ama , bunlar tabiat tarafından yapılan değil, tabii hadiseler sonucu ortaya çıkan sanat tabloları gibi. Şimdi Rushmore dağlarındaki 4 başkanın mesela washington'un resminin orada oluşması mı büst gibi daha zor yoksa valkanik bir dağın görkemimi ya belli ki bir mimar var heykeltraş var, bir bilinç var bilmem ne bitkisinin içinde klorofilin yaptığını rastgele yaptığını biz bilinçle yapamıyorsak burada bir ses bize bakın bu iş onların değil perde arkasından benim yaptığım bir şey öyle olsaydı siz onların yaptığını dehanızla düşünürken yapabilirdiniz, derler ya onun eti ne butu ne....

Peki bir kuş rushmore dağındaki suratları veya tac mahali gördüğünde ,

o yapının sanateseri olduğunu düşünüyor mu?

yoksa birtakım yığınlar ve pürüzsüz yüzeyler olarak mı algılıyor?

Sizin canlılarda bir sanat ortaya konduğu düşüncenizde aslında bu kadar boş ve anlamsız bir kanaat.

Sitelerde Paylaş

>>> bir bilinç var bilmem ne bitkisinin içinde klorofilin yaptığını rastgele yaptığını biz bilinçle yapamıyorsak

Kim diyor yapamadığımızı? Sen mi? Elbette yalan, zira msülümanın yalandan başka nesi vardır ki?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11389731

Geri zekalı olmanız neysede, bir de yalancının önde gideni olmasanız?

Sitelerde Paylaş

Ha diğer yandna klorofilin rasgele ortaya çıktığını söylecek kadar daha yalancısınız. Delirdiniz mi diyecem de, hiç akıllı olmadınız ki zaten. Klorofil rasgele ortaya çıkmaz, evrimle ortaya çıkar. Evrim rasgele değildir.

Fakat ne söylüyorum, kime söylüyorum ki, yalandan başka bir haltınız yok, sizde bu yüzsüzlük olduktan sonra ne söylesek boş.

Sitelerde Paylaş

Bırak ya arkadaşım ben de aklı başında biriyle konuştuğumu sanıyorum, kuşa göre raşmor dağlarındaki siluet ne ifade ediyormuş. Kuşa göre sanat yok , bunu takdir edebilen tek canlı insan. Kuş rast gele der insan diyemez dememeli...

rast gele değil evrimmiş. evrim ne bir de onu mu tartışacam evrimin en büyünk argümanı rast gelelik değil mi. seleksiyonda elenen x canlısı y canlısına dönüşüyor mu? elenen x canlısının zayıf ve hastaları, kalan da yine xxxxx canlısının sağlıklıları değil mi? mutasyonların % 99 u tahribe yönelik değil mi? Bu inkar edilemez bir gerçekken, etrafındaki sözde mutasyonlarla evrimleştiği iddia edilen canlıalrın hangisi yarım kalmış vaziyeti gösteriyor. HAngisinin evriminin devame ettiğine dair bir gözlem var. HAngisinin bir önceki atasının x canlısı olduğuna dair bilmsel kanıt var.. Aklımı oynatacam, sadece şu kısmının tesadüflerle olabileceğini ve bir akıl bilinç ve irade gerektirmediğini söyler misin.

" A chemoselective method is described for coupling chlorophyll derivatives with an aldehyde group to synthetic peptides or proteins modified with an aminoxyacetyl group at the epsilon-amino group of a lysine residue. Three template-assembled antiparallel four-helix bundles were synthesized for the ligation of one or two chlorophylls. This was achieved by coupling unprotected peptides to cysteine residues of a cyclic decapeptide by thioether formation. "

tartışma ortamı istemiyorum, çünkü o ortamda insanlar süte kara der beyaz olsa da öyle olduğunu bilse de fikir alış verişi istiyorum.

Sitelerde Paylaş

>>> rast gele değil evrimmiş. evrim ne bir de onu mu tartışacam evrimin en büyünk argümanı rast gelelik değil mi.

Değil. Nerden çıkardın ki? Al, buyur, nerde evrimin rasgelelik en büyük argümanı olarak gösteriliyor:

http://literature.org/authors/darwin-charles/the-origin-of-species-6th-edition/

Bırak en büyüğünü öylesine bir argüman bile değildir rasgelelik evrim için. Rasgelelik doğada olan bir şeydir, bir tespittir. Evrimin mekanizması değildir, ama doğada var olduğu için el mahkum evrim sürecine etki eder. Tıpkı açlıktan ölmek gibi. Ve açlıktan ölmenin evrimsel argüman olarak büyüklüğü tesadüften bir kaç milyon kere daha fazladır. Şimdi çıkıp "Amanda açlıktan ölümün göz gibi mükkemmel bir organı yaratıbildiğini söyleyen evrim..." gibi saçmalıyorsun sadece. O kadar ki, evrim sürecindeki argümanlarda en düşük değerlikli olanı, sanki evrimin en önemli argümanıymış gibi göstermeye çıkıyorsun.

>>> Bu inkar edilemez bir gerçekken, etrafındaki sözde mutasyonlarla evrimleştiği iddia edilen canlıalrın hangisi yarım kalmış vaziyeti gösteriyor.

Evrim bunuda iddia etmiyor, bunu da gene nerden çıkardın? Evrim teorisi yukarda var, aç oku ve bak bakalım, nerde evrim bunu iddia ediyormuş?

>>> tartışma ortamı istemiyorum, çünkü o ortamda insanlar süte kara der beyaz olsa da öyle olduğunu bilse de fikir alış verişi istiyorum.

Fikir üretebilmen için sende önce bilgi olması lazım. Ama o yok sende. İşte o yüzden senle kimse tartışmaz. Belki ben gibiler sana giydirir durur en fazla böyle. Önce git bilgi sahibi ol. Git evrim teorisini oku. Özetini filan değil, kendisini. Ve onu kendi kanağından oku. Yalancı müslümanların zırvalarından değil.

Sitelerde Paylaş

>>> rast gele değil evrimmiş. evrim ne bir de onu mu tartışacam evrimin en büyünk argümanı rast gelelik değil mi.

Değil. Nerden çıkardın ki? Al, buyur, nerde evrimin rasgelelik en büyük argümanı olarak gösteriliyor:

http://literature.org/authors/darwin-charles/the-origin-of-species-6th-edition/

Bırak en büyüğünü öylesine bir argüman bile değildir rasgelelik evrim için. Rasgelelik doğada olan bir şeydir, bir tespittir. Evrimin mekanizması değildir, ama doğada var olduğu için el mahkum evrim sürecine etki eder. Tıpkı açlıktan ölmek gibi. Ve açlıktan ölmenin evrimsel argüman olarak büyüklüğü tesadüften bir kaç milyon kere daha fazladır. Şimdi çıkıp "Amanda açlıktan ölümün göz gibi mükkemmel bir organı yaratıbildiğini söyleyen evrim..." gibi saçmalıyorsun sadece. O kadar ki, evrim sürecindeki argümanlarda en düşük değerlikli olanı, sanki evrimin en önemli argümanıymış gibi göstermeye çıkıyorsun.

>>> Bu inkar edilemez bir gerçekken, etrafındaki sözde mutasyonlarla evrimleştiği iddia edilen canlıalrın hangisi yarım kalmış vaziyeti gösteriyor.

Evrim bunuda iddia etmiyor, bunu da gene nerden çıkardın? Evrim teorisi yukarda var, aç oku ve bak bakalım, nerde evrim bunu iddia ediyormuş?

>>> tartışma ortamı istemiyorum, çünkü o ortamda insanlar süte kara der beyaz olsa da öyle olduğunu bilse de fikir alış verişi istiyorum.

Fikir üretebilmen için sende önce bilgi olması lazım. Ama o yok sende. İşte o yüzden senle kimse tartışmaz. Belki ben gibiler sana giydirir durur en fazla böyle. Önce git bilgi sahibi ol. Git evrim teorisini oku. Özetini filan değil, kendisini. Ve onu kendi kanağından oku. Yalancı müslümanların zırvalarından değil.

Canlılığın nasıl olduğunu açıklarken rastgelelikten başka argüman yok, evrimde.MEsela DNA sentezlenirken kendisini sentezlemek i,çin de çoğaltmak içinde bazı proteinleri kullanır mesela histon. Şimdi daha protein yokken nasıl bir sentezleme oluyoır veya yok protein varsa bu iş aminoasitten başlamıyormuydu. DNA sentezi için protein lazım protein ancak DNA olursa sentez yapabilir yoksa neye göre yapabilecek,yani yumurta tavuk paradoksu. bu işe evrimin tek yanıtı tesadüf. rastgelelik üzerine hayatın başladığını savunan bir teori neyle neyi satın almak istiyor ortada ama hunu görebilen yok. kaç defa sormuşumdur. Bana x canlısının mesela omurgalı olsun bucanlı ve onun şimdiden ilk omurgalıya kadar atalarını bir düzlemde gösterin. bilimsel ama maymundan insana giden hayali çizimler değil.bilimsel metodlarla şu şu şu sebeplerle bu bunun bu bunun bu da bunun atası desin. yoksa bilimsel kılıfta herşey boş...

Sitelerde Paylaş

>>> DNA sentezi için protein lazım protein ancak DNA olursa sentez yapabilir yoksa neye göre yapabilecek

Hep diyoruz ya, bir yalan atar, sonra o yalanı esasmış gibi gösterirler. Bunların yalanlarının üç aşaması vardır. Biiir, önce doğru bir şeyler gevele: Histon filan. Sonra bir yalan at: DNA sentezi için protein lazım protein ancak DNA olursa sentez yapabilir yoksa neye göre yapabilecek. Sonra bu yalana göre say dök ne varsa..

RNA için protein filan gerekir mi? Gerekmez, polipeptitler yeter.

Ribozom için RNA kafi midir: kafidir.

Ribozom fosforlanırsa, ne olur: DeoksiriboNükleikAsit. Yani DNA..

Yarım akıllı zavallı biraderim, hani DNA, protein vs. olmadan DNA olmazdı?

Yalanlarınızı yesinler sizin, palavracı lavuklar..

Sitelerde Paylaş

>>> Bana x canlısının mesela omurgalı olsun bucanlı ve onun şimdiden ilk omurgalıya kadar atalarını bir düzlemde gösterin.

Sen şu allah denen şeyi bir kere göster, ondan sonra gel görüşelim..

Ben senle ne konuşacam artık ya, DNA dan bahsediyorum, polipeptid dediğin şey aminoasitlerden oluşuyor onlarda proteinleri sentezliyor.Bir proteinin bilgisini saklayan bir gnin üzerindeki bilgi, transkripsyon ismi verilen bir işlemle DNa molekülü üzerinden kopyalanıyo. Ve m RNA moleklü ile hücrenin ribozm organeline taşınıoyr. mR A üzerindeki harfler ribozomda üçer üer, bir diğer deyişle kodon kodon okunur. Bu sırada tRNA molekülü, her bir kodonun karşılığı olan aminoasiti protein zincirine eklenmek üzere getirioy. Kodonlar okundukça amino asitlerin getirilip eklenmesi devam ediyo ve sonuçta ilgili protein üretilmiş oluyo. Bu,apaçık bir tercüme işlemi . Kodonların her birinin karşılığında ilgili amino asit yerleştiriliyo, bir diğer deyişle DNA diliyle yazılı bilgi bu defa amino asitler kullanılarak protein diliyle yazılmaktadır. Bu, İspanyolca bir metni İngilizceye tercüme etmeye benzer.

Bir de havalı edebiyatlar olmasa eksik kalacak. artık bana yazma, amacın konuşmak değil. yukarıda söyledikelrimin tesadüflerle olacağını düşünen bir adamla ne konuşacam ben ya, şunları insanların tamamına yakını teknik olarka anlayamaz bile. Sen bana var olan maddenin tamamını göster bakalım, kaçamak soru sorma gururlu konuışmaya gelince mangalkda kül bırakmıyrosun. göster fosilleri ilk omurgalıya kadar çekip gideyim buıradan

Sitelerde Paylaş

Bırak ya arkadaşım ben de aklı başında biriyle konuştuğumu sanıyorum, kuşa göre raşmor dağlarındaki siluet ne ifade ediyormuş. Kuşa göre sanat yok , bunu takdir edebilen tek canlı insan. Kuş rast gele der insan diyemez dememeli...

Bu düşüncen bile senin kendi beyninde , kendi zihnin de yaptığın bir üretim.

Gerçekliğini sadece senin zihninden alan bir düşünce.

oysa doğanın seni haklı çıkaracağı bir misyonu yok.

Sitelerde Paylaş

>>> Ben senle ne konuşacam artık ya, DNA dan bahsediyorum, polipeptid dediğin şey aminoasitlerden oluşuyor onlarda proteinleri sentezliyor.

Yahu sen yalan söylemekten ne zaman vazgeçeceksin, dilini eşek arısımı sokmaıs geriyor, yoksa kızgın demirler dağlamamız mı? Şimdi de çıktı polipeptitten protein üretmeye.. bilmiyorsun, boş tenekeden ibaretsin, polipeptitlerin protein sentezlediği nerde görülmüş yahu?

>>> Ve m RNA moleklü ile hücrenin ribozm organeline taşınıoyr. mR A üzerindeki harfler ribozomda üçer üer, bir diğer deyişle kodon kodon okunur.

Bak avarel, ortada hücre filan yok. Olmayan hücrenin hangi organeline mRNA yolluyorsun sen? hücre olmadna RNA olabilir. RNA Ribozom olabilir. Ribozomda DNA. İşte olay bu. DNA olduktan sonra, kendini kopyalar, mutasyonlar vs. yapar. RNA kopyaları çıkarır vs. vs. ötesi gelir, proteinde üretmeye başlar.

Hücrenin içindeki illeyiş, 3.8 Milyar yıllık evrim sonucu bu hale gelmiş olan işleyiştir. Bu, insanın bam diye sizin pek sevdiğiniz tesadüfen var oluvermesini iddia etmekten daha zırvadır. Canlılığın ilk safhaları ne şimdiki DNA, kromozomlar, mitokondriler vs. yoktu ki..

Kısaca, bir halt bilmeden sayıklıyorsun. Karşındaki adam biyolog olmasa yutturacan belkide..

Sitelerde Paylaş

Scalfon canlılığa bakarak onu yapan bir ''yapıcı aramak'' ,

Erciyes'ten ,lavdan ,tüften erezyondan haberi olmayan insanın,

bin yıllar önce kapadokyayı gördüğünde ,

karşılaştığı yapılara ''peribacası'' deme hatasına tekrar düşmekten farksızdır..

Sitelerde Paylaş

Sevgili baal bir şey doğada rüzgar aşındırmasıyla veya tüf birikmesiyle dalga aşındırmasıyla veya başka bir şeyle olur, peribacaları buna güzel bir örnek dünya kadar lagün var fiyortlar göz kamaştırıcı, ancak insaf diyorum artık bir proteinin yapısı mı daha karmaşık ve daha muhteşem yoksa taç mahal mi? Bunların ikisinin de tesadüf dalga şimşek şelaleyle olması imkansız bu artık tartışmasız.

anibali terbiyesini takınana kadar okumadım okumuyorum söylediği bütün şeylerin bir cevabının olduğunu buradaki bütün arkadaşlar biliyor.Okuyanlardan biri scar hakikaten bu nasıl oluyor derse okur ve cevaplarım. yoksa havan da su döv, ve her geçen dakika daha da küstahlaş olmuyor bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...