Jump to content

KARA DELİKLER.......

Recommended Posts

Eline sağlık Hacı yalnız şu yukarıda söylediğin dünyanın ve diğer gezegenlerin yörüngelerinin bu durumdan etkilenmeyeceği biraz hatalı. Genel göreliliğe göre kütle yoğunluğu değiştiği zaman çekim alanı da değişir. Bu nedenle bu yörüngelerde az veya çok etkilenir.

Güneş 3 km çapında bir karadelik olunca kütle yoğunluğu değişiyor ama, çekim kuvvetinin etkili olduğu mesafe de uzuyor..

Aslında kütleçekim mesafenin karesi kadar azalır ve sonuç aynıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kara deliklerle ilgili kafama takılan birkaç soru:

1. Kara delikler ışığın kaçmasına izin vermedikleri için dışarıdan karanlık görünüyor ama yüzeyleri ışıl ışıl olmalı çünkü ışık her zaman orada kalıyor, right?

2. İki karadelik birbirinin ufkuna girerse ne olur? Böyle bir durum gözlemlenmiş mi?

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1. Kara delikler ışığın kaçmasına izin vermedikleri için dışarıdan karanlık görünüyor ama yüzeyleri ışıl ışıl olmalı çünkü ışık her zaman orada kalıyor, right?

2. İki karadelik birbirinin ufkuna girerse ne olur? Böyle bir durum gözlemlenmiş mi?

1. Aslında karadeliklerin görülebileceği sanılıyor. Bazı ışık türleri kaçabiliyor. Görmeye çalışıorlar. Henüz başaramadılar.

2. İki karadelik çarpışarak birleşirler. Bu gözlemlenmiş bir astronomi olayıdır. Önce birbirleri etrafında hızla dönüyorlar. Sonra bir araya geliyorlar.

Sitelerde Paylaş

Karadeliğin yüzeyi ışıl ışıl olsa bile ,

ışığın hareket ettiği yön karadeliğin içine doğru dolduğu için,

mesela bir ışık yılı uzaktaki gözlemci orada hiçbir ışık göremez.

Sitelerde Paylaş

Son Science magazinlerinin birinde Karadelik'lerin görülebileceğinden bahsediliyordu.

Ayrıntılarını pek hatırlamıyorum ama sanki mümkün olacak gibi bir hava vardı.

Belki bazı dalga boyları kaçabiliyor. Onları araştırıyorlardı. Çok sayıf oldukları için göstermede zorluk çekildiğinden bahsediliyordu.

Sitelerde Paylaş

Merhaba Haci dayi ,

Bir sorum olacak ben bir yerde cok buyuk kutlelerin isigi kirip aslinda yansittigini ,yani bir mercek durumuna girdiklerini okumusdum zannedersem buda einsteindandi!!

Ve bu gun galaxilerin resimleri cekildiginde ,karsimiza aslinda olmamasi gereken galaxi formlari cikiyor yay biciminde uzamis galaksiler.Bunun sebebinin bu gun galaksinin yansimasiyla arasindaki diger bir kutlenin bu yansimaya yaptigi etki olarak görülüyor .Yani bu kutleler yuzunden bir galaksi sara si yasiyoruz.

Böyle buyuk bir kutlesi olan deliklerde ayni sey olmuyormu ,isigi yuttuguna eminmiyiz?

Sitelerde Paylaş

Merhaba Haci dayi ,

Bir sorum olacak ben bir yerde cok buyuk kutlelerin isigi kirip aslinda yansittigini ,yani bir mercek durumuna girdiklerini okumusdum zannedersem buda einsteindandi!!

Ve bu gun galaxilerin resimleri cekildiginde ,karsimiza aslinda olmamasi gereken galaxi formlari cikiyor yay biciminde uzamis galaksiler.Bunun sebebinin bu gun galaksinin yansimasiyla arasindaki diger bir kutlenin bu yansimaya yaptigi etki olarak görülüyor .Yani bu kutleler yuzunden bir galaksi sara si yasiyoruz.

Böyle buyuk bir kutlesi olan deliklerde ayni sey olmuyormu ,isigi yuttuguna eminmiyiz?

Işık çok yakınına gelirse yutuyor.

Aksi takdirde daha uzağından geçen ışıklar için karadelikler de mercek görevi görebilmeli.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Bir Belgeselde rastlamıştım.Evrenin sonunun kocaman bir karadelik olduğundan bahsediyordu.Zira tüm karadelikler birleşecek ve kocaman bir karadelik oluşturacakmış.Orasını bilemem ama bu Dünyada bilinen herşey bir son yaşıyorsa karadeliklerinde bir son yaşayacağı(Siz de inanıldığını belirtmisiniz)mantıklı gibi geldi bana...

Sitelerde Paylaş

Kara deliklerle ilgili ilginc bir ozellik, event horizon’in disindaki olgulari fizik yasalari ile aciklamanin mumkun olmasidir. Bilinen fizik yasalari bu ufkun otesinde yok olmaktadir.

Merhaba Hacı abi, size bunun hakkında bir şey sormak istiyorum. Fizik yasaları, gerçekten ufkun ötesinde yok olur mu? Ufuk, ışığın dışarı kaçması adına bir sınır niteliği taşır ve içeri giren ışık, bir daha dışarı kaçamaz. Ufkun sınırları içerisindeki bölgeyi kütleçekim, yoğunluk vs. gibi etkenlerle tanımlamak mümkün değil midir? Yaşadığımız evren içerisinde, gerçekten fizik yasalarını kullanamayacağımız ve tamamen farklı yasaların işlediği bölümler var mıdır, yok mudur? Ben bu iletinizden sorunun cevabını var olarak algılıyorum ve bu benim mantığıma ters geliyor... Fizik yasalarının ufkun sınırları içerisinde de işlediği daha mantıklı geliyor. Tabii bu sadece benim fikrim, bilimsel bir dayanağım yok.. Umarım iletinizi yanlış anlamamışımdır.

Cevabınızı bekliyorum Hacı abi.

tarihinde orlas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Einstein'ın özel görelik kuramına göre fizik yasalarının evrenin her yerinde aynı olması gerekiyor.

Ama kara deliklerdeki singularite (tekillik) bir istisna.

Aynı şekilde Big Bang zamanına doğru (geriye doğru) giderken Big Bang'in 10^-43 saniyesinden sonra hesaplar karışıyor.

Hesaplarda bir dizi sonsuz çıkıyor. Sonsuzun çıktığı her hesaplamanın yanlış olduğunu biliyoruz.

Ve bu durumda diyebiliriz ki Big Bang'i ve Kara delikleri matematikle ifade edilen fizik yasaları ile açıklamak mümkün değildir.

Bütün söyleyebileceğimiz budur.

Sitelerde Paylaş

Peki Hacı, bu durum newton fiziğinin ışık hızına yakın hızlarda geçerli olmaması gibi bir durum mu?

Yeni bir kuramla karadeliklerin işleyişi de açıklanamaz mı?

Bu farklı bir durum.

Çünkü Newton fiziği yetersiz olmasının yanı sıra açıkça yanlış da. Yine de işe yarıyor.

Hızın ışık hızı ile sınırlı olduğunu Newton bilmiyordu.

Işığın hızını sonsuz kabul ediyordu.

Einstein fiziği yanlış mı bilmiyoruz. Muhtemelen ince ayrıntılarda yanlıştır. Ama eksik olduğunu biliyoruz.

Kuantum fiziği de eksik. Ve belki o da biraz yanlış.

Mevcut fiziklerin hiçbiri kara delikleri açıklayamıyor. Hesaplar hep yaklaşık..

Örneğin kara deliklerlerde yoğunluk şöyle hesaplanıyor.

d=Kutle (M)/Hacim(V)=3M/4(pi)R^3@M/M^3@1/M^2@1/R^2

d=dansite (yogunluk) M=Kutle V=Hacim R=yarı çap

@=yaklaşık, aşağı yukarı demek....

Matematikle ifade edilemediği için kesinliği yok. Ne idiğü belirsiz.

Yeni bir kurama ihtiyaç var.

Daha doğrusu Einstein'ın görelik kuramı ile quantum fiziğini birleştirecek bir kurama ihtiyaç var.

Sitelerde Paylaş

Haci amca...

Bilim bilgim sizin kadar olamaz... Şimdi soracagım soruda yanlısım varsa affola...

Evrenimiz, Başka bir evrenin parçası olabilir mi?

Bu konuda benim senden farklı olduğumu sanmıyorum.

Kesin konuşamam ve böyle bir olasılığı reddedemem.

Ama bu hipoteze karşı bir gözlem var. Kozmik zemin radyasyonu.

Bu radyasyon her tarafta aynı. Yani evren küre gibi bir yapıya sahip.

Bu durumda bizim evrenin büyükçe bir evrenin uzantısı olmayıp, tek başına ve bağımsız bir evren olduğunu ileri sürebiliriz.

Ama etrafımızda başka evrenlerin olup olmadığını bilemeyiz.

Bana göre sorunun cevabı şu: Evrenimiz başka bir evrenin parçası olamayacak özelliklere sahip.

Tabii bunda yanılıyor da olabilirim. Kozmik zemin radyasyonun başka bir yorumu da mümkün.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...