Jump to content

Ramazan'a ait cevabı zor sorular!

Recommended Posts

Bunun gerçek olduğunu, İslamın fakirleri kolladığını biliyorsun. Hem de çok iyi. Ama bu konuyu bile kıvırtacak kadar Asena olduğunu bilmezdim..

Sizin niçin ateist olduğunuz belli.

o yüzden bütün islam ülkeleri sefalet içinde kıvranıyor

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sen ramazan dışı zamanda sokakta herhangi halka açık alanda hiçbirşey yiyip içmezmisin?belki parası olmayanlar görüp imrenir diye düşünüyormusun?tabiki hayır. Seni karım olarak aldım diye benim yerime cevap verebileceğini sanma.

ama ramazanda karşımızda yemeyin diyorsunuz?ne alakası var?öyle veya böyle akşam ezanı okununca çatlayıncaya kadar yiyeceksin nasıl olsa.

olay tamamen dindarların,dindar olmayanlara karşı olan nefretinden kaynaklanır.bu nefretin kaynağı muhammedin nefret dolu ayetleridir.kuran,muhammedin kendi peygamberliğine inamayıp dalga geçen insanlara kustuğu nefretle doludur.bunlar da bu nefreti devam ettirir.

Anladın sen onu aşkım... Ayaklarımı yıkama sırası senin bu gece...

Medeni olmayan insanlar medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

tarihinde cubbeliahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çevrende baskı yaratacak bir unsur olmazsa tabi ki dersin.

Ama bu sorunun sorulmadığı bir toplumu hayal etmesi bile güzel geliyor insana.

Ankara'da yaşıyorum.

Ancak Türkiyenin en gerici yerinde kimim kimsem olmadan yaşadığımda da böyle olmuştum.

Hak verilmez alınır.

Dik durmak lazım.

Sitelerde Paylaş
NE YİCEKSEN GİT EVİNDE YE. BELKİ O YEDİĞİNİ ALACAK GÜCÜ OLMAYAN BİR FAKİRİN GÜNAHINA GİRME.

Peki hava sıcakken yolda yürüyen bir adam görüyorsak ve arabalıysak da aynı şekilde arabadan mı inmemiz gerekir adamın yol parası yok diye.

Tutan adam sevaba giriyor. Karşısında yemek yemeyen ateist de sevaba mı girecek oruç tutanı rahatlattığı için?

Sitelerde Paylaş

müslümankende oruç tutmadım sağlık problemlerim vardı çünkü kimsede beni bu yüzden hor göremezdi. denemeye kalkan herkes ağzının payını aldı benden ama benim kadar şanslı olmayan bir sürü gencin akıbetini biliyoruz hatırlatmaya gerek yok.. ve ben müslümankende oruca karşıydım bunun sebebi hayli sağlıksız bir beslenme tarzı oluşundan ibarettir.. her insanın alması gereken temel gıdalar var.. ve bunları 2 öğüne sıkıştırmak çok sakıncalı.. sonuçlar genellikle mide şikayetleri, gaz sancıları vs. beraberinde sahur olayına gelirsek yemek yiyip yatmanın nedenli sakıncalı olduğunu hepimiz biliriz.. yediklerimizin vücut tarafından yakılamaması ve yağa dönüşmesi söz konusu ve kan yağlarındaki artış tabiki..

gelelim gün boyu aç kalışlara dayanamayanlara. çoğu migren hastası kendindeki durumu farkedemeyip hatta belki de kendinde migren olduğunu dahi bilmeden bu azaba katlanmaya başlıyor.. sonuç yoğun baş ağrıları.. o da yetmedi midenin açlık esnasındaki ürettiği salgı ve mide rahatsızlıkları tabi sonrasında.. bunları çok daha detaylı anlatabilmek isterdim fakat mesleğim bu değil ve tıbbi terimlerle şıkır şıkır anlatamıyorum sizlere..

e bide susuzluk olayına gelmek gerekir.. insanların günde 2-2.5 lt su tüketmesi gerekir.. akşam 8 iftarını yaptı 12 yattı 4 sahur bu adam hangi arada derede hem beslenmesini tamamlayacak ve hangi arada derede su tüketimini yerine getirecek.. heleki yaz aylarındaki oruçlarda, insanlar vücudun terleme yoluyla atmış olduğu suyu yerine koyamadıkları için tansiyon düşüklükleri anlık şoklar geçici bellek kayıplarına varacak tehditlerle karşı karşıyalar.. ayılmalar bayılmaların tarifi bu..

işin beslenme boyutundan vazgeçtim insanın düzenli ve sağlıklı bir uykuya ihtiyacı vardır.. uykuyu belli bir saatte yemek için sekteye uğratıp sonra geri yatmak ayrı bir tehdit unsuru.. bu gün içerisinde sizi şekerlemeler yapmaya itecektir.. otobüste orda burda uyuyan insanlar görürüz.. bu da uykusunun verimli olmadığının ispatıdır ki bu tabloya ramazan aylarında sıkça rastlarız.. renk solar nefes kokar baygın bir duruşu vardır.. her bünye kolay uyum sağlayamaz.. 11 ay boyunca alışmış olduğunuz temponun dışına 1 aylığına çıkıyorsunuz.. sonra aynı tempoya geri dönmeye çalışıyorsunuz.. tıpkı yaz-kış saat uygulamalarının saçmalığı gibi.. ya da şöyle diyelim bi süre gececi çalışıp bi süre sabahçı olanlardaki durum gibi.. metabolizma belli bir süreden sonra taşıyamama durumuna gelmeye başlar.. vs..

işin sağlık yönünden sıyrıldım benim sağlığımı da bozuyor bu ramazan ayları.. gecenin bir körü davulcu geçer bi sürü saat alarmı aynı anda öter.. davulcu geçerken hassas araba alarmları bas bas bağırmaya başlar.. kendi uykunuzu iç ettiğiniz gibi bizimkini de iç ediyorsunuz.. yahu herkesin evinde çalar saati olmadı telefonların çalar saatleri mevcut iken ne gerek var davula.. kızım gecenin bi köründe ondan korkup bana geliyor bi de onu yatıştırmakla uğraşıyorum.. üstüne üstlük bu adam her hafta kapıya damlıyor.. istersen verme.. uykumu böldün al mükafatın bu da.. :angry: bi de kartlar basmışlar şimdi ben sizin ramazan davulcunuzum benden başkasına bahşiş vermeyiniz diye.. değişik değişik fotolar kartların üstünde ben o adamın yüzünü şeklini şemalini mi çizecem kafama.. eskiden çöpçüsü gece bekçisi vs i de gelirdi bayramlaşmaya.. bizim burda yaşlı amca hala gelir yıllar yılı.. :D vs vs vs

Sitelerde Paylaş
Seni karım olarak aldım diye benim yerime cevap verebileceğini sanma.

Anladın sen onu aşkım... Ayaklarımı yıkama sırası senin bu gece...

Medeni olmayan insanlar medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

Senin gibi bir zavallı ancak hayal kurabilir işte böyle...

Sen Jadı'yı ya da onun gibi bir kızı sadece hayal edebilirsin..

Onun gibi birini bırak karın yapmayı, yanına bile yanaşamayacağını da iyi bilirsin...

Zaten cesaret edemezsin de, korkarsın.

Sen oruç da tutuyorsundur değil mi?...

Sitelerde Paylaş

Onun gibi birini bırak karın yapmayı, yanına bile yanaşamayacağını da iyi bilirsin...

beni ahirette huri olarak alıcakmış onu söylüyor

hadi beni alsa gene bir mantığı vardır, neticede kafirim ve cezalandırılacağım zaten bildirilmişti.ama namazında,niyazında kapalı kadınların da mümin erkeklere huri olarak verileceği yönünde hadisler mevcut.onlar neden cezalandırılıyorlar?

zavallı beyni yıkanmış kadınlar hala bu islam dinini savunup duruyor ben daha ne diyim

Sitelerde Paylaş
beni ahirette huri olarak alıcakmış onu söylüyor

hadi beni alsa gene bir mantığı vardır, neticede kafirim ve cezalandırılacağım zaten bildirilmişti.ama namazında,niyazında kapalı kadınların da mümin erkeklere huri olarak verileceği yönünde hadisler mevcut.onlar neden cezalandırılıyorlar?

zavallı beyni yıkanmış kadınlar hala bu islam dinini savunup duruyor ben daha ne diyim

Bilmem, belki bu dünyada halledemedikleri bastırılmış duygularını tatmin ediyordur cennette huri olma fikri.

Kimbilir...

Yeni bir soru çıkıyor bununla birlikte. Yeni bir soru değil belki ama ben bilmiyorum yanıtını.

Hurilik bir tür fahişelik. Erkeklere cinsel amaçlı sunuluyor huri.

Bu dünyadaki kafir kadınları cezalandırmak için öbür dünyada huri (fahişe) yapacağım mı diyor Allah?

Sen nasıl huri olacakmışsın?

Ben senin huri olacağını sanmam. Senin yerin cehennem.

Huri olarak bile olsa seni cennete alacaklarını sanmam.

Cübbeli hayal kursun..

Sitelerde Paylaş
Bilmem, belki bu dünyada halledemedikleri bastırılmış duygularını tatmin ediyordur cennette huri olma fikri.

Kimbilir...

Yeni bir soru çıkıyor bununla birlikte. Yeni bir soru değil belki ama ben bilmiyorum yanıtını.

Hurilik bir tür fahişelik. Erkeklere cinsel amaçlı sunuluyor huri.

Bu dünyadaki kafir kadınları cezalandırmak için öbür dünyada huri (fahişe) yapacağım mı diyor Allah?

Sen nasıl huri olacakmışsın?

Ben senin huri olacağını sanmam. Senin yerin cehennem.

Huri olarak bile olsa seni cennete alacaklarını sanmam.

Cübbeli hayal kursun..

bir hadiste şöyle rivayet ediliyor.kocaları cehennemlik olan kadınlar cennete,tomurcuk göğüslü,badem gözlü hurilere dönüştürülüp mücahitlere sunulacak.diğer kadınlar dünyadaki kocalarına hurilik yapacak.huri dediğin bir çeşit sex kölesi.müslüman erkeklere vaadedilen,şarap akan ırmaklar gibi,nimetlerden biri.

cennetlik kadınların ödülü huriye dönüştürülmek olacak ama ayrıca extradan bir sürü daha huri daha olacak.müminleri bir tane huri kesmez heralde.

beni nasıl huri alacak onu bende anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Oruç tutsa ne ki?

Oruç göstermelik.

Oruç tutarken küfür eden-sapık fanteziler kuran birinin "Orucum bozuldu" diyerek ceza orucu tuttuğunu gördünüz mü?

Cübbeli gibileri severim.

Bizim müslümanlara anlatamadığımız sapkın islam bilgisini direk olarak gösterebildikleri için.

Kızmamak lazım bunun gibilere.

Acımalı.

Sitelerde Paylaş
müslümankende oruç tutmadım sağlık problemlerim vardı çünkü kimsede beni bu yüzden hor göremezdi. denemeye kalkan herkes ağzının payını aldı benden ama benim kadar şanslı olmayan bir sürü gencin akıbetini biliyoruz hatırlatmaya gerek yok.. ve ben müslümankende oruca karşıydım bunun sebebi hayli sağlıksız bir beslenme tarzı oluşundan ibarettir.. her insanın alması gereken temel gıdalar var.. ve bunları 2 öğüne sıkıştırmak çok sakıncalı.. sonuçlar genellikle mide şikayetleri, gaz sancıları vs. beraberinde sahur olayına gelirsek yemek yiyip yatmanın nedenli sakıncalı olduğunu hepimiz biliriz.. yediklerimizin vücut tarafından yakılamaması ve yağa dönüşmesi söz konusu ve kan yağlarındaki artış tabiki..
Kimse insanlara iftarda tıkabasa ye demiyor. İftarı normal bir öğün gibi algıladıktan sonra gündüzleyin birkaç saat aç kalmanın kimseciklere bir zararı olmaz.

Yine kimse sahurdan sonra o insanlara yat zıbar demiyor. Bir kere güneş doğmadan önce sabah namazı, sonrasında da güneş doğarken "şahitli zaman" vardır. Bu günün en güzel zamanlarını kaçırıp yatmak kötü bir alışkanlığın eseri olsa gerek.

işin beslenme boyutundan vazgeçtim insanın düzenli ve sağlıklı bir uykuya ihtiyacı vardır.. uykuyu belli bir saatte yemek için sekteye uğratıp sonra geri yatmak ayrı bir tehdit unsuru.. bu gün içerisinde sizi şekerlemeler yapmaya itecektir.. otobüste orda burda uyuyan insanlar görürüz.. bu da uykusunun verimli olmadığının ispatıdır ki bu tabloya ramazan aylarında sıkça rastlarız.. renk solar nefes kokar baygın bir duruşu vardır.. her bünye kolay uyum sağlayamaz.. 11 ay boyunca alışmış olduğunuz temponun dışına 1 aylığına çıkıyorsunuz.. sonra aynı tempoya geri dönmeye çalışıyorsunuz.. tıpkı yaz-kış saat uygulamalarının saçmalığı gibi.. ya da şöyle diyelim bi süre gececi çalışıp bi süre sabahçı olanlardaki durum gibi.. metabolizma belli bir süreden sonra taşıyamama durumuna gelmeye başlar.. vs..
Muhammed sd'nin yaptığına ya da dinç bir insanın yapması gerekene bakalım: Yılın her günü güneş doğmadan kalkan insan, ramazan ayında birazcık daha erken olarak "sahura" kalkar. Gün başlar, çalışma vs. başlar. Tabi imsak onun için "ak iplik/kara ipliktir"; yani gecenin üçünde zifiri karanlık iken kalkmaz, gün doğmadan önce kalkar. Sonra, Arap ve ispanyol ülkelerinde öğlen uykusu vardır; sıcaktan. Ama ılıman ülkelerde bu, erken yatılarak da geçiştirilebilir.

Yani sonuçta ramazan, insan için zaten ideal olan bir yaşama ve uyku düzenini kalıp olarak koyar. Bunun toptan yanlış uygulanması ise kökten çözülmesi gereken bir garabet.

işin sağlık yönünden sıyrıldım benim sağlığımı da bozuyor bu ramazan ayları.. gecenin bir körü davulcu geçer bi sürü saat alarmı aynı anda öter.. davulcu geçerken hassas araba alarmları bas bas bağırmaya başlar.. kendi uykunuzu iç ettiğiniz gibi bizimkini de iç ediyorsunuz.. yahu herkesin evinde çalar saati olmadı telefonların çalar saatleri mevcut iken ne gerek var davula.. kızım gecenin bi köründe ondan korkup bana geliyor bi de onu yatıştırmakla uğraşıyorum.. üstüne üstlük bu adam her hafta kapıya damlıyor.. istersen verme.. uykumu böldün al mükafatın bu da.. :angry: bi de kartlar basmışlar şimdi ben sizin ramazan davulcunuzum benden başkasına bahşiş vermeyiniz diye.. değişik değişik fotolar kartların üstünde ben o adamın yüzünü şeklini şemalini mi çizecem kafama.. eskiden çöpçüsü gece bekçisi vs i de gelirdi bayramlaşmaya.. bizim burda yaşlı amca hala gelir yıllar yılı.. :D vs vs vs
ne şemali, ne kartı... davulcu meselesini zerre kadar bile haklı mı görüyorsunuz? Kovun gitsin. Sonra herkes belediyelere dilekçe versin de kaldırılsın bu saçmalık. Okul zamanı bu çok berbat bir hal alıyor, uyku düzenini davulcuya göre ayarlamak....Toplumda azınlığın da hakları vardır, çoğunluğun cehaletine ezdirilemez. tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli her başlıkta olduğu gibi bu başlıkta da müslümanlığı çok kötü temsil etmiş yani karalamışşsınız.

Her başlığa sı.tığınız gibi bu başlığı da sı.mışsınız.

Ramazan dışında bir insan bir şeyler yiyorken karşıdakinin canı çekmez mi de bunu sadece Ramazan dahiilinde düşünyorsunuz?

O'nun o yediğin şeyi Ramazan dışında alabilecek gücü olduğunu nerden biliyorsun da Ramazan haricinde o yiyieceği karşısında yiyebiliyorsun?

Burada bu kadar b.kluk yapacağına Afrika'daki her insan için neler yapılabilir diye düşün olur mu?

Orucun açlara faydası yoktur günahı Allah'ımın boynuna...

Sitelerde Paylaş
afrikadaki Müslümanları düşünelim..a

damlar zaten bütün yıl kişi başı 2.5 litre su ve 1.5 kuru ekmekle yaşamlarını idame ettiriyorlar..

şimdi oruç bunlarada farz..

bir ay boyunca üzerine birde oruç çok güzel gider herhalde..

neyi anlayacaksa oruç tutarak afrikalı müslüman..

aaa bak açlık böyle bir şeymiş deyip şaşırmasınımı bekliyor bu zeki allahcan..

ya bizim gariban 7 çocuklu 600 ytl emekli maaşla ev geçindiren ailelerin durumu nasıl..

bu aile oruç sayesinde açlığın nasıl bir şey olduğunu mu anlayıp şükredecek..

açlığı en iyi bilen bu fakirler değil mi kardeşim..

hem insanın illaki aç mı kalması gerekiyor açlığı anlayabilmesi için..

insan bu kadar aptal mı..

açlığın, susuzluğun kötü bir şey olduğunu 9 yaşındaki çocuk bile çok iyi anlar..

bu müslüman ülkelerin dünyaya bir katkısı olmaz, olamaz..

işleri güçleri öbür dünya olmuş..

ölümden sonraki çıkarları için yaşıyorlar..

bir ay boyunca aç kalıp açlığın halini anlamaya çalışacağınıza bir araya gelip dünyadaki insanları açlıktan kurtarmak için bir şeyler yapsanıza..

ilerleyin biraz yaw, ilerleyin..

ama kime diyorum ben..

ortaçağ kafasına biraz ağır gelir bunlar..

saygılar..

barışarock'a katılıyor ve bu yazıma cevap bekliyorum..

özetle fakirler neden oruç tutuyor..

Sitelerde Paylaş

Ramazan dönemleri türkiyenin gittikçe boka battığının göstergesidir...Her zamanda alışıldık olarak oruç tutmayan vatandaşların bir kısmı Hastenelik edilir bir kısmı öldürülür...bunlar ramazan gelenekleri arasına çoktan katılmıştır...

üniversitelerde alışıldık ülkücü terörü estirilir...o kadar estiririrlerdiki islamcıları bu konuda pasifize eederlerdi..

Laik bir ülkede böyle şeyler olur mu olmaz tabii..

konu pekala laiklikle ilgilidir...bir insanın oruç tutmama hakkı gittikçe daralıyor...Ramazanlardaki gösteriş şatafat tantana ve şov arttıkça biz daralıyoruz..

çünkü oruç çok meşru bir konuma geliyor bizlerse gittikçe kafirleşip şeytan oluyoruz onların gözünde...

hadi sıkıyorsa Erzurumda oruç tutmayın ve bunu dile getirin yada köşede biryerde su için,

hadi sıkıyorsa istanbulun kenar semtlerinde oruç tutmadan yaşayın bakalım...

hadi sıkıyorsa iç anadoluda yapın bunları

'' '' doğu anadoluda yapın..

boka battığımızı iyi görmek gerekir...

Sitelerde Paylaş

Wallanın Laiklik anlayışı

Devlet bir ortaklıktır, canlı bir organizma değildir, bunun için devlet ibadet yapamaz dolayısıyla Devletin Dini olamaz, Devlet LAİKTİR. Türkiye Cumhuriyeti Ulusunu oluşturan Vatandaşları her türlü dini inanışa inanma veya inanmama özgürlüğüne sahiptir, Devlet yada her hangi bir kuruluş veya herhangi toplum veya herhangi bir kişi insanları, toplumları veya tüm vatandaşları her hangi bir dine inanmaya, herhangi bir mezhebe mensup olmaya, herhangi bir ibadeti yapmaya zorlayamaz. Halka açık yerlerde, tüm medyada Din yayma uğraşları verilemez, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları; Akla, Mantığa, İradeye ve Din seçme, İbadet etme, İnanma yada İnanmama özgürlüğüne sahip olduğu için Din ve İnanç konuları Vatandaşların kendi isteklerine bırakılır. Devlet hiçbir vatandaşına veya T.C. Sınırlarında bulunan herhangi bir kişiye İnançlarından dolayı ayrımcılık, baskı, zulüm veya yardım yapamaz, her vatandaşına eşit davranmak zorundadır, bununla birlikte hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Devlet Kurumlarında Dinsel söylev, Dinsel ayin, ibadet, gösteri yapamaz, Dini kıyafetler giyemez. Din, kişinin tanrı veya tanrıları arasında kişisel inanç şekli olduğu için Devlet kaynakları, varlıkları, gelirleri Dini İnanışlar için harcanamaz, Devlet Dini Eğitim yapamaz. Devletin Kanunları; Din kurallarına göre değil, yazılı Bilimsel Hukuk kuralları tarafından yapılır, İdare; Bilim ve Mantık esaslarına göre yapılır. Hiçbir kimse veya kimseler herhangi bir T.C. Vatandaşına Din gereği ceza veremez.

Sitelerde Paylaş

bu müslümanlar hiç teoloji bilmiyorlar.neden?

oruç tutmak aslında semavi dinlerde nefsi terbiye etmek için yapılan bir egzersiz gibidir.aynı zamanda tanrının huzurunda insanın alçak gönüllü durmasına yardımcı olur.

insana günah işleten iki büyük güç var.biri şeytan ikincisi nefis.aç kalarak nefsini baskı altında tutmayı belli bir noktaya kadar öğrenebilirsin.böylece günah işleme riskini azaltmış olursun.

muhammedin kopya çektiği hristiyanlıkta ve yahudilikte oruç daha farklıdır.öncelikle islamdaki gibi katı kurallar yoktur.amaç huri kapmak değil nefsi terbiye etmektir.oruç tutulan saatleri kişi kendisi belirleyebilir ama asıl olan 24 saatlik oruca dayanabilmektir.ilk olarak haftada bir 24 saatlik oruç hedeflenir.zamanla bu aç kalma saatlerini kadameli olarak uzatırlar.1 haftaya kadar çıkartılabilir ama bunu sanırım sadece din adamları yapıyor.onların günah işlememeleri daha önemlidir.

bu oruç süresinde kişi rutin ilaçlarını kullanabilir,su içebilir,aşırıya kaçmamak şartıyla kan şekerini ve basıncını düzenlemek amacıyla şekerli su ve maden sodası gibi mineral suları içebilir.oruç zamanlarında daha çok dua etmesi ve kutsal kitap okuması tavsiye edilir.

müslümanlar açların halini anlamak için oruç tuttuklarını sanıyor.ama iftardan sonra ne tarz beslendiklerini hepimiz biliriz.bu şekilde nefis terbiye edilmez,ama insan hastanelik olabilir.gün içinde aşırı düşen kan şekeri ve tansiyon aniden tavana vurur.bütün bir gün değil kan değerlerini düzenlemeye yardımcı sıvılar almayı,ilaçlarını dahi kullanamazlar.

bunun fakirlerin halini anlamakla ne alakası olduğunu düşünmezler.fakirlerin bütün gün,bir şekerli su dahi içemeden ruh gibi dolaştıklarını ben hiç görmedim.onların çektikleri yoksunluktur bu müslümanların kendilerine ettikleri işkence değil.

ama tuttukları oruç bozulacak diye çok korkarlar.açın bir islami kanal ve sorulan soruları izleyin."yolda yürürken ağzıma yağmur kaçtı,orucum bozulurmu?","banyo yaparken g.tüme su kaçtı,orucum bozuldumu?" ...gibi soran inanlar pek çoktur.amaç fakirleri anlamak olsa bu soruların ne kadar anlamsız olduğunu kendileride farkedebilir ama dedimya amacın bununla alakası bile yok.

islamdaki pek çok şey gibi çok katı kurallara bağlanmış ve anlamını tamamen yitirmiş bir tapınmadır bu oruç.

Sitelerde Paylaş

Zaten biraz samimi olacak kadar tanıyanlar, dinsiz olduğumu bilirler. Hiç saklamadım, saklama gereği duymadım. Annem babam ve diğer yakın akrabalarım ergenlik çağımdan beri bilirler dinsiz olduğumu.

Bu soruyu doğrudan soracak kadar cesaretli çok az kişi çıktı bugüne kadar karşıma. Genellikle zaten hiç tanımayan insanlar sormaz bu soruyu. NAdiren sorarlarsa da, gözlerinin içine tüm vücut dilimle "sana ne" diyerek bakarak, "tutmuyorum" derim. Israrla gerekçe isteyen olmadı.

Daha az tanıyanlar gerekçe ister şekilde sorarlarsa, ki komşularda filan olur.. "Tutmuyor musunuz?" diye.. "İnanmadığım için/müslüman olmadığım için tutmuyorum" derim asla kıymık kadar çekinmeden.. Hiçbir sorun da olmamıştır.

Biraz samimi hissedip de dinsiz olduğumu henüz bilmeyen bir tanıdığq, "hayır tutmuyorum, göğsüme jilet atıyorum" demiştim yıllar önce. Bir daha da ima bile etmedi, konuyu hiç açmadı.

Ona bakarsanız, bir kere telefon açıp kandil kutlayan uzaktan birine, "kandille şamdanla, mumla hiç işim olmaz" deyivermiştim.

Sitelerde Paylaş

Geçen sene Cezayir' de ki ilk ramazanımdı, burayı hiç tanımıyordum oldukça da korkmuştum. Bu sene daha rahatım bir çok cezayirli sordu tutuyormusun diye çok rahat, hiç bir bahane belirtmeden hayır diyorum.

Hatta iyice rahatladım, ramazanın başlamasından bir gün önce yanımızda çalışan cezayirli şöförlerle şöyle bir enstantane yaşadım;

LEGRANDMENSONGE: : Merhaba arkadaşlar tamamladınız mı ramazan hazırlıklarınızı?

ŞÖFÖRLER: Evet mösyö LEGRANDMENSONGE, alışverişimizi yaptık yarın sahura kalkacaz.

LEGRANDMENSONGE: Güzel güzel ee bi yardım edin ben de tamamlayayım hazırlıklarımı, malum yarın ramazan başlıyor.

ŞÖFÖRLER: Tabi mösyö ne vardı?

LEGRANDMENSONGE: Bi zahmet şu 4 bin dinarı alın da bana bi kasa efes kapın, Şişe olsun.

ŞÖFÖRLER: :blink::blink::blink:

Not: Adam tüm başkenti dolaştı bira bulamadı. Burada ramazanda içki satan tüm yerler ve restoranlar kapalı. Geç kalmışım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...