Jump to content

Hücre içi çekim.

Recommended Posts

İnce bir iğne ile hücre içine girmek ve hücrenin çeşitli kimyasal maddelere olan tepkisini ölçmek mümkündür.

Ama henüz hücre içine girip, videosunu çekmek teknik olarak mümkün değildir.

Mümkün olsa bile görüntüler hiç de bu video ve diğerlerinde olduğu gibi, muhteşem bir manzara oluşturmayacaklardır.

Sitelerde Paylaş
İyide dostum bu bilgisayar grafikleri ile hazırlanmış bi görüntü, video çekimi değil sende bunu kastettin heralde

Sevgili dost ben yanlış bir ibare kullanmış olabilirim..Bu harwardlıların hazırlamış olduğu bir animasyon..Bu animasyon üzerinden bir çekim olsa gerek....

Hacı'nın bilgilendirmesi gayet yerinde..

Bu bilgileri genelde foruma taşımamın sebebi araştırmacı ve bilgili insanların çok olduğunu düşünmemdir..

Yanlış yönlendirebilecek kelimeler seçiyorsam affola..

Selam ile..

Sitelerde Paylaş

Renklendirme kullanmışlar galiba. Bir Bilim Teknik dergisinde hücreleri gösteriyordu, diyordu yanında da sonradan renklendirilmiştir diye. Bu görüntüyü geçen yıl ilk gördüğümde tekrar tekrar izlemiştim hayran kalıp. Gerçek olmadığını öğrendiğimde ise üzüldüm.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir şey teorik olarak imkansız.

Işık mikroskoplarının çözümleme gücü en iyisinde bile 0.2 mikrometre. Bir eukaryotun boyunun 10-100 mikrometre olduğunu düşünürsen. En iyi opik düzenekte bile teorik olarak 0.2 mikrometrenin görüntüsünü alamazsın. Eğer kulanacağın optik düzenek olacaksa. Kamera değil fiber optik bir prob olabilir o da opik fibere paralele yakın ışınımlar girmek zorunda olduğundan istediğin görüntü çözünürlüğü vermeyecektir. Sadece gelen ışığın dalga boyu hakkında fikir verebir. Numerical Aperture denen ışığın çözünürlüğünü hesaplamada kullanılan lens yarı çapı değeri bu miikroskobik optik fiber ile kıyaslarsan örneğim mikroproba 1 mikrometre dersek mikroskobun ki 1 cm = 10000 mikrometre olduğunu düşünürsen ve aynı zamanda fiber optik kabloda paralele yakın ışıklar kaybolmadan ilerler ve gerisi zaten saçılır görüntüde kullanamaz dersen. 10.000 kat görüntü çözünürlük problemin olur. Ustelik fiber optik lens gibi davranmaz bu yüzden NA değeri daha da düşüktür. Hadi onu bırak ışığı bulunduğu yerde data'ya çevirip yollayan bir mikro kamera yaptın dersen optik CMOS'u bırak transistör teknolojisi şu an 40 nanometre ve teorik sınırları zorluyor. Yani anlayacağın optik bir düzenekle bunu başarman imkansız.

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hücrenin büyüklüğüne göre iğne de değişebilir ama, genel olarak iğnenin ucu 5-10 mikron arasında olabilir.

Hücreler 20-100 mikron arasında olabilir. Daha küçük hücreler de vardır ama, üzerinde çalışma yapılanların büyüklüğü o kadardır.

İnsan yumurtası 100 mikron çapındadır. Beyaz küreler sanırım 10 mikron kadardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...